ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
26 травня 2021 року м. Київ № 640/16072/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрівської Н.А.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом1. Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Міськжитлобуд»,
2. Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфабуд Комплект»
доДержавної архітектурно-будівельної інспекції України
третя особа:Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві
провизнання протиправними та скасування приписів, постанов, рішення, зобов'язання вчинити дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Міськжитлобуд» (далі по тексту - позивач 1, ТОВ «БК «Міськжитлобуд»), Товариство з обмеженою відповідальністю «Альфабуд Комплект» (далі по тексту - позивач 2, ТОВ «Альфабуд Комплект») звернулися до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі по тексту - відповідач, ДАБІ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві (далі по тексту - третя особа, Департамент), у якому просили:
- визнати протиправним та скасувати припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 04 лютого 2019 року, складений головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органу державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві Близнюком Леонідом Леонідовичем за результатами позапланової перевірки на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення з паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва», виданий Товариству з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Міськжитлобуд»;
- визнати протиправним та скасувати припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 04 лютого 2019 року, складений головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органу державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві Близнюком Леонідом Леонідовичем за результатами позапланової перевірки на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення з паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва», виданий Товариству з обмеженою відповідальністю «Альфабуд Комплект»;
- визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів та правил від 04 лютого 2019 року, складений головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органу державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві Близнюком Леонідом Леонідовичем за результатами позапланової перевірки на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення з паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва», виданий Товариству з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Міськжитлобуд»;
- визнати протиправним та скасувати припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 25 березня 2019 року, складений головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органу державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві Близнюком Леонідом Леонідовичем за результатами позапланової перевірки на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення з паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва», виданий Товариству з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Міськжитлобуд»;
- визнати протиправним та скасувати припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 25 березня 2019 року, складений головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органу державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві Близнюком Леонідом Леонідовичем за результатами позапланової перевірки на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення з паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва», виданий Товариству з обмеженою відповідальністю «Альфабуд Комплект»;
- визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів та правил від 25 березня 2019 року, складений головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органу державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві Близнюком Леонідом Леонідовичем за результатами позапланової перевірки на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення з паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва», виданий Товариству з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Міськжитлобуд»;
- визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів та правил від 25 березня 2019 року, складений головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органу державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві Близнюком Леонідом Леонідовичем за результатами позапланової перевірки на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення з паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва», виданий Товариству з обмеженою відповідальністю «Альфабуд Комплект».
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 04 квітня 2019 року № 50/19/10/26-2/0404/02/5, якою TOB «Будівельна компанія «Міськжитлобуд» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 1 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 28815,00 грн;
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 04 квітня 2019 року № 49/19/10/26-3/0404/02/5, якою TOB «Альфабуд Комплект» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 1 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 28815,00 грн;
- визнати протиправним та скасувати рішення Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 26 березня 2019 року № 6 про анулювання Дозволу на виконання будівельних робіт від 05 жовтня 2018 року № ІУ113182781270;
- зобов'язати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України внести запис до Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, про реєстрацію Дозволу на виконання будівельних робіт від 05 жовтня 2018 року № ІУ113182781270.
В обґрунтування заявлених вимог позивачі вказують на те, що відповідачем порушено порядок та строки проведення перевірки, результати якої оформлені актом від 04 лютого 2019 року, а акт перевірки від 04 лютого 2019 року не підписаний керівником субєкта господарювання; вказано про відсутність зафіксованих в актах перевірки порушень та протиправність винесення оскаржуваних приписів, постанов та рішення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 вересня 2019 року визнано причини пропуску строку звернення до суду із даним позовом в частині вимог щодо визнання протиправними та скасування приписів від 04.02.2019 поважними та відкрито провадження в адміністративній справі №640/16072/19 за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін) на підставі п.10 ч.6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 листопада 2019 року у задоволенні клопотання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про залучення їх до участі у справі у якості третіх осіб без самостійних вимог відмовлено.
11 грудня 2019 року ухвалою суду призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження та визначено дату підготовчого засідання.
У підготовчому засіданні 11 березня 2020 року судом постановлено ухвалу про закінчення підготовчого провадження та призначення адміністративної справи до судового розгляду, про що повідомлено учасників процесу ухвалою суду від 16 березня 2020 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 квітня 2020 року клопотання ОСОБА_3 про залучення її до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - повернуто без розгляду.
Ухвалою суду від 30 червня 2020 року учасників провадження повідомлено про продовження розгляду адміністративної справи №640/16072/19 в порядку письмового провадження на підставі частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України і встановлено учасникам справи десятиденний термін з дати отримання даної ухвали для надання додаткових письмових пояснень з наданням підтверджень направлення їх на адресу інших учасників справи.
У відзиві на позовну заяву ДАБІ не погоджується із заявленими позовними вимогами, оскільки за наслідками встановлених під час перевірки порушень позивачами вимог містобудівного законодавства винесено оскаржувані приписи, постанови та рішення; при проведенні перевірок відповідачем дотримано вимог законодавства, а тому відсутні правові підстави для скасування оскаржуваних приписів, постанов та рішення.
У відповіді на відзив позивачі повторно вказав про процедурні порушення під час проведення перевірки, результати якої оформлені актом від 04 лютого 2019 року, а також про відсутність порушень, які зафіксовані в актах перевірки.
Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Ознайомившись із письмово викладеними доводами учасників справи, дослідивши подані документи і матеріали, суд встановив такі обставини справи.
Матеріалами справи підтверджено, що 04 лютого 2019 року на підставі наказу від 31 січня 2019 року №43 та посвідчення (направлення) від 31 лютого 2019 року б/н відповідачем у присутності уповноваженої особи ТОВ «Альфа Комплект» ОСОБА_7, уповноваженої особи за довіреністю ТОВ «БК «Міськжитлобуд» ОСОБА_9, уповноваженої особи за довіреністю ТОВ «Бюро інвестиційних проектів проектний менеджмент» ОСОБА_8 проведено позапланову перевірку дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва» (замовник - ТОВ «БК «Міськжитлобуд», підрядник - ТОВ «Альфабуд Комплект», генеральний проектувальник - ТОВ «Бюро інвестиційних проектів проектний менеджмент»), результати якої оформлені актом від 04 лютого 2019 року б/н, складеним за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (далі по тексту - акт перевірки 1). У розділі ІІІ «Дані про останній проведений захід державного нагляду (контролю)» зазначено, що останній позаплановий захід проводився з 15 листопада 2018 року по 28 листопада 2018 року, припис про усунення порушень видавався, припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт не видавався.
За результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) встановлено:
1) на об'єкті будівництва відсутній інформаційний стенд, на якому розміщується інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, відомості про клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва, замовника та підрядників - порушення ч.6 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.12 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №466 (далі по тексту - Порядок №466), що може призвести до руйнування будівлі, споруди;
2) не у повному обсязі надано науково-технічний супровід обстеження будівлі на вул. Голосіївській, 13Б у Голосіївському районі м. Києва - порушення п.5 містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, ч.2 ст.5 та ч.2 ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», що може призвести до руйнування будівлі, споруди;
3) замовником не надано інформації про урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва - порушення п.5 містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, ч.2 ст.5 та ч.2 ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.5 Закону України «Про основи містобудування», що може призвести до руйнування будівлі, споруди;
4) генеральним проектувальником - ТОВ «БІП-ПМ» розроблено проекту документацію з порушенням вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил, а саме: відповідно до розрахунку щільності населення, наведеному у проектній документації, становить 538 чол/га, а відповідно до вимог ДБН 360-92 щільність населення слід приймати 180-450 чол/га, що перевищує нормативну; відповідно до містобудівних умов та обмежень проектом не забезпечено одночасне будівництво зі спорудженням житлових будинків, об'єктів соціальної сфери (дитячі дошкільні заклади, загальноосвітні школи, об'єкти охорони здоров'я, тощо); у житлових будинках не запроектовано сміттєпроводи; проектом не забезпечено нормативну площу озеленення, а саме: проектом передбачено 3547,3 кв.м., а згідно розрахунку 822чол.х6=4932 кв.м; проектом не забезпечено необхідну кількість паркомісць, а саме: запроектовано 92 м/м у паркінгу на 17 м/м на наземній автостоянці, а за розрахунком передбачено 206 м/м для постійного зберігання та 26 м/м для тимчасового зберігання автомобілів, тобто дефіцит 123 м/м, також не запроектовано місця для відстою велосипедів; не передбачено накопичувальних майданчиків перед в'їздом до підземного паркінгу; відстань від вїзду в підземний паркінг менше 15 м до існуючого житлового будинку на вул. Цимбалів Яро, 23б. Замовником надано технічні умови на підключення до мережі дощової каналізації та влаштування автопід'їзду №79-1-18. 2018 рік, виданих КК «Київатодор», технічні умови видані Управлінням патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції від 20 березня 2018 року, технічні умови на проектування мереж телебачення від 31 липня 2018 року № С 1802/14, виданих ДП «Інститут «Київтелекомелектропроект». Генпроектувальником розроблено проектну документацію, за результатом розгляду якої замовником отримано від ТОВ «Укрбудекспертиза» експертний звіт від 29 листопада 2017 року №3-255-17-ЕП/КО та затверджена наказом замовника від 30 листопада 2017 року №27. Враховуючи викладене, проектна документація на об'єкт була розроблена Генпроектувальником без врахування вищезазначених технічних умов. Зазначене є порушенням п.3, 5, 6, 7, 9 містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки від 14 січня 2014 року №234/0/12/009-14, ч.2 ст.5, ч.2 ст.26, ч.1 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності, п.3.7, 3.15, 7.43 ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень. Житлові будинки. Основні положення», п.5.7, 6.26 ДБН В.2.3-15:2007 «Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів», ст.26 Закону України «Про архітектурну діяльність» та може призвести до руйнування будівлі, споруди. Акт містить відмітку про відмову від ознайомлення та про надіслання примірника акта 1 поштою.
