Рішення від 28.05.2021 по справі 460/201/21

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2021 року м. Рівне №460/201/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гудими Н.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доДержавної установи "Городищенська виправна колонія (№96)"

про визнання наказу протиправним та його скасування, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Державної установи "Городищенська виправна колонія (№96)" (далі - ДУ "Городищенська виправна колонія ("№96)") про визнання протиправним та скасування наказу №133/ОД-20 від 31.07.2020 "Про постановку (зняття) засуджених в установі на (з) профілактичний облік та закріплення за засудженими, які перебувають на профілактичному обліку співробітників колонії" в частині постановки на профілактичний облік як схильного до злісної непокори вимогам адміністрації та дії, що дезорганізують роботи установи терміном до 04.01.2021.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з жовтня 2016 року позивач утримується в ДУ "Городищенська виправна колонія ("№96)", в липні 2020 року відповідно до наказу начальника колонії позивача поставлено на профілактичний облік як схильного до злісної непокори вимогам адміністрації та дії, що дезорганізовують роботи установи терміном до 04.02.2021. Вказано, що у рапортах посадових осіб установи зазначена оцінка характеру позивача без посилання на будь-які докази, що характеризували б позивача, окрім власних спостережень. Повідомлено, що значна частина правопорушень, за які позивач притягувався до дисциплінарної відповідальності, були малозначними, за весь період перебування в установах виконання покарання до позивача не застосовували заходи стягнення, які зазначені у ст.133 КВК України, тобто позивачем жодного разу не здійснено злісного порушення встановленого порядку відбування покарання . Вважає, що відповідач внаслідок формального підходу до постановки на профілактичний облік позивача як особу схильну до злісної непокори вимогам адміністрації та дії, що дезорганізують роботу установи прийняв протиправний наказ без досконалого вивчення матеріалів особової справи та відомостей щодо поведінки позивача, а опираючись лише на оцінку позивача працівниками установи, які ґрунтуються на їхніх власних спостереженнях. За таких обставин, просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 18.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.18-21).

10.02.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву ДУ "Городищенська виправна колонія ("№96)" (а.с.23-26), у якому відповідач позовні вимоги не визнав у зв'язку з їх безпідставністю. На обґрунтування своїх заперечень зазначив, що засуджений неодноразово допускав порушення встановленого порядку відбування покарання, що виражалися у порушенні розпорядку дня, недотриманні норм, які визначають порядок і умови відбування покарання. Повідомив, що систематичні порушення встановленого порядку відбування покарання одним засудженим, створюють прецеденти такої поведінки іншим засудженим та набувають суспільної небезпеки в тому, що нехтування встановлених вимог в подальшому набуває своєї масштабності, що в свою чергу, перешкоджає виконанню вироку суду та досягненню цілі покарання, порушує регламентовану діяльність установ виконання покарань. З огляду на наведене, вважає, що відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, визначені чинним законодавством, а тому просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 16.02.2021 відмовлено відповідачу у задоволенні його клопотання про продовження строку для подання заперечень на відповідь на відзив та встановлено відповідачу строк для подання заперечень на відповідь на відзив (у разі надіслання такої позивачем). Цією ж ухвалою суду у відповідача витребувано та зобов'язано надати суду читабельні копії: 1) рапорту начальника відділення соціально-психологічної служби №3 Назарчука С.А. від 31.07.2020, 2) рапорту старшого оперуповноваженого оперативного відділу від 27.07.2020, 3) рапорту старшого інспектора відділу нагляду і безпеки Піяйко П.В. від 28.07.2020, 4) характеристики на засудженого, 5)довідки про наявність заохочень та стягнень засудженого ОСОБА_1 (а.с.99-100).

22.03.2021 на адресу суду надійшла відповідь на відзив представника позивача (а.с.101-102), у якому заперечив твердження відповідача у відзиві на позов, з огляду на їх необґрунтованість та безпідставність, та просив позов задовольнити з підстав, визначених у позові.

26.03.2021 на адресу суду надійшли заперечення відповідача на відповідь на відзив (а.с.104-109), у яких вказав, що матеріалами особової справи позивача, які були досліджені на засіданні комісії 31.07.2020, повністю підтверджуються підстави для постановлення на відповідний вид профілактичного обліку у виправній установі.

