Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"26" травня 2021 р.м. ХарківСправа № 922/194/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Аюпової Р.М.
при секретарі судового засідання Васильєві А.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Харківської міської ради, м. Харків
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дольове комерційне підприємство "Укржитлоспецхолдінг", м. Київ
про внесення змін до договору
за участю предстаників:
позивача - Волинська Я.І., за самопредставництвом;
відповідача - Захаров О.С., адвокат.
Позивач - Харківська міська рада, м. Харків, звернулась до господарського суду Харківської області із позовною заявою до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Дольове комерційне підприємство "Укржитлоспецхолдінг", м. Київ, про внесення змін до договору оренди землі від 09.08.2006 № 640667100125, шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі з 01.01.2020, в редакцій викладеній у позовній заяві.
Позовні вимоги обґрунтовані зміною розміру нормативної грошової оцінки земель міста Харкова, яку введено в дію з 01.01.2020, на підставі рішення Харківської міської ради від 18.12.2019 № 1908/19 «Про затвердження Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2018», у зв'язку із чим зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі. Також в обґрунтування позову, посилається на Постанову КМУ від 22.11.2017 № 890 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», відповідно до якої внесені зміни до пунктів 11, 13, 14, 21, 29, 31, 39, 43 Типового договору оренди землі, а також доповнено Типовий договір оренди землі окремими виносками стосовно земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що також є підставою для укладення додаткової угоди до договору оренди землі від 09.08.2006 № 640667100125, з 01.01.2020.
Ухвалою господарського суду від 01.02.2021 відкрито провадження у справі № 922/194/21 та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 24.02.2021 о 10:45 год.
02.03.2021 відповідачем, через канцелярію суду, надано відзив на позов (вх. № 5002), в якому, заперечуючи проти позову, відповідач посилається на відсутність з боку міської ради пропозиції внести зміни до договору, шляхом укладання додаткової угоди. Відзначає, що застосування нової нормативно грошової оцінки земель рішенням позивача від 27.02.2019 введено в дію з 01.01.2020, тобто, у позивача було фактично 10 місяців для надання пропозиції відповідачу про внесення змін з 01.01.2020 щодо вартості оренди землі, згідно нової нормативно грошової оцінки земель. В той же час, як вказує відповідач, позивач не пропонував внести зміни до договору в строк до 01.01.2020, зокрема лист-пропозиція позивачем датовано 16.07.2020, тобто після 01.01.2020, що позбавляє права позивача вимагати визнати укладеною додаткову угоду з 01.01.2020. Також вказує, що позивачем не обґрунтовано на законодавчому рівні і позицію привести договір у відповідність до типової форми, шляхом укладання додаткової угоди про внесення змін до договору. За таких обставин, вважає, що позовна заява Харківської міської ради є не обґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Ухвалою господарського суду від 31.03.2021 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, до 01 травня 2021 року.
Відповіді на відзив, у строки, визначені ухвалою суду від 01.02.2021, позивачем, в порядку ст. 166 ГПК України, суду надано не було.
Ухвалою господарського суду від 14.04.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу № 922/194/21 до судового розгляду по суті на 28.04.2021 о 14:00 год.
У судовому засіданні 26.05.2021 представник позивача позов підтримав, наполягав на його задоволенні.
Представник відповідача у судовому засіданні 26.05.2021 проти позову заперечував, з підстав, викладених у відзиві на позов.
В ході розгляду даної справи господарським судом Харківської області, у відповідності до п.4 ч.5 ст.13 ГПК України, було створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строків, встановлених ГПК України.
В ході розгляду даної справи судом було в повному обсязі досліджено письмові докази у справі, пояснення учасників справи, викладені в заявах по суті справи - у відповідності до приписів ч. 1 ст. 210 ГПК України, а також з урахуванням положень ч. 2 цієї норми, якою встановлено, що докази, які не були предметом дослідження в судовому засіданні, не можуть бути покладені судом в основу ухваленого судового рішення.
Присутні в судовому засіданні представники сторін погодилися з тим, що судом досліджено всі докази, які надано сторонами у відповідності до ст. 74 ГПК України.
Враховуючи положення ст.ст. 13, 74 ГПК України якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу по суті.
Відповідно до ст. 219 ГПК України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та витребуваних судом.
У судовому засіданні 26.05.2021, відповідно до ст. 240 ГПК України, судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх представників, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд встановив наступне.
Між Харківською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дольове комерційне підприємство «Укржитлоспецхолдинг» (ТОВ ДКП «Укржитлоспецхолдинг») було укладено договір оренди землі від 09.08.2006 № 640667100125.
Відповідно до п. 5 договору, в редакції додаткової угоди до договору від 02.09.2010, розмір нормативної грошової оцінки, становить 21541342 грн.
Згідно з п. 9 договору, орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем щомісячно в грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківській області. Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 934/10 від 19.04.2010 на рік становить 5,6% від її нормативної грошової оцінки і складає 1206315,17 грн., або в місяць - 100526,00 грн.
Рішенням Харківської міської ради від 27.02.2019 № 1474/19 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 (п. 1 рішення) та встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2018 застосовується з 01.01.2020 (п. 2 рішення).
Відповідно до Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 базова вартість одного квадратного метра земель міста Харкова станом на 01.01.2018 становить 639,78 грн. і підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Попередня базова вартість 1 кв.м. землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2013 на підставі рішення Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013 року», рішень Харківської міської ради від 25.09.2013 року № 1269/13 «Про затвердження «Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013» та була введена в дію з 01.01.2014 і складала 552,43 грн./м.кв (з урахуванням індексації).
Рішенням Харківської міської ради від 17.04.2019 № 1554/19 затверджено Положення про оренду землі в м. Харкові, додатком до якого встановлена типова форма договору оренди землі для земельних ділянок комунальної власності міста Харкова, що була розроблена та складена на підставі Типового договору оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 03.03.2004 № 220 (зі змінами та доповненнями).
Пунктами 7.3, 7.4 Положення про оренду землі передбачено, що усі зміни до договорів оренди землі, пов'язані з приведенням їх у відповідність до вимог цього Положення, здійснюються шляхом укладання додаткових угод до таких договорів (п. 7.3 Положення).
Порядок зміни, поновлення, припинення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності цим Положенням, здійснюються в порядку, визначеному даним Положенням, з урахуванням особливостей, встановлених відповідними договорами (п. 7.4 Положення).
Крім цього, рішенням 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 № 41/08 «Про затвердження Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові» визначено порядок розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності м. Харкова та встановлені ставки річної орендної плати, які необхідно застосовувати при розрахунку розміру орендної плати при укладанні договорів оренди землі та внесені до них змін.
