"25" травня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/587/21
Господарський суд Одеської області у складі судді Демешина О. А. при секретарі судового засідання Рибці Ю. Е., розглянувши матеріали справи № 916/587/21:
За позовом Першого заступника керівника Одеської місцевої прокуратури № 3 (вул. Черняховського, 6 м. Одеса, 65062), в інтересах держави,
в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (просп. Перемоги, 14, м. Київ, 01135)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Південь" (вул. Романа Кармена, 21, м. Одеса, 65058; код - 34252469)
про стягнення 20298,81 грн.
з підстав: проїзду автомобільними дорогами транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні
Представники сторін:
від прокуратури: Кривельова Т.М.
від позивача: Соломеїн Д.Р.
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ: 05.03.2021 року Перший заступник керівника Одеської місцевої прокуратури №3 (далі - Позивач) звернувся до Господарського суду Одеської області в інтересах держави, в особі Державної служби України з безпеки на транспорті з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Південь" (далі - відповідач) про стягнення 20298,81 грн. плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
26.03.2021 року, після усунення недоліків позовної заяви, суд відкрив провадження по справі, ухвалив справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом сторін, призначив судове засідання та встановив відповідачу строк для надання відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України в строк, встановлений ч.1 ст.251 ГПК України - п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали суду про відкриття провадження по справі.
20.04.2021 року суд отримав відзив на позов яким Відповідач позов не визнав.
Під час розгляду справи Одеська місцева прокуратури № 3 та представник позивача позов підтримали, представник відповідача проти позову заперечили.
Суд оголошував перерву у судовому засіданні 11.05.2021 року.
17.07.2019 року Управлінням Укртрансбезпеки Дніпропетровській області під час здійснення перевірки на автомобільній ділянці Н31 29 км + 725 м було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки Ford Cargo 4135DDC, реєстраційний номер НОМЕР_1 , власником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю «Белогві» (код ЄДРПОУ 30748070). Відповідно до товарно-транспортної накладної № 4 перевізником було Товариство з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль-Південь» (Відповідач по справі).
За результатами проведення габаритно-вагового контролю 17.07.2019 року складено акт № 0015894 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідку № 029036 про результати здійснення габаритно- вагового контролю, згідно яких зафіксовано навантаження на осі: 1) 8, 285 тонн; 2) 9, 170 тонн 3) 15, 210 тонн; 4) 14, 370 тонн. Фактична повна маса транспортного засобу склала 47, 035 тонн при нормативно допустимій масі 40,00 тонн.
До акту від 17.07.2019 № 0015894 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових/габаритних параметрів 17.07.2019 складено розрахунок № 0015894 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, згідно з яким плата за проїзд великовагового транспортного засобу склала 699,30 евро, що у відповідності до офіційного курсу НБУ станом на час вчинення правопорушення (17.07.2019 р.) становить 20298,81 гривень.
Частиною 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Відповідно до положень ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Пунктом 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому постановою Кабінету міністрів України від 08.11.2006 № 1567, передбачено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
Згідно з п. З Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 27.06.2007 № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок № 879), габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюються Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Відповідно до п.п. 4 п. 2 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України під 18.01.2001 № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
У свою чергу, положенням п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги -4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 тон (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т, здвоєнні осі - 18 т, строєні - т), або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш на 2 м осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 тонн, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Частиною 3 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт” передбачено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч. 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно зі ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Із положень пункту 4 Правил № 30 випливає, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, видані перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Згідно з п. 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Статтею 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення вантажів чи (та) пасажирів транспортними засобами. Згідно зі ст. 48 цього ж Закону документом для здійснення перевезень вантажів, зокрема для автомобільного перевізника, є документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах та інші документи, передбачені законодавством. Водій зобов'язаний пред'явити посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортні накладні або інший визначений законодавством документ на вантаж.
Тому, Управлінням Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області 17.07.2019 було складено акт № 169396 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, відповідно до якого перевіркою виявлені порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: здійснення внутрішніх перевезень вантажів для власних потреб без оформлення документів (дозволу, який надає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень). Установлено, що порушення вчинено саме Товариством з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль-Південь». Цього ж дня відповідачу зроблено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 699, 30 євро.
Відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України станом на 17.07.2019, курс гривні до євро складає 29,027327 гривень. Таким чином, нарахована плата у розмірі 699,30 євро становить 20 298, 81 гривень.
Проте, в порушення п. 31-1 Порядку (перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки, за даними Управління у визначений вище термін платником ТОВ «Автомагістраль-Південь») - кошти добровільно не було сплачено.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Суд не приймає до уваги заперечень відповідача, викладених у відзиві на позов, про те, що тимчасове затримання транспортних засобів не здійснювалося, протоколи про адміністративне правопорушення не складалися та перевізник (ТОВ „Автомагістраль-Південь”) не притягувався до відповідальності за відсутність документа про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів або дозволу, оскільки плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, в даному випадку, не є правопорушенням за яке передбачена відповідальність нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення і обов'язок здійснення такої плати перевізником - не залежить від того чи притягувалась особа до адміністративної відповідальності за перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень без відповідного дозволу на рух автомобільними дорогами України, виданого компетентними уповноваженими органами.
Також, обов'язок оплати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування - не залежить від наявності або відсутності вини перевізника, оскільки підставою для оплати є сам факт проїзду (руху) великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, що мало місце в даному випадку.
На підставі викладеного позов підлягає задоволенню у повному обсязі, з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 129, 233, 238, 240 ГПК України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Південь" (вул. Романа Кармена, 21, м. Одеса, 65058; код - 34252469) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (р/р UA 308999980313121216000004079 в ГУ ДКСУ у Дніпровському районі, код ЄДРПОУ 37976087, призначення платежу: 22160100): 20298 гривень 81 коп. плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль- Південь» (код ЄДРПОУ 34252469, 65058, Одеська область, м. Одеса, вул. Романа Кармена, 21) на користь Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, ЄДРПОУ 03528552, р/р UA 808201720343100002000000564 в ДКСУ м. Київ): 2 270 гривень судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.241 ГПК України
та може бути оскаржено в порядку ст.ст.253-259 ГПК України.
Повний текст складено 27 травня 2021 р.
Суддя О.А. Демешин