02.04.2021 на виконання вимог ухвали від 16.02.2021 відповідач надав суду витребувані судом додаткові докази (а.с.114-115).

Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється в спрощеному позовному провадженні, то відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши заяви по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є засудженим до позбавлення волі на 8 років з конфіскацією майна та з 27.10.2016 відбуває покарання в ДУ "Городищенська виправна колонія (№96)".

31.07.2020 начальником ДУ "Городищенська виправна колонія (№96)" згідно з вимогами розділу VIII п.9 наказу Міністерства юстиції України №30/5-ДСК від 22.04.2016 "Про затвердження інструкції з організації нагляду за засудженими, які відбувають покарання в установах відбування покарання", розділу ХХІІІ ч.1 наказу Міністерства юстиції України №2823/5 від 28.08.2018 "Про затвердження Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань" з метою проведення виховної роботи з особами, яких взято на профілактичний облік, попередження з їх сторони злочинів та правопорушень, прийнято наказ про постановку ОСОБА_1 на профілактичний облік як схильного до злісної непокори вимогам адміністрації та дії, що дезорганізують роботу установи терміном до 04.02.2021 (а.с.4).

Не погодившись з вказаним наказом, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

У відповідності до ч.1 ст.1 Кримінально-виконавчого кодексу України (далі - КВК України) кримінально-виконавче законодавство України регламентує порядок і умови виконання та відбування кримінальних покарань з метою захисту інтересів особи, суспільства і держави шляхом створення умов для виправлення і ресоціалізації засуджених, запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами, а також запобігання тортурам та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню із засудженими.

Завданнями кримінально-виконавчого законодавства України є визначення принципів виконання кримінальних покарань, правового статусу засуджених, гарантій захисту їхніх прав, законних інтересів та обов'язків; порядку застосування до них заходів впливу з метою виправлення і профілактики асоціальної поведінки; системи органів і установ виконання покарань, їх функцій та порядку діяльності; нагляду і контролю за виконанням кримінальних покарань, участі громадськості в цьому процесі; а також регламентація порядку і умов виконання та відбування кримінальних покарань; звільнення від відбування покарання, допомоги особам, звільненим від покарання, контролю і нагляду за ними.

Згідно з ст. 2 КВК України кримінально-виконавче законодавство України складається з цього Кодексу, інших актів законодавства, а також чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст.3 КВК України до засуджених, які відбувають покарання на території України, застосовується кримінально-виконавче законодавство України.

Порядок і умови виконання та відбування покарань визначаються та забезпечуються відповідно до законодавства, яке діє на час виконання та відбування кримінального покарання.

Держава поважає і охороняє права, свободи і законні інтереси засуджених, забезпечує необхідні умови для їх виправлення і ресоціалізації, соціальну і правову захищеність та їх особисту безпеку.

Засуджені користуються всіма правами людини та громадянина, передбаченими Конституцією України, за винятком обмежень, визначених цим Кодексом, законами України і встановлених вироком суду.

Правовий статус засуджених визначається законами України, а також цим Кодексом, виходячи із порядку і умов виконання та відбування конкретного виду покарання. (ч.1, 2, 4 ст. 7 КВК України).

Порядок і умови виконання та відбування кримінальних покарань у виді арешту, обмеження волі, позбавлення волі на певний строк та довічного позбавлення волі регулюють Правила внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 28.08.2018 № 2823/5 (далі - Правила).

Відповідно до пункту 1 Розділу І Правил ці Правила обов'язкові для виконання персоналом установ виконання покарань, засудженими, які в них утримуються, а також іншими особами, які відвідують ці установи.

Пунктом 1 розділу ІІ Правил визначено, що засуджені користуються всіма правами людини та громадянина, передбаченими Конституцією України, за винятком обмежень, визначених Кримінально-виконавчим кодексом України, законами України і встановлених вироком суду.

Правовий статус засуджених визначається законами України, а також Кримінально-виконавчим кодексом України, виходячи із порядку і умов виконання та відбування конкретного виду покарання.

