28 травня 2021 рокум. ПолтаваСправа № 440/3965/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Депутата Полтавської обласної ради ОСОБА_1 до Полтавської обласної ради про визнання незаконним та скасування рішення, -
Депутат Полтавської обласної ради ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавської обласної ради /далі - відповідач/ про визнання незаконним та скасування пунктів 1 та 5 рішення Полтавської обласної ради № 134 від 09 квітня 2021 року "Про внесення змін до рішень обласної ради" в частині виведення зі складу постійної комісії обласної ради з питань бюджету та управління майном заступника голови комісії ОСОБА_1 та його обрання до складу постійної комісії обласної ради з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр /а.с.1-3/.
Позов обґрунтований тим, що рішенням Полтавської обласної ради №13 від 01 грудня 2020 року «Про утворення та обрання постійної комісії Полтавської обласної ради з питань бюджету та управління майном» позивача обрано до складу комісії Полтавської обласної ради з питань бюджету та управління майном. Пунктами 1 та 5 рішення Полтавської обласної ради №134 від 09 квітня 2021 року позивача виведено зі складу постійної комісії Полтавської обласної ради з питань бюджету та управління майном та обрано до складу постійної комісії з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр. Вказані пункти рішення відповідача позивач вважає незаконними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки відповідач не має відповідних повноважень на зміну складу постійних комісій у зв'язку з тим, що постійні комісії формуються обласною радою на весь строк її повноважень, а порядку виведення депутатів зі складу постійних комісій чинним законодавством не передбачено.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 27-30/ зазначив, що відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 43 та частини першої статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на пленарних засіданнях обласної ради вирішуються питання утворення, обрання і ліквідації постійних комісій ради, а також зміна їх складу. Встановлення нормою строку, на який обираються постійні комісії та який не може перевищувати строк повноважень самої ради, не виключає можливість зміни складу постійних комісій протягом відповідного скликання ради. Твердження позивача про можливість зміни складу комісії лише у випадку втрати статусу депутата членом такої комісії не містить нормативного підґрунтя. Відповідно до положень частини першої статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пункту 2 статті 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та абзацу 2 статті 72 Регламенту Полтавської обласної ради восьмого скликання, затвердженого рішенням Полтавської обласної ради №84 від 29 грудня 2020 року, депутат обласної ради зобов'язаний бути присутнім на пленарних засіданнях обласної ради та засіданнях постійних комісій, до яких він входить. У зв'язку з пропуском позивачем 70 % засідань постійної комісії з питань бюджету та управління майном, до складу якої він входив, 08 квітня 2021 року на засіданні постійної комісії з питань бюджету та управління майном вирішено звернутися до голови Полтавської обласної ради із рекомендацією щодо виключення позивача зі складу такої комісії та надати відповідні рекомендації. 08 квітня 2021 року головою обласної ради відповідно до пунктів 4, 5 частини шостої статі 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» було внесено на розгляд обласної ради, до виключних повноважень якої належить визначення складу постійних комісій, проект спірного рішення. 09 квітня 2021 року на другому пленарному засіданні Полтавської обласної ради восьмого скликання прийнято рішення № 134 від 09 квітня 2021 року "Про внесення змін до рішень обласної ради" в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.
У відповіді на відзив /а.с.104-106/ представник позивача зазначила про безпідставність доводів відповідача щодо пропуску позивачем 70 % засідань постійної комісії з питань бюджету та управління майном, оскільки таке твердження не підтверджене відповідними доказами. Законодавством не передбачено порядку виведення депутата із складу постійної комісії, а лише передбачено порядок відкликання депутата виборцями відповідно у разі пропуску ним протягом року більше половини пленарних засідань або засідань постійної комісії. Крім того, відповідачем порушений порядок оприлюднення проекту оскаржуваного рішення відповідно до частини третьої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
У запереченнях /а.с.110-114/ Полтавська обласна рада зазначила, що за період з 01 грудня 2020 року (дати утворення комісії) до 07 квітня 2021 року було проведено шість засідань постійної депутатської комісії обласної ради з питань бюджету та управління майном, з яких позивач був присутній лише на двох, що підтверджується протоколами засідань такої комісії. Про проведення всіх засідань позивач був обізнаний шляхом направлення відповідного повідомлення на його електронну пошту та розміщення інформації на сайті Полтавської обласної ради. Депутат повинен повідомити про неможливість прибуття на засідання постійної комісії відповідно до статті 73 Регламенту Полтавської обласної ради восьмого скликання, затвердженого рішенням Полтавської обласної ради №84 від 29 грудня 2020 року, а не постійна комісія зобов'язана перевіряти поважність причин неявки депутата на засідання. Посилання позивача на положення частини п'ятої статті 20 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є безпідставним, оскільки такі положення не застосовуються до спірних правовідносин. Згідно положень статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» оприлюднюються лише проекти рішень, що підлягають обговоренню, тоді як оскаржуване рішення є внутрішньоорганізаційним та не потребує обговорення.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12, статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 є депутатом Полтавської обласної ради восьмого скликання, що підтверджується посвідченням №74, дійсним до 25 жовтня 2025 року /а.с.7/.