Направлення для проведення планового (позапланового) заходу від 31 січня 2019 року б/н видано посадовій особі відповідача для здійснення позапланової перевірки на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва» щодо дотримання суб'єктами містобудування ТОВ «БК «Міськжитлобуд», ТОВ «Альфабуд Комплект» та ТОВ «Бюро інвестиційних проектів - проектний менеджмент» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на підставі наказу (розпорядження) Департаменту від 31 січня 2019 року №43 та службової записки від 31 січня 2019 року №С10/26-3101/1 та колективного звернення гр. ОСОБА_4 та інших; направлення дійсне з 04 лютого 2019 року по 05 лютого 2019 року.
Приписом від 04 лютого 2019 року б/н про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, ТОВ «БК «Міськжитлобуд» зобов'язано у термін до 04 березня 2019 року усунути допущені порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності у встановленому законодавством порядку.
Приписом від 04 лютого 2019 року б/н про зупинення підготовчих та будівельних робіт ТОВ «БК «Міськжитлобуд» зобов'язано зупинити з 04 лютого 2019 року виконання будівельних робіт на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва» до усунення порушень у тому числі проектною організацією - ТОВ «БІП-ПМ».
Приписом від 04 лютого 2019 року б/н про зупинення підготовчих та будівельних робіт ТОВ «Альфабуд Комплект» зобов'язано зупинити з 04 лютого 2019 року виконання будівельних робіт на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва» до усунення порушень у тому числі проектною організацією - ТОВ «БІП-ПМ» та замовником будівництва - ТОВ «БК «Міськжитлобуд».
У період з 12 березня 2019 року по 25 березня 2019 року на підставі наказу від 07 березня 2019 року №96 та посвідчення (направлення) від 07 березня 2019 року б/н відповідачем у присутності уповноваженої особа ТОВ «Альфа Комплект» ОСОБА_7, уповноваженої особи за довіреністю ТОВ «БК «Міськжитлобуд» ОСОБА_5 проведено позапланову перевірку дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва» (замовник - ТОВ «БК «Місьжитлобуд», підрядник - ТОВ «Альфабуд Комплект», генеральний проектувальник - ТОВ «Бюро інвестиційних проектів проектний менеджмент»), результати якої оформлені актом від 25 березня 2019 року б/н, складеним за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (далі по тексту - акт перевірки 2).
За результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) встановлено: під час перевірки виконання вимог приписів Департаменту про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 04 лютого 2019 року, виданих замовнику будівництва - ТОВ «БК «Міськжитлобуд» (далі - замовник) та генеральному підряднику - ТОВ «Альфабуд Комплект» (далі - генпідрядник) та приписів про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 04 лютого 2019 року, виданих замовнику, генеральному проектувальнику - ТОВ «Бюро інвестиційних проектів проектний менеджмент» (далі - генпроектувальник) та від 28 листопада 2018 року, виданого генпідряднику, встановлено, що будівельні роботи на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва» не виконувались, будівельники були відсутні, вимоги приписів про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 04 лютого 2019 року виконано; разом з тим, замовником вимоги припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 04 лютого 2019 року не виконано, а саме: не у повному обсязі надано науково-технічний супровід обстеження будівлі на вул. Голосіївській, 13Б у Голосіївському районі м. Києва; на об'єкті будівництва відсутній інформаційний стенд, на якому розміщується інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, відомості про клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва, замовника та підрядників; не надано інформації про урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва. Генпідрядником вимоги припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 28 листопада 2018 року не виконано у повному обсязі, а саме: на території будівельного майданчика небезпечні зони не позначені знаками небезпеки та попереджувальними написами; не встановлена схема руху автотранспорту біля в'їзду на будівельний майданчик; об'єкт будівництва не забезпечений первинними засобами пожежогасіння; не огороджено зони з постійно діючими небезпечними виробничими факторами (місця поблизу перепадів по висоті 1,3 м і більше), відсутнє сигнальне огородження зон з потенційними небезпечними виробничими факторами. Одночасно генпідрядником надано проект виконання робіт. Також генпідрядником вимоги припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 04 лютого 2019 року не виконано, а саме: відповідно до розрахунку щільності населення, наведеному у проектній документації, становить 538 чол/га, а відповідно до вимог ДБН 360-92 щільність населення слід приймати 180-450 чол/га, що перевищує нормативну; відповідно до містобудівних умов та обмежень проектом не забезпечено одночасне будівництво зі спорудженням житлових будинків, об'єктів соціальної сфери (дитячі дошкільні заклади, загальноосвітні школи, об'єкти охорони здоров'я, тощо); у житлових будинках не запроектовано сміттєпроводи; проектом не забезпечено нормативну площу озеленення, а саме: проектом передбачено 3547,3 кв.м., а згідно розрахунку 822чол.х6=4932 кв.м; проектом не забезпечено необхідну кількість паркомісць, а саме: запроектовано 92 м/м у паркінгу на 17 м/м на наземній автостоянці, а за розрахунком передбачено 206 м/м для постійного зберігання та 26 м/м для тимчасового зберігання автомобілів, тобто дефіцит 123 м/м, також не запроектовано місця для відстою велосипедів; також замовником не надано технічні умови на підключення до мережі дощової каналізації та влаштування автопід'їзду №79-1-18. 2018 рік, виданих КК «Київатодор», технічні умови видані Управлінням патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції від 20 березня 2018 року, технічні умови на проектування мереж телебачення від 31 липня 2018 року № С 1802/14, виданих ДП «Інститут «Київтелекомелектропроект». Генпроектувальником розроблено проектну документацію , за результатом розгляду якої замовником отримано від ТОВ «Укрбудекспертиза» експертний звіт від 29 листопада 2017 року №3-255-17-ЕП/КО та затверджена наказом замовника від 30 листопада 2017 року №27. Враховуючи викладене, проектна документація на об'єкт була розроблена Генпроектувальником без врахування вищезазначених технічних умов. Зазначене вище є порушенням пп. «а» п.3 ч.3 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та може призвести до руйнування будівлі, споруди.
Акт перевірки 2 містить відмітку про отримання уповноваженою особою за довіреністю ОСОБА_5 25 березня 2019 року (ТОВ «БК «Міськжитлобуд»). Відмітки про надання зауважень, заперечень чи пояснень до акта перевірки 2 відсутні.
25 березня 2019 року відповідачем складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, яким ТОВ «Альфабуд Комплект» повідомлено про розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності 04 квітня 2019 року; зазначений протокол містить відмітку про отримання ОСОБА_5 25 березня 2019 року.
Крім того, 25 березня 2019 року відповідачем складено у відношенні ТОВ «Альфабуд Комплект» припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, яким у зв'язку із встановленням не виконання у повному обсязі ТОВ «Альфабуд Комплект» вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 28 листопада 2018 року, а саме: на території будівельного майданчика небезпечні зони не позначені знаками небезпеки та попереджувальними написами; не встановлена схема руху автотранспорту біля в'їзду на будівельний майданчик; об'єкт будівництва не забезпечений первинними засобами пожежогасіння; не огороджено зони з постійно діючими небезпечними виробничими факторами (місця поблизу перепадів по висоті 1,3 м і більше), відсутнє сигнальне огородження зон з потенційними небезпечними виробничими факторами. Вказаним приписом від ТОВ «Альфабуд Комплект» вимагається у термін до 25 квітня 2019 року усунути допущені порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності у встановленому законодавством порядку. Припис містить відмітку про отримання 25 березня 2019 року ОСОБА_5 .