Згідно з приписами пункту 1 розділу XXIII Правил нагляд за засудженими є системою заходів, спрямованих на забезпечення відбування та виконання кримінальних покарань у виді обмеження та позбавлення, довічного позбавлення волі та арешту шляхом цілодобового і постійного контролю за поведінкою засуджених у місцях їх проживання та праці, попередження та припинення з їх боку протиправних дій, забезпечення вимог ізоляції засуджених та безпеки персоналу установ виконання покарань.

З метою підтримання належного правопорядку в установах виконання покарань, попередження злочинів та правопорушень серед засуджених здійснюється комплекс спеціальних профілактичних заходів щодо виявлення, постановки на облік та організації нагляду за особами, схильними до вчинення правопорушень.

Виявлення та постановка на профілактичний облік засуджених, які вчинили правопорушення або мають намір їх вчинити, здійснюються працівниками оперативного підрозділу шляхом досконалого вивчення матеріалів особових справ засуджених, перевірки відомостей щодо їх поведінки в ізоляторах тимчасового тримання, слідчих ізоляторах, лікарняних закладах, закладах охорони здоров'я тощо, документації, у якій фіксуються порушення режиму, перегляду кореспонденції, а також інформації працівників підрозділів соціально-виховної та психологічної роботи та нагляду і безпеки.

Індивідуальна профілактична робота із засудженими, які перебувають на профілактичних обліках, здійснюється цілеспрямовано, планомірно, диференційовано з урахуванням особистості правопорушника, характеру і ступеня його соціальної занедбаності, небезпеки вчиненого злочину та інших особливостей, що мають значення для правильного вибору методів і заходів впливу.

У разі переведення засудженого, який перебуває на профілактичному обліку, до іншої установи виконання покарань працівник оперативного підрозділу долучає до його особової справи відповідні довідки-орієнтування із зазначенням підстави та строку перебування на обліку.

Постановка на профілактичний облік та зняття з профілактичного обліку здійснюються комісійно на підставі достатніх даних про зміну поведінки засудженого. Підготовку матеріалів на постановку на профілактичний облік та зняття з профілактичного обліку здійснює працівник оперативного підрозділу з урахуванням пропозицій працівників підрозділів соціально-виховної та психологічної роботи та нагляду і безпеки.

При цьому, суд враховує, що відповідно до статті 102 КВК України режим у виправних і виховних колоніях - це встановлений законом та іншими нормативно-правовими актами порядок виконання і відбування покарання, який забезпечує ізоляцію засуджених; постійний нагляд за ними; виконання покладених на них обов'язків; реалізацію їхніх прав і законних інтересів; безпеку засуджених і персоналу; роздільне тримання різних категорій засуджених; різні умови тримання засуджених залежно від виду колонії; зміну умов тримання засуджених (ч.1).

Засуджені, їхні речі і одяг, а також приміщення та територія колоній підлягають обшуку і огляду. Особистий обшук проводиться особами однієї статі із засудженими. Порядок проведення обшуків і оглядів визначається нормативно-правовими актами Міністерства юстиції України (ч.5).

Адміністрація колонії має право, за наявністю підстав, проводити огляд громадян, їх речей, транспортних засобів, які знаходяться на території колонії, а також вилучати документи, а також предмети, вироби і речовини, зберігання і використання яких засудженим заборонено. Порядок проведення обшуків і оглядів визначається нормативно-правовими актами Міністерства юстиції України (ч.6).

Перелік і кількість предметів і речей, які засуджені можуть мати при собі, визначається нормативно-правовими актами Міністерства юстиції України.

Зберігання засудженими при собі речей, а також предметів, які заборонено використовувати в колоніях, не допускається. Виявлені у засуджених речі та предмети, які заборонено використовувати в колоніях, вилучаються, про що посадовою особою колонії складається протокол. За клопотанням установи виконання покарання слідчий суддя розглядає питання про конфіскацію таких речей та предметів або про передачу їх на зберігання до звільнення засудженого відповідно до положень розділу VIII Кримінального процесуального кодексу України (ч.7).