Як вказує позивач, внаслідок зміни розміру нормативної грошової оцінки земель міста Харкова, яку введено в дію з 01.01.2020, змінився також і розмір орендної плати за користування землею на території м. Харкова, передбачений договорами оренди землі у грошовій формі, а тому плата за землю у вигляді орендної плати з дати введення в дію нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 на підставі рішення Харківської міської ради від 18.12.2019 № 1908/19 «Про затвердження Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2018», повинна бути змінена і сплачуватись в оновленому розмірі.
Згідно з пунктом 2.1 та 2.2 Порядку впровадження зміна нормативної грошової оцінки земель міста Харкова відповідно до рішення Харківської міської ради є підставою для внесення змін до договорів оренди землі, крім договорів оренди землі, що укладені за типовою формою, затвердженою рішенням 26 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 17.04.2019 № 1554/19 «Про затвердження Положення про оренду землі в м. Харкові» (пункт 2.1).
Пунктом 2.2. Порядку впровадження передбачено, що зміни до договору оренди землі оформлюються додатковою угодою
На підставі вищевказаних рішень Харківської міської ради, Департаментом земельних відносин Харківської міської ради було:
- одержано Витяг від 20.01.2020 № НВ-0004413702020 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку кадастровий номер: 6310137500:05:031:0041 площею 0,8632 га по пр. Тракторобудівників, 57 у м. Харкова відповідно до якого зазначена земельна ділянка та право її оренди зареєстровано у Державному земельному кадастрі за ТОВ ДКП «Укржитлоспецхолдинг».
- одержано Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер: 6310137500:05:031:0041 (від 27.04.2020 № 3149/176-20);
- виконано розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності станом на 01.01.2018 № 392/20.
Так, різниця в розмірі орендної плати на рік, що підлягає сплаті Харківській міській раді за користування зазначеною земельною ділянкою, згідно із визначеним у договорі розміром орендної плати та даних розрахунку розміру орендної плати згідно із нормативною грошовою оцінкою землі, що введена в дію з 01.01.2014, становить 2328569,53 грн.
На підставі вказаних документів, Департаментом земельних відносин підготовлено додаткову угоду до договору оренди землі (у 2-ох примірниках), яку разом із листом-пропозицією від 16.07.2020 № 5629/0/225-20 та розрахунком розміру орендної плати (у 2-ох примірниках) рекомендованим поштовим відправленням направлено на адресу відповідача з пропозицією підписати та у 20-ти денний термін направити до Департаменту для забезпечення державної реєстрації, згідно з вимогами чинного законодавства.
Позивач вказує, що додатковою угодою до договору оренди землі від 09.08.2006 № 640667100125, редакція зазначеного договору приводиться у відповідність до типової форми договору оренди землі, встановленої Положенням про оренду землі у м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 17.04.2019, що передбачено пунктами 7.3 та 7.4 цього Положення.
Згідно цієї додаткової угоди змінюється редакція наступних пунктів вищевказаного договору оренди землі: 1, 2, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17 (пункти 18, 19, 20, які увійшли до розділу «Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду» виключено на підставі Постанови КМУ № 843 від 23.11.2016), 21, 26, п/пункт «д» пункту 28, доповнюється п. 28 п/пунктом «е», п/п «е» пункту 30, п/п «а», «в», «и», «ї», «к», «л» пункту 31, 33, 36, 37, 39, 40, 41, 42.
Крім цього, починаючи з п. 18 змінюється нумерація пунктів, у зв'язку з виключенням пунктів 18 - 20 із Типового договору оренди землі на підставі Закону України від 12.02.2015 р. N 191-VIII та Постанови КМУ № 843 від 23.11.2016 «Про внесення змін до Типового договору оренди землі», а тому п. 21 договору оренди землі від 09.08.2006 № 640667100125 відповідає пункту 18 нової редакції договору згідно з запропонованою додатковою угодою.
Однак, станом на теперішній час ТОВ ДКП «Укржитлоспецхолдинг» не підписало та не повернуло Харківській міській раді підготовлену додаткову угоду до договору оренди землі, що і стало підставою для звернення позивача до господарського суду з даним позовом.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею (ч. 1 ст. 2 ЗК України).
Згідно з ч. 1 ст. 3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Ч. ч. 1, 2 ст. 83 ЗК України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Ст. ст. 13, 41 Конституції України передбачено, що від імені Українського народу права власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
За змістом ст. 144 Конституції України, ст. 12, 122 ЗК України, ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції, зокрема, міських рад належить вирішення питань про надання у користування земельних ділянок із земель комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно із ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
П. 3 ч. 1 ст. 3 ЦК України визначає серед загальних засад цивільного законодавства свободу договору. Поряд з цим, ч. 3 ст. 6 ЦК України передбачено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Ч. 4 ст. 179 ГК України встановлено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Згідно з ч. 7 ст. 179 ГК України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Ч. 1 ст. 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (ч. 1, 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі").
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до п. 288.5 ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно з п. п. 34, 35 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
За змістом ст. 13, ч. 1 ст. 15 та ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Згідно з ч. 1 ст. 23 зазначеного Закону технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються, як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Як встановив суд, відповідно до п. 5 та п. 9 договору оренди, укладеному між сторонами даного спору, в редакції додаткової угоди до договору від 02.09.2010, розмір нормативної грошової оцінки, становить 21541342 грн. Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 934/10 від 19.04.2010 на рік становить 5,6% від її нормативної грошової оцінки і складає 1206315,17 грн., або в місяць - 100526,00 грн.
Рішенням Харківської міської ради від 27.02.2019 № 1474/19 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 (п. 1 рішення) та встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2018 застосовується з 01.01.2020 (п. 2 рішення).
Відповідно до Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 базова вартість одного квадратного метра земель міста Харкова станом на 01.01.2018 становить 639,78 грн. і підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер: 6310137500:05:031:0041 (від 27.04.2020 № 3149/176-20), розмір нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки становить 63122941,00 грн. Відповідно до розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку № 392/20, розмір орендної плати в рік становить 3534884,70 грн., або 294573,73 грн. на місяць.
Тобто, вже після укладення договору № 640667100125 відбулась зміна розміру нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки та збільшився розмір орендної плати у відсотковому відношенні від нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ч. 4 ст. 179 ГК України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:
вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;
примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст;
типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;
договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про оренду землі», Типовий договір оренди землі та типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 «Про затвердження Типового договору оренди землі» (зі змінами) затверджено Типовий договір оренди землі.