Приписом від 25 березня 2019 року про зупинення підготовчих та будівельних робіт від ТОВ «Альфабуд Комплект» у зв'язку з невиконанням у повному обсязі вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 28 листопада 2018 року (на території будівельного майданчика небезпечні зони не позначені знаками небезпеки та попереджувальними знаками; не встановлена схема руху автотранспорту біля в'їзду на будівельний майданчик; об'єкт будівництва не забезпечений первинними засобами пожежогасіння; не огороджено зони з постійно діючими небезпечними виробничими факторами, відсутнє сигнальне огородження зон з потенційними небезпечними виробничими факторами) з метою усунення виявлених порушень вимагається зупинити з 25 березня 2019 року виконання будівельних робіт на об'єкті до усунення порушень проектною організацією ТОВ «БІП-ПМ» та замовником будівництва - ТОВ «БК «Міськжитлобуд».
Протоколом про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25 березня 2019 року, складеним відносно ТОВ «БК «Міськжитлобуд» у зв'язку з виявленими порушеннями повідомлено про розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності 04 квітня 2019 року. Протокол містить відмітку про отримання ОСОБА_5 25 березня 2019 року.
Приписом про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 25 березня 2019 року від ТОВ «БК «Міськжитлобуд» у зв'язку з встановленням невиконання вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 04 лютого 2019 року (не у повному обсязі надано науково-технічний супровід обстеження будівлі на вул. Голосіївській, 13Б у Голосіївському районі м. Києва, на об'єкті будівництва відсутній інформаційний стенд, на якому розміщується інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, відомості про клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва, замовника та підрядників; не надано інформації про урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва) вимагається з метою усунення виявлених порушень у термін до 25 квітня 2019 року усунути допущені порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності у встановленому законодавством порядку. Припис містить відмітку про отримання 25 березня 2019 року ОСОБА_5 .
Приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 25 березня 2019 року ТОВ «БК «Міськжитлобуд» у зв'язку з встановленням невиконання вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 04 лютого 2019 року (не у повному обсязі надано науково-технічний супровід обстеження будівлі на вул. Голосіївській, 13Б у Голосіївському районі м. Києва, на об'єкті будівництва відсутній інформаційний стенд, на якому розміщується інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, відомості про клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва, замовника та підрядників; не надано інформації про урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва) вимагається з метою усунення виявлених порушень зупинити з 25 березня 2019 року виконання будівельних робіт на об'єкті до усунення порушень у тому числі проектною організацією - ТОВ «БІП-ПМ» та генеральним підрядником - ТОВ «Альфабуд-Комплект». Припис містить відмітку про отримання 25 березня 2019 року ОСОБА_5
Постановою від 04 квітня 2019 року №49/19/10/26-3/0404/02/5 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності за результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності встановлено порушення ТОВ «Альфабуд Комплект» пункту 3 частини третьої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (не виконання у повному обсязі ТОВ «Альфабуд Комплект» вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 28 листопада 2018 року, а саме: на території будівельного майданчика небезпечні зони не позначені знаками небезпеки та попереджувальними написами; не встановлена схема руху автотранспорту біля в'їзду на будівельний майданчик; об'єкт будівництва не забезпечений первинними засобами пожежогасіння; не огороджено зони з постійно діючими небезпечними виробничими факторами (місця поблизу перепадів по висоті 1,3 м і більше), відсутнє сигнальне огородження зон з потенційними небезпечними виробничими факторами), заслухавши осіб, які брали участь у розгляді справи - керівник ТОВ «Альфабуд Комплект» Пархомчук Ю.Л.), постановлено визнати ТОВ «Альфабуд Комплект» винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абзацом 2 пункту 1 частини шостої статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 28 815,00 грн. Постанова містить відмітку про отримання директором ТОВ «Альфабуд Комплект» ОСОБА_6 04 квітня 2019 року.
Постановою від 04 квітня 2019 року №50/19/10/26-3/0404/02/5 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності за результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності встановлено порушення ТОВ «БК «Міськжитлобуд» підпункту «а» пункту 3 частини третьої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (невиконання вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 04 лютого 2019 року (не у повному обсязі надано науково-технічний супровід обстеження будівлі на вул. Голосіївській, 13Б у Голосіївському районі м. Києва, на об'єкті будівництва відсутній інформаційний стенд, на якому розміщується інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, відомості про клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва, замовника та підрядників; не надано інформації про урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва), заслухавши осіб, які брали участь у розгляді справи - уповноважена особа за довіреністю ОСОБА_7 , постановлено визнати ТОВ «БК «Міськжитлобуд» винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абзацом 2 пункту 1 частини шостої статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 28 815,00 грн. Постанова містить відмітку про отримання директором ТОВ «БК «Міськжитлобуд» ОСОБА_7 04 квітня 2019 року.
Рішенням від 26 березня 2019 року №6 «Про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт» за результатами розгляду службової записки Департаменту від 25 березня 2019 року №40-20/25.03.19/01 щодо будівництва спірного об'єкта визначено, що під час перевірки Департаментом встановлено, що замовником будівництва - ТОВ «БК «Міськжитлобуд» порушено вимоги Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку №466, генеральним підрядником ТОВ «БІП-ПМ» порушено Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», ДБН 360-09** «Планування і забудова міських і сільських поселень», ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення», ДБН В.2.3-15:2007 «Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів». За результатом перевірки вкладено акт перевірки №1 з протоколом та винесено приписи від 04 лютого 2019 року ТОВ «БК «Міськжитлобуд»; генеральному підряднику ТОВ «Альфабуд Комплект» видано приписи від 04 лютого 2019 року; ТОВ «БІП-ПМ» притягнуто до відповідальності, передбаченої Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності». У березні під час перевірки виконання ТОВ «БК «Міськжитлобуд» вимог приписів від 04 лютого 2019 року, виконання ТОВ «БІП-ПМ» вимог припису від 04 лютого 2019 року встановлено, що вимоги зазначених приписів, виданих ТОВ «БК «Міськжитлобуд» не виконано. Враховуючи пропозиції Департаменту щодо необхідності анулювання дозволу на виконання будівельних робіт від 05 жовтня 2018 року №ІУ113182781270 та керуючись пунктом 3 частини шостої статті 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» вирішено анулювати дозвіл на виконання будівельних робіт від 05 жовтня 2018 року №ІУ113182781270 «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва», замовник - ТОВ «БК «Міськжитлобуд».
Листом від 27 березня 2019 року №40-301-17/2126-19 відповідач повідомив ТОВ «БК «Міськжитлобуд» про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт від 05 жовтня 2018 року №ІУ113182781270 на підставі рішення ДАБІ від 26 березня 2019 року №6.
Вважаючи, що вказані приписи, постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та рішення не відповідають вимогам законодавства, позивачі звернулися до суду із позовом за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги таке.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначено Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Згідно частин першої, другої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право: 1) безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; 2) складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; 3) у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт; 4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації; 5) проводити перевірку відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об'єктів, вимогам стандартів, норм і правил згідно із законодавством; 6) залучати до проведення перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, експертних та громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців галузевих науково-дослідних та науково-технічних організацій; 7) одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; 8) вимагати у випадках, визначених законодавством, вибіркового розкриття окремих конструктивних елементів будинків і споруд, проведення зйомки і замірів, додаткових лабораторних та інших випробувань будівельних матеріалів, виробів і конструкцій; 9) забороняти за вмотивованим письмовим рішенням експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію; 10) здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням фото-, аудіо- та відеотехніки; 11) здійснювати контроль за дотриманням порядку обстеження та паспортизації об'єктів, а також за реалізацією заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час їх експлуатації.
Отже, відповідач наділений повноваженнями здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль.
Відповідно до пункту 2 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553 (далі по тексту - Порядок №553), державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням, зокрема, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції.
Згідно пункту 5 Порядку №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Відповідно до пункту 7 Порядку, позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема: перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставами для проведення позапланової перевірки є:
подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням;
необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;
виявлення факту самочинного будівництва об'єкта;
перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю;
вимога головного інспектора будівельного нагляду Держархбудінспекції щодо проведення перевірки за наявності підстав, встановлених законом;
звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;
вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні.
Як на підстав для скасування оскаржуваних приписів, постанов та рішення позивачу посилаються на порушення відповідачем строків проведення позапланової перевірки, результати якої оформлені актом №1.