Статтею 104 КВК України встановлено, що відповідно до закону в колоніях здійснюється оперативно-розшукова діяльність, основним завданням якої є пошук і фіксація фактичних даних про протиправну діяльність окремих осіб та груп з метою: забезпечення безпеки засуджених, персоналу колоній та інших осіб; попередження і виявлення кримінальних правопорушень, вчинених у колоніях, а також порушень встановленого порядку відбування покарання; вивчення причин і умов, що сприяють вчиненню злочинів та інших правопорушень; надання правоохоронним органам, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність або кримінальне провадження, допомоги в розкритті, припиненні та попередженні кримінальних правопорушень. Оперативно-розшукова діяльність здійснюється оперативними підрозділами органів і установ виконання покарань.

Відповідно до ч.3 ст.107 КВК України засуджені зобов'язані: дотримуватися норм, які визначають порядок і умови відбування покарання, розпорядок дня колонії, правомірних взаємовідносин з іншими засудженими, персоналом колонії та іншими особами; утримувати в чистоті і порядку приміщення, дбайливо ставитися до майна колонії і предметів, якими вони користуються при виконанні дорученої роботи, здійснювати за ними належний догляд і використовувати їх тільки за призначенням; виконувати встановлені законодавством вимоги персоналу колонії; виконувати необхідні роботи по самообслуговуванню, благоустрою колонії; дотримуватися санітарно-гігієнічних норм; дотримуватися вимог пожежної безпеки і безпеки праці.

Згідно з ч.4 ст.107 КВК України засудженим забороняється, зокрема: придбавати, виготовляти, зберігати і використовувати гроші, цінності, предмети, речі, речовини і вироби, заборонені до використання в колонії; чинити опір законним діям персоналу колонії, перешкоджати виконанню ним своїх службових обов'язків, підбурювати до цього інших засуджених; самовільно залишати призначену для перебування ізольовану територію, приміщення або визначене місце роботи, а також перебувати без дозволу адміністрації колонії у гуртожитках та відділеннях, у яких вони не проживають, або на виробничих об'єктах, на яких вони не працюють.

Статтею 133 КВК України встановлено, що злісним порушенням установленого порядку відбування покарання є вживання спиртних напоїв, наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів чи інших одурманюючих засобів; виготовлення, зберігання, придбання, розповсюдження інших заборонених предметів, участь у настільних азартних та інших іграх з метою здобуття матеріальної чи іншої вигоди; вчинення дрібного хуліганства; систематичне ухилення від лікування захворювань, що становлять небезпеку для здоров'я інших осіб.

Згідно з пунктом 1 розділу VI Правил у кожній установі виконання покарань організовується суворо регламентований розпорядок дня з урахуванням особливостей роботи з різними категоріями засуджених, оперативної обстановки, пори року, місцевих умов та інших конкретних обставин.

Розпорядок дня складається з підйому, туалету, фізичної зарядки, приймання їжі, розводу на роботу, перебування на виробництві та навчанні, перевірки наявності засуджених, проведення виховних, культурно-масових та спортивно-оздоровчих заходів тощо. При цьому передбачаються безперервний восьмигодинний сон засуджених і надання їм вільного часу не менше ніж дві години.

Пунктом 1 розділу VII Правил установлено, що в установах виконання покарань перевірки наявності засуджених організовуються щодня вранці та ввечері у години, визначені розпорядком дня, а також додатково в час перед прийманням їжі засудженими або після цього. За потреби вони можуть проводитися у будь-який час доби. Наявність засуджених перевіряється за поіменними картками, виготовленими за зразками поіменної картки та нагрудного розпізнавального знака для засуджених.

У нічний час доби перевірка засуджених здійснюється на спальних місцях візуально при нічному освітленні без підняття засуджених. Для забезпечення якості проведення таких перевірок завішувати чи змінювати без дозволу адміністрації установи виконання покарань спальні місця засудженим забороняється.

Згідно з абз. 5 пункту 1 розділу VIII Правил у період від відбою до підйому перебування засуджених за межами жилого приміщення без дозволу адміністрації установи виконання покарань не допускається.

Судом встановлено, що 31.07.2020 на засіданні комісії профілактичного обліку засуджених схильних до вчинення правопорушень вирішено продовжити перебування ОСОБА_1 на оперативно-профілактичному обліку як схильного до вживання та розповсюдження наркотичних та одурманюючих речовин та поставити його на профілактичний облік як схильного до злісної непокори вимогам адміністрації та дії, що дезорганізують роботу установи, що підтверджується копією протоколу від 31.07.2020 (а.с.110-112).

Вказане рішення реалізоване наказом ДУ "Городищенська виправна колонія (№96)" від 31.07.2020 №133/ОД-20, згідно з п.2 якого ОСОБА_1 поставлено на профілактичний облік як схильного до злісної непокори вимогам адміністрації та дії, що дезорганізують роботу установи (а.с.29).

Як вже зазначалося судом раніше, в силу вимог п.1 розділу XXIII Правил підготовку матеріалів на постановку на профілактичний облік та зняття з профілактичного обліку здійснює працівник оперативного підрозділу з урахуванням пропозицій працівників підрозділів соціально-виховної та психологічної роботи та нагляду і безпеки.

Матеріали справи свідчать, що підставою для прийняття відповідачем оскаржуваного наказу про постановку ОСОБА_1 на профілактичний облік як схильного до злісної непокори вимогам адміністрації та дії, що дезорганізують роботу установи, фактично стали три рапорти працівників установи (а.с.30-32).

Так, відповідно до рапорту начальника відділення соціально-психологічної служби Назарчука С.А. №3 від 31.07.2020 "під час утримання в Харківській УВП №27 допустив шість порушень порядку відбування покарання, за що притягувався до дисциплінарної відповідальності. Стягнення погашені у встановленому законом порядку. Заходи заохочення не застосовувалися. З 27.10.2016 відбуває покарання в ДУ "Городищенська виправна колонія (№96)", де за час відбування покарання зарекомендував себе з негативної сторони, допустив двадцять два порушення встановленого порядку відбування покарання, які виражалися у порушенні розпорядку дня колонії, порушення форми одягу, неправомірних взаємовідносинах з персоналом колонії, за що притягувався до дисциплінарної відповідальності, в тому числі чотири рази поміщувався до дисциплінарного ізолятора. Три стягнення не зняті та не погашені у встановленому законом порядку. Один раз заохочувався. Своєю поведінкою засуджений подає негативний приклад решті маси засуджених, оскільки така поведінка направлена на умисну дискредитацію адміністрації установи в очах інших засуджених, що негативно впливає на процес виправлення та ресоціалізації інших засуджених, провокує їх, в тому числі і засуджених негативної спрямованості до підтримання протиправних дій та негативно впливає на оперативну обстановку в установі. Із засудженим проводилися неодноразові бесіди виховного та профілактичного характеру та застосовувалися відповідні заходи стягнення, однак належних висновків він для себе не зробив, продовжуючи виражати власне зневажливе ставлення до порядку та умов відбування покарання".

З метою профілактики та недопущення скоєння нового злочину та протиправних дій в бік адміністрації установи, начальник відділення соціально-психологічної служби Назарчука С.А. у даному рапорті клопотав перед керівництвом колонії розглянути питання на комісії установи щодо постановки засудженого ОСОБА_1 на оперативно-профілактичний облік як особу "схильну до злісної непокори вимогам адміністрації та дії, що дезорганізують роботу установи".

Зі змісту рапорту старшого оперуповноваженого оперативного відділу установи Бурди С.М. від 27.07.2020 слідує, що "спостерігаючи за поведінкою засудженого встановлено, що за характером вказаний засуджений збудливий, запальний, за несприятливих для себе умов може створити конфліктну ситуацію, як із засудженими, так із персоналом установи. У відношенні до засуджених: агресивний, зухвалий, корисливий. У відносинах із співробітниками адміністрації установи правомірних відносин не дотримується, встановлених законом вимог персоналу колонії не виконує, веде себе грубо, нетактовно, зверхньо та зухвало, агресивно реагує на критику. Відноситься до категорії засуджених негативної спрямованості. Підтримує стосунки із засудженими негативної спрямованості. Всіляко намагається розповсюджувати серед засуджених установи так звані "злодійські традиції та звичаї". Разом з цим, в оперативний відділ установи неодноразово надходила інформація про те, що вказаний засуджений намагається негативно впливати на основну масу засуджених, організовувати та доставляти до установи заборонені для користування засудженими предмети, а також вчиняють інші дії направлені на підвищення "авторитету" засуджених негативної спрямованості та посилення їх впливу на стан оперативної обстановки".