Постановою КМУ від 23.11.2016 № 843 «Про внесення змін до Типового договору оренди землі» внесено зміни до Типового договору оренди землі, згідно яких передбачено необхідність зазначення в договорі, зокрема: у п. 1 кадастрового номеру земельної ділянки та її цільового призначення (п. 1 Типового договору); у п. 5 нормативної грошової оцінки земельної ділянки на дату укладання договору оренди землі; у п. 9 розмір орендної плати.
Спеціальні норми ст. 15 Закону України "Про оренду землі" визначають, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Зі змісту наведених норм, суд доходить висновку, що договір оренди землі комунальної власності має містити обов'язкові відповідно до закону істотні умови договору оренди землі, відповідати (не суперечити) типовій формі, затвердженій Кабінетом Міністрів України, а деякі його умови, що визначені у типовій формі, можуть бути конкретизовані.
Розмір орендної плати, порядок її сплати та перегляду, відповідальність за несвоєчасну її сплату регулюється розділом договору № 640667100125 «Орендна плата» (п. 9 - 14 договору).
Додатковою угодою позивач пропонує внести зміни до п. п. 9, 10, 13, 14 договору, відповідно до яких змінюється редакція цих пунктів та викласти їх в наступній редакції:
"9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно в грошовій формі на рахунок Державного казначейства України у Харківській області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному територіальному органі Державної фіскальної служби України за місцем розташування земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку становить 5,6 % від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
10. У подальшому Орендар самостійно здійснює обчислення орендної плати за землю з урахуванням індексації, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.
У разі зміни нормативної грошової оцінки земель міста Харкова за рішенням міської ради Орендар на підставі отриманого витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки самостійно розраховує розмір орендної плати із застосуванням ставки (%), передбаченої пунктом 9 цього договору, без погодження Орендодавця та без внесення змін до цього договору.
11. Орендна плата за земельну ділянку сплачується рівними частками за місцем розташування земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
12. Платіжне доручення або квитанція мають містити обов'язкову інформацію про номер державної реєстрації договору оренди земельної ділянки або/та реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна, за яку справляється плата, та строк, за який здійснюється платіж.
13. Розмір орендної плати переглядається в разі:
а) зміни умов господарювання, передбачених договором;
б) зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
в) зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності;
г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
д) в інших випадках, передбачених законом.
14. У разі невнесення орендної плати у строк, визначений цим договором:
у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором;
стягується пеня в розмірі, визначеному згідно з чинним законодавством".
Суд зазначає, що позивачем, згідно з діючою редакцією п. 9 типової форми договору оренди землі передбачено зазначення розміру орендної плати лише у відсотках, як передбачено Типовим договором оренди землі, затвердженим постановою КМУ, для земельних ділянок державної та комунальної власності, що в подальшому не потребує внесення змін до договору оренди землі в частині плати за землю, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, оскільки Орендар самостійно розраховує розмір орендної плати, керуючись відсотками, які встановлені в договорі та вартістю нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка зазначається у Витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки, що видається територіальним органом Держгеокадастру за замовленням орендаря і не потребує внесення змін в цій частині до договору оренди землі. Зазначена процедура прописана у пункті 10 договору у зміненій редакції згідно додаткової угоди.
Пункти 9 та 10 договору у новій редакції доповнюють один одного та є взаємопов'язаними, а тому повинні бути включені до договору разом.
Редакція п. 13 договору приводиться повністю у відповідність Типовому договору оренди землі.
Згідно нової редакції п.13 договору виключається умова для перегляду розміру орендної плати: «зміни розміру земельного податку», «внаслідок інфляції - щорічно», що ґрунтується на ст. ст. 288 та 289 ПК України.
Як вбачається із діючої редакції п. 13 договору оренди № 640667100125, сторони погодили, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; внаслідок інфляції - щорічно; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Виходячи із положень п. 288.5 ст. 288 ПК України, розмір орендної плати, що встановлюється в договорі оренди землі, визначається у відповідних відсотках від розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Ст. 289 ПК України вказує, що для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства, та встановлює порядок його розрахунку за формулою, відповідно до якої коефіцієнт індексації є індексом споживчих цін за попередній рік, поділеним на 100%, тобто враховує інфляцію при розрахунку розміру орендної плати, встановлюючи при цьому окремий порядок її застосування, а саме надає повноваження центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, проводити розрахунок коефіцієнта індексації за відповідною формулою, визначати його розмір та інформувати суб'єктів земельних відносин про щорічну індексацію.
Таким чином, коефіцієнт індексації фактично є індексом споживчих цін (інфляцією) у числовому вираженні, який застосовується виключно до земельних відносин за ініціативою центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, який фактично вирішує застосовувати чи не застосовувати у відповідному річному періоді інфляцію при розрахунку розміру орендної плати, що підтверджується періодом за 2014 - 2019 роки, із яких у 2014, 2015 та 2016 застосовувалась індексація нормативної грошової оцінки на рівні щорічної інфляції (за 2014 - 124,9%, за 2015 - 143,3%, а за 2016 коефіцієнт індексації 1,06, а індекс інфляції - 112,4%, що більш ніж індексація) а за період 2017-2019, незважаючи на наявність інфляції (2017 - 113,7%; 2018 - 109,8%; 2019 - 104,1%) індексація нормативної грошової оцінки не застосовувалась, коефіцієнт індексації склав - 1,0.
Враховуючи викладене, є всі підстави вважати, що інфляція до земельних відносин застосовується у формі індексації, як спеціальний її вид, на підставі інформації центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а тому зазначення окремо інфляції, як підстави для перегляду розміру орендної плати, не відповідає встановленим Податковим кодексом України загальним принципам застосування інфляційних процесів, які відбуваються у державі, до земельних відносин і матиме наслідком подвійне інфляційне збільшення розміру орендної плати за землю.
Земельний податок є одним із видів плати за землю і його розмір (ставка) встановлюється органами місцевого самоврядування в межах, визначених Податковим кодексом України. Розмір земельного податку залежить від значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та його ставки, а тому його зміна (у разі зміни ставки) не вливає на розмір плати за землю. Враховуючи те, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки впливає на розмір земельного податку і розмір орендної плати, зазначення у п. 13 зміни розміру земельного податку, як підставу для перегляду розміру орендної плати є недоцільним, а тому зазначена обставина підлягає виключенню.
