27 травня 2021 року Чернігів Справа № 620/3696/21
Чернігівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Комунального підприємства «Інформаційно-туристичного центру «Космос» Коропської селищної ради» про застосування заходів реагування,
Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (далі - УДСУНС у Чернігівській області) звернулось до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Інформаційно-туристичного центру «Космос» Коропської селищної ради» (далі - КП «Інформаційно-туристичний центр «Космос» Коропської селищної ради»), в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, експлуатації будівлі Комунального підприємства «Інформаційно-туристичного центру «Космос» Коропської селищної ради» за адресою: вул. Поштова, 6, смт Короп, Коропський район, Чернігівська область.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що в ході перевірки були виявлені порушення у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, а тому підлягають усуненню.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 12.04.2021 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову - 15-денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідачем, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, зазначає, що 05.02.2021 Коропським районним сектором ДСНС України в Чернігівській області було проведено перевірку, за результатами якої складено Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки з 35 пунктів. Станом на 20.04.2021 понад 30 пунктів Припису виконано, інші знаходяться в стадії виконання. Зазначає, що усунення порушень вимагає затрат часу та значних коштів, оскільки організація такого комплексу робіт має проводитися у відповідності до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та виготовлення певних проектів з дотриманням бюджетного законодавства. Вказує, що має намір усунути виявлені порушення, але в силу вимог чинного законодавства не може це здійснити у найкоротші терміни. Вважає, що порушення не є такими, що створюють загрозу життю і здоров'ю людини, адже будівля забезпечена первинними засобами пожежогасіння. Крім того зазначає, що позивач не надав переконливих доказів, які створюють реальну загрозу життю і здоров'ю людини, а усунення цих порушень вимагає вжиття заходів у вигляді у вигляді повного зупинення роботи позивача.
Позивачем подано відповідь на відзив, в яких він свою правову позицію підтримав, вважає безпідставними доводи відповідача та просить позов задовольнити повністю.
Відповідачем подані заперечення на відповідь, в яких виклав аналогічні обставини, які і у відзиві на позовну заяву.
Як вбачається з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 01.04.2021 змінено найменування позивача з Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області на Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, тому суд вважає за необхідне замінити у справі №620/3696/21 найменування позивача з Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області на Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Так судом встановлено, що КП «Інформаційно-туристичний центр «Космос» Коропської селищної ради» (код ЄДРПОУ - 22815932) є юридичною особою, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 26.03.2021 (а.с.31-34).
УДСУНС у Чернігівській області, на підставі наказу від 28.01.2021 №21 «Про організацію позапланових заходів державного нагляду (контролю)» та посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 28.01.2021 №08-7, у період з 04.02.2021 по 05.02.2021 проведено позапланову перевірку КП «Інформаційно-туристичний центр «Космос» Коропської селищної ради», за адресою: вул. Поштова, 6, смт Короп, Коропський район, Чернігівська область, 16200, щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (а.с.35-37).
За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки від 05.02.2021 №6, який підписано без зауважень виконуючим обов'язки КП «Інформаційно-туристичний центр «Космос» Коропської селищної ради» С.А. Губко та один примірник якого отримано останнім 05.02.2021 (а.с.9-19).
