про відстрочення виконання рішення суду
03 червня 2021 року м. Житомир справа № 240/7078/20
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Романченка Є.Ю.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву Військової частини НОМЕР_1 про відстрочення виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Військова частина НОМЕР_1 звернулася до суду із заявою про відстрочення виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 у справі № 240/7078/20 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, мотивуючи тим, що рішення суду може бути виконане виключно після погодження із директором Департаменту фінансів Міністерства оборони України виділення коштів на даний вид виплат.
Розглянувши доводи викладені у заяві та матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2020 року, що ухвалене в межах адміністративної справи № 240/7078/20, визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з січня 2016 року до лютого 2018 року та зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 до 28.02.2018, без зміни для нарахування індексації базового місяці в січні 2016 року.
Вказане рішення набрало законної сили 13 жовтня 2020 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною 3 ст. 378 КАС України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно ч. 4 ст. 378 КАС України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відповідно до пункту 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 грудня 2003 року № 14 "Про практику розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернення учасників виконавчого провадження" при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку чи розстрочку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).
Суд вважає за необхідне зазначити, що при розгляді заяви щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об'єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду. Надання такого не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.
Підставою для відстрочення виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.
Так, обґрунтовуючи свою заяву, заявник посилається на відсутність коштів, призначених на виплату індексації грошового забезпечення, що поставлено у залежність від погодження вказаної виплати із директором Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
Також суд звертає увагу, що заявник не надає жодних доказів на підтвердження обставин, на які він посилається як на підставу своїх вимог.
Проте, суд вказує, що зазначені обставини не є тими обставинами, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим в розумінні ч.4 ст. 378 КАС України.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про відстрочення виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 у справі № 240/7078/20.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ухвалив:
У задоволенні заяви Військової частини НОМЕР_1 про відстрочення виконання судового рішення у справі №240/7078/20 відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Ю. Романченко