Рішення від 27.05.2021 по справі 200/9714/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2021 р. Справа№200/9714/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шинкарьової І.В.,

при секретарі судового засідання Заїченко Я.В.,

за участю сторін:

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Гайтан К.О.

розглянувши за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - -

ВСТАНОВИВ:

20 жовтня 2020 року на адресу суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області та просить суд:

Винести рішення, яким визнати дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області протиправними щодо не проведення індексації до грошового забезпечення за 2014 - 2019 року, як компенсаторну виплату гарантовану державою, в зв'язку з подорожчанням споживчих товарів і послуг, розрахунок індексації та стягнути на користь позивача недоплачену індексацію до грошового забезпечення за 2014 - 2019 року, як компенсаторну виплату гарантовану державою, в зв'язку з подорожчанням споживчих товарів і послуг, розрахунок індексації провести помісячно.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 18 липня 2015 року позивач прийнятий на службу в ОВС України. 06 листопада 2015 року був звільнений з органів МВС, з 07 листопада 2015 року позивач проходив службу в Національній поліції України. На підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 28 серпня 2019 року №390 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (рішення медичної комісії через непридатність до служби в поліції).

Як зазначає позивач, під час проходження служби та на час звільнення, позивачу не нараховувалася та не виплачувалася індексація грошового забезпечення.

Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, про що 17 листопада 2020 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) надав відзив на позов.

В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що Постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року № 782 внесено зміну до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, доповнивши абзац п'ятий після слова "військовослужбовців" словом, «поліцейських».

При цьому відповідач зазначає, що Порядок № 1078 в редакції, яка діяла до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України № 782 взагалі не передбачав індексацію грошового забезпечення поліцейських, а тому бюджетні асигнування на ці виплати не надходили, а кошторис на сплату грошового забезпечення такі виплати не передбачав.

Таким чином, правові підстави для нарахування та виплати індексації грошових доходів Національної поліції України з листопада 2015 року по жовтень 2017 року відсутні. У період з 24.10.2017 по дату звільнення індексація грошового забезпечення позивачу виплачувалась.

Крім того зазначили, що Закон України «Про національну поліцію» набрав чинності тільки з 06 листопада 2015 року. Тобто з 2014 року до 06 листопада 2015 року взагалі не може бути прийнятий до уваги, оскільки органи Національної поліції на той момент не існували. У період з 2014 по 06.11.2015 позивач проходив службу в Маріупольському МУ ГУМВС України в Донецькій області, яке було самостійною юридичною особою та на теперішній час перебуває у стані припинення.

Ухвалою суду від 26 жовтня 2020 року відкрито провадження у справі № 200/9714/20-а та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 22 грудня 2021 року розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження. Замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням. Призначено підготовче засідання на 21 січня 2021 року о 11 год. 00 хв.

Розгляд справи відкладено з 21 січня 2021 року на 18 лютого 2021 року о 12:00 год., у зв'язку із неявкою учасника справи.

Розгляд справи відкладено з 18 лютого 2021 року на 16 березня 2021 року о 11:00 год., у зв'язку із неявкою учасника справи.

01 березня 2021 року представником позивача було надано відповідь на відзив, якому зазначено, що 02 вересня 2015 Кабінет Міністрів України відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VІІІ прийняв рішення щодо створення центрального органу виконавчої влади - Національна поліція, яка підпорядковується Міністерству внутрішніх справ України. Згідно з абзацом другим пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Постановою № 988 встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

09 березня 2021 року представником відповідача було надано заперечення на відповідь на відзив, в якому зазначено, що спірні відносини регулюються Законом України «Про Національну поліцію», Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядком проведення індексації грошових доходів населення, який затверджено постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078, та наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання». Станом на 07.11.2015 Порядком не було передбачено проведення індексації грошового забезпечення поліцейських. Таким чином, у частину спірного періоду (червень 2016 - жовтень 2017 року) існувала суперечливість (неузгодженість) між нормою, якою встановлюється право на індексацію грошового забезпечення поліцейського, та нормою, якою визначається порядок (механізм) реалізації цього права. Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено повноваження Кабінету Міністрів України щодо визначення додаткових об'єктів індексації, порядку проведення індексації, приведення своїх рішень у відповідність із цим Законом, забезпечення приведення центральними органами виконавчої влади прийнятих ними нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом тощо. У свою чергу, Головне управління як орган державної виконавчої влади зобов'язане діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому, повноваженнями щодо самостійного обрання механізму (визначення порядку) реалізації прав поліцейських у сфері виплати грошового забезпечення Головне управління не наділене, враховуючи, що ГУНП в області є бюджетною установою, яка фінансується за рахунок державного бюджету, і не може брати на себе зобов'язання понад наявні кошторисні призначення та на цілі, прямо не визначені нормативними актами, Головне управління у таких повноваженнях обмежене. Згідно зі змінами до Порядку, внесеними постановою КМУ від 18.10.2017 № 782, з листопада 2017 року грошове забезпечення поліцейських включено до переліку доходів осіб, чиї грошові доходи підлягають індексації та які одержані в гривнях на території України і не мають разового характеру. Таким чином, відповідач -1 вказує, що до листопада 2017 року у Головного управління не було правових підстав для нарахування та виплати позивачеві індексації грошового забезпечення.

Ухвалою суду від 16 березня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 01 квітня 2021 року о 11:30 год.

Ухвалою суду від 01 квітня 2021 року залучено в якості другого відповідача - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (ГУМВС) (Ідентифікаційний код юридичної особи 08592158, місцезнаходження юридичної особи Україна, 87515, Донецька обл., місто Маріуполь, Вулиця Італійська, будинок 32) у справі №200/9714/20-а. Призначено підготовче засідання на 27 квітня 2021 року о 12:00 год. Зобов'язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області надати до суду інформацію щодо нарахування грошового забезпечення за період 01.01.2014 - 06.11.2015 року, а також інформацію щодо нарахування та виплати індексації за період 01.01.2014 - 06.11.2015 року ОСОБА_1 .

На виконання ухвали віл 01 квітня 2021 року відповідачем-2 надано пояснення в якому представник зазначає, що позивач проходив службу з червня 2014 року до листопада 2015 року в Маріупольському міському управлінні ГУМВС України в Донецькій області, яке є самостійною юридичною особою, та отримував грошове забезпечення за місцем несення служби, направляємо також довідку Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області від 20.04.2021 № 78 з інформацією щодо нарахування грошового забезпечення виплати позивачу індексації за період його служби в міськуправлінні. Крім того вказує, що відповідно до Закону України «Про індексацію доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового страхування на відповідний рік. Механізм її проведення визначається Порядком проведення індексації грошових доходів населення, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078. Згідно з частиною 1 статті 4 Закону індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Згідно з частиною 3 статті 4 Закону України «Про індексацію доходів населення», для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Відповідно до пункту 4 Порядку індексації належать грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії. Індекс споживчих цін наростаючим підсумком починає розраховуватися у місяці, наступному за базовим (крім місяця прийняття на роботу). Базовим вважається місяць прийняття на роботу або місяць підвищення заробітної плати.

Ухвалою суду від 13 травня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 27 травня 2021 року о 13:00 год.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .(а.с. 4)

Позивач з 01.01.2014 проходив службу 06 листопада 2015 року був звільнений з органів МВС, з 07 листопада 2015 року позивач проходив службу в Національній поліції України. На підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 28 серпня 2019 року №390 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (рішення медичної комісії через непридатність до служби в поліції).

Відповідачем 1 було надано лист управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Донецькій області від 11.11.2020 № вих №1504126102-2020, згідно з яким позивач, згідно з обліками інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» позивач проходив службу: з 01.01.2014 по 06.11.2015 в Маріупольському МУ ГУМВС України в Донецькій області, з 07.11.2015 по 02.09.2019 В Національній поліції України в Донецькій області. (а.с. 25)

Як вбачається з наданих Відповідачем 1 довідок щодо виплати грошового забезпечення від 11.11.2020за період з 07.11.2015 по 31.12.2016 № 992, з 01.01.2018 по 31.12.2018 №994, з 10.01.2020 по 02.09.2019 №995, індексація з 01.12.2017 по 02.09.2019 позивачу була нарахована та сплачена. (а.с. 27-30)

Відповідачем 1, визнається, що починаючи з 07 листопада 2015 року по жовтень 2017 року індексація не виплачувалась.

Щодо періоду з 01.01.2014 по 06.11.2015, відповідачем 2 надано довідку від 20.04.2021 №78/1 про розмір грошового забезпечення та нараховану індексацію доходів, з якої вбачається, що в період з листопада 2014 про квітень 2015 року індексація позивачу нараховувалась та виплачувалась. (а.с. 120)

Позивач вважає, що відповідачем протиправно не нараховано та не виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення за спірний період.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначає Закон України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року № 580-VIII (далі - Закон № 580).

Відповідно до частини 1 статті 59 Закону № 580 служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Пунктом 4 частини десятої статті 62 Закону № 580 визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.

Згідно із частинами першою, другою і п'ятою статті 94 Закону № 580 поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Частиною першою статті 2 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення).

У частині п'ятій статті 2 Закону № 1282-ХІІ вказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно зі статті 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року 101 відсоток).

Частинами першою та другою статті 5 Закону № 1282-ХІІ підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Статтею 6 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до преамбули та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" постановлено з метою реалізації Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" затвердити Порядок проведення індексації грошових доходів населення.

З метою реалізації положень Закону № 1282-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 17 липня 2003 року № 1078 затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).

Згідно із пунктом 1 Порядок № 1078 встановлено, що цей Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Пунктом 1-1 Порядку № 1078 визначено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року 101 відсоток). Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 2 Порядку № 1078 визначено чіткий перелік видів грошових доходів громадян, що підлягають індексації.

Так, пунктом 2 Порядку № 1078 (в редакції від 24 листопада 2016 року) встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно до п. 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Конституційний Суд України в рішенні від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначив, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

На підставі системного аналізу наведених положень законодавства Конституційний Суд України дійшов висновку, що працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців.

Отже, індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення поліцейських, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті. Звільнення особи із служби в поліції жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.

При цьому обмежене фінансування державного органу чи установи, де особа проходила службу, жодним чином не впливає на право особи отримати індексацію грошового забезпечення.

Суд наголошує, що статтею 94 Закону № 580 безпосередньо визначено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

У зв'язку з чим за спірний період з 07 листопада 2015 року по 30 листопада 2017 року стосовно позивача були визначені законом підстави для індексації грошового забезпечення як поліцейського.

Посилання відповідача на те, що зміни до Порядку № 1078 в частині розповсюдження його дії і на поліцейських були внесені шляхом доповнення абзацу п'ятого пункту 2 після слова "військовослужбовців" словом "поліцейських" відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 "Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення" є незмістовним, оскільки Порядок № 1078 є підзаконним нормативним актом порівняно з нормами Закону № 580, якими передбачена індексація грошового забезпечення поліцейських. Порядок № 1078 лише деталізує та розвиває норми законів, якими передбачений обов'язок індексувати грошові доходи населення. Враховуючи те, що відповідачем , за час служби в поліція індексація за період з індексація з 01.12.2017 по 02.09.2019 позивачу була нарахована та сплачена, тому позовні вимоги підлягають задоволенню, щодо зобов'язання відповідача 1, нарахувати та сплатити індексацію грошового забезпечення за період часу з 07.11.2015 по 30.11. 2017.

Щодо періоду з 01.01.2014 по 06.11.2015, час служби позивача у відповідача 2, то суд зазначає, що період з листопада 2014 по квітень 2015 року індексація позивачу нараховувалась та сплачувалась.

Відповідач 2 зазначає, що позивач проходив службу старшим оперуповноваженим в Орджонікідзевському РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області з червня 2014 року, відповідно до наказу Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області від 24.06.2014 №239 о/с. З вересня 2015 року, прийнятий на службу старшим оперуповноваженим в Іллічівський РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області відповідно до наказу Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області від 02.09.2015 №265 о/с.

Як вже зазначалось згідно з ст. 4 Закону № 1282-ХІІ ( в редакції що діяла в той період) індексація грошових доходів населення проводиться в разі,коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації,який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем,у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації,зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією

здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому

опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до вимог п. 4. Порядку №1078 (в редакції що діяла в той період)індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.

Відповідно до вимог п. 5 Порядку №1078 у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Як встановлено судом позивача було прийнято на службу у червні 2014 року, тому в цей місяць є базовим та приймається за 1, у липні, серпні 2014 року, липні, серпні, жовтні 2015 індекс інфляції не перевищував 101, тому відповідно індексація не повинна була нараховуватись. Відповідно за період 06.2014 по 10.2015 відповідачем 2 було розраховано та виплачено індексацію за цей період.

Оскільки право на індексацію грошового забезпечення позивача порушено, тому воно підлягає відновленню в судовому порядку.

Щодо обраного позивачем способу судового захисту, суд зазначає.

Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);

- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);

- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);

- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Суд зазначає, що розрахунок розміру та нарахування суми індексації належить до безпосередніх повноважень відповідача як роботодавця. І оскільки така індексація позивачу з 07 листопада 2015 року по 30 листопада 2017 року не нараховувалася взагалі, суд позбавлений можливості стягнути на користь позивача її суму.

Крім того позивач просить визнати дії Відповідача 1 щодо не проведення індексації грошового забезпечення, в той час як мала місце бездіяльність відповідача 1.

З огляду на наведене суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, а саме:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 07 листопада 2015 року по 30 листопада 2017 року;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 07 листопада 2015 року по 30 листопада 2017 року.

Судом не вирішувалось питання про розподіл судових витрат, оскільки позивач згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області протиправними щодо не проведення індексації до грошового забезпечення за 2014 - 2019 року, як компенсаторну виплату гарантовану державою, в зв'язку з подорожчанням споживчих товарів і послуг, розрахунок індексації та стягнення на користь позивача недоплачену індексацію до грошового забезпечення за 2014 - 2019 року, як компенсаторну виплату гарантовану державою, в зв'язку з подорожчанням споживчих товарів і послуг, розрахунок індексації провести помісячно, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 07 листопада 2015 року по 30 листопада 2017 року.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 07 листопада 2015 року по 30 листопада 2017 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу, його вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 27 травня 2021 року.

Повний текст рішення складений та підписаний 03 червня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Шинкарьова