Постанова від 27.05.2021 по справі 563/815/18

Постанова

Іменем України

27 травня 2021 року

м. Київ

справа № 563/815/18

провадження № 61-3146св19

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду: Мартєва С. Ю. (суддя-доповідач), Стрільчука В. А., Фаловської І. М.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідачі: Корецька районна державна адміністрація, Корецька районна рада, управління освіти, молоді та спорту Корецької районної державної адміністрації,

третя особа: ОСОБА_2 ,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Корецького районного суду Рівненської області від 05 листопада 2018 року у складі судді Опришка П. З. та постанову Рівненського апеляційного суду від 29 січня 2019 року у складі колегії суддів: Хилевич С. В., Бондаренко Н. В., Ковальчук Н. М.,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У червні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Корецького районного суду Рівненської області з позовом до Корецької районної державної адміністрації (далі - Корецька РДА), Корецької районної ради Рівненської області, управління освіти, молоді та спорту Корецької РДА про визнання протиправними і скасування рішення конкурсної комісії на заміщення вакантної посади директора Веснянської загальноосвітньої школи І-III ступенів Корецької районної ради Рівненської області від 13 грудня 2017 року, рішення Корецької районної ради «Про погодження кандидатури на посаду директора Веснянської загальноосвітньої школи І-IIIступенів Корецької районної ради Рівненської області» від 01 березня 2018 року № 354 та наказу управління освіти, молоді та спорту Корецької РДА «Про призначення ОСОБА_2 » від 06 березня 2017 pоку № 24-К.

Позивач з цим позовом зверталася до Рівненського окружного адміністративного суду, проте ухвалою від 26 березня 2018 року їй відмовлено у відкритті провадження у справі. Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2018 року зазначену ухвалу залишено без змін.

Позов мотивований тим, що рішенням конкурсної комісії на заміщення вакантної посади директора Веснянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Корецької районної ради Рівненської області від 13 грудня 2017 року оформленим протоколом засідання конкурсної комісії № 2, затверджено кандидатуру ОСОБА_2 на посаду директора Веснянської загальноосвітньої школи І-ІІІ Корецької районної ради.

Проте, вважає, що конкурс на заміщення вакантної посади директора Веснянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Корецької районної ради Рівненської області відбувся з порушення вимог законодавства.

Законом України «Про освіту» від 05 вересня 2017 pоку № 2145-VIII, який набрав чинності 28 вересня 2017 року, внесено зміни до частини другої статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту», з урахуванням яких цією нормою встановлено, що керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти призначається на посаду за результатами конкурсного відбору строком на шість років (строком на два роки - для особи, яка призначається на посаду керівника закладу загальної середньої освіти вперше) на підставі рішення конкурсної комісії, до складу якої входять представники засновника (засновників), трудового колективу, громадського об'єднання батьків учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти та громадського об'єднання керівників закладів загальної середньої освіти відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Враховуючи, що рішення провести конкурс на заміщення вакантної посади директора Веснянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Корецької районної ради прийнято відповідачем за один день до набрання чинності Законом України «Про освіту», а конкурс організовано та проведено після набрання чинності цим Законом, вважає, що відповідачі зобов'язані були дотриматись частини другої статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту» при організації і проведенні конкурсу.

Відповідачами в порушення частини другої статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту» при затвердженні кандидата на заміщення вакантної посади директора Веснянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів не затверджено положення про конкурс і, як наслідок, такий відбір відбувся формально.

Крім того, в порушення вимог Закону, до складу конкурсної комісії не включено представника громадського об'єднання керівників закладів загальної середньої освіти відповідної адміністративно-територіальної одиниці, проте, включено 5 представників органу державної влади (працівники різних структурних підрозділів Корецької РДА та районної ради), які є в службовій залежності від керівництва районної адміністрації та районної ради, що фактично знівелювало конкурс як такий.

Рішення конкурсної комісії, рішення ради про погодження кандидатури на посаду директора Веснянської загальноосвітньої школи І-III ступенів Корецької районної ради Рівненської області та наказ про призначення на цю посаду ОСОБА_2 порушують її права, за захистом яких вона звернулася до суду.

