Рішення від 28.05.2021 по справі 280/2193/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

28 травня 2021 року Справа № 280/2193/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного, у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний 158-Б)

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19.03.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати бездіяльність ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо ненадання ОСОБА_1 або її представнику за довіреністю ОСОБА_2 довідки про нараховану та фактично виплачену пенсію померлої ОСОБА_3 за період з 01.07.2014 по 29.12.2020 включно протиправною;

зобов'язати ГУ ПФУ в Запорізькій області надати ОСОБА_1 або її представнику за довіреністю ОСОБА_2 довідку про нараховану та фактично виплачену пенсію померлої ОСОБА_3 за період з 01.07.2014 по 29.12.2020 включно.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що після смерті матері ОСОБА_1 - ОСОБА_3 , залишилося спадкове майно, яке складається з недоотриманої пенсії. З метою з'ясування розміру недоотриманої пенсії позивач, як спадкоємець, звернулася до органу Пенсійного фонду із відповідним запитом про надання довідки про нараховану та фактично виплачену пенсію померлої ОСОБА_3 за період з 01.07.2014 по 29.12.2020 включно. Водночас, таку довідку не надано. Бездіяльність відповідача вважає протиправною, із посиланням на норми Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про звернення громадян» просить задовольнити позов.

Ухвалою суду від 22.03.2021 відкрито провадження в адміністративній справі №280/2193/21; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву (вх. від 08.04.2021 №20356), в якому зазначено, що ОСОБА_1 , згідно ч. 1 ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не зверталась до органу Пенсійного фонду із заявою про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю ОСОБА_3 . Відповідно, її права та інтереси не порушувалися. Щодо надання позивачу запитуваної довідки зазначає, що у її наданні відмовлено з посиланням на статтю 7 Закону України «Про поховання та похоронну справу». Відповідно до положень зазначеної статті держава гарантує конфіденційність інформації про померлого. Надання такої інформації здійснюється відповідно до Закону України "Про інформацію". Відповідач звертає увагу, що 09.03.2021 від Торецького міського нотаріального округу надійшов запит за вихідним номером 217/02-14 наступного змісту: «У зв'язку з заведенням спадкової справи № 117/2021 та згідно ст. 4 Закону України «Про нотаріат» прошу повідомити про наявність та загальну суму пенсії станом на день смерті, яку не отримала за життя померла ІНФОРМАЦІЯ_1 гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ». На вказаний запит відповідачем надано довідку від 16.03.2021 № 174. Зауважує, що особа, яка в подальшому набуде права на успадкування недоотриманої пенсії померлої ОСОБА_3 , реалізувала таке право, звернувшись з відповідною заявою до Торецького міського нотаріального округу та саме згідно такої заяви заведено спадкову справу № 117/2021. На даний час будь-які достовірні дані про те, що померла ОСОБА_3 за життя надала третім особам відповідну згоду на доступ до інформації стосовно себе відсутні. Відповідач такими даними не володіє, а позивачем та його представником така інформація також не надана. Отже, виходячи з вищезазначеного ані позивачем, ані його представником не доведено того факту, що саме вони мають право на отримання інформації за змістом їх заяви, а саме довідки про нараховану та фактично виплачену пенсію померлої ОСОБА_3 за період з 01.07.2014 по 29.12.2020, а ненадання такої довідки на їх адресу вплине на подальшу реалізацію їх прав, свобод і законних інтересів. В свою чергу, відповідач, надавши всю необхідну інформацію на запит Торецького міського нотаріального округу, вжив всіх необхідних заходів для реалізації права належної особи, за заявою якої відкрито спадкову справу, як спадкоємця на отримання належного їй спадкового права. Окрім того, на даний час достеменно невідомо, чи буде саме ОСОБА_1 особою, яка набуде прав на спадщину померлої ОСОБА_3 , а саме недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера; передчасність надання такої довідки саме позивачу може призвести до порушення законних прав та інтересів особи, яка в подальшому набуде прав на отримання спадщини померлої ОСОБА_3 . З урахуванням викладеного у задоволенні позовних вимог просить відмовити.