Перевіркою встановлено ряд порушень відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, зокрема:
- будівлю не обладнано системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації), пункт 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, пункт 3.2 таблиці А.1 додатку А ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту". Відсутність системи пожежної сигналізації не дає змоги виявити пожежу на ранній стадії її розвитку. Це може призвести до швидкого розповсюдження вогню, продуктів горіння та руйнації будівельних конструкцій будівлі. Все це створює загрозу життю та здоров'ю людей;
- будівлю не обладнано системою протипожежного захисту (системою керування евакуюванням людей в частині системи оповіщення про пожежу та покажчиків напрямку руху), чим порушено пункт 1.2. глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, пункт 15 таблиці Б.1. додатку Б ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту». Відсутність системи оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей не дає змоги вчасно сповістити людей, які перебувають у будівлі, про пожежу та небезпечні її фактори (полум'я, продукти горіння), що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;
- в будівлі коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечено евакуаційним освітленням, чим порушено пункт 2.31. глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні. Евакуаційне освітлення - це освітлення, призначене для евакуації людей з приміщень при аварійному відключенні робочого освітлення. Розташовують евакуаційне освітлення у місцях, що небезпечні для проходу людей (коридори, сходові клітини, проходи). Його мета вказати на найближчі місця виходу з приміщення. Відсутність евакуаційного освітлення створює перешкоди під час евакуації людей, а тому створює загрозу життю та здоров'ю людей;
- в будівлі в підвальному приміщенні відгалужу вальні коробки не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів, чим порушено пункт 1.7. глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні. Відсутність на відгалужувальїіих коробках кришок з негорючих або важкогорючих матеріалів може призвести до виникнення пожежі та безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу жито та здоров'ю людей;
- в будівлі в підвальному приміщенні використовуються пошкоджені розетки, вимикачі, чим порушено пункт 1.18. глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні. Використання пошкоджених розеток може призвести до виникнення пожежі та безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;
- в будівлі на шляху евакуації в коридорі 1, 2 і 3 поверхів покриття підлоги виконано з невизначеними показниками щодо горючості, займистості, димоутворювальної здатності, токсичності, чим порушено пункт 22 розділу II, пункт 2.28. глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні, пункт 7.3.3 ДБН В 1.1-7:2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва". Вимушеною евакуацією називають рух, який людина змушена здійснити аби покинути приміщення чи будівлю через виниклу небезпеку (пожежа, аварія тощо). Одним з етапів евакуації людей є рух людей з найбільш віддалених точок будівлі (приміщення) до евакуаційного виходу з нього. Найбільш небезпечним є рух по шляхах евакуації з приміщень з масовим перебуванням людей, оскільки в даному випадку вони знаходяться в безпосередній близькості до джерела небезпеки (полум'я, дим, продукти горіння). Вимушена евакуація призводить до збільшення щільності масових потоків та встановлення визначеного ритму руху по шляхах евакуації. Шляхами евакуації служать холи, проходи, коридори, площадки, сходи, які ведуть до евакуаційного виходу та забезпечують безпечний і досить швидкий рух людей. Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам створює перешкоди під час евакуації людей, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню вогню та продуктів горіння. Все це створює загрозу життю та здоров'ю людей;
- в будівлі опорядження (облицювання) стін сходової клітки виконано з невизначеними показниками щодо горючості, займистості, димоутворювальної здатності, токсичності, чим порушено пункт 22 розділу II, пункт 2.17. глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні, пункт 7.3.3 ДБН В 1.1-7:2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва". Шляхами евакуації служать холи, проходи, коридори, площадки, сходи, які ведуть до евакуаційного виходу та забезпечують безпечний і досить швидкий рух людей. Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам створює перешкоди під час евакуації людей, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню вогню та продуктів горіння. Все це створює загрозу життю та здоров'ю людей;
- в будівлі двері евакуаційних виходів закриті на запори, що важко відчиняються зсередини, чим порушено пункт 2.37. глави 2 розділу Ш Правил пожежної безпеки в Україні. Вимушеною евакуацією називають рух, який людина змушена здійснити аби покинути приміщення чи будівлю через виниклу небезпеку (пожежа, аварія тощо). Вимушена евакуація призводить до збільшення щільності масових потоків та встановлення визначеного ритму руху по шляхах евакуації. Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам створює перешкоди під час евакуації людей. Все це створює загрозу життю та здоров'ю людей;
