Постанова від 26.05.2021 по справі 560/7475/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/7475/20

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Михайлов О.О.

Суддя-доповідач - Смілянець Е. С.

26 травня 2021 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Смілянця Е. С.

суддів: Сапальової Т.В. Капустинського М.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 січня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

в листопаді 2020 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26.08.2020 №968250878066;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити обчислення та виплату позивачеві пенсії із врахуванням довідок, виданих ПрАТ "Хмельницьке АТП 16854" №26 від 22.02.2016 та №81 від 09.08.2017.

Хмельницький окружний адміністративний суд рішенням від 28.01.2021 в задоволенні позову відмовив. Судове рішення мотивоване тим, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26.08.2020 №968250878066 є законним та таким, що не підлягає скасуванню, оскільки відсутні підстави для обчислення та виплати позивачеві пенсії із врахуванням довідок, виданих ПрАТ "Хмельницьке АТП 16854" №26 від 22.02.2016 та №81 від 09.08.2017.

Не погоджуючись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26.08.2020 №968250878066, яким йому відмовлено у проведення перерахунку пенсії з іншого заробітку відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є протиправним та таким, що порушує його права.

У відзиві на апеляційну скаргу представник відповідача зазначає, що Верховним Судом при вирішенні спору від 24 квітня 2019 року у справі № 686/1519/17-ц встановлено, що за основним місцем роботи позивача відсутні первинні документи щодо роботи ОСОБА_1 у період відрядження з 11 січня 1987 року по 31 січня 1987 року, в населених пунктах Рудня-Вересня, Ільїнцях, Чорнобилі, що підтверджується актом перевірки від 27 квітня 2009 року, у зв'язку з чим розмір пенсії обчислювався із заробітної плати за період з липня 1988 року по травень 1993 року.

Зазначає також про розбіжності у довідках ПрАТ "Хмельницьке АТП 16854" №26 від 22.02.2016 та №81 від 09.08.2017 щодо показників кратності, денної тарифної ставки та премії.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Виходячи з приписів ст. 311 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 19.02.2013 отримує пенсію, як особа з інвалідністю 2 групи від захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС, відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-ХІІ, розраховану згідно Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.

Пенсію позивачеві було призначено на підставі довідки від 11.03.2009 №28, виданої Хмельницьким автотранспортним підприємством 16854 з врахуванням заробітної плати за період з 01.07.1988 року по 01.06.1993 року.

В пенсійні справі позивача наявні довідки виданих ПрАТ "Хмельницьке АТП 16854" №26 від 22.02.2016 та №81 від 09.08.2017.

09.06.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про здійснення розрахунку пенсії із врахуванням заробітної плати для обчислення пенсії по інвалідності у відповідності до п. 2 Постанови №1210 від 23.10.2011 та довідок про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, виданих ПАТ "Хмельницьке АТП 16854" №26 від 22.02.2016 та №81 від 09.08.2017.

Згідно інформації викладеної в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 04.11.2020 №2200-0301-8/48960 позивача повідомлено про відсутність підстав у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності з урахуванням довідок від 22.02.2016 №26 та від 09.08.2017 №81.

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 06.07.2016 у справі №686/4060/16-ц позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання видати довідку про заробітну плату задоволено частково. Зобов'язано публічне акціонерне товариство «Хмельницьке автотранспортне підприємство 16854» видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату відповідного зразка за дні роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: з 15 січня по 17 січня 1987 року, з 23 січня по 24 січня 1987 року, з 29 січня по 31 січня 1987 року, виходячи із змісту шляхових листів за зазначений період. В решті позовних вимог відмовлено.

Рішенням Апеляційного суду Хмельницької області від 18.10.2016 у справі №686/4060/16-ц апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому задоволено. Рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 06 липня 2016 року скасовано та ухвалено нове рішення. В позові ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Хмельницьке автотранспортне підприємство 16854» третя особа - Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому, про зобов'язання видати довідку про заробітну плату - відмовлено.

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10 травня 2017 року у справі №686/1519/17 позовну заяву задоволено. Зобов'язано ПрАТ «Хмельницьке автотранспортне підприємство 16854» перерахувати ОСОБА_1 заробітну плату за період роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (населені пункти Поліське та Вільча Поліського району) за період часу з 11.01.1987 року по 31.01.1987 року (коефіцієнт кратності 3,4) із включенням до неї одноразової винагороди у сумі 400 карбованців - премії, виплаченої за активну участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до наказу Міністерства транспортного будівництва СРСР №504-к від 28.05.1986 року. Зобов'язано ПрАТ «Хмельницьке автотранспортне підприємство 16854», видати ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати за період роботи по ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження Чорнобильської АЕС за період часу з 11.01.1987 року по 31.01.10987 року із врахуванням змісту шляхових листів від 15.01, 17.01, 23.01, 24.01, 29.01, 30.01, 31.01 та премії в сумі 400 карбованців. Вирішено питання по судовим витратам.

Рішенням Апеляційного суду Хмельницької області від 04 грудня 2017 року у справі №686/1519/17 апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому задоволено. Рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10 травня 2017 року скасовано та ухвалено нове. В задоволенні позову ОСОБА_1 до приватного акціонерного товариства «Хмельницьке автотранспортне підприємство 16854» про зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

Постановою Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі № 686/1519/17-ц встановлено, що за основним місцем роботи позивача відсутні первинні документи щодо роботи ОСОБА_1 у період відрядження з 11 січня 1987 року по 31 січня 1987 року, в населених пунктах Рудня-Вересня, Ільїнцях, Чорнобилі, що підтверджується актом перевірки від 27 квітня 2009 року, у зв'язку з чим розмір пенсії обчислювався із заробітної плати за період з липня 1988 року по травень 1993 року.

При перевірці особового рахунку по нарахуванню заробітної плати за січень 1987 року неможливо визначити кількість днів виїзду у зону відчуження та кратність оплати праці. Крім того, на підприємстві відсутні первинні документи, які б підтверджували тривалість роботи у зоні відчуження (табель обліку робочого часу) та накази, згідно яких позивача було направлено у населені пункти зони відчуження для встановлення кратності.

Разом з тим зазначено, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Критерії, за якими адміністративний суд перевіряє рішення суб'єктів владних повноважень, визначені у ч. 2 ст. 2 КАС України.

Згідно частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Крім того, ст. 2 та ч. 4 ст. 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Згідно ч. 5 ст. 54 Закону порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Для розрахунку пенсії по інвалідності, виходячи із заробітку за роботу в зоні відчуження, необхідно надати довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, первинні документи того періоду, які підтверджують дану роботу та отриману заробітну плату.

Враховуючи вищезазначене, а також те, що за основним місцем роботи позивача відсутні первинні документи щодо роботи ОСОБА_1 у період відрядження з 11 січня 1987 року по 31 січня 1987 року, в населених пунктах Рудня-Вересня, Ільїнцях, Чорнобилі, що підтверджується актом перевірки від 27 квітня 2009 року, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26.08.2020 №968250878066 є законним та таким, що не підлягає скасуванню, оскільки відсутні підстави для обчислення та виплати позивачеві пенсії із врахуванням довідок, виданих ПрАТ "Хмельницьке АТП 16854" №26 від 22.02.2016 та №81 від 09.08.2017.

Доводи апеляційної скарги зводяться виключно до непогодження з оцінкою обставин справи, наданою судом першої інстанції. Обґрунтувань неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права судом першої інстанції апеляційна скарга не містить.

Також, скаржником не надано доказів щодо незаконності чи необґрунтованості рішення суду, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 січня 2021 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Смілянець Е. С.

Судді Сапальова Т.В. Капустинський М.М.