Рішенням другого пленарного засідання першої сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання №13 від 01 грудня 2020 року «Про утворення та обрання постійної комісії Полтавської обласної ради з питань бюджету та управління майном» /а.с. 9/ відповідно до пункту 2 частини першої статті 43, частини другої статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» утворено постійну комісію обласної ради з питань бюджету та управління майном, а також обрано до її складу 12 депутатів, зокрема ОСОБА_1 - від депутатської групи «Опозиційна платформа - За Життя «Полтава».
Згідно з протоколом засідання постійної комісії обласної ради з питань бюджету та управління майном Полтавської обласної ради восьмого скликання №1 від 23 грудня 2020 року /а.с. 115-147/ за результатами розгляду питання 1 «Про обрання заступника голови постійної комісії з питань бюджету та управління майном» вирішено обрати на посаду заступника голови постійної комісії з питань бюджету та управління майном ОСОБА_1 від депутатської групи «Опозиційна платформа - За Життя «Полтава».
Відповідно до Витягу з протоколу засідання постійної комісії обласної ради з питань бюджету та управління майном Полтавської обласної ради восьмого скликання №6 від 08 квітня 2021 року /а.с. 31-33/ на засіданні постійної комісії обласної ради з питань бюджету та управління майном (на якому присутні - 8 осіб з 12 членів комісії) розглянуто питання 3 «Про організацію роботи постійної комісії обласної ради з питань бюджету та управління майном», за результатом обговорення якого на голосування поставлено пропозицію: враховуючи звернення членів постійної комісії щодо пропусків засідань постійної комісії заступником голови постійної комісії ОСОБА_2 у 70% випадків, не конструктивного підходу до участі в роботі постійної комісії, звернутися до голови Полтавської обласної ради ОСОБА_3 щодо виключення ОСОБА_4 зі складу постійної комісії та внесення відповідних змін до рішення обласної ради восьмого скликання від 01 грудня 2020 року №13 «Про утворення та обрання постійної комісії Полтавської обласної ради з питань бюджету та управління майном». Голосували: за - 8, проти - 0, утримались - 0, не голосували - 0. Вирішили: звернутися до голови Полтавської обласної ради ОСОБА_3 щодо виключення ОСОБА_5 зі складу постійної комісії та внесення відповідних змін до рішення обласної ради восьмого скликання від 01 грудня 2020 року №13 «Про утворення та обрання постійної комісії Полтавської обласної ради з питань бюджету та управління майном».
Згідно з рекомендаціями Постійної комісії з питань бюджету та управління майном Полтавської обласної ради /а.с. 34/ 08 квітня 2021 року з питання №3 порядку денного «Про організацію роботи постійної комісії обласної ради з питань бюджету та управління майном» комісія вирішила, зокрема: враховуючи звернення членів постійної комісії щодо пропусків засідань постійної комісії заступником голови постійної комісії ОСОБА_2 у 70% випадків, не конструктивного підходу до участі в роботі постійної комісії, звернутися до голови Полтавської обласної ради ОСОБА_3 щодо виключення ОСОБА_4 зі складу постійної комісії та внесення відповідних змін до рішення обласної ради восьмого скликання від 01 грудня 2020 року №13 «Про утворення та обрання постійної комісії Полтавської обласної ради з питань бюджету та управління майном».
Головою Полтавської обласної ради Біленьким О. відповідно до пункту 4 частини шостої статті 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пункту 1 статті 21 Регламенту Полтавської обласної ради восьмого скликання внесено на розгляд сесії Полтавської обласної ради проект рішення «Про внесення змін до рішень обласної ради» (вх.№01-21/896 від 08 квітня 2021 року) /а.с. 35-39/.
Відповідно до Витягу з протоколу другого пленарного засідання четвертої сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 09 квітня 2021 року /а.с. 40-41/ до порядку денного другого пленарного засідання четвертої сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання включено питання «Про внесення змін до рішень обласної ради», за результатами якого вирішили прийняти проект рішення за основу та в цілому як рішення Полтавської обласної ради №134.