Матеріалами справи підтверджено, що 04 лютого 2019 року на підставі наказу від 31 січня 2019 року №43 та посвідчення (направлення) від 31 лютого 2019 року б/н відповідачем у присутності уповноваженої особа ТОВ «Альфа Комплект» ОСОБА_7, уповноваженої особи за довіреністю ТОВ «БК «Міськжитлобуд» ОСОБА_9, уповноваженою особою за довіреністю ТОВ «Бюро інвестиційних проектів проектний менеджмент» ОСОБА_8 проведено позапланову перевірку дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва» (замовник - ТОВ «БК «Міськжитлобуд», підрядник - ТОВ «Альфабуд Комплект», генеральний проектувальник - ТОВ «Бюро інвестиційних проектів проектний менеджмент»), результати якої оформлені актом від 04 лютого 2019 року б/н, складеним за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (далі по тексту - акт перевірки 1). У розділі ІІІ «Дані про останній проведений захід державного нагляду (контролю)» зазначено, що останній позаплановий захід проводився з 15 листопада 2018 року по 28 листопада 2018 року, припис про усунення порушень видавався, припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт не видавався.
З наявної в матеріалах справи копії наказу Департаменту від 31 січня 2019 року №43 «Про продовження проведення позапланової перевірки» вбачається, що відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», пункту 7 Порядку №553, на підставі службової записки від 31 січня 2019 року №С10/26-3101/1 та колективного звернення гр. ОСОБА_4 та інших продовжено на два робочих дні проведення позапланової перевірки на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва»; предмет перевірки - дотримання вимог законодавства і сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
На підставі вказаного наказу посадовій особі Департаменту видано направлення для проведення планового (позапланового) заходу від 31 січня 2019 року б/н на проведення позапланової перевірки позивачів у термін з 04 лютого 2019 року по 05 лютого 2019 року (2 робочі дні).
Позапланову перевірку на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва» призначено наказом від 21 грудня 2018 року №467 «Про проведення позапланової перевірки» на підставі колективного звернення гр. ОСОБА_4 та інших; предмет перевірки - дотримання вимог законодавства і сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
На підставі вказаного наказу посадовій особі Департаменту видано направлення для проведення планового (позапланового) заходу від 21 грудня 2018 року б/н на проведення позапланової перевірки позивачів у термін з 26 грудня 2018 року по 10 січня 2019 року (9 робочих днів).
Наведені обставини свідчать, що об'єктивно існували фактичні підстави, передбачені пунктом 7 Порядку №553 для проведення перевірки. При цьому, перевірка проведена на підставі направлень від 21 грудня 2018 року б/н на проведення позапланової перевірки позивачів у термін з 26 грудня 2018 року по 10 січня 2019 року (9 робочих днів) та від 31 січня 2019 року б/н на проведення позапланової перевірки позивачів у термін з 04 лютого 2019 року по 05 лютого 2019 року (2 робочі дні). Тобто, спірна перевірка загалом тривала 11 робочих дні, оскільки продовжена на 2 робочих дні відповідно до положень пункту 7 Порядку №553 наказом від 31 січня 2019 року №43.
Отже, вказаною нормою встановлено, що строк проведення перевірки може бути продовжено лише за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю.
У направленні для проведення перевірки від 31 лютого 2019 року із зазначенням строку дії з 04 лютого 2019 року по 05 лютого 2019 року, вказана підстава для проведення перевірки, а саме - наказ від 31 січня 2019 року №43.
Вказана обставина дає підстави для висновку про те, що продовження відповідачем проведення перевірки здійснене відповідно до рішення керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю.
На наявності письмового рішення керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю, як обов'язкової підстави для продовження строку проведення перевірки, наголошено й у постановах Верховного Суду від 28 січня 2020 року у справі 820/6909/16, від 26 лютого 2020 року у справі №826/7847/17.
З урахуванням викладеного суд вважає, що відповідачем не порушено строки проведення позапланової перевірки, результати якої оформлені актом №1. Інших доводів щодо незаконності проведення перевірки матеріали справи не містять.
Пунктом 11 Порядку №553 встановлено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право, зокрема, складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт.
Відповідно до пункту 14 Порядку №553 суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки за умови дотримання ними порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; одержувати примірник припису органу державного архітектурно-будівельного контролю за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу; виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; надавати документи, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно пункту 16, 17 Порядку №553 за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт (далі - припис). У приписі обов'язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком.
Пунктами 19 Порядку №553 визначено, що припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, а інший надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль. Припис підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку.
Відповідно до пункту 21 Порядку №553 якщо суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, не погоджується з актом перевірки, він підписує його із зауваженнями, які є невід'ємною частиною такого акта.
У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, підписати акт перевірки та припису, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю робить у акті відповідний запис.
У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, від отримання акта та припису, вони надсилаються йому рекомендованим листом з повідомленням.
Пунктом 22 Порядку №553 визначено, що постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку суб'єкту містобудування (керівнику або уповноваженому представнику суб'єкта містобудування) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням, про що робиться запис у справі. Два примірники залишаються в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який наклав штраф.
Системний аналіз положень законодавства дає підстави вважати, що у випадку виявлення під час проведення перевірки порушень містобудівного законодавства у відповідача виникає право видавати обов'язкові до виконання приписи, складати протоколи та виносити постанови про накладення штрафу.
Аналізуючи встановлені під час перевірки, результати якої оформлені актом №1, порушення, суд виходить з такого.
Відповідно до частини шостої статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, а також відомості про клас наслідків (відповідальності) об'єкта, замовника та підрядників розміщуються на відповідному стенді, який встановлюється на будівельному майданчику в доступному для огляду місці (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них).
Механізм набуття права на виконання підготовчих та будівельних робіт визначений Порядком виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №466, відповідно до пункту 12 якого інформація про документ, що дає право на виконання підготовчих та будівельних робіт (реєстраційний номер, дата видачі, найменування органу державного архітектурно-будівельного контролю, який здійснив дії щодо внесення даних до реєстру і здійснює контроль за будівництвом об'єкта), відомості про найменування, клас наслідків (відповідальності) об'єкта, зображення об'єкта та його основні техніко-економічні показники, замовника, проектувальника, підрядників, осіб, відповідальних за здійснення авторського і технічного нагляду, відповідальних виконавців робіт з урахуванням внесених змін розміщуються на стенді завдовжки не менше ніж 1,5 метра і завширшки не менше ніж 1 метр, що встановлюється на будівельному майданчику в доступному для огляду місці (за винятком індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них).
В акті перевірки №1 зафіксовано, що на об'єкті будівництва відсутній інформаційний стенд, на якому розміщується інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, відомості про клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва, замовника та підрядників, що може призвести до руйнування будівлі, споруди.
Позивачі у позові зазначають про виготовлення відповідного інформаційного стенду та неможливості його розміщення в доступному для огляду місці у зв'язку з тим, що він постійно знищується «активістами».
Проте, матеріали справи не містять жодних доказів, якими б спростовувалося виявлене під час перевірки порушення як і відсутні докази його усунення позивачем.
При цьому, суд зазначає, що положеннями пункту 12 Порядку №466 та частини шостої статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено обов'язок розміщення на об'єкті будівництва інформаційного стенду, на якому розміщується інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, відомості про клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва, замовника та підрядників, без зазначення обставин, які виключають необхідність його розміщення.
Положеннями статті 5 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що програми розвитку регіонів та населених пунктів, програми господарського, соціального та культурного розвитку повинні узгоджуватися з містобудівною документацією відповідного рівня.
Вимоги містобудівної документації є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування.
Згідно частини першої статті 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
Відповідно до частини першої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.
Згідно частини другої статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.
Щодо надання не у повному обсязі науково-технічного супроводу обстеження сусідньої будівлі за адресою вул. Голосіївська, 13Б у Голосіївському районі м. Києва, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 5 Містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки «Планувальні обмеження (зони охорони пам'яток культурної спадщини, зони охоронюваного ландшафту, межі історичних ареалів, прибережні захисні смуги, санітарно-захисні та інші охоронювані зони)» встановлено, зокрема необхідність розробити заходи щодо захисту прилеглих будинків і споруд від руйнації, забезпечити їх стійкість при будівництві та виконати технічне обстеження будинків і споруд, які прилягають до об'єкта будівництва та знаходяться в зоні впливу будівельно-монтажних робіт, з доданням відповідних технічних висновків у складі проектної документації.
У спростування зазначеного порушення позивач вказує на укладення договору від 15 лютого 2019 року №6499 на обстеження технічного стану конструкцій 1-4 секцій 25-ти поверхового житлового будинку за адресою вул. Голосіївська, 13Б у Голосіївському районі м. Києва; на даний час науково-технічний супровід сусідньої будівлі буде продовжуватися протягом будівництва об'єкта, оскільки супровід передбачає тривалий процес.