Крім цього, із п. 13 договору додатковою угодою виключаються, як підстави для перегляду розміру орендної плати:
- зміна коефіцієнтів індексації;
- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Ці виключення здійснюється, у зв'язку з тим, що зазначені обставини, а саме нарахування орендарем орендної плати з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки чи на підставі її нової нормативної грошової оцінки (зміни за рішенням міської ради) урегульовано пунктом 10 нової редакції договору оренди землі, а тому його повторне регулювання у п. 13 не потребується. Крім цього, зазначення цих підстав у п. 13 договору оренди землі може тлумачитись стороною як обставини, що потребують внесення змін до договору оренди землі у письмовому вигляді шляхом укладання відповідного правочину.
Суд зазначає, що укладанням додаткової угоди в запропонованій редакції п. п. 9, 10, 13 Харківська міська рада фактично спрощує порядок внесення змін до договору оренди в частині розміру орендної плати на підставі нової нормативної грошової оцінки земель міста чи її індексації, установлюючи при цьому процедуру, за якої орендар самостійно, без внесення змін до договору оренди землі, розраховує та сплачує орендну плату за земельну ділянку, відповідно до ст. ст. 288 та 289 ПК України.
П. 14 типової форми договору оренди землі в частині сплати штрафу повністю викладено в редакції п. 14 Типового договору оренди землі, а в частині пені визначено, що пеня стягується в розмірі, визначеному згідно з чинним законодавством.
При визначені такої редакції щодо пені, визначеному згідно з чинним законодавством, Харківська міська рада виходила з того, що сплата орендної плати за землю відноситься до податкових зобов'язань орендаря і регулюється Господарським та Податковим кодексами України.
Згідно зі ст. 343 ГК України платники і одержувачі коштів здійснюють контроль за своєчасним проведенням розрахунків та розглядають претензії, що виникли, без участі установ банку.
Платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Ст. 129 ПК України врегульовано питання нарахування пені, у т.ч. і при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків.
П. 129.4 ст. 129 ПК України встановлені розміри відсотків нарахування пені за прострочення податкового зобов'язання, визначеного платником податків, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Таким чином, розмір відсотків пені за несвоєчасне внесення орендної плати за землю, як податку, визначено Податковим кодексом України, а тому зазначення в п. 14 договору про те, що пеня стягується у розмірі, визначеному згідно з діючим законодавством, не суперечить Типовому договору оренди землі, оскільки розмір відсотків встановлений на законодавчому рівні.
У зв'язку зі зміною розміру нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки та розміру орендної плати, Департаментом земельних відносин підготовлено додаткову угоду до договору оренди землі (у 2-ох примірниках), яку разом із листом-пропозицією від 16.07.2020 № 5629/0/225-20 та розрахунком розміру орендної плати (у 2-ох примірниках) рекомендованим поштовим відправленням направлено на адресу відповідача з пропозицією підписати та у 20-ти денний термін направити до Департаменту для забезпечення державної реєстрації згідно з вимогами чинного законодавства.
Проте відповідач запропонований позивачем проект додаткової угоди до договору не підписав та заперечень не надав.
Ч. 2 ст. 651 ЦК України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 632 ЦК України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Ст. 30 Закону України "Про оренду землі" визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Виходячи зі змісту ст. ст. 632, 651 ЦК України та ст. 30 Закону України "Про оренду землі" слід дійти висновку про те, що за загальним правилом зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди такий договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках, встановлених умовами договору або в силу закону.
За змістом ст. 144 Конституції України, ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення, прийняті органом місцевого самоврядування, є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Зазначені рішення Харківської міської ради, є чинними та у встановленому законом порядку незаконними не визнавалися, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Правомірність визначення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки у витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.04.2020 у встановленому порядку не оспорювалася.
Отже, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої сторонами у договорі оренди землі.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 03 березня 2020 року у справі №924/328/19.
Рішення органу місцевого самоврядування про зміну розміру орендної плати (у відсотках від нормативно-грошової оцінки), визначеної на певний бюджетний рік, може бути підставою для внесення змін до договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати у разі, якщо сторони такого договору оренди визначили безпосередньо в самому договорі таку підставу для внесення змін до нього. Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 16 квітня 2018 року у справі №910/7905/17.
Таким чином, суд доходить висновку, що впровадження нового розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зміна за рішенням позивача регульованого розміру орендної плати є підставою для зміни розміру орендної плати за договором від 09.08.2006.
Як вбачається з наданого позивачем проекту додаткової угоди до договору № 640667100125 (далі - додаткова угода), відомості, зазначені в п.п. 5 - 14 цієї угоди, відповідають прийнятим Харківською міською радою рішенням та витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 27.04.2020.
Щодо інших пунктів договору № 640667100125, до яких позивач запропонував внести зміни у додатковій угоді, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типовий договір оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Зі змісту наведених вище правових норм, суд доходить висновку, що договір оренди землі комунальної власності має містити обов'язкові відповідно до закону істотні умови договору оренди землі, відповідати (не суперечити) типовій формі, затвердженій Кабінетом Міністрів України, а деякі його умови, що визначені у типовій формі, можуть бути конкретизовані.
Постановою КМУ від 22.11.2017 № 890 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесені зміни до пунктів 11, 13, 14, 21, 29, 31, 39, 43 Типового договору оренди землі, а також доповнено Типовий договір оренди землі окремими виносками стосовно земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
Зазначена постанова КМУ була прийнята з метою забезпечення своєчасного надходження до місцевих та державного бюджетів платежів з плати за землю у формі орендної плати, посилення відповідальності орендарів земельних ділянок за такі платежі та збереження якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки, забезпечення родючості ґрунтів земель сільськогосподарського призначення.
Зміни, які внесені до пунктів 11, 13, 29, 31, 39, 43 договору, стосуються земельних ділянок, набутих за результатами земельних торгів та земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Зміни, які внесені до пунктів 14 та 21 стосуються усіх земель.
Згідно з постановою КМУ від 22.11.2017 № 890 до пунктів 14 та 21 Типового договору оренди землі внесені такі зміни:
- Пункт 14 Типового договору оренди землі викладено у такій редакції: «у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором: у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором; стягується пеня у розмірі відсотків несплаченої суми за кожний день прострочення».
- Пункт 21 Типового договору оренди землі доповнено абзацом такого змісту: «у разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) або приведення її (їх) у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 № 284».