Рішенням другого пленарного засідання четвертої сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання №134 від 09 квітня 2021 року «Про внесення змін до рішень обласної ради» /а.с.42-43/ відповідно до пункту 2 частини першої статті 43, частин першої та другої статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 18, пункту 1 частини другої статті 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», статті 70, 85 Регламенту Полтавської обласної ради восьмого скликання, Положення про постійні комісії обласної ради восьмого скликання, затвердженого рішенням другого пленарного засідання першої сесії обласної ради восьмого скликання від 01 грудня 2020 року № 12 «Про утворення та обрання постійних комісій Полтавської обласної ради восьмого скликання» (зі змінами), рішень другого пленарного засідання першої сесії восьмого скликання від 01 грудня 2020 року № 13 «Про утворення та обрання постійної комісії Полтавської обласної ради з питань бюджету та управління майном», № 15 «Про утворення та обрання постійної комісії Полтавської обласної ради з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр», № 16 «Про утворення та обрання постійної комісії Полтавської обласної ради з питань житлово-комунального господарства, енергозбереження, будівництва, транспорту та зв'язку», № 21 «Про утворення та обрання постійної комісії Полтавської обласної ради з питань аграрної політики та земельних відносин», з метою ефективної та належної організації роботи постійних комісій обласної ради: 1) виведено зі складу постійної комісії обласної ради з питань бюджету та управління майном: заступника голови комісії ОСОБА_1 ; члена комісії ОСОБА_6 ; 5) обрано до складу постійної комісії обласної ради з питань паливноенергетичного комплексу та використання надр ОСОБА_1 .
14 квітня 2021 року вказане рішення оприлюднено на офіційному веб-сайті Полтавської обласної ради за посиланням: https://oblrada-pl.gov.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=13058:2-plenarne-zasidannja-4-sesiyi-viii-sklikannja-09042021-roku&catid=103:rishennja-sesij-oblasnoyi-radi-vii-sklikannja&Itemid=233 29 січня 2021 року, що підтверджується залученими до матеріалів справи відомостями із вказаного сайту /а.с.270-282/.
Не погодившись з пунктами 1 та 5 рішення Полтавської обласної ради № 134 від 09 квітня 2021 року "Про внесення змін до рішень обласної ради" в частині виведення зі складу постійної комісії обласної ради з питань бюджету та управління майном заступника голови комісії ОСОБА_1 та його обрання до складу постійної комісії обласної ради з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР /далі - Закон № 280/97-ВР/.
Відповідно до частини другої статті 10 Закону № 280/97-ВР обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 43 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання утворення, обрання і ліквідація постійних та інших комісій ради, зміна їх складу, обрання голів комісій.
Відповідно до частин першої, другої, третьої та восьмої статті 47 Закону №280/97-ВР постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.
До складу постійних комісій не можуть бути обрані сільський, селищний, міський голова, секретар сільської, селищної, міської ради, голова районної у місті (у разі її створення), районної, обласної ради, їх заступники.
Організація роботи постійної комісії ради покладається на голову комісії. Голова комісії скликає і веде засідання комісії, дає доручення членам комісії, представляє комісію у відносинах з іншими органами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, а також громадянами, організує роботу по реалізації висновків і рекомендацій комісії. У разі відсутності голови комісії або неможливості ним виконувати свої повноваження з інших причин його функції здійснює заступник голови комісії або секретар комісії.
Частинами десятою, одинадцятою та тринадцятою- п'ятнадцятою вказаної статті передбачено, що за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Рекомендації постійних комісій підлягають обов'язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений ними строк.
Депутати працюють у постійних комісіях на громадських засадах. За рішенням обласних рад голови постійних комісій з питань бюджету можуть працювати в раді на постійній основі.
Постійні комісії є підзвітними раді та відповідальними перед нею.
Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою, з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.
Згідно з пунктом 4 частини шостої статті 55 Закону № 280/97-ВР голова районної, обласної, районної у місті ради вносить раді пропозиції щодо утворення і обрання постійних комісій ради.
Відповідно до частин першої та третьої статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11 липня 2002 року № 93-IV /далі - Закон № 93-IV/ депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України. Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Пунктами 1 та 2 частини першої статті 18 Закону № 93-IV передбачено, що депутат місцевої ради зобов'язаний: додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів; брати участь у роботі ради, постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень.
Відповідно до частини другої статті 20 Закону № 93-IV депутат місцевої ради, крім секретаря ради, голови районної у місті, районної, обласної ради та їх заступників, повинен входити до складу однієї з постійних комісій, що утворюються радою. Депутат місцевої ради за дорученням відповідної ради або постійної комісії, до складу якої його обрано, бере безпосередню участь у підготовці питань для розгляду на сесіях ради та засіданнях постійної комісії.