Проте, суд зазначає, що укладення договору №6499 від 15 лютого 2019 року (тобто - після проведення контрольного заходу і винесення оскаржуваних у цьому провадженні приписів) на обстеження технічного стану конструкцій 1-4 секцій 25-ти поверхового житлового будинку за адресою вул. Голосіївська, 13б у Голосіївському районі м. Києва свідчить лише про наміри сторін за договором на здійснення та отримання відповідних послуг, проте, не свідчить про його реальне виконання, тим більше - на час проведення перевірки.
При цьому, жодних інших доказів, якими б підтверджувалося здійснення позивачем науково-технічного супроводу з обстеження сусідньої будівлі за адресою вул. Голосіївська, 13Б у Голосіївському районі м. Києва матеріали справи не містять, з урахуванням чого суд вважає, що відповідач правомірно дійшов висновку про ненадання у повному обсязі науково-технічного супроводу обстеження сусідньої будівлі за адресою вул. Голосіївська, 13Б у Голосіївському районі м. Києва, що є порушенням пункту 5 містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, частини другої статті 5 та частини другої статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Також за результатами проведеної перевірки, оформленої актом №1, встановлено ненадання замовником інформації про урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва, що є порушенням п.5 містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, частини другої статті 5 та частини другої статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», статті 5 Закону України «Про основи містобудування».
Положеннями статті 5 Закону України «Про основи містобудування» встановлено, що при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням норм і правил; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів; раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок; охорона культурної спадщини, збереження традиційного характеру середовища населених пунктів; урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій; урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; інформування через засоби масової інформації громадян про плани перспективного розвитку територій і населених пунктів, розміщення важливих містобудівних об'єктів; участь громадян, об'єднань громадян в обговоренні містобудівної документації, проектів окремих об'єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій; захист прав громадян та громадських організацій згідно із законодавством.
Відповідно до пункту 5 Містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки «Планувальні обмеження (зони охорони пам'яток культурної спадщини, зони охоронюваного ландшафту, межі історичних ареалів, прибережні захисні смуги, санітарно-захисні та інші охоронювані зони)» встановлено, зокрема, що, враховуючи можливість негативної реакції населення щодо проведення зазначеного будівництва, до початку розробки проектної документації замовнику необхідно здійснити публікацію в засобах масової інформації про будівництво з метою урахування громадської думки.
Позивачі у спростування зазначеного порушення вказують на те, що 19 березня 2018 року в газеті «Експрес-об'ява» було опубліковано відомості про те, що передбачається будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва та опубліковано оцінку екологічного ризику проектованої діяльності, зазначено, що відгуки та побажання надсилати у місячний термін з дня виходу публікації на адресу замовника будівництва - ТОВ «БК «Міськжитлобуд», на підтвердження чого долучено до матеріалів справи копію публікації та зазначено, що жодного відгуку або повідомлення на адресу позивача не було надіслано.
Суд приймає до уваги надані позивачем пояснення та докази здійснення публікації оголошення про будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва 19 березня 2018 року в газеті «Експрес-об'ява», проте, зазначає, що матеріали справи не містять жодних доказів, якими б позивач підтвердив факт відсутності звернень, якими б зокрема могли бути журнали вхідної кореспонденції.
При цьому, слід зазначити, що сама по собі підстава для проведення позапланової перевірки, результати якої оформлені актом №1 (колективне звернення від мешканців приватного сектору мікрорайону Добрий Шлях, ЖК «Голосіївський» та гр. ОСОБА_4 щодо численний порушень ДБН та вимог містобудівного законодавства) свідчить про неврахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва, оскільки в колективному зверненні зазначено про наявність порушень вимог містобудівного законодавства позивачами.
Крім того, позивачі при зверненні до суду зазначають про численні акції протесів щодо здійснення будівництва житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва, що дає підстави вважати, що відповідачами не були враховані законні інтереси та вимоги власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва.
Щодо зазначених у акті перевірки №1 порушень в частині розроблення генеральним проектувальником - ТОВ «БІП-ПМ» проектної документації з порушенням вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил (відповідно до розрахунку щільності населення, наведеному у проектній документації, становить 538 чол/га, а відповідно до вимог ДБН 360-92 щільність населення слід приймати 180-450 чол/га, що перевищує нормативну; відповідно до містобудівних умов та обмежень проектом не забезпечено одночасне будівництво зі спорудженням житлових будинків, об'єктів соціальної сфери (дитячі дошкільні заклади, загальноосвітні школи, об'єкти охорони здоров'я, тощо); у житлових будинках не запроектовано сміттєпроводи; проектом не забезпечено нормативну площу озеленення, а саме: проектом передбачено 3547,3 кв.м., а згідно розрахунку 822чол.х6=4932 кв.м; проектом не забезпечено необхідну кількість паркомісць, а саме: запроектовано 92 м/м у паркінгу на 17 м/м на наземній автостоянці, а за розрахунком передбачено 206 м/м для постійного зберігання та 26 м/м для тимчасового зберігання автомобілів, тобто дефіцит 123 м/м, також не запроектовано місця для відстою велосипедів; не передбачено накопичувальних майданчиків перед в'їздом до підземного паркінгу; відстань від в'їзду в підземний паркінг менше 15 м до існуючого житлового будинку на вул. Цимбалів Яро, 23б), суд зазначає, що в межах адміністративної справи №640/3964/19 за позовом ТОВ «Бюро інвестиційних проектів - проектний менеджмент» до ДАБІ України про визнання протиправними та скасування постанови відповідача про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 14 лютого 2019 року № 21/19/10/26-15/1402/02/5 та припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 04 лютого 2019 року судом надано оцінку вказаним порушенням містобудівного законодавства генеральним проектувальником - ТОВ «БІП-ПМ» по спірному об'єкту будівництва.
Рішенням в адміністративній справі №640/3964/19 позов ТОВ «Бюро інвестиційних проектів-проектний менеджмент» задоволено, визнано протиправним та скасовано припис Департаменту про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 04 лютого 2019 року та постанову Департаменту про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 14 лютого 2019 року № 21/19/10/26-15/1402/02/5.
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Оскільки станом на дату винесення рішення у наведеній справі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 липня 2019 року у справі №640/3964/19 в апеляційному порядку не оскаржувалось і набрало законної сили, судом не досліджується питання щодо порушення генеральним проектувальником - ТОВ «БІП-ПМ» вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил під час ним проектної документації на замовлення ТОВ «БК «Міськжитлобуд» по спірному об'єкту будівництва.
Щодо зазначеного в акті перевірки №1 порушення - замовником надано технічні умови на підключення до мережі дощової каналізації та влаштування автопід'їзду №79-1-18. 2018 рік, виданих КК «Київатодор», технічні умови видані Управлінням патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції від 20 березня 2018 року, технічні умови на проектування мереж телебачення від 31 липня 2018 року № С 1802/14, виданих ДП «Інститут «Київтелекомелектропроект»; генпроектувальником розроблено проектну документацію, за результатом розгляду якої замовником отримано від ТОВ «Укрбудекспертиза» експертний звіт від 29 листопада 2017 року №3-255-17-ЕП/КО та затверджена наказом замовника від 30 листопада 2017 року №27. Враховуючи викладене, проектна документація на об'єкт була розроблена генпроектувальником без врахування вищезазначених технічних умов. Зазначене є порушенням п.3, 5, 6, 7, 9 містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки від 14 січня 2014 року №234/0/12/009-14, п.3.7, 3.15, 7.43 ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень. Житлові будинки. Основні положення», п.5.7, 6.26 ДБН В.2.3-15:2007 «Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів», ст.26 Закону України «Про архітектурну діяльність».
Відповідно до положень статті 26 Закону України «Про архітектурну діяльність» архітектор, інші проектувальники, які здійснюють роботи по створенню об'єктів архітектури, зобов'язані: додержуватися норм і правил, вимог вихідних даних на проектування; не порушувати під час проектування, організації і виконання будівельних робіт законні права та інтереси власників і користувачів будинків і споруд, прилеглих до ділянки забудови; не розголошувати без згоди замовника відомості, які становлять комерційну таємницю проекту. Проектна організація, яка розробляла проектну документацію, а також головний архітектор та головний інженер проекту несуть відповідальність за відповідність проектної документації вихідним даним на проектування, вимогам норм і правил.)
Пунктами 3.7, 3.15, 7.43 ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень. Житлові будинки. Основні положення» визначено, що розрахункову щільність населення на території житлового району рекомендується приймати від 110 - 170 люд./га (малі міста) до 190 - 220 люд./га (найзначніші міста) відповідно для зон міста різної містобудівної цінності (периферійної і центральної). Щільність населення житлового кварталу з повним комплексом установ і підприємств місцевого значення слід приймати відповідно до щільності більших структурних елементів у межах 180 - 450 люд./га.