- в будівлі приміщення електрощитової захаращено сторонніми предметами, чим порушено пункт 2.12. глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні. Функціонування будівлі неможливе без облаштування його електроустановками, до яких належать електричне обладнання, апарати управління, пускорегулювання, електропроводи, кабелі тощо. Щоб унеможливити виникнення пожежі, кожна складова систем електроустановок потребує уваги з позиції дотримання правил пожежної безпеки. Експлуатація електроустановок повинна відповідати вимогам Правил пожежної безпеки в Україні. Приміщення електрощитової має підвищений клас пожежної небезпеки і повинне використовуватися виключно за призначенням. Порушення вимог пожежної безпеки може призвести до виникнення пожежі та безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;
- в будівлі в коридорах, приміщеннях з'єднання відгалужень та окінцювань жил проводів виконано не за допомогою опресування, зварювання, паяння та затискачів, чим порушено пункт 1.6. глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні. З'єднання жил проводів за допомогою скруток може призвести до короткого замикання електромережі. Короткі замикання здатні виникнути не тільки в проводах, а й в інших частинах електроустановок. У точці короткого замикання утворюється іскріння, яке в залежності від електричних параметрів даної мережі може досягати значних розмірів і викликати пожежу і руйнування електроустановок та інших споруд. Пожежну небезпеку представляють всілякі нещільні контакти, наприклад, в місцях приєднання проводів між собою. Нещільні контакти окислюються і створюють великий опір. Вони надмірно нагріваються і нерідко викликають запалення ізоляції проводів. Нещільні з'єднання можуть приводити ще і до іскріння, що також є можливою причиною виникнення пожеж. Швидке розповсюдження вогню, продуктів горіння та руйнація будівельних конструкцій будівлі створює загрозу життю та здоров'ю людей;
- в будівлі вихід на горище виконано не через протипожежний люк 2-го типу розмірами менше ніж 0,6 х 0,8 метри, чим порушено пункт 2.3. глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні, пункт 8.6 ДБН В.1.1-7:2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва". Протипожежний люк призначено для заповнення прорізів у протипожежних перешкодах із метою запобігання розвитку пожежі до прилеглого приміщення протягом унормованого проміжку часу. Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам створює перешкоди під час евакуації людей та гасіння пожежі, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню полум'я, оскільки вони не мають нормативно встановлених меж вогнестійкості та меж поширення вогню по ним. Все це створює загрозу життю та здоров'ю людей;
- не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж від короткого замикання, чим порушено пункт 1.20. глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні. Непроведення замірів опору ізоляції електричних мереж і перевірки спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання електромереж створює загрозу виникнення пожежі, внаслідок якої продукти горіння і чадний газ унеможливлюють своєчасну та безпечну евакуацію людей з будівлі та призведуть до отруєння людей, що перебувають у ній;
- будівлю не забезпечено вогнегасниками згідно норм належності відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників (наказ МВС України № 25 від 15.01.2018), чим порушено пункти 3.6., 3.9. глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні. Відсутність первинних засобів пожежогасіння не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації. Викладене вище створює загрозу життю та здоров'ю людей;
- в будівлі не здійснено технічне обслуговування наявного вогнегасника, чим порушено пункт 3.17. глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні. Непроведення технічного обслуговування первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників) не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації. Викладене вище створює загрозу життю та здоров'ю людей;
- в будівлі в номерах допускається використання електронагрівальних приладів, чим порушено пункт 5.7 глави 5 розділу VI Правил пожежної безпеки в Україні. Використання електронагрівальних приладів може призвести до виникнення пожежі та безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Позивач стверджує, що відповідачем не надано жодного доказу стосовно усунення порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Вважаючи, що продовжує існувати загроза життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про застосування до відповідача заходів реагування у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, експлуатації будівлі.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності визначає Кодекс цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI (далі - Кодекс №5403-VI).
У свою чергу, статтею 55 Кодексу №5403-VI передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, відповідно до частини 1 якої забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.
Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях (частина 2 статті 55 Кодексу №5403-V).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877-V).