На підставі викладеного позивач просила суд визнати протиправними та скасувати:

- рішення конкурсної комісії на заміщення вакантної посади директора Веснянської загальноосвітньої школи І-III ступенів Корецької районної ради Рівненської області від 13 грудня 2017 року, оформлене протоколом засідання конкурсної комісії № 2,

- рішення Корецької районної ради «Про погодження кандидатури на посаду директора Веснянської загальноосвітньої школи І-III ступенів Корецької районної ради Рівненської області» від 01 березня 2018 року № 354;

- наказ управління освіти, молоді та спорту Корецької РДА «Про призначення ОСОБА_2 » від 06 березня 2017 pоку № 24-К.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Корецького районного суду Рівненської області від 05 листопада 2018 року у позові відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що під час проведення конкурсного відбору 13 грудня 2017 року позивачем відводи членам конкурсної комісії не заявлялись, жодних зауважень та заперечень щодо проведення конкурсу також подано не було.

Дії відповідачів під час прийняття рішення конкурсної комісії оформленого протоколом № 2 конкурсної комісії від 13 грудня 2017 року, рішення Корецької районної ради «Про погодження кандидатури на посаду директора Веснянської загальноосвітньої школи І-III ступенів Корецької районної ради Рівненської області» від 01 березня 2018 року № 354 та наказу управління освіти, молоді та спорту Корецької районної державної адміністрації «Про призначення ОСОБА_2 » від 06 березня 2018 pоку № 24-К відповідають вимогам Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про освіту», «Про загальну середню освіту».

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

На рішення місцевого суду ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу.

Постановою Рівненського апеляційного суду від 29 січня 2019 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що рішення суду першої інстанції постановлено з додержанням вимог матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують його висновків.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У лютому 2019 року ОСОБА_1 звернулась до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення місцевого суду та постанову суду апеляційної інстанції, ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити повністю.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 22 лютого 2019 року відкрито касаційне провадження, витребувано справу з суду першої інстанції.

У березні 2019 року справа надійшла до Верховного Суду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що судами неправильно застосовано норми матеріального права, а саме: частина друга статті 19 Конституції України, підпункт 17 пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про освіту» від 05 вересня 2017 pоку № 2145-VIII, частина друга статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту»; порушено принцип негайної дії закону у часі; всупереч вимогам законодавства до складу конкурсної комісії із 9 осіб входило 5 представників різних структурних підрозділів Корецької РДА, у той час, як законодавством передбачено, що із представників органу державної влади та місцевого самоврядування мала бути включена лише одна особа, а решта - незалежні, сторонні, неупереджені особи; рішення конкурсної комісії не містить визначення результатів конкурсу, у ньому відсутні жодні фактичні обґрунтування щодо його прийняття, натомість невмотивовано затверджено особу на посаду; судові рішення не містять мотивів щодо спростування аргументів позивача.

До Верховного Суду 25 березня 2019 року за ВХ № 12297/0/220-19 надійшов відзив на касаційну скаргу від Корецької РДА, у якому зазначено, що рішення судів попередніх інстанцій ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права; доводи касаційної скарги щодо невмотивованості судових рішень є формальними та суб'єктивними.

Зазначено, що станом на 27 вересня 2017 року (оголошення конкурсу) і до 02 травня 2018 року (набрання чинності типовим положенням), положенням відповідно до якого повинен був проводитися конкурс на посаду директора Веснянської загальноосвітньої школи І-III ступенів Корецької районної ради Рівненської області було Положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії, що затверджене рішенням Корецької районної ради Рівненської області від 22 грудня 2016 № 181.

Зазначене положення прийнято у межах наданих законом повноважень і в установленому порядку, позивачем оскаржено не було.

Частина друга статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту» не встановлює нормативних вимог щодо змісту рішення конкурсної комісії і не містить жодних вказівок щодо того, яким чином таке рішення має бути сформульованим.

Від Корецької районної ради до Верховного Суду 29 березня 2019 року за ВХ № 12982/0/220-19 також надійшов відзив на касаційну скаргу, у якому зазначено, що рішення судів ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, натомість касаційна скарга позивача ґрунтується на формальних міркуваннях та є необґрунтованою з огляду на наступне.

