Ухвала від 31.05.2021 по справі 904/170/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

про відмову у визнанні судових наказів такими, що не підлягають виконанню

31.05.2021м. Дніпро№ 904/170/21

Суддя Назаренко Н.Г. за участю секретаря судового засідання Головахи К.К., розглянувши заяву: Обласного комунального підприємства "ФАРМАЦІЯ"

про визнання судового наказу таким, що не підлягає виконанню

у справі

за позовом: Запорізького обласного териториального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя

до: Обласного комунального підприємства "ФАРМАЦІЯ", м. Дніпро

про стягнення пені за прострочення терміну сплати штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції

Представники:

Від позивача Чечель К.І. -представник

Від відповідача Сидоренко О.А. -адвокат

СУТЬ СПОРУ:

Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (далі - Позивач) звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення пені у розмірі 41 300 грн. за прострочення терміну сплати штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції до Обласного комунального підприємства "ФАРМАЦІЯ" (далі - Відповідач).

Рішенням від 07.04.2021 позовні вимоги задоволено у повному обсязі.

12.05.2021 судом видано накази на виконання рішення.

24.05.2021 відповідач надав до суду заяву про визнання наказів таким, що не підлягає виконанню, у зв'язку зі сплатою боргу.

Ухвалою від 25.05.2021 прийнято заяву до розгляду та призначено засідання на 19.05.2021.

21.05.2021 позивач надав до суду заперечення на заяву про визнання наказів такими, що не підлягають виконанню, в якій зазначив, що позивачем сплачено кошти до місцевого бюджету, а не на рахунки позивача.

Відповідач підтримав заяву про визнання наказів такими, що не підлягають виконанню.

Позивач заперечив проти задоволення зазначеної заяви, оскільки кошти відповідачем сплачено до місцевого бюджету.

Дослідив матеріали справи та заслухавши представників сторін, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви про визнання наказів такими, що не підлягають виконанню на підставі наступного.

Згідно до ч.1 ст. 328 Господарського процесуального кодексу України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин (ч.2 ст. 328 Господарського процесуального кодексу України).

Суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання (ч. 3 ст. 328 Господарського процесуального кодексу України).

Щодо наказу Господарського суду Дніпропетровської області від 12.05.2021 № 904/170/21 про стягнення з ОКП "ФАРМАЦІЯ" пені у розмірі 41 300 грн., суд зазначає наступне.

Статтею 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що стягнення штрафів та пені зараховуються до державного бюджету.

Відповідно до ст. 29 Бюджетного кодексу України кошти від санкцій (штрафи, пеня тощо) належать до доходів загального фонду Державного бюджету України.

Рахунки для зарахування коштів від санкцій (штрафи, пеня тощо) код класифікації доходів бюджету 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції" відкриваються в органах Державної казначейської служби України.

Реквізити рахунків розміщені на веб-сторінках Головних управлінь Казначейства за місце реєстрації суб'єкта (https://www.treasury.gov/ua/ua/rekviziti-rahunkiv-po-oblasyah-u-formati-xls).

На веб-сторінці Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області за посиланням в https://dnp.treasury.gov.ua/ua/rekviziti-rahunkiv Дніпропетровської області розміщені реквізити рахунків для обліку доходів державного та місцевого бюджетів Дніпропетровської області.

На підтвердження оплати пені у розмірі 41 300 грн. відповідачем надано копію платіжного доручення від 07.05.2021 № 10522.

Відповідно до вказаного платіжного доручення, сума пені перерахована відповідачем на рахунок UA568999980314040542000004001 "Адміністративні штрафи та інші санкції" (код класифікації доходів бюджету 21081100 (місцевий бюджет).

Згідно зі ст. 5 Бюджетного кодексу України бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів.

Статтею 7 Бюджетного кодексу України передбачено, що державний бюджет України та місцеві бюджети є самостійними.

Отже перерахування коштів відповідачем до місцевого бюджету не може вважатися належним чином виконаним зобов'язанням зі сплати пені.

Щодо наказу Господарського суду Дніпропетровської області від 12.05.2021 № 904/170/21 про стягнення з ОКП "ФАРМАЦІЯ" на користь Південно-східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України судового збору у розмірі 2 270,00 грн., суд зазначає наступне.

У заяві про уточнення позовних вимог від 12.03.2021 № 58-02/87 позивач просив суд стягнути з ОКП "ФАРМАЦІЯ" на користь Південно-Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, як правонаступника відділення (просп. Олександра Поля, 2 м. Дніпро, 49004, ідентифікаційний код 20306037) судовий збір у розмірі 2270,00 грн. (р/р UA178201720343100001000001441, банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 20306037).

З сайту Укрпошти вбачається, що заяву про уточнення позовних вимог відповідач отримав 18.03.2021.

Рішення по даній справі винесено з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог.

У період з 07.04.2021 (дата прийняття рішення Господарського суду Дніпропетровської області у справі № 904/170/21) до 27.05.2021 на рахунок Південно-Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України UA178201720343100001000001441 відсутні докази надходження коштів від ОКП "ФАРМАЦІЯ" у розмірі 2 270,00 грн.

На підтвердження оплати судового збору у розмірі 2 270,00 грн. відповідачем надано копію платіжного доручення від 07.05.2021 № 0000010521.

Відповідно до вказаного платіжного доручення, сума у розмірі 2 270,00 грн. перерахована відповідачем на рахунок UA188999980313060106000004004, отримувач УК у Шевченківському районі м. Дніпра, хоча стягувачем за наказом Господарського суду Дніпропетровської області є Південно-східне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (ідентифікаційний код 20306037) .

Разом з тим, зобов'язання припиняється не будь-яким виконанням, а лише виконанням, проведеним належним чином. Основні критерії належності виконання містяться у статті 526 ЦК України, відповідно до якої належно виконаним буде вважатися зобов'язання, яке виконано відповідно до умов договору, вимог ЦК України та інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з п. 30.1 ст. 30 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" моментом виконання грошового зобов'язання є дата зарахування коштів на рахунок кредитора або видачі їх йому готівкою, а згідно з пунктом 8.1 статті 8 цього Закону банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження.

Суд зазначає, що моментом фактичного виконання зобов'язання є саме момент надходження коштів з рахунку боржника на відповідний рахунок кредитора.

На підставі викладеного, у суду відсутні підстави для задоволення заяви відповідача та скасування судових наказів.

Крім того, суд звертає увагу відповідача на те, що він не позбавлений можливості на звернення до місцевого бюджету із заявою про перерахування сплачених коштів на належні рахунки.

Керуючись ст.ст. 234, 235, 328 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити Обласному комунальному підприємству "ФАРМАЦІЯ" в задоволенні заяви про визнання наказів такими, що не підлягають виконанню.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення - 31.05.2021.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено 01.06.2021.

Суддя Н.Г. Назаренко