Частиною 4 статті 4 Закону №877-V передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.
Згідно з абзацом 1 частини 5 статті 4 Закону №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Частиною 7 статті 7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
У свою чергу частина 1 статті 67 Кодексу №5403-VI передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до частин 1, 2 статті 68 Кодексу №5403-VI посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Як визначено у частині 1 статті 70 Кодексу №5403-VI підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів може бути недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Відповідно до частини 2 статті 70 Кодексу №5403-VI повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Таким чином вищенаведеними положеннями законодавства визначено, що у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду, що свідчить про те, що позивач звернувся до суду у межах наданих йому повноважень та з дотриманням положень чинного законодавства України.
У той же час, станом на день ухвалення судом рішення у справі, відповідачем не надано до суду жодних належних та допустимих доказів, які б підтверджували повне усунення виявлених порушень вимог пожежної безпеки, що стали підставою для звернення УДСУНС у Чернігівській області до суду для застосування заходів реагування, як і доказів, що зазначені у акті перевірки порушення не створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Суд зауважує, що відсутність доказів повного усунення відповідачем порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, свідчить про обґрунтованість необхідності застосування до відповідача заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації будівлі. Застосування такого заходу є цілком співрозмірним з характером порушень законодавства щодо забезпечення пожежної безпеки.
Аналогічна правова позиція висловлена і Верховним Судом у постанові від 23.12.2019 у справі №804/8378/17 (провадження №К/9901/22095/19), висновки якого, в силу вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Також суд враховує висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 28.02.2019 у справі №810/2400/18 (адміністративне провадження №К/9901/67046/18), відповідно до яких забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров'я та власності від невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій має пріоритетне значення. Відповідно до першого речення статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов'язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов'язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.
При цьому у вказаній справі Верховний Суд висловився, що застосований захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень.
Крім того застосований до відповідача захід реагування має також спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Також такий захід реагування як повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту - не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд зазначає, що наявність загрози безпосередньо життю і здоров'ю людей є обов'язковою умовою для застосування заходів реагування шляхом зупинення експлуатації будівлі.
За таких обставин та з урахуванням того, що станом на момент ухвалення судом рішення у даній справі доказів повного усунення порушень, встановлених у акті перевірки від 05.02.2021 №6, відповідачем не надано, як не надано і доказів, що зазначені у акті перевірки порушення не створюють загрозу життю та здоров'ю людей, суд вважає, що подальша експлуатація будівлі Комунального підприємства «Інформаційно-туристичного центру «Космос» Коропської селищної ради» за адресою: вул. Поштова, 6, смт Короп, Коропський район, Чернігівська область, створює загрозу життю та здоров'ю людей.
З огляду на зазначене та приймаючи до уваги факт доведеності позивачем необхідності застосування заходів реагування, визначених в позовній заяві, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації будівлі Комунального підприємства «Інформаційно-туристичного центру «Космос» Коропської селищної ради» за адресою: вул. Поштова, 6, смт Короп, Коропський район, Чернігівська область, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, і задоволення позовних вимог у повному обсязі.
При цьому, відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки під час розгляду даної справи свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Комунального підприємства «Інформаційно-туристичного центру «Космос» Коропської селищної ради» про застосування заходів реагування - задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у вигляді зупинення експлуатації будівлі Комунального підприємства «Інформаційно-туристичного центру «Космос» Коропської селищної ради» за адресою: вул. Поштова, 6, смт Короп, Коропський район, Чернігівська область, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського окружного адміністративного суду або до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (проспект Миру, 190-а, м. Чернігів, 14037, код ЄДРПОУ - 38590042).
Відповідач: Комунальне підприємство «Інформаційно-туристичного центру «Космос» Коропської селищної ради» (вул. Поштова, 6, смт Короп, Коропський район, Чернігівська область, 16200, код ЄДРПОУ - 22815932).
Суддя В.В. Падій