12.04.2021 від представника позивача надійшла заява (вх. №20764), в якій позовні вимоги викладені наступним чином:

визнати бездіяльність ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо ненадання ОСОБА_1 або її представнику за довіреністю ОСОБА_2 довідки про нараховану та фактично виплачену пенсію по місяцям померлої ОСОБА_3 за період з 01.07.2014 по 29.12.2020 включно протиправною;

зобов'язати ГУ ПФУ в Запорізькій області надати ОСОБА_1 або її представнику за довіреністю ОСОБА_2 довідку про нараховану та фактично виплачену пенсію по місяцям померлої ОСОБА_3 за період з 01.07.2014 по 29.12.2020 включно.

Ухвалою суду від 13.04.2021 прийнято до розгляду заяву про зміну предмета позову та ухвалено розглядати справу з урахуванням змінених позовних вимог.

28.05.2021 від представника позивача надійшла заява про долучення документів до матеріалів справи (вх. №27132), до якої додано заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Позивачем пред'явлено вимогу, яка згідно пункту 10 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) належить до справ незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою від 02.03.2021 про надання довідки про нараховану та фактично виплачену по місяцям за період з 01.07.2014 по 29.12.2020 (включно) пенсію її померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 матері - ОСОБА_3 . До заяви позивачем додано копії: паспорта та довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 ; довіреності, витягу із ЄДР, паспорта її представника; свідоцтва про смерть ОСОБА_3 ; паспорта, ідентифікаційного номеру та довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_3 .

Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (Відділу з обслуговування громадян №15) від 16.03.2021 №3081-2425/Х-02/8-0800/21, відповідно до ст. 7 Закону України «Про поховання та похоронну справу» держава гарантує конфіденційність інформації про померлого. Надання такої інформації здійснюється відповідно до Закону України «Про інформацію». Закон України «Про інформацію» не передбачає права третіх осіб на отримання конфіденційної інформації про особу. Також зазначено, що довідка про суми недоотриманої пенсії померлої ОСОБА_3 буде надана на запит Торецького міського нотаріального округу.

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо ненадання спірної довідки, ОСОБА_1 звернулася до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними мотивами.

Як встановлено статтею 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV; у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції), сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.

У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Зміст частини 3 статті 52 Закону України №1058-IV також узгоджується зі змістом статті 1227 Цивільного кодексу України, якою визначено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Згідно з п. 2.26 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника.

Непрацездатними членами сім'ї, зазначеними у частині другій статті 36 Закону, подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера.

Члени сім'ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.

Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв'язку з відсутністю членів сім'ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 09.03.2021 №63839242, до реєстру внесено запис про реєстрацію спадкової справи №67312060, номер у нотаріуса: 117/2021, дата заведення: 09.03.2021, спадкодавець: ОСОБА_3 , дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_3 .

При цьому, вказаний витяг не містить даних щодо спадкоємців, в т.ч. і не підтверджує того, що ОСОБА_1 є спадкоємцем ОСОБА_3 , хоча представник позивача зазначає про це у позовній заяві.

Статтею 7 Закону України «Про поховання та похоронну справу» від 10.07.2003 № 1102-IV визначено, що держава гарантує конфіденційність інформації про померлого. Надання такої інформації здійснюється відповідно до Закону України "Про інформацію".

За визначенням статті 20 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 № 2657-XII за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.

Частинами 1, 2 статті 21 Закону України «Про інформацію» встановлено, що інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.

Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.

Відносини, пов'язані з правовим режимом конфіденційної інформації, регулюються законом.

Проаналізувавши наведені норми, суд доходить висновку, що інформація про померлу особу, в тому числі і щодо розміру нарахованій їй за життя пенсії, є конфіденційною, тобто інформацією з обмеженим доступом.

Жодного доказу, що ОСОБА_1 має право на отримання такої інформації, до суду не надано.

При цьому, якщо позивач вважає, що має право на отримання нарахованої ОСОБА_3 пенсії, вона не позбавлена права звернутися до органу Пенсійного фонду за правилами, встановленими статтею 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 2.26 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

В той же час, ненадання відповідачем спірної довідки не позбавляє позивача права на отримання спадкового майна (у випадку наявності законодавчих підстав для його отримання), оскільки така довідка носить інформаційний характер, а відомості щодо нарахованих, але не виплачених ОСОБА_3 коштів надано на запит приватного нотаріуса Торецького міського нотаріального округу Рижкова О.О. (довідка від 16.03.2021 №174).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та відсутність підстав для їх задоволення.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позову, розподіл судових витрат, не здійснюється.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення виготовлено та підписано 28.05.2021.

Суддя Ю.П. Бойченко