Справа № 560/1637/21
іменем України
31 травня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у нездійсненні перерахунку і виплати пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Також просить зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 01.10.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що він є пенсіонером, особою першої категорії, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, інвалідом 2-ї групи. Позивач 20 січня 2021 звернувся до відповідача з заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії на пільгових умовах із збільшенням її розміру на 1% за кожен рік роботи понад стаж 20 років відповідно до положень ч. 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідач у проведенні перерахунку відмовив з підстав недоцільності, оскільки як вбачалось з "умовного розрахунку" пенсії, який був здійснений Головним управлінням, розмір пенсії позивача підлягав зменшенню. Також зазначає, що Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає інший порядок розрахунку надбавки за понаднормовий стаж.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням та діями суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду.
У відзиві Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позов не визнає, вважає, що позивач не володіє правом обирати умови пенсійного забезпечення за Законом № 1058 -IV або спеціальним законом № 796-XII. На думку відповідача, Законом № 1058 - IV не передбачено встановлення до пенсії доплати за понаднормативний стаж, а тому вимоги необґрунтовані. Крім того, "умовний" перерахунок пенсії позивача свідчить про те, що якщо здійснювати перерахунок за двоскладовою формулою, передбаченою діючою редакцією ч. 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір пенсії позивача підлягатиме зменшенню. Просить у задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив у якій не погоджується з доводами відповідача.
Дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, є особою першої категорії, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС (посвідчення НОМЕР_1 від 23.10.2019 року), інвалідом 2 групи (довідка МОЗ України серії НОМЕР_2 від 14.06.2007 року). З 30 грудня 2014 позивач переведений на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі зниженням пенсійного віку як особа, потерпіла від Чорнобильської катастрофи. Згідно з матеріалами пенсійної справи загальний страховий стаж позивача становить понад 39 років.
У січні 2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою, в якій просив перерахувати розмір пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом від 09 лютого 2021 №879-522/Б-03/8-2200/21 Головне управління відмовило у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що розмір пенсії заявнику обчислений відповідно до діючих норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а за даними "умовного розрахунку" пенсії за двоскладовою формулою, який був проведений органом ПФУ, розмір пенсії позивача підлягатиме зменшенню, відтак проводити перерахунок визнано недоцільним.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Згідно з абзацом 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону.
У той же час, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, яка діяла до 03 жовтня 2017 року, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 постраждалих від аварії на ЧАЕС, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1 чоловіки - 10 років і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Оскільки позивач є особою першої категорії, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, на нього розповсюджується дія ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії, шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік. Аналогічна правова позиція неодноразово висловлена Верховним Судом у постановах від 06.02.2018 року (справа № К/9901/684/17), від 05.09.2018 (справа № 565/1062/17), від 10.10.2018 року ( справа № 679/952/17).
Суд оцінює критично доводи відповідача про неможливість застосування до позивача ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у попередній редакції з посиланням на умову, яка пов'язується з призначенням особі пенсії на умовах частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (так звана двоскладова формула).
Суд звертає увагу на те, що пенсія позивачу була призначена до внесення до закону змін, які передбачили цю умову (тобто до 03.10.2017 року), відтак попередня редакція цієї статті передбачала пільгове обчислення понаднормативного стажу без умови призначення пенсії саме на підставі ч. 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зазначені зміни (після 03.10.2017 року) стосуються лише тих пенсій, які були призначені вперше та виключно після внесення цих змін. Тому, оскільки пенсія позивачу не призначається вперше, а підлягала перерахунку, на нього не поширюється вказана умова.
Зі змісту відмови, наданої позивачу, вбачається, що відповідач посилається на "умовний розрахунок" пенсії, виходячи з двоскладової формули, яка до позивача взагалі не повинна застосовуватись, з чого далі робить висновок про недоцільність перерахунку, про який просить позивач, оскільки розмір пенсії начебто підлягатиме зменшенню.
Відповідач у листі - відмові не зазначає про те, що позивачем не дотримані будь - які вимоги стосовно наявності або форми документів, які подаються для проведення перерахунку, їх недостатності або невідповідності. З огляду на це, суб'єкт владних повноважень не може на власний розсуд втручатись у реалізацію особою права на пенсійне забезпечення та впливати на його волевиявлення з мотивів доцільності або недоцільності вчинення певних дій. У разі, якщо суб'єкт владних повноважень вважає вимоги особи такими, що задоволенню не підлягають, він повинен навести чіткі, визначені законодавством підстави для відмови у задоволенні вимог та прийняти рішення про відмову, яке підлягає оскарженню, а не посилатись на будь - які оціночні судження або гіпотетичні розрахунки, викладаючи свої висновки у формі роз'яснення чи рекомендацій.
Отже, відповідач як суб'єкт владних повноважень, повинен був розглянути заяву позивача про проведення перерахунку та прийняти вмотивоване рішення про перерахунок пенсії на пільгових умовах, оскільки позивач має право на проведення такого перерахунку.
Зважаючи на встановлені судом обставини, слід визнати протиправним нездійснення перерахунку пенсії позивача на пільгових умовах та зобов'язати перерахувати та виплатити позивачу пенсію із збільшенням її розміру.
Що стосується дати перерахунку, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином, оскільки за перерахунком позивач звернувся 20.01.2021, перерахунок здійснюється з першого числа наступного місяця ( оскільки заяву з необхідними документами подано після 15 січня ) тобто з 01.02.2021.
Оскільки відповідач не довів правомірність відмови, викладеної листом від 09.02.2021, позов підлягає частковому задоволенню..
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов задоволити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах відповідно до ч. 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію із збільшенням її розміру на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.02.2021 року.
У задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 31 травня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок