Справа № 657/729/21
01.06.2021 Каланчацький районний суд Херсонської області
у складі:
головуючого судді Максимович І. В.
за участю секретаря Боровинської С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , що проживає: АДРЕСА_1 , заінтересована особа Каланчацький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), знаходиться: вул. Херсонська, 15, смт. Каланчак Херсонської області про встановлення факту смерті на окупованій території,
Заявник ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянина України
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Феодосія Автономної Республіки Крим.
Мотивуючи свої вимоги, заявник ОСОБА_1 вказує, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території АР Крим, є її батьком. Оскільки факт смерті матері підтверджується справкою медичного закладу, який знаходиться на тимчасово окупованій території України, отримати свідоцтво про його смерть вона не має можливості, в зв'язку з чим змушена звернутися до суду з даною завою.
Ухвалою судді 01.06.2021 року відкрито провадження по справі та вирішено розглядати справу за правилами окремого провадження з особливостями провадження, передбаченими ст. 317 ЦПК України.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, причину неявки суду не повідомила.
Представник заінтересованої особи Каланчацького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився. На адресу суду надійшла заява про розгляд справи без участі заінтересованої особи, проти задоволення заявлених вимог не заперечують.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлено слідуючі обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Стаття 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачає, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть, форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України. За відсутності документа закладу охорони здоров'я, що підтверджує факт смерті, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Відповідно до ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника .
Відповідно до п. 8 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно п.2 ч.1 ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, повинні бути зазначені причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт.
У відповідності до ч. ч. 2, 3 ст. 49 ЦК України, смерть фізичної особи є актом цивільного стану, що підлягає державній реєстрації.
Як вбачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України в м. Феодосія, АР Крим, Україна помер ОСОБА_2 , що підтверджено копією медичного свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 25.01.2021 видане Феодосійською лікарнею АР Крим.
Згідно ч. 2 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрації актів цивільного стану» від 01.07.2010 року № 2398 -VI державній реєстрації підлягає, зокрема, смерть.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про державну реєстрації актів цивільного стану» від 01.07.2010 року № 2398 -VI органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Згідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрації актів цивільного стану» від 01.07.2010 року № 2398 -VI державна реєстрація смерті проводиться державним органом реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою чи рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрації актів цивільного стану» від 01.07.2010 року № 2398 -VI, передбачено, що державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» внутрішнього переміщення осіб» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено і Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даних випадках є рішення суду про встановлення факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Пунктом 1 Розділу 5 "Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні", затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18 жовтня 2000 року, передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: зокрема, рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Оскільки заявниця не має можливості в іншому, ніж у судовому порядку встановити факт смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території, а також надати документи для реєстрації смерті, передбачені законодавством України, оцінюючи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що факт смерті ОСОБА_2 підтверджується наданими суду доказами, тому є правові підстави для задоволення заяви і для встановлення факту, що має юридичне значення. Крім того, іншого порядку для вирішення зазначеної ситуації Законодавством України не визначено.
Згідно п.1 ч.1ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою.
Відповідно до заяви поданої заявницею ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, заявлені вимоги викладено в такій формі: «Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Феодосія Автономної Республіки Крим.». Оскільки суд не може вийти за межі заявлених вимог, а тому вважає за необхідне задоволити їх в тій формі, в якій вони заявлені заявницею в даній заяві.
Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 315, 317, 318, 319 ЦПК України, ч.ч. 2,3 ст. 49 ЦК України, ст.ст. 2,17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» внутрішнього переміщення осіб», суд
Заяву ОСОБА_1 , що проживає: АДРЕСА_1 , заінтересована особа Каланчацький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), знаходиться: вул. Херсонська, 15, смт. Каланчак Херсонської області про встановлення факту смерті на окупованій території - задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Феодосія Автономної Республіки Крим.
Копію рішення невідкладно надіслати до Каланчацького РВ ДРАЦС ПМУ Міністерства юстиції (м. Одеса) - для державної реєстрації смерті.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Херсонської області, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.
Суддя: Максимович І. В.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України:
Заявник: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: Каланчацький РВ ДРАЦС ПМУ Міністерства юстиції (м. Одеса): місце знаходження державного органу вул. Херсонська, 15 смт. Каланчак Каланчацького району Херсонської області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04059869.