Озеленення житлових кварталів слід проектувати з урахуванням системи озеленення більших структурних елементів сельбищної території (житлових та сельбищних районів). Площу озелененої території житлового кварталу слід приймати не менше 6 м2 на 1 люд. (без урахування шкіл і дитячих дошкільних установ).
Зберігання легкових автомобілів у містах (населених пунктах) слід передбачати відповідно до функціонального зонування їх територій. У житлових районах повинне бути забезпечене постійне зберігання усіх автомобілів (100%), які належать жителям цих районів, тимчасове зберігання автомобілів відвідувачів. Кількість місць постійного зберігання легкових автомобілів у житлових районах визначається, виходячи із кількості населення даного району на розрахунковий термін і розрахункового рівня автомобілізації, а тимчасового зберігання, - виходячи з умов забезпечення цими місцями як мінімум 10% розрахункового парку автомобілів, які належать жителям даного району.
Пунктами 5.7, 6.26 ДБН В.2.3-15:2007 «Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів» визначено, що перед воротами, що забезпечують в'їзд до великих автостоянок для постійного та тимчасового зберігання автомобілів, потрібно влаштовувати накопичувальні майданчики, виходячи з розрахунку 10% кількості транспортних засобів, що прибувають на автостоянку в годину «пік».
В'їзди та виїзди з гаражів повинні забезпечуватися гарним оглядом і (розташовуватися так, щоб усі маневри автомобілів здійснювалися без створення перешкод пішоходам і руху транспорту на прилеглій вулиці. В'їзна та виїзна смуги повинні мати ширину не менше ніж 3 м; на кривих ділянках ширина смуги збільшується до 3,5 м.
Наведені положення законодавства свідчать, що зазначені порушення стосуються проектувальників, які здійснюють роботи по створенню об'єктів архітектури. Оскільки проектувальником по спірному об'єкту будівництва є ТОВ «БІП-ПМ», яке не являється позивачем у цій справі, судом не досліджується питання щодо правомірності чи протиправності зазначених порушень містобудівного законодавства саме проектувальником ТОВ «БІП-ПМ».
У зв'язку з виявленням під час проведеної перевірки порушень, результати якої оформлено актом №1, відповідачем складено у відношенні позивачів такі приписи:
1) приписом від 04 лютого 2019 року б/н про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, ТОВ «БК «Міськжитлобуд» зобов'язано у термін до 04 березня 2019 року усунути допущені порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності у встановленому законодавством порядку, оскільки під час перевірки виявлено наступні порушення: на об'єкті будівництва відсутній інформаційний стенд, на якому розміщується інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, відомості про клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва, замовника та підрядників; також не у повному обсязі надано науково-технічний супровід та обстеження сусідніх будівель, а саме: будівлі на вул. Голосіївській, 13Б у Голосіївському районі м. Києва; замовником не надано інформацію про урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва.
2) приписом від 04 лютого 2019 року б/н про зупинення підготовчих та будівельних робіт ТОВ «БК «Міськжитлобуд» зобов'язано зупинити з 04 лютого 2019 року виконання будівельних робіт на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва» до усунення порушень у тому числі проектною організацією - ТОВ «БІП-ПМ», оскільки під час перевірки виявлено наступні порушення: на об'єкті будівництва відсутній інформаційний стенд, на якому розміщується інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, відомості про клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва, замовника та підрядників; також не у повному обсязі надано науково-технічний супровід та обстеження сусідніх будівель, а саме: будівлі на вул. Голосіївській, 13Б у Голосіївському районі м. Києва; замовником не надано інформацію про урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; генеральним підрядником - ТОВ «БІП-ПМ» розроблено проектну документацію на спірний об'єкт з порушенням вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил, а саме: відповідно до розрахунку щільності населення, наведеному у проектній документації, становить 538 чол/га, а відповідно до вимог ДБН 360-92 щільність населення слід приймати 180-450 чол/га, що перевищує нормативну; відповідно до містобудівних умов та обмежень проектом не забезпечено одночасне будівництво зі спорудженням житлових будинків, об'єктів соціальної сфери (дитячі дошкільні заклади, загальноосвітні школи, об'єкти охорони здоров'я, тощо); у житлових будинках не запроектовано сміттєпроводи; проектом не забезпечено нормативну площу озеленення, а саме: проектом передбачено 3547,3 кв.м., а згідно розрахунку 822чол.х6=4932 кв.м; проектом не забезпечено необхідну кількість паркомісць, а саме: запроектовано 92 м/м у паркінгу на 17 м/м на наземній автостоянці, а за розрахунком передбачено 206 м/м для постійного зберігання та 26 м/м для тимчасового зберігання автомобілів, тобто дефіцит 123 м/м, також не запроектовано місця для відстою велосипедів; не передбачено накопичувальних майданчиків перед в'їздом до підземного паркінгу; відстань від вїзду в підземний паркінг менше 15 м до існуючого житлового будинку на вул. Цимбалів Яро, 23б; замовником надано технічні умови на підключення до мережі дощової каналізації та влаштування автопід'їзду №79-1-18. 2018 рік, виданих КК «Київатодор», технічні умови видані Управлінням патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції від 20 березня 2018 року, технічні умови на проектування мереж телебачення від 31 липня 2018 року № С 1802/14, виданих ДП «Інститут «Київтелекомелектропроект»; генпроектувальником розроблено проектну документацію, за результатом розгляду якої замовником отримано від ТОВ «Укрбудекспертиза» експертний звіт від 29 листопада 2017 року №3-255-17-ЕП/КО та затверджена наказом замовника від 30 листопада 2017 року №27. Враховуючи викладене, проектна документація на об'єкт була розроблена Генпроектувальником без врахування вищезазначених технічних умов;
3) приписом від 04 лютого 2019 року б/н про зупинення підготовчих та будівельних робіт ТОВ «Альфабуд Комплект» зобов'язано зупинити з 04 лютого 2019 року виконання будівельних робіт на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва» до усунення порушень у тому числі проектною організацією - ТОВ «БІП-ПМ» та замовником будівництва - ТОВ «БК «Міськжитлобуд», оскільки під час перевірки встановлено наступні порушення: на об'єкті будівництва відсутній інформаційний стенд, на якому розміщується інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, відомості про клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва, замовника та підрядників; також не у повному обсязі надано науково-технічний супровід та обстеження сусідніх будівель, а саме: будівлі на вул. Голосіївській, 13Б у Голосіївському районі м. Києва; замовником не надано інформацію про урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; генеральним підрядником - ТОВ «БІП-ПМ» розроблено проектну документацію на спірний об'єкт з порушенням вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил, а саме: відповідно до розрахунку щільності населення, наведеному у проектній документації, становить 538 чол/га, а відповідно до вимог ДБН 360-92 щільність населення слід приймати 180-450 чол/га, що перевищує нормативну; відповідно до містобудівних умов та обмежень проектом не забезпечено одночасне будівництво зі спорудженням житлових будинків, об'єктів соціальної сфери (дитячі дошкільні заклади, загальноосвітні школи, об'єкти охорони здоров'я, тощо); у житлових будинках не запроектовано сміттєпроводи; проектом не забезпечено нормативну площу озеленення, а саме: проектом передбачено 3547,3 кв.м., а згідно розрахунку 822чол.х6=4932 кв.м; проектом не забезпечено необхідну кількість паркомісць, а саме: запроектовано 92 м/м у паркінгу на 17 м/м на наземній автостоянці, а за розрахунком передбачено 206 м/м для постійного зберігання та 26 м/м для тимчасового зберігання автомобілів, тобто дефіцит 123 м/м, також не запроектовано місця для відстою велосипедів; не передбачено накопичувальних майданчиків перед в'їздом до підземного паркінгу; відстань від вїзду в підземний паркінг менше 15 м до існуючого житлового будинку на вул. Цимбалів Яро, 23б; замовником надано технічні умови на підключення до мережі дощової каналізації та влаштування автопід'їзду №79-1-18. 2018 рік, виданих КК «Київатодор», технічні умови видані Управлінням патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції від 20 березня 2018 року, технічні умови на проектування мереж телебачення від 31 липня 2018 року № С 1802/14, виданих ДП «Інститут «Київтелекомелектропроект»; генпроектувальником розроблено проектну документацію, за результатом розгляду якої замовником отримано від ТОВ «Укрбудекспертиза» експертний звіт від 29 листопада 2017 року №3-255-17-ЕП/КО та затверджена наказом замовника від 30 листопада 2017 року №27. Враховуючи викладене, проектна документація на об'єкт була розроблена Генпроектувальником без врахування вищезазначених технічних умов.