Крім цього, якщо діюча редакція п. 40 договору передбачає, що перехід права власності на будівлі та споруди, які розташовані на орендованій земельній ділянці до другої особи є підставою для розірвання договору оренди землі, то додатковою угодою змінюється редакція цього пункту (п. 37 додаткової угоди), за якою: «перехід права власності на об'єкти нерухомого майна, що розташовані на орендованій земельній ділянці, до іншої особи є підставою для зміни умов договору. Реорганізація юридичної особи не є підставою для зміни умов чи розірвання договору. У разі набуття права власності на об'єкти нерухомого майна, що розташовані на орендованій земельній ділянці, іншою особою, зміна орендаря за цим договором на нового власника (власників) нерухомого майна може здійснюватися шляхом укладання додаткової угоди про заміну сторони.
З приводу правомірності внесення позивачем зазначених змін, суд виходить з наступного.
Виходячи із положень ст. 377 ЦК України, ст. 120 ЗК України та ст. 7 Закону України «Про оренду майна» у разі укладання відповідної цивільно-правової угоди, за якою право власності на об'єкт нерухомого майна, що розташований на орендованій земельній ділянці, переходить до іншої особи, з дати укладання такої угоди:
- припиняється право оренди землі у попереднього власника об'єкта нерухомого майна;
- до нового власника об'єкта нерухомого майна переходить право оренди земельної ділянки без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землекористувача.
Так, суд зауважує, що при розгляді справ стосовно переходу права власності на об'єкти нерухомого майна, що розташовані на орендованій земельній ділянці, склалася судова практика, відповідно до якої Верховний Суд, розглядаючи справи № 910/20774/17 (Постанова від 07.11.2018), № 922/3655/17 (Постанова від 19.06.2018), дійшов висновку про те, що заміна орендаря земельної ділянки у відповідному чинному договорі оренди землі відбувається автоматично без припинення у цілому договору оренди земельної ділянки, в силу прямої норми закону, не залежно від того, чи відбулося документальне переоформлення орендних правовідносин шляхом внесення змін у договір стосовно орендаря, оскільки переоформлення лише формально відображає те, що прямо закріплено в законі.
Незважаючи на положення ст. 377 ЦК України, ст. 120 ЗК України, ст. 7 Закону України «Про оренду землі» та висновки Верховного Суду щодо автоматичної заміни орендаря у діючому договорі на нового власника об'єкту нерухомого майна, автоматична його зміна у податковому обліку, як платника з плати орендної плати за чинним договором не відбувається із-за відсутності з ним відповідного правочину щодо орендованої земельної ділянки, який є підставою для проведення державної реєстрації зміни сторони договору - орендаря у Державному реєстрі прав на нерухоме майно, а відповідно і взяттю його на облік як платника плати за землю податковими органами.
Таким чином, додатковою угодою, яку пропонує визнати укладеною позивач, пункт 28 "обов'язки орендаря" доповнюється підпунктом «л», шляхом покладення на орендаря обов'язку:
при укладанні правочину про перехід права власності на такі об'єкти повідомляти нового (нових) власника (власників) нерухомого майна про наявність цього договору оренди землі з наданням його копій;
протягом 5-ти робочих днів з дати укладання правочину про перехід права власності на такі об'єкти до іншої (інших) особи (осіб) направити Орендодавцеві лист-повідомлення про відчуження об'єктів нерухомого майна, в якому вказати осіб - нових власників нерухомого майна, їх місцезнаходження (реєстрацію), з наданням копій відповідних правочинів про перехід права власності.
Виходячи із положень ст. 117 Конституції України, ст. 630 ЦК України, ст.ст. 179, 184 ГК України та ст. 14 ЗУ «Про оренду землі», при оформлені договорів оренди землі та внесені до них змін на земельні ділянки комунальної власності застосування Типового договору оренди землі, затвердженого постановою КМУ від 03.03.2004 № 220 (зі змінами), є обов'язковим.
Як зазначалося вище, Положенням про оренду землі у м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 17.04.2019 встановлена типова форма договору оренди землі для земельних ділянок комунальної власності м. Харкова, яка складена на підставі Типового договору оренди землі, затвердженого постановою КМУ від 03.03.2004 № 220 (зі змінами та доповненнями станом на квітень 2019).
Додатковою угодою до договору оренди землі від 09.08.2006 № 640667100125 редакція зазначеного договору приводиться у відповідність до типової форми договору оренди землі, встановленої Положенням про оренду землі у м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 17.04.2019, що передбачено пунктами 7.3 та 7.4 цього Положення.
Згідно цієї додаткової угоди змінюється редакція наступних пунктів вищевказаного договору оренди землі: 1, 2, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17 (пункти 18, 19, 20, які увійшли до Розділу «Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду» виключено на підставі Постанови КМУ № 843 від 23.11.2016), 21, 26, п/пункт «д» пункту 28, доповнюється п. 28 п/п «е», п/п «е» пункту 30, п/п «а», «в», «и», «ї», «к», «л» пункту 31, 33, 36, 37, 39, 40, 41, 42.
Крім цього, починаючи з п. 18 змінюється нумерація пунктів, у зв'язку з виключенням пунктів 18 - 20 із Типового договору оренди землі на підставі Закону України від 12.02.2015 р. N 191-VIII та Постанови КМУ № 843 від 23.11.2016 «Про внесення змін до Типового договору оренди землі», а тому п. 21 договору оренди землі від 09.08.2006 № 640667100125 відповідає пункту 18 нової редакції договору згідно з запропонованою додатковою угодою.
Щодо посилань відповідача на відсутність з боку міської ради пропозиції внести зміни до договору, шляхом укладання додаткової угоди та того, що позивач не пропонував внести зміни до договору в строк до 01.01.2020, зокрема лист-пропозиція позивачем датовано 16.07.2020, тобто після 01.01.2020, що позбавляє права позивача вимагати визнати укладеною додаткову угоду з 01.01.2020, суд зазначає наступне.
Рішенням Харківської міської ради від 27.02.2019 № 1474/19 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 (п. 1 рішення) та встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2018 застосовується з 01.01.2020 (п. 2 рішення).
Внаслідок зміни розміру нормативної грошової оцінки земель міста Харкова, яку введено в дію з 01.01.2020, змінився також і розмір орендної плати за користування землею на території м. Харкова, передбачений договорами оренди землі у грошовій формі, а тому плата за землю у вигляді орендної плати з дати введення в дію нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 на підставі рішення Харківської міської ради від 18.12.2019 № 1908/19 «Про затвердження Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018», повинна бути змінена і сплачуватись в оновленому розмірі.
Щодо доводів відповідача, що позивачем не було дотримано досудового врегулювання спору, а саме не направлено належним чином додаткову угоду до договору оренди землі, оскільки ТОВ ДКП «Укржитлоспецхолдінг» вона не отримана, суд зазначає про таке.