Зі змісту наведених положень слідує, що виключно на пленарних засіданнях обласна рада вирішує питання утворення, обрання і ліквідацію постійних комісій, а також зміни їх складу, тоді як інші питання структури постійних комісій вирішуються відповідною комісією. Крім того, за результатами вивчення і розгляду питань, в тому числі щодо структури, постійні комісії готують, зокрема рекомендації, які приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії, та які підлягають обов'язковому розгляду посадовими особами, яким вони адресовані.
Статтями 2, 21, 72 та 85 Регламенту Полтавської обласної ради восьмого скликання, затвердженого рішенням другої сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 29 грудня 2020 року № 84 зі змінами згідно рішення другого пленарного засідання четвертої сесії обласної ради восьмого скликання від 09 квітня 2021 року № 133 /а.с. 44-83/, передбачено, що регламент обласної ради (далі - Регламент) - це нормативно-правовий документ, який визначає порядок діяльності обласної ради, підготовки і проведення її пленарних засідань, роботи постійних комісій, інших органів обласної ради, депутатів, посадових осіб.
Пропозиції до порядку денного сесії обласної ради вносяться головою обласної ради, постійними комісіями, депутатами, головою Полтавської обласної державної адміністрації, загальними зборами громадян, громадянами через механізм електронної петиції.
Повноваження постійних комісій обласної ради визначаються законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад» та Положенням про постійні комісії, яке затверджується обласною радою.
Відповідно до пунктів 1-4 Положення про постійні комісії обласної ради восьмого скликання, затвердженого рішенням другого пленарного засідання першої сесії обласної ради восьмого скликання від 01 грудня 2020 року № 12, функціональна спрямованість, порядок організації роботи постійних комісій обласної ради (далі - комісії) визначаються Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», Регламентом обласної ради та цим Положенням.
Комісії є органами обласної ради (далі - рада), відповідальні перед нею і їй підзвітні та утворюються з числа депутатів. Депутат ради входить до складу лише однієї з комісій, має право ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на її засіданнях. Депутат може брати участь у роботі інших комісій з правом дорадчого голосу. Кількісний склад кожної комісії визначається радою, але не менше як у складі п'яти депутатів.
Комісії формуються радою на строк її повноважень у складі голови та членів комісій. Голови комісій обираються та переобираються радою за поданням голови ради. Вибори заступників (перших заступників) голів комісій, їх секретарів та інші питання структури вирішуються відповідними комісіями безпосередньо на засіданнях. До складу комісій не можуть бути обрані голова ради, перший заступник та заступник голови ради.
До Переліку постійних комісій обласної ради належать, зокрема, постійна комісія з питань бюджету та управління майном та постійна комісія з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр.
З наведених вище положень вбачається, що Полтавська обласна рада уповноважена на пленарному засіданні затверджувати склад постійної комісії, в тому числі й постійної комісії з питань бюджету та управління майном та постійної комісії з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр, а також з метою забезпечення належної роботи таких комісій змінювати їх склад з урахуванням принципу обов'язкової участі депутата в одній із постійних комісій (окрім голови ради, першого заступника та заступника голови ради, які не можуть входити до складу комісій).
Відповідні висновки суду у цій справі узгоджуються із правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 21 травня 2020 року у справі №813/3129/17, а також із пунктами 2.2 та 2.4 роз'яснень Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування стосовно деяких питань здійснення повноважень сільських, селищних, міських голів та формування постійних комісій місцевих рад, затверджених на засіданні 19 червня 2013 року (протокол № 11).
Таким чином, обласна рада уповноважена на пленарних засіданнях як затверджувати склад постійних комісій, так і змінювати їх склад. При цьому такі повноваження можуть бути реалізовані радою, як колегіальним органом, шляхом прийняття рішення більшістю голосів депутатів без обмеження протягом строку повноважень ради та без отримання згоди самого депутата, який вправі лише висловити свою думку з питання включення його до того чи іншого складу комісії.
Судовим розглядом встановлено, що пунктами 1 та 5 рішення другого пленарного засідання четвертої сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання №134 від 09 квітня 2021 року «Про внесення змін до рішень обласної ради» /а.с.42-43/ ОСОБА_1 виведено зі складу постійної комісії обласної ради з питань бюджету та управління майном та обрано його до складу постійної комісії обласної ради з питань паливноенергетичного комплексу та використання надр.
