Рішення від 03.06.2021 по справі 240/6737/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2021 року м. Житомир справа № 240/6737/21

категорія 109020100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Попової О. Г.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області, в якому просить:

- Визнати протиправним та скасувати рішення Брусилівської селищної ради № 215 від 24.02.2021 року року в частині відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га. для індивідуального дачного будівництва за межами с. Водотиї, Бруеилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області.

- Зобов'язати Брусилівську селищну раду (ЄДРПОУ 04348504) найближчому пленарному засіданні сесії розглянути повторно заяву ОСОБА_1 надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га. для індивідуального дачного будівництва за межами с. Водотиї, Бруеилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області та прийняти рішення відповідно до норм Земельного кодексу України, Закону України "Про землеустрій", Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності» Закону України «Про кооперацію» та з урахуванням висновків суду.

- Стягнути з Брусилівської селищної ради (ЄДРПОУ 04348504) на користь ОСОБА_1 витрати понесені ним судові витрати.

Підставою для звернення до суду позивач зазначає порушення своїх прав відмовою відповідача у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га. для індивідуального дачного будівництва за межами с. Водотиї, Бруеилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 23.04.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

24.05.2020 року до відділу документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву від відповідача, відповідно до змісту якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Вказує, що відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області від 22.12.2018 року № 65020/14-18/СГ(зі змінами від 16.04.2019 6-1204/14-19 СГ «Про передачу земельної ділянки державної власності в комунальну власність» та акта приймання-передачі земельної ділянки від 16.04.2019 із державної у комунальну власність Брусилівської селищної ради було передано земельні ділянки сільськогосподарського призначення, загальна кількість переданих земельних ділянок складає 237 одиниць, в тому числі земельна ділянка з кадастровим номером 1820980300:05:000:8105 площею 36.9101 га. Як правомірний набувач та власник вказаної земельної ділянки, Брусилівська селищна рада має право самостійно визначати порядок її використання, а також, порядок передачі її у власність чи користування третім особам. Брусилівська селищна рада, з дотриманням норм діючого земельного законодавства, здійснює процедуру передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, шляхом продажу права оренди окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах).

Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечує проти задоволення позову та зазначив, що оскарженим наказом відмовлено у наданні дозволу у зв'язку з тим, що спірна земельна ділянка у передбаченому законодавством порядку включена до переліку земельних ділянок, право оренди на які буде продано на земельних торгах.

Згідно з частиною четверто юстатті 243 КАС Українисудове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Частиною п'ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Cудом встановлено, що 22.01.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області із заявою та необхідним пакетом документів з заявою щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га. для індивідуального дачного будівництва за межами с. Водотиї, Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області (а.с.11).

Відповідно витягу з рішення шостої сесії Брусилівської селищної ради восьмого скликання 24.02.2021 року відповідачем було розглянуто заяву та відмовлено позивачу у передачі у власність земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва у зв'язку з тим, що вказана земельна ділянка включена до масиву земельної ділянки, кадастровий номер 1820980300:07:000:8105 - площею 36,9101 га. яку включено до Переліку земельних ділянок комунальної власності, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону) окремими лотами (а.с.12).

Не погодившись із такою відмовою відповідача, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту «а» частини третьої статті 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

За змістом пункту «б» частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.

Частинами шостою та сьомою статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частиною першою статті 134 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Згідно із частиною третьою статті 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Як слідує з матеріалів справи Рішенням 5 сесії Брусилівської селищної ради 8 скликання № 134 від 27.01.2021 «Про проведення земельних торгів та підготовку лота, земельна ділянка за межами населеного пункту с. Водотиї площею 36.9101 га», земельна ділянка площею 36,9101 га кадастровий номер 1820980300:05:000:8105 цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та рішенням 5 сесії Брусилівської селищної ради 8 скликання № 138 від 27.01.2021 «Про внесення змін до Переліку земельних ділянок комунальної власності, право оренди яких виставлено для продажу на земельних торгах (у формі аукціону) окремими лотами» була включена до Переліку земельних ділянок комунальної власності, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону) окремими лотами та перебуває у вищезазначеному Переліку по даний час.

Рішенням 7 сесії Брусилівської селищної ради 8 скликання № 251 від 24.03.2021 «Про затвердження проекту землеустрою та умов продажу права оренди земельної ділянки за межами с. Водотиї площею 36, 9101 га» було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 1820980300:05:000:8105, площею 36, 9101 га (для ведення товорного сільськосподарського виробництва (код 01.01)), з метою продажу права оренди на земельних торгах.

Відповідач відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою у зв'язку з тим, що спірна земельна ділянка включена до масиву земельної ділянки, кадастровий номер 1820980300:07:000:8105 - площею 36,9101 га. яку включено до Переліку земельних ділянок комунальної власності, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону) окремими лотами.

Суд зазначає, що законодавцем чітко визначено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів, тому вирішальним фактором є включення земельних ділянок до переліку земель, які виставлені на земельні торги.

Так, рішення відповідача № 134 від 27.01.2021, яким земельну ділянку з кадастровим номером 1820980300:07:000:8105, яка включає в себе земельну ділянку щодо якої позивачем подано заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, право на які підлягає продажу на земельних торгах не скасовано у встановленому законом порядку.

У разі віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, це є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Оскільки на момент розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га. для індивідуального дачного будівництва за межами с. Водотиї, Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області та прийняття Брусилівською селищною радою рішення з цього питання (24.02.2021) земельна ділянка, щодо якої позивачем було подано клопотання, рішенням 5 сесії Брусилівської селищної ради 8 скликання № 134 від 27.01.2021 «Про проведення земельних торгів та підготовку лота, земельна ділянка за межами населеного пункту с. Водотиї площею 36.9101 га» була включена до переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги окремими лотами, вказане в силу приписів частини третьої статті 136 Земельного кодексу України є підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 17 жовтня 2019 року у справі № 823/1120/16, від 23 січня 2020 року у справі № 620/1058/19, від 29 березня 2021 року по справі № 2040/6485/18.

Оскільки станом на дату розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою спірна земельна ділянка була сформована та включена до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, то в силу приписів частини третьої статті 136 Земельного кодексу України така обставина правомірно була зазначена відповідачем в якості підстави для відмови у наданні заявнику дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

За викладених обставин, рішення по суті звернення прийняте суб'єктом владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про доведеність відповідачем правомірності прийнятого рішення та відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області (вул. Митрополита Іларіона, 50, смт. Брусилів, Житомирська область, 12601. РНОКПП/ЄДРПОУ: 04348504) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі: 03 червня 2020 року.

Суддя О.Г. Попова