Конституційний Суд України у рішенні від 09.07.2002 №15-рп/2002 визначив, що положення ч.2 ст.124 Конституції України у системному зв'язку з іншими положеннями Основного Закону України, передбачають захист судом прав і свобод людини і громадянина, а також прав юридичної особи і встановлюють юридичні гарантії їх реалізації, надаючи можливість кожному захищати права і свободи будь-якими не забороненими законом засобами. Тобто кожна особа має право вільно обирати не заборонений законом засіб захисту своїх прав і свобод.
Норма ст.124 Конституції України, як і інші її положення, не містить застереження щодо допустимості судового захисту тільки після досудового врегулювання спору та неприпустимості здійснення правосуддя без його застосування.
Спосіб захисту свого порушеного права шляхом досудового врегулювання спору не є обов'язковим до правовідносин, що складаються між сторонами, оскільки право особи на звернення до суду передбачено статтею 55 Конституції України, ст. ст. 15, 16 ЦК України та відповідними нормами Господарського процесуального кодексу, а тому зобов'язання особи перед зверненням до суду скористатися даним способом захисту своїх прав є порушенням Конституції та інших нормативно-правових актів України.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 15.02.2018 у справі № 922/603/17, від 21.07.2020 у справі № 910/8063/20.
Можливість судового захисту не може бути поставлена законом, іншими нормативно-правовими актами у залежність від використання суб'єктом правовідносин інших засобів правового захисту, у тому числі досудового врегулювання спору; обов'язкове досудове врегулювання спорів, яке виключає можливість прийняття позовної заяви до розгляду і здійснення за нею правосуддя, порушує право особи на судовий захист; обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Встановлення законом обов'язкового досудового врегулювання спору, обмежує можливість реалізації права на судовий захист (рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 р. №15-рп/2002).
Отже, приймаючи до уваги викладене, що доводи відповідача з приводу досудового врегулювання не заслуговують на увагу, оскільки досудове врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Крім того, згідно зі п. 2 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 (далі - Правила), підтвердженням надання послуг поштового зв'язку є оригінал розрахункового документу (оригінал поштової квитанції чи фінансового чека), виданий відправникові поштового відправлення.
Пунктом 1 Правил встановлено, що ці Правила визначають порядок надання послуг поштового зв'язку, права та обов'язки операторів поштового зв'язку і користувачів послуг поштового зв'язку та регулюють відносини між ними.
Відповідно до п. 2 Правил поштове відправлення з оголошеною цінністю - реєстровані лист, бандероль, посилка, прямий контейнер, які приймаються для пересилання з оцінкою вартості вкладення, визначеною відправником.
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про поштовий зв'язок» оператор поштового зв'язку (оператор) - суб'єкт підприємницької діяльності, який в установленому законодавством порядку надає послуги поштового зв'язку.
Відповідно до п. 19 Правил внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю можуть прийматися для пересилання з описом вкладення та/або з післяплатою.
П. 61 Правил встановлено, що у разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв'язку з повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля.
Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв'язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.
Ст. 13 Закону України «Про поштовий зв'язок» передбачено порядок надання поштового зв'язку, зокрема, у абз. 3 вказано, що у договорі про надання послуг поштового зв'язку, якщо він укладається у письмовій формі, та у квитанції, касовому чеку тощо, якщо договір укладається в усній формі, обов'язково зазначаються найменування оператора та об'єкта поштового зв'язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість.
Так, Департаментом земельних відносин Харківської міської ради було направлено на адресу реєстрації ТОВ ДКП «Укржитлоспецхолдинг» зазначену у інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань юридична адреса: м. Київ, Залізничне шосе, 57 рекомендований лист із пропозицією від 16.07.2020 № 5629/0/225-20 та розрахунком розміру орендної плати (у 2-ох примірниках) для з пропозицією підписати та у 20-ти денний термін направити до Департаменту для забезпечення державної реєстрації згідно з вимогами чинного законодавства.
Згідно до довідки про причини повернення посилання (П 61003) вищевказаний лист повернуто за закінченням терміну зберігання.
Чинне законодавство не містить вимоги щодо відстеження адресатом факту отримання листа адресантом або його представником, або вимоги щодо наявності у останнього повідомлення про вручення листа.
Таким чином, достатнім підтвердженням належного повідомлення ТОВ ДКП «Укржитлоспецхолдинг», є опис цінного листа, конверт з відповідними відмітками Укрпошти, що підтверджує факт належного направлення листа Харківською міською радою, останньому.
Згідно з нормами ЗУ «Про поштовий зв'язок» поштовий індекс - код поштової адреси у вигляді умовного цифрового позначення об'єктів поштового зв'язку, в тому числі сільських населених пунктів, у яких відсутні відділення зв'язку.
Як вбачається з конверта, яким було направлено лист - пропозицію, індекс адресанта був зазначений, саме 01103, що спростовує твердження відповідача про неналежне зазначення реквізитів отримувача - ТОВ ДКП «Укржитлоспецхолдинг».
Згідно з вищенаведеним, ТОВ ДКП «Укржитлоспецхолдинг» мав змогу в порядку ч. 5 ст. 33 ЗУ «Про оренду землі» розглянути надісланий Харківською міською радою лист-повідомлення з проектом додаткової угоди до договору оренди так укласти її у добровільному порядку.
А, отже, твердження відповідача, є такими, що спростовані матеріалами справи.
Доказами у справі, відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами:
1) письмовими, речовими і електронними доказами;
2) висновками експертів;
3) показаннями свідків (ч. 2 ст. 73 ГПК України).
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно з ч. 1 ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 ГПК України).
Відповідно до ст. 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Згідно зі ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Інші докази та пояснення учасників справи судом до уваги не приймаються, оскільки не спростовують вищевикладені висновки суду.
За змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах "Трофимчук проти України", "Серявін та інші проти України" обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент: Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обгрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, № 303А, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії” (Suominen v. Finland), №37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", ст. 11 ГПК України, суд, застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав та основоположних свобод 1959 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини, як джерело права.
