Рішення від 31.05.2021 по справі 560/1802/21

Справа № 560/1802/21

РІШЕННЯ

іменем України

31 травня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Хмельницького районного відділу про визнання відмови протиправною та зобов'язання оформити та видати паспорт у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII.

Зазначає, що звернулась до відповідача з заявою про видачу паспорта у формі паспортної книжечки без використання засобів Державного демографічного реєстру через релігійні переконання у зв'язку зі зміною прізвища, на що отримала лише роз'яснення. Позивач вважає це протиправним.

У відзиві відповідач зазначає, що так як позивач не зверталась до підрозділу міграційної служби із заявою-анкетою встановленого зразка та необхідними документами саме з метою отримання адміністративної послуги, відтак рішення про відмову у наданні послуги відносно неї фактично не приймалось, а відповідь надана в порядку, передбаченому Законом України "Про звернення громадян". Зважаючи на це, у задоволенні позову просить відмовити.

У відповіді на відзив позивач не погодилась з доводами відповідача.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що 31.12.2020 позивач звернулась до відповідача з заявою про обмін паспорта у зв'язку зі шлюбом та видачу нового паспорта у формі книжечки. Заявниця зазначала про відмову у наданні згоди на обробку її біометричних та персональних даних. До заяви довільної форми позивач надала підписану Заяву про видачу паспорта громадянина України відповідно до Додатку №1 до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, копії паспорта громадянина України та свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб та дві фотокартки для оформлення бланку паспорта.

Відповідач 26.01.2021 листом за №Л-216/6/6802-20/6833.37.3/17-21 роз'яснив порядок звернення для отримання паспорта у формі книжечки, перелік необхідних документів, послався на те, що вказана заява подається громадянином за відповідною затвердженою формою особисто та запропонував звернутись до територіального органу ДМСУ у порядку, встановленому законодавством, надавши необхідні (перераховані) документи.

Вважаючи відповідь протиправною, позивач звернулась до суду.

Вирішуючи питання про обґрунтованість позовних вимог, суд враховує наступне.

Згідно з нормами Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Встановлюючи ті чи інші правила поведінки, держава має в першу чергу дбати про потреби людей, утримуючись за можливості від встановлення таких правил, які негативно сприйматимуться тими чи іншими групами суспільства. Встановлення таких правил може бути виправдане тільки наявністю переважаючих суспільних інтересів, які не можуть бути задоволені в інший спосіб, але і в цьому разі має бути дотриманий принцип пропорційності. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 32 Конституції України визначено, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (Закон № 5492-VI) одним з документів, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, є паспорт громадянина України. Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Відтак, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв'язку з неможливістю їх реалізації.

Частинами 1, 2, 4, 5 ст. 14 цього Закону передбачено, що документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації.

Згідно з п.3, 5, 6, 8 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N 2503-XII, бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки.

Судом були витребувані матеріали, подані заявницею до органу міграційної служби, та встановлено, що позивачка подала заяву щодо обміну паспорта з додатками на особистому прийомі в органі ДМСУ, тобто особисто, а не поштою або у інший непередбачений спосіб.

Крім того, як вбачається з отриманих судом документів, позивач подала заповнену заяву про видачу паспорта громадянина України відповідно до Додатку №1 до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, про яку зазначає відповідач у листі - відповіді на її звернення.

Зі змісту наданих відповідачем доказів судом не встановлено обґрунтованої та підтвердженої доказами підстави не вирішення відповідачем питання обміну паспорта заявниці, позаяк нею були подані усі необхідні документи, які були достатніми для прийняття рішення. Судом встановлено, що відповідачем не були встановлені дійсні та обґрунтовані вимогами закону підстави для невидачі (обміну) позивачці паспорта у формі книжечки. Протилежне суду не доведено. Крім того, у наданій відповіді не зазначається про те, що заявниця звернулась до неналежного органу ДМС, позаяк вона подала заяву Управлінню Державної міграційної служби України в Хмельницькій області, яке є уповноваженим органом.

Таким чином, відповідач за відсутності підстав для відмови, надав заявниці роз'яснення, яке зводилось до того, що їй необхідно звернутись до органу ДМС, подавши ті ж самі документи, які вона вже подала.

Велика Палата Верховного Суду у Зразковій справі № 806/3265/17 взяла до уваги правову позицію ЄСПЛ, викладену у рішенні по справі «Х'ю Джордан проти Великої Британії»: «Якщо загальна політика або захід держави мають непропорційно шкідливі наслідки для конкретної групи, то вони (загальна політика або захід) можуть вважатися дискримінаційними, незважаючи на те, що вони не спрямовані конкретно на цю групу». Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID - картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря. У цьому випадку Верховний Суд дійшов висновку, що відмова органу ДМС видати особі паспорт громадянина України у формі книжечки є необґрунтованою.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що невирішення органом ДМСУ заяви позивачки про обмін паспорта з підстав, які зазначені у наданій їй відповіді, є протиправним, отже слід зобов'язати розглянути її заяву повторно та вирішити питання видачі (обміну) паспорта на паспорт у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України № 2503-ХІІ.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати необґрунтованими підстави не вирішення Хмельницьким районним відділом Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області заяви ОСОБА_2 щодо видачі (обміну) паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, викладені у листі №Л-216/6/6802-20/6833.37.3/17-21 від 26.01.2021.

Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (в особі уповноваженого територіального підрозділу) повторно розглянути заяву ОСОБА_2 щодо видачі ( обміну ) паспорта та вирішити питання видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.

Стягнути на користь ОСОБА_2 судові витрати на сплату судового збору в сумі 908 (дев'ятсот вісім) гривень за рахунок асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (Хмельницького районного відділу).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 31 травня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 паспорт НОМЕР_1 виданий Хмельницьким МВ УМВС України в Хмельницькій області)

Відповідач:Хмельницький районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул. Кам'янецька, 47,Хмельницький, Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 37864148)

Головуючий суддя І.С. Козачок