Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 червня 2021 р. Справа№200/2480/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бєломєстнова О.Ю.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної установи "Центр Пробації" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
10.03.2021 року позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної установи "Центр Пробації" (ЄДРПОУ: 41847154, місцезнаходження: м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, 81), у якій просить:
- визнати протиправними дії Державної установи "Центр Пробації"щодо відмови в підготуванні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії згідно з додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та всіх необхідних документів;
- зобов'язати Державну установу "Центр Пробації" підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії згідно з додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та всіх необхідних документів.
В обґрунтування позову зазначила, що вона звернулася з заявою до Державної установи "Центр Пробації" про підготовку та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області документів, які необхідні для призначення пенсії відповідно до п.б ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Однак, 17.02.2021 року відповідач своїм листом відмовив їй в задоволенні вищевказаної заяви, оскільки вона не має необхідного страхового стажу в розмірі 25 років. З такими діями позивач не згодна та вважає їх протиправними. Відповідно до її послужного списку, який заповнювався Державною пенітенціарною службою України, її загальний стаж роботи складає 28 років 7 місяців 16 днів, з них 19 років 6 місяців 16 днів - спеціальний стаж за вислугу років. Таким чином, її загальний стаж є достатнім для призначення пенсії та її вік складає 46 років, що також є достатнім для призначення вищевказаного виду пенсії. Крім того зазначила, що вона не може нести відповідальності за заповнення трудової книжки, недоліки її заповнення не є підставою стверджувати про відсутність у неї трудового стажу за спірний період.
Ухвалою суду від 15.03.2021 року було відкрито провадження у справі та призначено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
08.04.2021 року відповідач через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов з якого вбачається, що наказом Державної установи "Центр Пробації" від 26.06.2018 року №62К майора внутрішньої служби ОСОБА_1 призначено на посаду старшого інспектора Кальміуського районного відділу філії Державної установи "Центр Пробації" в Донецькій області, як таку, що направлена для подальшого проходження служби з Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, з 01.07.2018 року. Наказом Державної установи "Центр Пробації" від 14.07.2020 року №158/К, відповідно до п.5 ст.23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" та п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" позивач звільнена зі служби 17.07.2020 року (через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції).
Після опрацювання Центром пробації надісланих ОСОБА_1 матеріалів, що подаються для призначення пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що у трудовій книжці та особовій справі, які оформлено наново попереднім роботодавцем у зв'язку з подіями на території Донецької області, відсутні записи або підтверджуючі довідки щодо її трудового стажу в період з 01.10.1994 року по 29.12.1995 року та з 01.01.1996 року по 31.03.2000 року за час роботи відповідно в ЗАТ "Азовмашбуд-1" та ТОВ "Азовмашбуд-5" штукатурницею. Без врахування зазначених періодів на момент звільнення позивача загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 19 років 08 місяців 23 дні, з них служба 19 років 05 місяців 24 дні, трудовий стаж 02 місяці 29 днів.
Враховуючи це, станом на 17.07.2020 року (день звільнення) позивач не має права на призначення пенсії відповідно до п.б ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У зв'язку з наведеним просить суд у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
14.04.2021 року позивач через відділ діловодства та документообігу суду надала відповідь на відзив, у якій додатково повідомила, що дані до послужного списку вносяться уповноваженим органом, в якому особа проходить службу, та на підставі документів особи. Позивач не несе відповідальності за внесені записи в послужний список, а тим більше не вносить їх сам. Також, при проходженні служби в органах Державної установи "Центр Пробації" вона віддавала до відділу кадрів трудову книжку та вже після звільнення її отримує. Її трудовий стаж починався з 07.03.1992 року та в саме цей період була оформлена трудова книжка, однак після антитерористичної операції в м. Донецьку подальша доля її трудової книжки невідома. У зв'язку з втратою трудової книжки відповідач заповнив нову трудову книжку від 16.02.2017 року та вирішив не вносити в неї дані про трудову діяльність з 07.03.1992 року, що є порушенням чинного законодавства. Вона не повинна нести відповідальність за втрату трудової книжки відповідачем, де були зазначені конкретні періоди її трудової діяльності.
З 30.04.2021 року по 17.05.2021 року та з 28.05.2021 по 02.06.2021 включно суддя Бєломєстнов О.Ю. перебував у відпустці за графіком. Справа розглядається у розумний строк після виходу судді з відпустки.
Дослідивши подані сторонами документи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України № НОМЕР_2 .
Відповідач - Державна установа "Центр Пробації" (ЄДРПОУ: 41847154, місцезнаходження: м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, 81) є суб'єктом владних повноважень, що створена з 01.01.2018 року для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби з питань пробації.
Згідно постанови КМ України від 18.05.2016 року № 348 "Про ліквідацію територіальних органів управління Державної пенітенціарної служби та утворення територіальних органів Міністерства юстиції" Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції визначено правонаступником управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області.
Наказом Державної установи "Центр Пробації" від 26.06.2018 року №62К майора внутрішньої служби ОСОБА_1 призначено на посаду старшого інспектора Кальміуського районного відділу філії Державної установи "Центр Пробації" в Донецькій області як таку, що направлена для подальшого проходження служби з Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, з 01.07.2018 року.
Наказом Державної установи "Центр Пробації" від 14.07.2020 року №158/К, відповідно до п.5 ст.23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" та п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" позивач звільнена зі служби 17.07.2020 року (через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції).
05.02.2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою щодо оформлення документів для призначення їй пенсії.