Оскільки матеріали справи підтверджують наявність виявлених відповідачем порушень, а саме: на об'єкті будівництва відсутній інформаційний стенд, на якому розміщується інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, відомості про клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва, замовника та підрядників; також не у повному обсязі надано науково-технічний супровід та обстеження сусідніх будівель, а саме: будівлі на вул. Голосіївській, 13Б у Голосіївському районі м. Києва; замовником не надано інформацію про урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва, - які не спростовано позивачами під час розгляду справи та які є підтвердженими відповідачем, суд вважає, що позовні вимоги у частині визнання протиправними та скасування приписів, складених 04 лютого 2019 року відносно позивачів, не знайшли свого документального та нормативного підтвердження та не підлягають задоволенню.
Щодо порушень вимог містобудівного законодавства позивачами, які виявлені під час проведення відповідачем перевірки, результати якої оформлені актом №2, суд зазначає, що позивачі, як на підставу для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними та скасування приписів від 25 березня 2019 року та оскаржуваних постанов вказує на протиправність проведеної перевірки, результати якої оформлені актом №1 та на дублювання порушень вимог містобудівного законодавства, виявлених під час першої перевірки.
Судом не приймаються доводи позивачів щодо процедурних порушень під час здійснення відповідачем перевірки, результати якої оформлені актом №1, оскільки в межах цієї справи судом встановлено відсутність порушень з боку відповідача під час здійснення вказаної перевірки та правомірності винесення трьох приписів від 04 лютого 2019 року відносно позивачів.
Щодо доводів позивачів про дублювання порушень вимог містобудівного законодавства, суд зазначає таке.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи у період з 12 березня 2019 року по 25 березня 2019 року відповідачем проведено позапланову перевірку дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва» (замовник - ТОВ «БК «Місьжитлобуд», підрядник - ТОВ «Альфабуд Комплект», генеральний проектувальник - ТОВ «Бюро інвестиційних проектів проектний менеджмент»), результати якої оформлені актом перевірки 2.
За результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) встановлено: під час перевірки виконання вимог приписів Департаменту про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 04 лютого 2019 року, виданих замовнику будівництва - ТОВ «БК «Міськжитлобуд» (далі - замовник) та генеральному підряднику - ТОВ «Альфабуд Комплект» (далі - генпідрядник) та приписів про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 04 лютого 2019 року, виданих замовнику, генеральному проектувальнику - ТОВ «Бюро інвестиційних проектів проектний менеджмент» (далі - генпроектувальник) та від 28 листопада 2018 року, виданого генпідряднику, встановлено, що будівельні роботи на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва» не виконувались, будівельники були відсутні, вимоги приписів про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 04 лютого 2019 року виконано.
Разом з тим, замовником вимоги припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 04 лютого 2019 року не виконано, а саме: не у повному обсязі надано науково-технічний супровід обстеження будівлі на вул. Голосіївській, 13Б у Голосіївському районі м. Києва; на об'єкті будівництва відсутній інформаційний стенд, на якому розміщується інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, відомості про клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва, замовника та підрядників; не надано інформації про урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва. Генпідрядником вимоги припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 28 листопада 2018 року не виконано у повному обсязі, а саме: на території будівельного майданчика небезпечні зони не позначені знаками небезпеки та попереджувальними написами; не встановлена схема руху автотранспорту біля в'їзду на будівельний майданчик; об'єкт будівництва не забезпечений первинними засобами пожежогасіння; не огороджено зони з постійно діючими небезпечними виробничими факторами (місця поблизу перепадів по висоті 1,3 м і більше), відсутнє сигнальне огородження зон з потенційними небезпечними виробничими факторами. Одночасно генпідрядником надано проект виконання робіт. Також генпідрядником вимоги припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 04 лютого 2019 року не виконано, а саме: відповідно до розрахунку щільності населення, наведеному у проектній документації, становить 538 чол/га, а відповідно до вимог ДБН 360-92 щільність населення слід приймати 180-450 чол/га, що перевищує нормативну; відповідно до містобудівних умов та обмежень проектом не забезпечено одночасне будівництво зі спорудженням житлових будинків, об'єктів соціальної сфери (дитячі дошкільні заклади, загальноосвітні школи, об'єкти охорони здоров'я, тощо); у житлових будинках не запроектовано сміттєпроводи; проектом не забезпечено нормативну площу озеленення, а саме: проектом передбачено 3547,3 кв.м., а згідно розрахунку 822чол.х6=4932 кв.м; проектом не забезпечено необхідну кількість паркомісць, а саме: запроектовано 92 м/м у паркінгу на 17 м/м на наземній автостоянці, а за розрахунком передбачено 206 м/м для постійного зберігання та 26 м/м для тимчасового зберігання автомобілів, тобто дефіцит 123 м/м, також не запроектовано місця для відстою велосипедів; також замовником не надано технічні умови на підключення до мережі дощової каналізації та влаштування автопід'їзду №79-1-18. 2018 рік, виданих КК «Київатодор», технічні умови видані Управлінням патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції від 20 березня 2018 року, технічні умови на проектування мереж телебачення від 31 липня 2018 року № С 1802/14, виданих ДП «Інститут «Київтелекомелектропроект». Генпроектувальником розроблено проектну документацію, за результатом розгляду якої замовником отримано від ТОВ «Укрбудекспертиза» експертний звіт від 29 листопада 2017 року №3-255-17-ЕП/КО та затверджена наказом замовника від 30 листопада 2017 року №27. Враховуючи викладене, проектна документація на об'єкт була розроблена Генпроектувальником без врахування вищезазначених технічних умов. Зазначене вище є порушенням підпункту «а» пункту 3 частини третьої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та може призвести до руйнування будівлі, споруди.
Наведене свідчить, що вимоги приписів про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 04 лютого 2019 року, винесених відносно позивачів (2 приписи) виконано у повному обсязі, оскільки під час проведення перевірки, результати якої оформлені актом перевірки №2, відповідачем встановлено, що будівельні роботи на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва» не виконувались, будівельники були відсутні.
Водночас, у зв'язку з виявленням під час проведення даної перевірки порушень містобудівного законодавства, які полягають, зокрема у невиконанні позивачами вимог приписів про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, відповідачем складено у відношенні ТОВ «БК «Міськжитлобуд» та у відношенні ТОВ «Альфабуд Комплект» 25 березня 2019 року такі приписи:
1) у відношенні ТОВ «Альфабуд Комплект» - припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, яким у зв'язку із встановленням не виконання у повному обсязі ТОВ «Альфабуд Комплект» вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 28 листопада 2018 року, а саме: на території будівельного майданчика небезпечні зони не позначені знаками небезпеки та попереджувальними написами; не встановлена схема руху автотранспорту біля в'їзду на будівельний майданчик; об'єкт будівництва не забезпечений первинними засобами пожежогасіння; не огороджено зони з постійно діючими небезпечними виробничими факторами (місця поблизу перепадів по висоті 1,3 м і більше), відсутнє сигнальне огородження зон з потенційними небезпечними виробничими факторами. Вказаним приписом від ТОВ «Альфабуд Комплект» вимагається у термін до 25 квітня 2019 року усунути допущені порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності у встановленому законодавством порядку.
2) у відношенні ТОВ «Альфабуд Комплект - припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт у зв'язку з невиконанням у повному обсязі вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 28 листопада 2018 року (на території будівельного майданчика небезпечні зони не позначені знаками небезпеки та попереджувальними знаками; не встановлена схема руху автотранспорту біля в'їзду на будівельний майданчик; об'єкт будівництва не забезпечений первинними засобами пожежогасіння; не огороджено зони з постійно діючими небезпечними виробничими факторами, відсутнє сигнальне огородження зон з потенційними небезпечними виробничими факторами) з метою усунення виявлених порушень вимагається зупинити з 25 березня 2019 року виконання будівельних робіт на об'єкті до усунення порушень проектною організацією ТОВ «БІП-ПМ» та замовником будівництва - ТОВ «БК «Міськжитлобуд»;
3) у відношенні ТОВ «БК «Міськжитлобуд» - припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил у зв'язку з встановленням невиконання вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 04 лютого 2019 року (не у повному обсязі надано науково-технічний супровід обстеження будівлі на вул. Голосіївській, 13Б у Голосіївському районі м. Києва, на об'єкті будівництва відсутній інформаційний стенд, на якому розміщується інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, відомості про клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва, замовника та підрядників; не надано інформації про урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва) вимагається з метою усунення виявлених порушень у термін до 25 квітня 2019 року усунути допущені порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності у встановленому законодавством порядку;
4) у відношенні ТОВ «БК «Міськжитлобуд» - припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт у зв'язку з встановленням невиконання вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 04 лютого 2019 року (не у повному обсязі надано науково-технічний супровід обстеження будівлі на вул. Голосіївській, 13Б у Голосіївському районі м. Києва, на об'єкті будівництва відсутній інформаційний стенд, на якому розміщується інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, відомості про клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва, замовника та підрядників; не надано інформації про урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва) вимагається з метою усунення виявлених порушень зупинити з 25 березня 2019 року виконання будівельних робіт на об'єкті до усунення порушень у тому числі проектною організацією - ТОВ «БІП-ПМ» та генеральним підрядником - ТОВ «Альфабуд-Комплект».