У зв'язку з вказаними обставинами та з метою профілактики недопущення скоєння нового злочину та протиправних дій в бік адміністрації установи, старший оперуповноважений оперативний відділ установи Бурда С.М. у рапорті клопотав перед керівництвом колонії розглянути питання на комісії установи щодо постановки засудженого ОСОБА_1 на оперативно-профілактичний облік як особу "схильну до злісної непокори вимогам адміністрації та дії, що дезорганізують роботу установи".

28.07.2020 до начальника надійшов аналогічний за змістом рапорт старшого інспектора відділу нагляду і безпеки Піяйка П.В.

За результатами розгляду вказаних матеріалів, 31.07.2020 комісією профілактичного обліку засуджених схильних до вчинення правопорушень прийнято рішення про постановку ОСОБА_1 на профілактичний облік засуджених на термін до шести місяців як схильного до злісної непокори вимогам адміністрації та дії, що дезорганізують роботу установи - до 04.02.2021, що підтверджується копією витягу з протоколу №8 від 31.07.2020 засідання комісії (а.с. 110-112).

Таким чином, постановку позивача на профілактичний облік здійснено комісійно, у спосіб та в порядку, визначених положеннями розділу XXIII Правил, на підставі достатніх даних про поведінку засудженого з урахуванням пропозицій працівників підрозділів соціально-виховної та психологічної роботи та нагляду і безпеки.

На підставі вказаного протоколу засідання комісії, начальником ДУ "Городищенська ВК №96" прийнято наказ №133/ОД-20 від 31.07.2020 "Про постановку (зняття) засуджених в установі на (з) профілактичний облік та закріплення за засудженими, які перебувають на профілактичному обліку співробітників колонії", згідно з п.2 якого ОСОБА_1 поставлено на профілактичний облік засуджених на термін до 6 місяців як схильного до злісної непокори вимогам адміністрації та дії, що дезорганізують роботу установи (до 04.02.2021) та закріплено співробітника для забезпечення індивідуально профілактичної роботи - капітана внутрішньої служби Бойко І.В. (а.с.4).

Щодо покликань позивача на наявність у його характеристиці, складеній начальником відділення соціально-психологічної служби №2 Назарчуком С.А. , інформації, що за рисами характеру позивач спокійний і у ставленні до засуджених неконфліктний, що є протилежним до інформації, зазначеній у рапортах Бурди С.М. та Піяйка П.В. , суд зазначає таке.

Так, за змістом вказаної характеристики (а.с.10-11) під час тримання в Харківській установі виконання покарань (№27) ОСОБА_1 допустив шість порушень порядку відбування покарання, за що притягувався до дисциплінарної відповідальності. Стягнення погашені у встановленому законом порядку. Заходи заохочення не застосовувалися. З 27.10.2016 відбуває покарання в ДУ "Городищенська виправна колонія (№96)", де за час відбування покарання зарекомендував себе з негативної сторони, допустив двадцять два порушення встановленого порядку відбування покарання, які виражалися у порушенні розпорядку дня колонії, порушення форми одягу, неправомірних взаємовідносинах з персоналом колонії, за що притягувався до дисциплінарної відповідальності, в тому числі чотири рази поміщувався до дисциплінарного ізолятора. Три стягнення не зняті та не погашені у встановленому законом порядку. Один раз заохочувався. У ставленні до представників адміністрації колонії поведінка неоднозначна. Не дотримується норм , які визначають порядок і умови відбування покарання лише під контролем з боку адміністрації колонії. Засуджений бажання працювати не виявляє Дотримується вимог пожежної безпеки під контролем адміністрації колонії. Встановлених вироком суду виконавчих листів до бухгалтерії колонії не надходило. Свій загальноосвітній рівень вважає достатнім. Прагне до підвищення свого професійно-технічного рівня. Навчається в Городищенському навчальному центрі (№96) за професією "верстатник широкого профілю", у 2020 році здобув професію "токар". Бере участь у програмі диференційованого виховного впливу на засуджених за напрямком "Підготовка до звільнення". Підтримує соціальні корисні зв'язки з рідними шляхом листування, отримує посилки, передачі, користується побаченнями, матеріально рідним не допомагає. До виконання робіт з благоустрою установи ставиться посередньо, не розуміє необхідності у їх виконанні. За рисами характеру: спокійний, у ставленні до себе: не вимогливий; у ставленні до засуджених: не конфліктний; за вольовими якостями: не цілеспрямований. Зовнішній вигляд охайний. Дотримується правил особистої гігієни та санітарії. Спальне ліжко та приліжкову тумбочку не завжди утримує в чистоті та порядку, отримував ряд усних зауважень по факту занавішування спального місця. Самостійно виконує роботи із самообслуговування, має достатні навички для їх виконання.