17.02.2021 року Державною установою "Центр Пробації" листом № 7/7-ЗПІ/10/ЯН-21 на звернення позивача повідомлено, що станом на 17.07.2020 року (день звільнення ОСОБА_1 зі служби) згідно з записом у трудовій книжці та особовій справі, її загальний трудовий стаж становить 19 років 08 місяців 23 дні, права на призначення пенсії відповідно до п.б ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" остання не має.
З листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 20.01.2021 року про надання Державній установі "Центр Пробації" інформації щодо врахування стажу ОСОБА_1 вбачається наступне. Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, підготовка і подання документів для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства. У зв'язку з наведеним, пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі документів, наданих уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства.
Не погодившись з діями відповідача, які полягають в відмові в підготуванні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подання про призначення їй пенсії, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Державній кримінально-виконавчої служби України, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пунктом «б» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Отже, умови призначення пенсій за вислугу років передбачені ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та розповсюджуються на осіб, які працювали у відповідача.
Судом встановлено, що позивач звільнена зі служби 17.07.2020 року (через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) на підставі наказу Державної установи "Центр Пробації" від 14.07.2020 року №158/К.
Відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1) заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Відтак позивач безпосередньо надає заяву про призначення пенсії за вислугу років та документи, необхідні для призначення такої пенсії, через відповідача, на якого покладена функція щодо їх доповнення та подання до певного органу Пенсійного фонду.
Згідно з п. 7 вказаного Порядку для призначення пенсії за вислугу років уповноважені структурні підрозділами міністерств та інших державних органів, в яких особи проходили службу, подають до органів Пенсійного фонду України такі документи: заяву, грошовий атестат, або довідку про розмір грошового забезпечення, і довідку про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, документи про страховий стаж, тощо.
Відповідно до п. 12 Порядку №3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
В поданні про призначення пенсії (форма якого яке є додатком №2 до п. 12 Порядку) зазначається, зокрема, розрахунок вислуги років на пенсію, який складається за матеріалами особової справи.
Суд звертає увагу, що Порядком №3-1 не передбачені повноваження відповідача відмовити у складанні вищезазначеного подання.
Відповідно до п.14 Порядку №3-1 орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Згідно п.16 Порядку №3-1 при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії:
перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів;
перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.
Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Відповідно до п.18 вказаного Порядку, рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.
Таким чином, саме орган Пенсійного фонду України здійснює правову оцінку стажу позивача для призначення пенсії, а також у разі його достатності призначає пенсію на підставі документів, що надані відповідачем та позивачем.
Суд наголошує на тому, що саме рішення органу Пенсійного фонду матиме юридичні наслідки для заявника, оскільки призначення пенсії чи відмова у цього з підстав недостатності стажу належить до компетенції цього органу. Можливість оскарження його рішень прямо передбачена законодавством та підтверджена численними судовими рішеннями.
Що стосується подання про призначення пенсії, воно не має самостійного юридичного значення для визначення стажу позивача, оскільки наведений в ньому розрахунок стажу не вважається обов'язковим для варахування органом Пенсійного фонду.
Подання відповідача, як і заява позивача пропризначення пенсії є формальним документом, передбаченим процедурою проходження документів. Відображена у поданні інформація про стаж не впливає на права заявника через її необов'язковий для органу ПФУ статус. Порядком №3-1 не передбачена можливість оскарження подання, що додатково підтверджує висновок про те, що воно не вважається актом індивідуальної дії у розумінні п. 19 ч.1 ст. 4 КАС України.
Водночас, складання подання про призначення пенсії є обов'язковим згідно Порядку № 3-1. Підстав для відмови у цьому законодавство не передбачає, тому Державна установа "Центр Пробації" зобов'язана надіслати подання до органу Пенсійного фонду.
Вказані положення законодавства відповідачем враховані не були, що призвело до вчинення відповідачем протиправних дій - відмови в підготуванні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії, згідно з додатком 2 до Порядку № 3-1 та всіх необхідних документів. Тому наведене призвело до порушення пенсійних прав позивача.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на необхідність врахування відповідачем її послужного списку та наявність у неї достатнього стажу для призначення пенсії, оскільки ці доводи матимуть значення при призначенні пенсії органом, до компетенції якого це належить, а не у відносинах з відповідачем. Тому ці висновки є передчасними. Орган ПФУ не є учасником даної справи, спір з ним наразі відсутній, відтак суд не вправі надавати оцінку достатності стажу позивача для призначенні їй пенсії.
З огляду на наведене з метою повного та ефективного захисту прав та інтересів позивача позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом:
визнання протиправними дій Державної установи "Центр Пробації" щодо відмови в підготуванні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії згідно з додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та всіх необхідних документів;
зобов'язання Державної установи "Центр Пробації" підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії згідно з додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та всіх необхідних документів.
Враховуючи повне задоволення позовних вимог, відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Центр Пробації" суму судового збору у розмірі 908,00 грн.
Керуючись статями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної установи "Центр Пробації" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної установи "Центр Пробації" щодо відмови в підготуванні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії згідно з додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та всіх необхідних документів.
Зобов'язати Державну установу "Центр Пробації" (ЄДРПОУ: 41847154, місцезнаходження: м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, 81) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подання про призначення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсії згідно з додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та всіх необхідних документів.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Центр Пробації" (ЄДРПОУ: 41847154, місцезнаходження: м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, 81) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) суму судового збору в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.
Повний текст судового рішення складено та підписано 02 червня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Бєломєстнов О.Ю.