Враховуючи вищевикладене, в процесі повного і всебічного з'ясування обставин, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Харківської міської ради підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, понесені позивачем витрати зі сплати судового збору, покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 61, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 4, 11, 12, 13, 73, 74, 76, 77, 86, 123, 129, 177, 183, 232, 233, 236, 238, 240, 241, 242, 256 ГПК України, суд, -
Позовні вимоги задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 09.08.2006 № 640667100125 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі з 01.01.2020 у такій редакції:
"ДОДАТКОВА УГОДА
до договору оренди землі,
зареєстрованого «09» серпня 2006 року за № 640667100125
у Харківській регіональній філії Державного підприємства
«Центр державного земельного кадастру при
Державному комітеті України по земельних ресурсах»
м. Харків «____»_____________2020
Харківська міська рада (Орендодавець) в особі секретаря міської ради Терехова Ігоря Олександровича, діючого на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з одного боку, та ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДОЛЬОВЕ КОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО «УКРЖИТЛОСПЕЦХОЛДИНГ» (Орендар) в особі керівника _____________________________________________________________________________________________________________________________________
з другого боку, домовились про нижченаведене:
І. Відповідно до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України «Про оренду землі», постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 «Про затвердження Типового договору оренди землі» (із змінами та доповненнями), рішення 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 № 1474/19 «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018», рішення 32 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 18.12.2019 № 1908/19 «Про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018», рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 № 41/08 «Про затвердження «Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові» (зі змінами та доповненнями), рішення 26 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 17.04.2019 № 1554/19 «Про затвердження Положення про оренду землі в м. Харкові», договір оренди землі, зареєстрований «09» серпня 2006 року за № 640667100125 викласти у такій редакції:
Предмет договору
1. Орендодавець на підставі рішення ХХХV сесії Харківської міської ради ІV скликання від 27.04.2005 року № 88/05 «Про припинення та надання в користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам» надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови, код КВЦПЗ - відсутній, з кадастровим номером 6310137500:05:031:0041, яка розташована м. Харків, просп. Тракторобудівників, 57.
Об'єкт оренди
2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,8632 га, у тому числі: ріллі ---- га, багаторічних насаджень ---- га, сіножатей ---- га, пасовищ ---- га, лісів ---- га, під забудовою 0,3649 га, інших угідь 0,4983 га.
3. На земельній ділянці розміщено об'єкти нерухомого майна - нежитлова будівля літ. «А-2», яка належить Орендарю на праві колективної власності, а також інші об'єкти інфраструктури - немає.
4. Земельна ділянка передається в оренду разом - немає.
5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення додаткової угоди становить 63122941 гривня (шістдесят три мільйони сто двадцять дві тисячі дев'ятсот сорок одна гривня).
У разі зміни нормативної грошової оцінки земель м. Харкова за рішенням міської ради Орендар самостійно замовляє витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки і направляє його до територіального органу Державної фіскальної служби України за місцем знаходження земельної ділянки.
У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (з урахуванням коефіцієнтів індексації чи за рішенням міської ради) зміни до цього пункту договору оренди землі не вносяться.
6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню недоліків, які могли б перешкоджати ефективному використанню земельної ділянки за цільовим призначенням, не виявлено.
7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини згідно з рішенням Харківської міської ради про надання в оренду земельної ділянки.
Строк дії договору
8. Договір укладено строком до 01.04.2030.
Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію листом-повідомленням.
У разі неподання Орендарем листа-повідомлення, а також подання листа-повідомлення пізніше строку, передбаченого пунктом 8 цього договору, Департамент земельних відносин Харківської міської ради інформує про це відповідний територіальний орган Державної фіскальної служби України за місцем знаходження земельної ділянки. При цьому розмір річної орендної плати встановлюється у подвійному розмірі, але не більше 12 % від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки до моменту поновлення права оренди або припинення права оренди земельної ділянки.
У разі подання Орендарем листа-повідомлення в належний строк Орендар продовжує сплачувати орендну плату в розмірі, передбаченому пунктом 9 цього договору, до моменту поновлення права оренди або припинення права оренди земельної ділянки.
Орендна плата
9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно в грошовій формі на рахунок Державного казначейства України у Харківській області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному територіальному органі Державної фіскальної служби України за місцем розташування земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку становить 5,6 % від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
10. У подальшому Орендар самостійно здійснює обчислення орендної плати за землю з урахуванням індексації, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.
У разі зміни нормативної грошової оцінки земель міста Харкова за рішенням міської ради Орендар на підставі отриманого витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки самостійно розраховує розмір орендної плати із застосуванням ставки (%), передбаченої пунктом 9 цього договору, без погодження Орендодавця та без внесення змін до цього договору.
11. Орендна плата за земельну ділянку сплачується рівними частками за місцем розташування земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
12. Платіжне доручення або квитанція мають містити обов'язкову інформацію про номер державної реєстрації договору оренди земельної ділянки або/та реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна, за яку справляється плата, та строк, за який здійснюється платіж.
13. Розмір орендної плати переглядається в разі:
а) зміни умов господарювання, передбачених договором;
б) зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
в) зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності;
г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
д) в інших випадках, передбачених законом.
14. У разі невнесення орендної плати у строк, визначений цим договором:
у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором;
стягується пеня в розмірі, визначеному згідно з чинним законодавством.
Умови використання земельної ділянки
15. Земельна ділянка передається в оренду для експлуатації та обслуговування будівлі магазину.
16. Цільове призначення земельної ділянки землі житлової та громадської забудови, код КВЦПЗ - відсутній.
17. Умови збереження стану об'єкта оренди: забороняється самовільна забудова земельної ділянки, розміщення тимчасових споруд та малих архітектурних форм без оформлення відповідних документів, передбачених законодавством.
Умови повернення земельної ділянки
18. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Об'єкт за договором оренди землі вважається повернутим Орендодавцеві з моменту державної реєстрації припинення права оренди.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних зі зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки або приведення її у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284.
19. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
20. Питання щодо можливості компенсації поліпшення стану земельної ділянки, проведене Орендарем відповідно до письмової згоди з Орендодавцем землі, вирішуються за окремою угодою.
21. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
а) фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
б) доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.
22. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
23. На орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження) - площею 0,8632 га - інше обмеження, площею 0,8632 га - санітарно-захисна зона навколо об'єкта та інші права третіх осіб - немає.
24. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
Інші права та обов'язки сторін
25. Орендодавець має право вимагати:
а) використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з пунктом договору оренди;
б) дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;
в) дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
г) своєчасного внесення орендної плати;
д) сплати Орендарем у повному обсязі розміру орендної плати;
е) своєчасного надання Орендарем інформації (листів, копій платіжних документів) у строк, встановлений цим договором, щодо задекларованих та сплачених щомісячно платежів з орендної плати за землю.
26. Обов'язки Орендодавця:
а) передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
б) при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
в) не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;
г) відшкодувати Орендарю капітальні витрати, пов'язані з поліпшенням стану об'єкта оренди, яке проводилося Орендарем за згодою Орендодавця;
д) попередити Орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об'єкта оренди.