Також у характеристиці зазначено, що засуджений розглядався на засіданні комісії ДУ "Городищенська виправна колонія (№96)": щодо можливості застосування вимог ст.101 КВК України (рішенням комісії засудженому відмовлено у застосуванні даної пільги як такому, що не стає на шлях виправлення (протокол №11 від 11.04.2018)), щодо можливості застосування вимог ст.82 КК України (рішенням комісії засудженому відмовлено у застосуванні даної пільги як такому, що не став на шлях виправлення (протокол №17 від 14.08.2019)), щодо можливості застосування вимог ст.81 КК України (рішенням комісії засудженому відмовлено у застосуванні даної пільги як такому, що не довів свого виправлення (протокол №9 від 15.04.2020)). Перебуває на профілактичному обліку в колонії як особа "схильний до вживання наркотичних та інших одурманюючих речовин".

Поряд з цим, суд наголошує, що характеристика ОСОБА_1 , складена начальником відділення соціально-психологічної служби №2 Назарчуком С.А. не є пропозицією працівника підрозділу соціально-виховної та психологічної роботи та нагляду і безпеки в розумінні п.1 розділу XXIII Правил та не є обов'язковою для врахування при вирішенні питання про постановку засудженого на профілактичний облік.

Натомість рапорт начальника відділення соціально-психологічної служби Назарчука С.А. від 31.07.2020, який був врахований при вирішенні спірного питання про постановку позивача на відповідний облік, з огляду на викладене в ньому, містить клопотання (рекомендацію) про розгляд питання щодо постановки засудженого ОСОБА_1 на профілактичний облік в установі "як особи, схильної до злісної непокори вимогам адміністрації та дій, що дезорганізують роботу установи".

Суд також враховує, згідно з довідкою про наявність заохочень та стягнень засудженого ОСОБА_1 останній станом на момент прийняття спірного наказу (31.07.2020) мав одне заохочення: дострокове зняття раніше накладеного стягнення - 10.04.2020) та чотири непогашених стягнення: 1) догану, винесену 30.10.2019 за порушення розпорядку дня (не вийшов на шикування для проведення поіменної перевірки наявності засуджених), за навішування спального місця); 2) поміщення в ДІЗО строком на 14 дію (30.04.2020) за нетактовну поведінку, перешкоджання проведення обшуку; 3) догану, винесену 13.05.2020, за занавішування оглядового віконця камери ДІЗО; 4) догану, винесену 21.05.2020, за порушення режиму утримання в ДІЗО (а.с.5-6).

Позивачем у заявах по суті справи не заперечувалися факти його притягнення до дисциплінарної відповідальності, що відображені в довідці про наявність заохочень та стягнень у засудженого. Жодних доказів оскарження позивачем у встановленому порядку таких стягнень матеріали справи не містять, позивачем суду не надано та судом не здобуто.

Матеріали справи також свідчать, що за період з листопада 2015 року по травень 2020 року ОСОБА_1 допустив 28 порушень, за які до нього застосовано дисциплінарні стягнення (нетактовна поведінка, зберігання заборонених предметів, порушення розпорядку дня, порушення форми одягу, неправомірні взаємовідносини з персоналом установи, перешкоджання обшуку). Вказане, в свою чергу, ставить під сумнів відомості, зазначені в характеристиці засудженого, позаяк такі риси характеру як "спокійний", "неконфліктний" непритаманні для особи, яка за менше, ніж 5 років вчинила 28 порушень.