Суди попередніх інстанцій спростували аргументи позивача щодо порушення при проведенні конкурсу на заміщення вакантної посади норм матеріального права, а саме: частини другої статті 19 Конституції України, підпункт 17 пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про освіту» від 05 вересня 2017 pоку № 2145-VIII, частина друга статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту» та порушення принципу негайної дії закону у часі.

Правильно встановили, що частиною другою статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту» не передбачено кількісного та пропорційного складу членів конкурсної комісії, а отже тлумачення позивачем, що комісія складається з із більшості представників влади, що суперечить вимогам закону є суб'єктивне.

Доводи касаційної скарги є аналогічними доводам апеляційної скарги на які позивачу/апелянту надано відповідь.

На підставі викладеного Корецька РДА та Корецька районна рада Рівненської області просили суд рішення судів попередніх інстанцій залишити без змін, а касаційну скаргу без задоволення.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Суди установили, що рішенням Корецької районної ради від 22 грудня 2016 року № 181 затверджено Положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника підприємств, установ, закладів, що належить до спільної власності територіальних громад Корецького району.

Цим Положенням передбачено, що розпорядженнями голови Корецької районної державної адміністрації оголошується конкурс на посаду керівника комунального об'єкта спільної власності територіальних громад району, затверджується персональний склад конкурсної комісії і зміни до нього (за потреби) та кандидатура секретаря конкурсної комісії.

До складу конкурсної комісії включаються в галузі освіти: голова постійної комісії районної ради з питань бюджету, фінансів та податків, транспорту, зв'язку, підприємництва та інвестиційної діяльності; голова постійної комісії районної ради з питань з питань охорони здоров'я, соціального захисту населення та у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів, освіти, культури, спорту та у справах молоді; депутат Корецької районної ради, що балотувався по виборчому окрузі в якому знаходиться заклад освіти; начальник відділу (управління) освіти Корецької районної державної адміністрації; профільний заступник голови Корецької районної державної адміністрації; представник сільської, міської ради сільський, міський голова на території якої розташований заклад освіти; одна кандидатура, що подають члени трудового колективу; одна кандидатура, що подають члени батьківського колективу; дві кандидатури, що подають громадські організації.

Розпорядженням голови Корецької РДА від 27 вересня 2017 року № 313 оголошено конкурс на посаду директора Веснянської загальноосвітньої школи І-III ступенівКорецької районної ради Рівненської області.

Листом Корецької районної ради від 28 вересня 2017 року № 01-17/255 кандидатами до складу конкурсної комісії на заміщення посади директора Веснянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Корецької районної ради Рівненської області запропоновано: ОСОБА_3 - голову постійної комісії районної ради з питань бюджету, фінансів та податків, транспорту, зв'язку, підприємництва, інвестиційної діяльності, ОСОБА_4 - голову постійної комісії районної ради з питань охорони здоров'я, соціального захисту населення та у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів, освіти, культури, спорту та справах молоді, ОСОБА_5 - депутата Корецької районної ради у Веснянському виборчому окрузі.

Згідно з протоколом загальних батьківських зборів від 03 жовтня 2017 року до складу конкурсної комісії обрано ОСОБА_8.

Громадська організація «Корецька варта» 08 жовтня 2017 року запропонувала включити до складу конкурсної комісії одного з учасників цієї організації - ОСОБА_6 .

Відповідно до протоколу зборів трудового колективу Веснянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів від 13 жовтня 2017 року № 1 до складу конкурсної комісії обрано ОСОБА_7 .

Згідно з роз'ясненнями Міністерства освіти і науки України від 13 жовтня 2017 року № 1/9-554 «Щодо нагальних питань впровадження Закону України «Про освіту» повідомлено, що Положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти розробляє та затверджує засновник на підставі типового положення, затвердженого Міністерством освіти і науки України (наразі розробляється).

Тимчасова відсутність затвердженого Міністерством зазначеного вище типового положення (наразі розробляється) не зупиняє дію норми Закону щодо призначення керівника закладу загальної середньої освіти на посаду винятково за результатами конкурсного відбору.