27. Права Орендаря:
а) самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;
б) за письмовою згодою Орендодавця зводити у встановленому законодавством порядку житлові будинки, виробничі, торговельні, культурно-побутові, інші будівлі та споруди і закладати багаторічні насадження;
в) отримувати продукцію і доходи;
г) звертатися у відповідні органи щодо витребування орендованої земельної ділянки з будь-якого незаконного володіння і користування, усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування збитків, заподіяних земельній ділянці громадянами та юридичними особами, у тому числі Орендодавцем;
д) у разі належного виконання своїх обов'язків відповідно до умов договору має за інших рівних умов переважне право на поновлення цього договору після закінчення строку його дії у порядку, визначеному в пункті 8 договору;
е) передавати земельну ділянку або її частини в суборенду без зміни умов використання земельної ділянки за письмовою згодою Орендодавця.
Умови договору суборенди земельної ділянки мають бути визначені в межах договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому. Строк договору суборенди не може перевищувати строку дії договору оренди земельної ділянки. У разі припинення права оренди земельної ділянки право суборенди припиняється, що не потребує складання будь-яких угод з цього приводу.
Право суборенди підлягає державній реєстрації.
є) Орендар, який відповідно до закону може мати у власності орендовану земельну ділянку, має переважне право на придбання її у власність у разі продажу цієї земельної ділянки за умови, що він сплачує ціну, за якою вона продається, та у разі продажу на конкурсі (аукціоні), якщо його пропозиція є рівною з пропозицією, яка є найбільшою із запропонованих учасниками конкурсу (аукціону).
28. Обов'язки Орендаря:
а) починати використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
б) сплачувати орендну плату у строк та в розмірі, що встановлені цим договором;
в) у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки вчинити дії, передбачені п. 10 цього договору;
г) виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
д) дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;
е) використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з договором;
є) дотримуватися екологічної безпеки землекористування і зберігання родючості ґрунтів, не допускати погіршення екологічного стану земельної ділянки в результаті своєї господарської діяльності;
ж) дотримуватися правил добросусідства, державних норм і правил, проектних рішень, правил забудови міста Харкова, чинного законодавства України;
з) дотримуватися санітарних і протипожежних норм, забезпечити зберігання інженерних комунікацій і споруд, що знаходяться на орендованій земельній ділянці та під її поверхнею;
и) у разі закінчення строку оренди землі привести земельну ділянку у придатний для подальшого використання стан. Приведення земельної ділянки у придатний стан включає в себе благоустрій території та інші дії у разі потреби, при цьому за Орендарем залишається право власності на всі будівлі, які збудовані на ділянці відповідно до вимог чинного законодавства України;
і) у разі зміни своїх реквізитів, юридичної адреси, назви, організаційно-правової форми тощо у 10-денний строк з моменту настання таких змін письмово повідомити про це Орендодавця;
ї) протягом 20 робочих днів після отримання від Орендодавця примірника договору оренди землі стати на облік в органах Державної фіскальної служби України за місцем розташування земельної ділянки як платник з орендної плати за землю;
к) щомісячно, до 20 числа місяця, що настає за звітним, надавати Орендодавцю інформацію про здійснені платежі з орендної плати з наданням копій платіжних документів про таку сплату;
л) у разі переходу права власності на нерухоме майно, що розташоване на орендованій земельній ділянці, до іншої особи:
при укладанні правочину про перехід права власності на такі об'єкти повідомляти нового (нових) власника (власників) нерухомого майна про наявність цього договору оренди землі з наданням його копій;
протягом 5-ти робочих днів з дати укладання правочину про перехід права власності на такі об'єкти до іншої (інших) особи (осіб) направити Орендодавцеві лист-повідомлення про відчуження об'єктів нерухомого майна, в якому вказати осіб - нових власників нерухомого майна, їх місцезнаходження (реєстрацію), з наданням копій відповідних правочинів про перехід права власності.
29. Орендар не має права передавати в заставу або вносити до статутного фонду право оренди земельної ділянки, що є предметом цього Договору.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкту оренди чи його частини
30. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.
Страхування об'єкта оренди
31. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.
32. Страхування об'єкта оренди не здійснюється.
Зміна умов договору і припинення його дії
33. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, крім випадку, передбаченого п. 10 цього договору. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку.
34. Дія договору припиняється в разі:
а) закінчення строку, на який його було укладено;
б) придбання Орендарем земельної ділянки у власність;
в) викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
г) ліквідації юридичної особи - Орендаря;
д) смерті фізичної особи - Орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
35. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
а) взаємною згодою сторін;
б) рішенням суду на вимогу однієї зі сторін унаслідок невиконання іншою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, що істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
36. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається.
Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, встановленим у п. 16 цього договору; систематична несплата орендної плати; здійснення самочинного будівництва на земельній ділянці, встановлення тимчасових споруд та малих архітектурних форм без оформлення відповідних документів, передбачених законодавством; у разі потреби надання земельної ділянки для суспільних потреб.
37. Перехід права власності на об'єкти нерухомого майна, що розташовані на орендованій земельній ділянці до іншої особи є підставою для зміни умов договору. Реорганізація юридичної особи Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
У разі набуття права власності на нерухоме майно, що розміщене на орендованій земельній ділянці іншою особою, зміна Орендаря за цим договором на нового власника (власників) нерухомого майна може здійснюватися шляхом укладання додаткової угоди про заміну сторони в договорі.
Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи - Орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду не переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з Орендарем.
Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору
38. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
39. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
40. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами. Якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.
Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря.
41. Земельна ділянка вважається переданою Орендареві з моменту державної реєстрації права оренди.
42. Підписанням цього договору Орендар надає згоду на передачу інформації щодо платежу за оренду землі територіальним органом Державної фіскальної служби України за запитом уповноваженого виконавчого органу Харківської міської ради.
ІІ. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого «09» серпня 2006 року за № 640667100125 у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» і складена та підписана у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря".
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дольове комерційне підприємство «Укржитлоспецхолдинг» (01103, м. Київ, Залізничне шосе, 57, код ЄДРПОУ 31811284) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, майдан Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243) суму судового збору у розмірі 2270,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до ст.ст. 256, 257 ГПК України та з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень Кодексу.
Позивач - Харківська міська рада (61003, м. Харків, майдан Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243);
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Дольове комерційне підприємство «Укржитлоспецхолдинг» (01103, м. Київ, Залізничне шосе, 57, код ЄДРПОУ 31811284).
Повне рішення складено 03.06.2021.
Суддя Р.М. Аюпова
справа № 922/194/21