Наведене в сукупності свідчить, що відповідачем в повній мірі та досконало вивчено матеріали особової справи засудженого, перевірено відомості щодо його поведінки, тощо, документацію, у якій фіксуються порушення режиму відбування покарання, що можуть бути підставами для прийняття рішення про постановку засудженого на профілактичний облік саме як особи, схильної до злісної непокори вимогам адміністрації та дії, що дезорганізують роботу установи.

Натомість доводи позивача про те, що рішення про постановлення позивача на профілактичний облік було прийняте відповідачем без урахування фактичної поведінки засудженого та відсутності документально підтверджених фактів порушення засудженим порядку відбування покарання суд розцінює як необґрунтовані та безпідставні.

Твердження позивача, що він жодного разу не піддавався застосуванню стягнення за порушення режиму відбування покарання, що полягало у перебуванні у стані наркотичного сп'яніння, що свідчить про формальний підхід до постановки засуджених на профілактичні обліки, суд також відхиляє та не бере до уваги, позаяк постановка на облік позивача як особи "схильної до вживання наркотичних та інших одурманюючих речовин" не є предметом розгляду в даній справі, доказів оскарження постановки позивача на такий облік та визнання такого протиправним матеріали справи не містять. Разом з тим , матеріали справи свідчать, що комісією профілактичного обліку засуджених схильних до вчинення правопорушень 31.07.2020 (протокол засідання №8 - а.с. 111), окрім іншого також прийнято рішення про продовження перебування позивача на оперативно-профілактичному обліку як схильного до вживання та розповсюдження наркотичних та одурманюючих речовин (до 31.01.2021).

Також суд критично оцінює та не бере до уваги посилання позивача на постанову Верховного Суду №314/1905/1 від 19.03.2020, оскільки зазначені у вказаній постанові висновки стосуються інших спірних правовідносин та не є обов'язковими для врахування при вирішенні спору у даній справі.

Аргументи позивача, що частина правопорушень, за які його притягнуто до дисциплінарної відповідальності були малозначними, та не є злісною непокорою, судом також відхиляються як безпідставні, оскільки відповідачем поставлено позивача як особу, схильну до злісної непокори, а не як таку, що вчиняє порушення, які є злісною непокорою.

Зважаючи на встановлені обставини справи в їх сукупності та беручи до уваги, що відповідно до матеріалів особової справи засудженого ОСОБА_1 станом на час прийняття спірного наказу, до нього неодноразово застосовувалися заходи стягнення, у тому числі за порушення розпорядку дня установи, встановленого порядку відбування покарання, чотири з яких не погашені, такі стягнення позивачем неоскаржені та нескасовані, у суду відсутні підстави для висновку про протиправність дій адміністрації виправної колонії щодо постановлення ОСОБА_1 на профілактичний облік як особи схильної до злісної непокори вимогам адміністрації та дії, що дезорганізують роботу установи.

Таким чином, на переконання суду, наказ ДУ "Городищенська виправна колонія (№96)" №133/ОД-20 від 31.07.2020 "Про постановку (зняття) засуджених в установі на (з) профілактичний облік та закріплення за засудженими, які перебувають на профілактичному обліку співробітників колонії" в частині постановки ОСОБА_1 на профілактичний облік як схильного до злісної непокори вимогам адміністрації та дії, що дезорганізують роботи установи відповідає критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст.2 КАС України, позаяк прийнятий обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття, на підставі, а тому правові підстави для його скасування у суду відсутні.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні даного спору, з огляду на встановлені обставини, дійшов висновку, що оскаржуване рішення відповідача прийняте в порядку та у спосіб, що визначені чинним законодавством, в межах наданих йому повноважень, обґрунтовано і правомірно. В той час як порушення прав позивача, про захист яких він просив в судовому порядку, не знайшло свого підтвердження в ході судового розгляду.

За наведеного, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити повністю.

Правові підстави для застосування статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (ДУ "Городищенська в/к (№96)",с.Городище, Рівненський район, Рівненська область, 35341, РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи "Городищенська виправна колонія (№96)" (с.Городище,Рівненський район, Рівненська область, 35341, код ЄДРПОУ 08564386) про визнання наказу протиправним та його скасування - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 28 травня 2021 року.

Суддя Н.С. Гудима