Керівник державного закладу загальної середньої освіти має обиратися на основі конкурсного відбору, проведеного відповідно до Порядку призначення на посаду керівників загальноосвітніх навчальних закладів державної форми власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2015 року № 827.

Корецькою РДА 24 листопада 2017 року прийнято розпорядження № 401, яким затверджено склад конкурсної комісії з відбору директора Веснянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Корецької районної ради Рівненської області, а саме члени комісії:

ОСОБА_5 , депутат Корецької районної ради Рівненської області по Веснянському виборчому округу, за згодою; ОСОБА_7 , представник трудового колективу, за згодою;

ОСОБА_6 , представник громадської організації «Корецька Варта»;

ОСОБА_8 , представник батьківського колективу, за згодою;

ОСОБА_4 , голова постійної комісії районної ради з питань охорони здоров'я, соціального захисту населення та у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів, освіти, культури, спорту та у справах молоді, за згодою (замінена на ОСОБА_9 - голову постійної комісії районної ради; голова постійної комісії районної ради з питань охорони здоров'я, соціального захисту населення та у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів, освіти, культури, спорту та у справах молоді);

ОСОБА_3 , голова постійної комісії районної ради з питань бюджету, фінансів та податків, транспорту, зв'язку, підприємництва та інвестиційної діяльності, за згодою;

ОСОБА_10 , заступник голови Корецької РДА;

ОСОБА_13., Веснянський сільський голова, за згодою; ОСОБА_11 , начальник управління освіти, молоді та спорту Корецької РДА;

секретар комісії - ОСОБА_12 , спеціаліст групи централізованого господарського обслуговування управління освіти, молоді та спорту Корецької РДА,

Перше засідання конкурсної комісії на заміщення посади директора Веснянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Корецької районної ради Рівненської області відбулося 27 листопада 2017 року (протокол № 1).

Документи від кандидатів на заміщення посади директора Веснянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Корецької районної ради Рівненської області приймалися комісією з 02 до 12 грудня 2017 року включно.

Конкурс відбувся 13 грудня 2017 року.

На засіданні конкурсної комісії заслуховувались програми розвитку Веснянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Корецької районної ради Рівненської області, які зачитувались учасниками конкурсу ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

За результатами конкурсу більшість голосів отримав ОСОБА_2 .

Під час проведення конкурсного відбору 13 грудня 2017 року позивачем відводів членам конкурсної комісії не заявлено, жодних зауважень та заперечень щодо проведення конкурсу також не подано.

Рішенням конкурсної комісії на заміщення вакантної посади директора Веснянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Корецької районної ради Рівненської області від 13 грудня 2017 року, оформлене протоколом засідання конкурсної комісії № 2, затверджено ОСОБА_2 .

Зазначене рішення конкурсної комісії в установленому порядку не оскаржувалося.

Рішенням Корецької районної ради від 01 березня 2018 року № 354 погоджено кандидатуру ОСОБА_2 на посаду директора Веснянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Корецької районної ради Рівненської області та встановлено для начальника управління освіти, молоді та спорту Корецької РДА заключити з цією особою контракт терміном на 2 роки.

Наказом управління освіти, молоді та спорту Корецької РДА від 06 березня 2018 pоку № 24-К призначено ОСОБА_2 на посаду директора Веснянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Корецької районної ради Рівненської області.

Типове положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти, затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 28 березня 2018 року № 291 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2018 року за № 454/31906, тобто після проведення конкурсного відбору.

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Відповідно до пункту 2 розділу II «Перехідні положення» Закону України від 15 січня 2020 року № 460-ІХ «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ» касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Частиною другою статті 389 ЦПК України (у редакції, чинній на час подання касаційної скарги) передбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно з частиною першою і другою статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Правовідносини виникли між сторонамиу зв'язку з оспорюванням результатів конкурсу на зайняття посади керівника державного навчального закладу освіти.

Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду у подібних правовідносинах, викладених у постановах від 15 травня 2019 року у справі № 522/8650/18 (провадження № 14-576цс18) та постанові від 27 жовтня 2020 року у справі № 635/551/17 (провадження № 14-79цс20), спори, що виникають у зв'язку з оспорюванням результатів конкурсу на зайняття посади керівника державного вищого закладу освіти, які оформлені протоколами, є публічно-правовими і підлягають розгляду у порядку адміністративного судочинства, а не цивільного судочинства.

Проте, з метою недопущення порушення права на доступ до суду та ефективний засіб юридичного захисту, колегія суддів вважає, що ця адміністративна справа має бути завершена розглядом за правилами цивільного судочинства виключно і лише тому, що позивачці, яка вважає, що судовими рішеннями порушені її права, має бути забезпечений доступ до правосуддя, що включає і розгляд скарги по суті, навіть в іншому, ніж це передбачено законом, судочинстві, оскільки перешкоди до розгляду у належному адміністративному судочинстві виникли у зв'язку з процесуальною діяльністю суду.

Відмовляючи у задоволенні позову місцевий суд, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що під час проведення конкурсного відбору 13 грудня 2017 року позивач відводи членам конкурсної комісії не заявляла, жодних зауважень та заперечень щодо проведення конкурсу також подано не було. Дії відповідачів під час прийняття рішення конкурсної комісії оформленого протоколом № 2 конкурсної комісії від 13 грудня 2017 року, рішення Корецької районної ради «Про погодження кандидатури на посаду директора Веснянської загальноосвітньої школи І-III ступенів Корецької районної ради Рівненської області» від 01 березня 2018 року № 354 та наказу управління освіти, молоді та спорту Корецької районної державної адміністрації «Про призначення ОСОБА_2» від 06 березня 2018 pоку № 24-К відповідають вимогам Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про освіту», «Про загальну середню освіту».

Колегія суддів погоджується із таким висновком судів враховуючи наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти визначає Закон України «Про освіту» від 5 вересня 2017 року N 2145-VIII.

Трудові відносини в системі загальної середньої освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України «Про освіту» від 5 вересня 2017 року N 2145-VIII, Законом України «Про загальну середню освіту» від 13 травня 1999 року № 651-XIV та іншими нормативно-правовими актами.

Із справи відомо, що 27 вересня 2017 року головою Корецької РДА видано розпорядження № 313 «Про оголошення конкурсу на посаду директора Веснянської загальноосвітньої школи І-III ступенів Корецької районної ради Рівненської області».

Відповідно до частини другої статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту» від 13 травня 1999 року № 651-XIV (у редакції до 28 вересня 2017 року) призначення на посаду та звільнення з посади керівника державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу здійснює відповідний орган управління освітою.

Законом України «Про освіту» від 5 вересня 2017 року N 2145-VIII, який набрав законної сили 28 вересня 2017 року до частини другої статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту» внесені зміни та викладено її у наступній редакції: «Керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти призначається на посаду за результатами конкурсного відбору строком на шість років (строком на два роки - для особи, яка призначається на посаду керівника закладу загальної середньої освіти вперше) на підставі рішення конкурсної комісії, до складу якої входять представники засновника (засновників), трудового колективу, громадського об'єднання батьків учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти та громадського об'єднання керівників закладів загальної середньої освіти відповідної адміністративно-територіальної одиниці. До участі у роботі комісії з правом дорадчого голосу можуть залучатися представники громадських об'єднань та експерти у сфері загальної середньої освіти.».

Крім того, статтю 26 Закону України «Про загальну середню освіту» доповнено частиною третьою відповідно до якої Положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти розробляє та затверджує засновник на підставі типового положення, затвердженого центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Згідно з роз'ясненнями Міністерства освіти і науки України від 13 жовтня 2017 року № 1/9-554 «Щодо нагальних питань впровадження Закону України «Про освіту» повідомлено, що Положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти розробляє та затверджує засновник на підставі типового положення, затвердженого Міністерством освіти і науки України (наразі розробляється).

Тимчасова відсутність затвердженого Міністерством зазначеного вище типового положення (наразі розробляється) не зупиняє дію норми Закону щодо призначення керівника закладу загальної середньої освіти на посаду винятково за результатами конкурсного відбору.

