02 червня 2021 року
м. Харків
Справа № 638/5753/21
Провадження № 3/638/1862/21
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі головуючого судді Яковлевої В. М., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Харківського районного управління поліції № 3 Головного управління Національної поліції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився в м. Харкові, громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , працюючого монтувальником в ПП «Брюс Ювелір», адреса проживання, що зазначена в протоколі: АДРЕСА_1 ,
за частиною першої статті 173 - 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
31 травня 2021 року до Дзержинського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний матеріал з Харківського районного управління поліції № 3 Головного управління Національної поліції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною першої статті 173 - 2 КУпАП.
Відповідно до протоколу, що 17 травня 2021 року близько 19:00 год. за адресою: АДРЕСА_2 ОСОБА_1 вчинив домашнє насилля психологічного характеру по відношенню до тещі ОСОБА_2 , чим вчинив правопорушення, передбачене частиною першої статті 173 - 2 КУпАП.
Згідно з вимогами статті 278 КпАП України орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає, що адміністративний матеріал про адміністративне правопорушення слід повернути до ХРУП №3 ГУНП в Харківській області для належного оформлення з наступних підстав.
Відповідно до вимог статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу правопорушника, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвище, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення правопорушника, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Порядок оформлення протоколів про адміністративні правопорушення регулюється Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 листопада 2015 року № 1376, пункт 9 Розділу ІІ якої передбачає, заповнення у протоколі про адміністративне правопорушення графи «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення».
Разом з тим, всупереч положенням статті 256 КУпАП та пункту 9 Розділу ІІ Інструкції № 1376, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено час вчинення адміністративного правопорушення.
Окрім того, диспозиція частини 1 статті 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Обов'язковою умовою даного адміністративного припорошення є наявність потерпілого від протиправних дій, оскільки насильство не може бути абстрактним, а має конкретне спрямування до певної особи.
Разом з тим, в протоколі про адміністративне правопорушення серія ВАБ № 066913 не зазначено жодних потерпілих.
Також протокол серії ВАБ № 066913 від 26 травня 2021 року всупереч вимог Інструкції № 1376 не містить суті правопорушення, а саме - не встановлено, чи спричинено моральну шкоду, шкоду фізичному чи психологічному здоров'ю потерпілої; не встановлено, у чому саме полягало насильство, які наслідки це мало для потерпілої, якщо це було психологічне насильство, то чи спричинено емоційну невпевненість, нездатність захистити себе та чи може бути завдано або завдано шкоди психічному здоров'ю, тобто не зазначено в чому саме виразилося домашнє насилля.
Згідно роз'яснень, викладених в п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 23.12.2005 року, якщо протокол про адміністративне правопорушення складено без додержання вимог статті 256 КУпАП, вказаний протокол вмотивованою постановою судді має бути повернений відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
З урахуванням положень статті 256 КУпАП, суд дійшов висновку, що зазначені недоліки протоколу про адміністративне правопорушення є суттєвими і такими, що перешкоджають об'єктивному розгляду справи, а тому є підставою для його повернення в порядку статті 278 КУпАП для належного оформлення особі, що його складала.
Керуючись статтями 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Матеріал справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за частиною першою статті 173-2 КУпАП повернути до Харківського районного управління № 3 ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В. М. Яковлева