При цьому, як встановлено судом, порушення позивачами вимог містобудівного законодавства на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва», виявлені під час перевірки, результати якої оформлені актом перевірки №1 підтверджені документально та нормативно. Жодних доказів усунення виявлених порушень позивачами не надано, як і відсутні пояснення та докази, якими б спростовувалися порушення, за наслідками виявлення яких у відношенні ТОВ «Альфабуд Комплект» виносилися приписи про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 28 листопада 2018 року.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що доводи позивачів щодо протиправності винесення приписів від 25 березня 2019 року (чотири приписи) відносно них документально та нормативно не підтверджуються та є такими, що не підлягають задоволенню.
25 березня 2019 року відповідачем складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, яким ТОВ «Альфабуд Комплект» повідомлено про розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності 04 квітня 2019 року; зазначений протокол містить відмітку про отримання ОСОБА_5 25 березня 2019 року.
Протоколом про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25 березня 2019 року, складеним відносно ТОВ «БК «Міськжитлобуд» у зв'язку з виявленими порушеннями повідомлено про розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності 04 квітня 2019 року. Протокол містить відмітку про отримання ОСОБА_5 25 березня 2019 року.
Відповідно до пункту 2, 3 частини третьої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право: складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов'язкові для виконання приписи щодо а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт у випадках, визначених цим Законом.
Положеннями статті 1 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» визначено, що правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
Вчинення суб'єктами містобудування правопорушень у сфері містобудівної діяльності тягне за собою відповідальність, передбачену цим та іншими законами України.
Згідно пункту 1 частини шостої статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: невиконання приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил - у розмірі п'ятнадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб; зупинення підготовчих та будівельних робіт - у розмірі п'ятдесяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Матеріалами справи підтверджено, що постановою від 04 квітня 2019 року №49/19/10/26-3/0404/02/5 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності за результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності встановлено порушення ТОВ «Альфабуд Комплект» пункту 3 частини третьої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (не виконання у повному обсязі ТОВ «Альфабуд Комплект» вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 28 листопада 2018 року, а саме: на території будівельного майданчика небезпечні зони не позначені знаками небезпеки та попереджувальними написами; не встановлена схема руху автотранспорту біля в'їзду на будівельний майданчик; об'єкт будівництва не забезпечений первинними засобами пожежогасіння; не огороджено зони з постійно діючими небезпечними виробничими факторами (місця поблизу перепадів по висоті 1,3 м і більше), відсутнє сигнальне огородження зон з потенційними небезпечними виробничими факторами), заслухавши осіб, які брали участь у розгляді справи - керівник ТОВ «Альфабуд Комплект» Пархомчук Ю.Л.), постановлено визнати ТОВ «Альфабуд Комплект» винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абзацом 2 пункту 1 частини шостої статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 28 815,00 грн. Постанова містить відмітку про отримання директором ТОВ «Альфабуд Комплект» ОСОБА_6 04 квітня 2019 року.
Постановою від 04 квітня 2019 року №50/19/10/26-3/0404/02/5 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності за результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності встановлено порушення ТОВ «БК «Міськжитлобуд» підпункту «а» пункту 3 частини третьої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (не виконання вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 04 лютого 2019 року (не у повному обсязі надано науково-технічний супровід обстеження будівлі на вул. Голосіївській, 13Б у Голосіївському районі м. Києва, на об'єкті будівництва відсутній інформаційний стенд, на якому розміщується інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, відомості про клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва, замовника та підрядників; не надано інформації про урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва), заслухавши осіб, які брали участь у розгляді справи - уповноважена особа за довіреністю ОСОБА_7 , постановлено визнати ТОВ «БК «Міськжитлобуд» винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абзацом 2 пункту 1 частини шостої статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 28 815,00 грн. Постанова містить відмітку про отримання директором ТОВ «БК «Міськжитлобуд» ОСОБА_7 04 квітня 2019 року.
Оскільки позивачами не надано жодних пояснень та доказів, якими б спростовувалися виявлені порушення (не виконання у повному обсязі ТОВ «Альфабуд Комплект» вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 28 листопада 2018 року та не виконання ТОВ «БК «Міськжитлобуд» вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 04 лютого 2019 року), суд дійшов висновку про правомірність застосування оскаржуваними постановами штрафних санкцій у відношенні позивачів.
Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» дозвіл на виконання будівельних робіт може бути анульовано органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта, вимогам будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.
Як свідчать матеріали справи, рішенням від 26 березня 2019 року №6 «Про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт» за результатами розгляду службової записки Департаменту від 25 березня 2019 року №40-20/25.03.19/01 щодо будівництва спірного об'єкта визначено, що під час перевірки Департаментом встановлено, що замовником будівництва - ТОВ «БК «Міськжитлобуд» порушено вимоги Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку №466, генеральним підрядником ТОВ «БІП-ПМ» порушено Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», ДБН 360-09** «Планування і забудова міських і сільських поселень», ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення», ДБН В.2.3-15:2007 «Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів». За результатом перевірки вкладено акт перевірки №1 з протоколом та винесено приписи від 04 лютого 2019 року ТОВ «БК «Міськжитлобуд»; генеральному підряднику ТОВ «Альфабуд Комплект» видано приписи від 04 лютого 2019 року; ТОВ «БІП-ПМ» притягнуто до відповідальності, передбаченої Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності». У березні під час перевірки виконання ТОВ «БК «Міськжитлобуд» вимог приписів від 04 лютого 2019 року, виконання ТОВ «БІП-ПМ» вимог припису від 04 лютого 2019 року встановлено, що вимоги зазначених приписів, виданих ТОВ «БК «Міськжитлобуд» не виконано. Враховуючи пропозиції Департаменту щодо необхідності анулювання дозволу на виконання будівельних робіт від 05 жовтня 2018 року №ІУ113182781270 та керуючись пунктом 3 частини шостої статті 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» вирішено анулювати дозвіл на виконання будівельних робіт від 05 жовтня 2018 року №ІУ113182781270 «Будівництво житлового комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення та паркінгом на вул. Цимбалів Яр, 31 у Голосіївському районі м. Києва», замовник - ТОВ «БК «Міськжитлобуд».
Листом від 27 березня 2019 року №40-301-17/2126-19 відповідач повідомив ТОВ «БК «Міськжитлобуд» про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт від 05 жовтня 2018 року №ІУ113182781270 на підставі рішення ДАБІ від 26 березня 2019 року №6.
Оскільки судом встановлено, а матеріалами справи не спростовано виявлені під час проведення перевірок позивачів порушення ними вимог містобудівного законодавства, за результатами яких відповідачем винесено спірні приписи та постанови, у відповідача були наявні правові підстави для застосування відносно ТОВ «БК «Міськжитлобуд» пункту 3 частини шостої статті 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» шляхом винесення оскаржуваного рішення від 26 березня 2019 року №6 «Про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт».
При цьому, жодних доказів у спростування винесення вказаного рішення позивачем не надано, як і відсутні докази усунення порушень містобудівного законодавства в межах спірних відносин позивачами.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог у цій частині.
У даному випадку, позивачами не наведено доводів, а судом не встановлено ознак протиправності оскаржуваних приписів, постанов та рішення станом на дату винесення рішення у межах даної справи, у зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, судові витрати не підлягають розподілу.
Керуючись статтями 2, 5-11, 73-77, 79, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Міськжитлобуд» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфабуд Комплект» відмовити.
Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку, визначеному статтями 293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з моменту складення повного тексту.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Міськжитлобуд» (код ЄДРПОУ 30153713; адреса: 04073, м. Київ, вул. Скляренка, буд. 5);
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Альфабуд Комплект» (код ЄДРПОУ 40450646; адреса: 01014, м. Київ, вул. Болсуновська, буд. 6, прим. 1-21);
Відповідач - Державна архітектурно-будівельна інспекція України (код ЄДРПОУ 37471912; адреса: 01133, м. Київ, бульв. Лесі Українки, буд. 26);
Третя особа - Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві (код ЄДРПОУ 37471912; адреса: 01133, м. Київ, бульв. Лесі Українки, буд. 26).
Суддя Н.А. Добрівська