Керівник державного закладу загальної середньої освіти має обиратися на основі конкурсного відбору, проведеного відповідно до Порядку призначення на посаду керівників загальноосвітніх навчальних закладів державної форми власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2015 року № 827.

Типове положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти, затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 28 березня 2018 року № 291 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2018 року за № 454/31906, тобто після проведення конкурсного відбору.

Із матеріалів справи відомо та судами правильно встановлено, що з 27 вересня 2017 року до 28 березня 2018 року діяло Положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії, затверджене рішенням Корецької районної ради Рівненської області від 22 грудня 2016 року № 181, яке було прийнято в установленому законом порядку і позивачем не оскаржувалося.

Під час проведення конкурсного відбору 13 грудня 2017 року позивач не заявляла відводів членам конкурсної комісії, не висловлювала зауважень чи заперечень щодо проведення конкурсу, рішення конкурсної комісії від 13 грудня 2017 року, оформлене протоколом засідання конкурсної комісії № 2, яким ОСОБА_2 затверджено на посаду директора Веснянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Корецької районної ради Рівненської області в установленому порядку не оскаржувала.

Отже, за таких обставин, колегія суддів погоджується із висновками судів щодо відсутності порушень частини другої статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) під час проведення конкурсу на посаду директора Веснянської загальноосвітньої школи І-III ступенів Корецької районної ради Рівненської області.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Проведення конкурсного відбору 13 грудня 2017 року на підставі Положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії, затверджене рішенням Корецької районної ради Рівненської області від 22 грудня 2016 року № 181 не суперечить вимогам частини другої статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Типове положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти, затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 28 березня 2018 року № 291 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2018 року за № 454/31906 не може мати зворотної дії у часі відносно проведеного конкурсного відбору 13 грудня 2017 року.

Таким чином, посилання позивача у касаційній скарзі про те, що судами неправильно застосовано норми матеріального права, а саме: частина друга статті 19 Конституції України, підпункт 17 пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про освіту» від 05 вересня 2017 pоку № 2145-VIII, частина друга статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту»; порушено принцип негайної дії закону у часі є необґрунтованими.

Інші доводи касаційної скарги про те, що всупереч вимогам законодавства до складу конкурсної комісії із 9 осіб входило 5 представників різних структурних підрозділів Корецької РДА, у той час, як законодавством передбачено, що із представників органу державної влади та місцевого самоврядування мала бути включена лише одна особа, а решта - незалежні, сторонні, неупереджені особи; рішення конкурсної комісії не містить визначення результатів конкурсу, у ньому відсутні жодні фактичні обґрунтування щодо його прийняття, натомість невмотивовано затверджено особу на посаду зводяться до переоцінки доказів, що знаходиться поза межами повноважень суду касаційної інстанції згідно зі статтею 400 ЦПК України.

Колегія суддів зауважує, що указані доводи касаційної скарги аналогічні доводам викладеним у апеляційній скарзі, були предметом апеляційного розгляду справи, правильно, детально аргументовані та спростовані, що підтверджується постановою суду апеляційної інстанції.

Доводи касаційної скарги про те, що судові рішення не містять мотивів щодо спростування аргументів позивача є необґрунтованими, що підтверджується ухваленими судовими рішеннями.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суди правильно застосували норми матеріального права та дійшли обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Суди при вирішенні справи правильно визначили характер правовідносин між сторонами, вірно застосували закон, що їх регулює, повно і всебічно дослідили матеріали справи та надали належну правову оцінку доводам сторін і зібраним у справі доказам.

Висновки Верховного Суду за результатами розгляду касаційної скарги

Відповідно до частини третьої статті 401 ЦПК України (у редакції чинній на час подання касаційної скарги) суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Ураховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення місцевого суду та постанову суду апеляційної інстанції - без змін.

Керуючись статтями 400, 401, 416, ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Корецького районного суду Рівненської області від 05 листопада 2018 року та постанову Рівненського апеляційного суду від 29 січня 2019 року залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді: С. Ю. Мартєв

В. А. Стрільчук

І. М. Фаловська