Враховуючи вищевикладені висновки суду щодо наявності у обласної ради повноважень змінювати склад постійних комісій, а також ту обставину, що інших зауважень до прийнятого радою рішення №134 позивач в позовній заяві не висловлював, суд доходить висновку, що пункти 1 та 5 рішення другого пленарного засідання четвертої сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання №134 від 09 квітня 2021 року «Про внесення змін до рішень обласної ради» прийняті відповідачем у межах повноважень, встановлених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Полтавської обласної ради восьмого скликання.
Довід позивача, що викладений у відповіді на відзив, стосовно порушення відповідачем процедури оприлюднення проекту спірного рішення, суд відхиляє як безпідставний з огляду на наступне.
Згідно з пунктом 2 частини першої та частини третьої статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року № 2939-VI /далі - Закон № 2939-VI/ розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати, зокрема, нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
У свою чергу, внутрішньоорганізаційними є акти, які приймаються з метою організації та впорядкування роботи суб'єктів владних повноважень, тобто це акти, які стосуються кадрових питань, а також інші акти, якщо вони обмежуються внутрішньою організацією роботи суб'єкта владних повноважень та відповідних посадових осіб.
Враховуючи те, що рішення другого пленарного засідання четвертої сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання №134 від 09 квітня 2021 року «Про внесення змін до рішень обласної ради» стосувалося внутрішньоорганізаційного (кадрового) питання щодо внесення змін до складу постійних комісій, яке вирішується виключно депутатами ради, суд доходить висновку, що проект спірного рішення, як внутрішньоорганізаційне рішення, не підлягав оприлюдненню відповідно до положень статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Посилання позивача на положення частини п'ятої статті 20 Закону № 93-IV суд також вважає безпідставним, з огляду на наступне.
Відповідно до частин першої - третьої статті 4 Закону № 93-IV депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів.
Пунктом 1 частини першої статті 5 Закону № 93-IV передбачено, що повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.
Частиною другою статті 10 Закону № 93-IV встановлено, що депутат місцевої ради може бути в будь-який час відкликаний за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.
Відповідно до частин третьої та п'ятої статті 20 Закону № 93-IV депутат місцевої ради зобов'язаний бути присутнім на пленарних засіданнях ради, засіданнях постійної комісії та інших органів ради, до складу яких він входить. У разі неможливості бути присутнім на засіданні депутат місцевої ради повідомляє про це особу, яка очолює відповідний орган.
У разі пропуску депутатом протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, членом якої він є, невиконання ним без поважних причин рішень і доручень ради та її органів відповідна рада може звернутися до виборців з пропозицією про відкликання такого депутата у встановленому законом порядку.
Розділ V Закону № 93-IV визначає підстави та порядок відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
Так, відповідно до пункту 2 частини першої статті 37 Закону № 93-IV підставами для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою може бути пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі, передбачених статтею 10 цього Закону.
Згідно з частиною першою статті 38 Закону № 93-IV право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають місцева організація політичної партії, від якої його обрано депутатом, а також громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.
З аналізу наведених норм вбачається, що повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково у зв'язку з його відкликанням за народною ініціативою у випадку пропуску депутатом протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, членом якої він є, невиконання ним без поважних причин рішень і доручень ради та її органів. Тобто відкликання депутата за народною ініціативою та дострокове припинення його повноважень як депутата місцевої ради можливе лише у випадку пропуску депутатом протягом року (з моменту включення його до відповідної комісії) більше половини засідань постійної комісії, членом якої він є.
Судовим розглядом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що постійна комісія Полтавської обласної ради з питань бюджету та управління майном утворена лише 01 грудня 2020 року та 23 грудня 2020 року позивача обрано до її складу, а тому положення частини п'ятої статті 20 Закону № 93-IV на спірні правовідносини не поширюються та підстави для їх застосування у відповідача були відсутні.
Також законодавством не передбачено можливості зміни складу постійної комісії обласної ради лише у випадку дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, оскільки положеннями Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема пунктом 2 частини першої статті 43 цього Закону, передбачено повноваження обласної ради приймати рішення на пленарних засіданнях щодо зміни складу постійних комісій ради безвідносно до будь-яких обставин (подій, підстав, причин).
Вищевикладеним спростовуються доводи позивача, що наведені у позовній заяві та у відповіді на відзив.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході розгляду справи відповідач довів, що у спірних відносинах він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову відсутні підстави для розподілу між сторонами судових витрат.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Депутата Полтавської обласної ради ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Полтавської обласної ради (вул. Соборності, буд.45, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 22530614) про визнання незаконним та скасування рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк