Рішення від 17.05.2021 по справі 380/664/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2021 року справа №380/664/20

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Герасимчука Ю.Ю., представника відповідача Гайдука М.П., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до спеціалізованого Трускавецького санаторію «Батьківщина», за участі Міністерства соціальної політики України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, про застосування заходів реагування щодо державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - ГУ ДСНС у Львівській області, позивач) 22.01.2020 звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до спеціалізованого Трускавецького санаторію «Батьківщина» (далі - санаторій «Батьківщина», відповідач) з вимогою зупинити роботу чотирьох будівель: будівлі спального корпусу, будівлі лікувального корпусу з переходом, будівлі бойлерної, будівлі адміністративного корпусу з харчоблоком та переходом спеціалізованого Трускавецького санаторію «Батьківщина» за адресою: 82200, Львівська область, місто Трускавець, вулиця Городище, будинок 6, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що під час позапланової перевірки відповідача встановлено факти порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів у сфері техногенної та пожежної безпеки. Ці порушення створюють загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатимуть її гасінню та евакуації людей з перелічених будівель. Оскільки в силу норм частини другої статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області звернулося до суду з цим позовом.

Відповідач, спеціалізований Трускавецький санаторій «Батьківщина» зазначив, що описані в акті перевірки та позовній заяві порушення (складаються із 40 пунктів) нормативно-правових актів у сфері пожежної та техногенної безпеки мали місце та їх наявність пояснює відсутністю достатнього фінансування робіт (том 1 а.с. 88-89). Відповідач вказує, що більшість з цих порушень ним усунуті (з первісного переліку залишилось 6 порушень), що потребують суттєвих фінансових вкладень. Зазначив, що спеціалізованою установою підготовлено проектну документацію на здійснення пожежної сигналізації. Міністерство соціальної політики України погодило фінансування зазначених робіт. Відповідач представив суду копію договору про закупівлю послуг по встановленню системи пожежної сигналізації, зобов'язався повністю усунути зазначені в акті порушення впродовж кількох місяців, у зв'язку з цим просив відкласти розгляд справи.

З огляду на те, що усунення переважної більшості виявлених в приміщеннях санаторію порушень потребувало фінансування, суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, засновника спеціалізованого Трускавецького санаторію «Батьківщина» - Міністерство соціальної політики України (том 1 а.с. 45-47). Третя особа надала письмові пояснення (том 1 а.с. 85-87, 193-195), зазначила, що в Міністерстві на розгляді листи санаторію «Батьківщина» про виділення коштів на усунення порушень виявлених перевіркою представниками служби надзвичайних ситуацій. Міністерство опрацювало пропозиції щодо перерозподілу коштів та скеровано відповідні листи до Міністерства фінансів України для збільшення бюджетних призначень; для оплати послуг монтажу та пусконаладки системи пожежної сигналізації, оповіщення пожежі санаторію перераховано кошти в сумі 1800700 грн.

Судовий розгляд справи неодноразово відкладався за клопотанням відповідача для надання можливості повністю усунути порушення у сфері пожежної та техногенної безпеки, а також через запровадження карантинних обмежень для запобігання поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19. Позивач тричі проводив позапланові перевірки відповідача щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що містять фіксацію порушень, які відповідач все ще не усунув. Відповідач в судовому засіданні 17.05.2021 на підтвердження вжиття санаторієм заходів до усунення порушень надав копію договору про закупівлю «Електромонтажні роботи» код -45310000-3 (послуги по встановленню системи пожежної сигналізації - монтаж та пуско-налагоджування на об'єкті Спеціалізований Трускавецький санаторій «Батьківщина» від 12.05.2021. Позивач надав суду акт №56 від 12.04.2021 проведення позапланової перевірки відповідача на предмет усунення відповідачем порушення законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки (том 2 а.с. 38-45) та повідомив суд, що залишаються не усунутими шість порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, тому позовні вимоги підтримує повністю.

Суд заслухав пояснення представників сторін, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

Наказом начальника ГУ ДСНС у Львівській області №214 від 22.08.2019 затверджений графік проведення позапланових перевірок стану дотримання та виконання об'єктами вимог законодавства з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у вересні - листопада 2019 року, відповідно до якого термін проведення позапланової перевірки спеціалізованого Трускавецького санаторію «Батьківщина» встановлено з 15 по 28.10.2019 (а.с. 28, 29-31).

На виконання цього наказу та посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) №209 від 15.10.2019 впродовж 15-28 жовтня 2019 року проведено позапланову перевірку спеціалізованого Трускавецького санаторію «Батьківщина» на предмет дотримання вимог законодавства сфері техногенної та пожежної безпеки, за наслідками якої складено акт перевірки №209 від 28.10.2019 (том 1 а.с. 19-20). На сторінці 13 цього акта здійснено опис виявлених порушень Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 (далі - Правила №1417). Проведеною позаплановою перевіркою виявлено наступні порушення:

1) допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення отворів в протипожежних перешкодах (двері входу в технічні та складські приміщення, виходів на технічні поверхи та покрівлю, двері переходів між корпусами) (що є порушенням розділу ІІІ глави 2 пункту 2.3 Правил №1417);

2) відсутні проїзди до спального корпусу санаторію з дорожнім покриття придатним для проїзду пожежних машин (що є порушенням розділу V глави 2 пункту 2 Правил №1417);

3) пожежні гідранти на території санаторію не справні (що є порушенням розділу ІІІ глави 2 пункту 2.3 Правил №1417);

4) біля місць розташування пожежних гідрантів і водоймища не встановлені покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними відповідними надписами (що є порушенням розділу V глави 2 пункту 2.1 підпункту 9 Правил №1417);

5) дерев'яні конструкції сценічної коробки, сценічне оформлення, драпірування в залі не оброблені вогнезахисними засобами, що забезпечують 1 групу вогнезахисної ефективності (що є порушенням розділу VІ глави 2 пункту 2.3 Правил №1417);

6) технічні поверхи корпусів, підвальні приміщення лікувального корпусу, вентиляційна камера прального відділення, компресорна їдальні захаращені горючими матеріалами (що є порушенням розділу ІІІ глави 2 пункту 2.1 Правил №1417);

7) електромережі в підвальних та технічних поверхах санаторію влаштовані з порушенням вимог ПУЕ (що є порушенням розділу IV глави 1 пункту 1.8, 1.18 Правил №1417);

8) в підвальних приміщеннях спального, лікувального корпусів та їдальні, складських приміщеннях світильники підвішені на струмопровідні жили (що є порушенням розділу IV глави 1 пункту 1.18 Правил №1417);

9) шафи пожежних кран-комплектів не пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання (що є порушенням розділу V глави 2 пункту 2.2 підпункту 6 Правил №1417);

10) не справні кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів (що є порушенням розділу V глави 2 пункту 2.2, підпункту 9 Правил №1417);

11) в технічних поверхах спального та лікувального корпусів, підвальних приміщеннях спального, лікувального корпусів та їдальні, складських приміщеннях, компресорній експлуатуються кабелі і проводи з пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості, ізоляцією (що є порушенням розділу IV глави 1 пункту 1.18 Правил №1417);

12) в підвальних приміщеннях спального, лікувального корпусів та їдальні, складських приміщеннях, пральні розетки встановлені безпосередньо на горючі основи (що є порушенням розділу IV глави 1 пункту 1.18 Правил №1417);

13) в підвальних приміщеннях спального, лікувального корпусів та їдальні, складських приміщеннях підключення світильників влаштовано з порушенням вимог ПУЕ (що є порушенням розділу IV глави 1 пункту 1.8, 1.18 Правил №1417);

14) не проведено коригування планів евакуації людей на випадок пожежі (що є порушенням розділу IІ пункту 6 Правил №1417);

15) допущено зняття пристроїв для самозачинення дверей сходових кліток, коридорів, холів, а також фіксування самозакривних дверей у відчиненому положенні (що є порушенням розділу IІІ глави 2 пункту 2.37 Правил №1417);

16) на в'їздах (виїздах) на територію санаторію не встановлено схеми території, в яких слід вказувати розміщення будівель, водойм, гідрантів, пірсів та градирень, під'їздів пожежних автомобілів до них (що є порушенням розділу IІІ глави 1 пункту 1.8, 1.18 Правил №1417);

17) системи протипожежного захисту корпусів санаторію не справні та не утримуються в постійній готовності до виконання роботи (що є порушенням розділу V глави 1 пункту 1.1, 1.4 Правил №1417);

18) будинки, приміщення не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (модульні системи локального пожежогасіння в приміщенні кухні в зоні із кухонним обладнанням, система оповіщення людей про пожежу та управління евакуацією людей, система передавання тривожних сповіщень) (що є порушенням розділу V глави 1 пункту 1.2 Правил №1417);

19) пожежні крап-комплекти укомплектовані пожежними рукавами однакового з ним діаметра та стволами, а також важелем для полегшення відкривання вентиля (що є порушенням розділу V глави 2 пункту 2.2 підпункту 2 Правил №1417);

20) сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечено евакуаційним освітленням (що є порушенням розділу IІІ глави 2 пункту 2.31 Правил №1417);

21) оздоблення стін коридору першого поверху лікувального корпусу влаштовано матеріалами без визначених показників пожежної небезпеки (що є порушенням розділу IІІ глави 2 пункту 2.23 Правил №1417);

22) евакуаційні виходи з центрального холу, з холу лікувального корпусу на 1- му поверсі, зі сходової клітини поблизу ліфтів та із залу їдальні закриті на замки (що є порушенням розділу IІІ глави 2 пункту 2.37 Правил №1417);

23) електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати в коридорі 1- го поверху лікувального корпусу вмонтовано в горюче оздоблення стін (що є порушенням розділу IV глави 1 пункту 1.17 Правил №1417);

24) в коридорах спального корпусу проводиться зберігання меблів (що є порушенням розділу IІІ глави 2 пункту 2.37 Правил №1417);

25) двері технічних поверхів, підвалів утримуються відчиненими (що є порушенням розділу IІІ глави 2 пункту 2.12 Правил №1417);

26) у житлових номерах, кімнатах санаторію не вивішені на видимих місцях: план евакуації з відповідного поверху із зазначенням даного номера, кімнати, евакуаційних виходів та шляхів руху до них, місць розміщення первинних засобів пожежогасіння та ручних пожежних сповіщувачів. а також необхідний пояснювальний текст і пам'ятка про дії на випадок виникнення пожежі (що є порушенням розділу IV глави 5 пункту 5.1 Правил №1417);

27) пожежний щит біля котельні не доукомплектовано пожежним інвентарем (що є порушенням розділу V глави 3 пункту 3.11 Правил №1417);

28) обмежено доступ до пожежного кран-комплекту в залі їдальні (що є порушенням розділу IV глави 2 пункту 2.2 підпункту 9 Правил №1417);

29) на вікнах приміщень сходової клітини лікувального корпусу встановлено глухі грати, які не розкривні та не розсувні під час перебування людей в приміщеннях (що є порушенням розділу IІІ глави 2 пункту 2.16 Правил №1417);

30) проводиться експлуатація світильників зі знятими ковпаками (розсіювачами) в підвалах лікувального та спального корпусів (що є порушенням розділу IV глави 1 пункту 1.18 Правил №1417);

31) в клубі, в холах, коридорах спального та лікувального корпусів килими та килимові доріжки не прикріплені до підлоги та відсутні документи щодо визначення показників по пожежній небезпеці цих покриттів (що є порушенням розділу IV глави 2 пункту 2.28 Правил №1417);

32) не проведено технічне обслуговування і перевірка на працездатність шляхом пуску води пожежних кран-комплектів санаторію (що є порушенням розділу V глави 2 пункту 2.2 підпункту 9 Правил №1417);

33) в приміщенні насосної станції не вивішені загальна схема протипожежного водопостачання та схема обв'язки насосів (що є порушенням розділу V глави 2 пункту 2.1 підпункту 1 Правил №1417);

34) в залі їдальні опорядження (облицювання) стелі влаштовано матеріалами без визначених показників по пожежній небезпеці (що є порушенням розділу IІІ глави 2 пункту 2.17 Правил №1417);

35) у приміщенні клубу опорядження (облицювання) стін влаштовано матеріалами без визначених показників по пожежній небезпеці (що є порушенням розділу IІІ глави 2 пункту 2.17 Правил №1417);

36) пожежний кран-комплект в підвалі їдальні не розміщено у вбудованій або навісній шафці (що є порушенням розділу V глави 2 пункту підпункту 6 Правил №1417);

37) у виробничих приміщеннях їдальні на дверцятах пожежних шафок із зовнішнього боку не вказано після літерного індексу «ПК» порядковий номер крана та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів, а також позначки про наявність вогнегасників згідно ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (що є порушенням розділу V глави 2 пункту 2.2 підпункту 96,9 Правил №1417);

38) приміщення санаторію не забезпечені необхідною кількістю вогнегасників (що є порушенням розділу V глави 3 пункту 3.6, 3.9 Правил №1417);

39) не проведено технічне обслуговування наявних в санаторії вогнегасників відповідно до ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги» (що є порушенням розділу V глави 3 пункту 3.17 Правил №1417);

40) до пожежної водойми (резервуару) не влаштовано під'їзд з майданчиком розміром не менше 12 х 12 м для встановлення пожежних автомобілів і забирання води будь-якої пори року.

Примірник акта № 209 від 28.10.2019 вручений під підпис заступнику директора санаторію Луговому С.П. 28.10.2019 (том 1 а.с. 20).

Позивач звертає увагу звертає суду на той факт, що значна частина з перелічених порушень не усунуті санаторієм «Батьківщина» впродовж кількох років незважаючи на таку вказівку, видану за приписом №28 від 11.10.2017 (том 1 а.с. 25-27); станом на 28.10.2019 ці порушення санаторій так і не усунув.

28.10.2019 інспектор Трускавецького МВ ГУ ДСНС у Львівській області склав протокол про адміністративне правопорушення ЛВ №011959 відповідно до статті 175 Кодексу України про адміністративні правопорушення на заступника директора санаторію «Батьківщина» ОСОБА_1 (том 1 а.с. 21) та прийняв постанову ЛВ №011959 про накладення адміністративного стягнення, відповідно до якої заступника директора санаторію ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 68 грн. (том 1 а.с. 22-23). Сума штрафу сплачена заступником директора санаторію, що підтверджується квитанцією (том 1 а.с. 24).

В ході розгляду справи судом позивач тричі проводив позапланові перевірки позивача на предмет усунення порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки (акт №35 від 18.09.2020, том 1 а.с. 176-184; акт №46 від 11.12.2020, том 1 а.с. 206-213, востаннє акт №56 від 12.04.2021, том 2 а.с. 38-45). Станом на дату розгляду справи відсутні докази усунення таких шести порушень (зафіксовані за результатами проведення позапланової перевірки санаторію щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, акт №56 від 12.04.2021, том 2 а.с. 44):

- не справні кнопки дистанційного запуску пожежних насосів (порушення розділу V глави 2 пункту 2.2 підпункту 9 Правил №1417);

- системи протипожежного захисту корпусів санаторію не справні та не утримуються в постійній готовності до виконання роботи (порушенням розділу V глави 1 пункту 1.1, 1.4 Правил №1417);

- будинки та приміщення не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (модульні системи локального пожежогасіння в приміщенні кухні в зоні із кухонним обладнанням, система оповіщення людей про пожежу та управління евакуацією людей, система передавання тривожних сповіщень) (порушенням розділу V глави 1 пункту 1.2 Правил №1417);

- сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечено евакуаційним освітленням (порушенням розділу IІІ глави 2 пункту 2.31 Правил №1417);

- відсутні документи щодо визначення показників по пожежній небезпеці килимових покриттів підлоги в клубі, в холах, коридорах спального та лікувального корпусів (порушенням розділу IV глави 2 пункту 2.28 Правил №1417);

- двері входу з їдальні відкриваються не в напрямку евакуації людей з приміщення (розділу IІІ глави 2 пункту 2.31 Правил №1417).

Вирішуючи питання про обґрунтованість позовних вимог суд керувався такими нормами права:

відповідно до частини першої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. В статті 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює Кодекс цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI (далі - Кодекс цивільного захисту).

Відповідно до статті 64 Кодексу центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять:

1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду;

2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки;

3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно з пунктами 1,7 Положення про Державна служба України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, затверджене наказом ДСНС 04.02.2013 № 3 у редакції наказу ДСНС 12.11.2018 №661 ГУ ДСНС України у Львівській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Серед основних завдань Головного управління на відповідній території, визначених в 3 Положення, є: - реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; - здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; - внесення на розгляд ДСНС пропозицій щодо забезпечення формування та реалізації державної політики у зазначених сферах; - реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.

Згідно з пунктом 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до приписів частин першої, другої статті 68 Кодексу цивільного захисту посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Підстави для зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів визначені в статті 70 Кодексу цивільного захисту. Відповідно до частини першої цієї статті підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга статті 70 Кодексу цивільного захисту).

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання може бути виключно за рішенням суду. Відповідно до частини 7 статті 7 згаданого Закону орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва, (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.

Отже, діяльність суб'єкта господарювання може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі рішення суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

За визначенням, наведеним в статті 2 Кодексу цивільного захисту України:

- засоби протипожежного захисту - технічні засоби, призначені для запобігання, виявлення, локалізації та ліквідації пожеж, захисту людей, матеріальних цінностей та довкілля від впливу небезпечних факторів пожежі;

- засоби цивільного захисту - протипожежна, аварійно-рятувальна та інша спеціальна техніка, обладнання, механізми, прилади, інструменти, вироби медичного призначення, лікарські засоби, засоби колективного та індивідуального захисту, які призначені та використовуються під час виконання завдань цивільного захисту;

- пожежа - неконтрольований процес знищування або пошкодження вогнем майна, під час якого виникають чинники, небезпечні для істот та навколишнього природного середовища;

- пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю;

- система оповіщення - комплекс організаційно-технічних заходів, апаратури і технічних засобів оповіщення, апаратури, засобів та каналів зв'язку, призначених для своєчасного доведення сигналів та інформації про виникнення надзвичайних ситуацій до центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій та населення;

- техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.

Відповідно до пункту 21 частини першої статті 20 Кодексу цивільного захисту України до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки.

Відповідно до пункту 33 частини другої статті 17 Кодексу цивільного захисту України та з метою вдосконалення нормативно-правового забезпечення у сфері пожежної безпеки Міністерство внутрішніх справ України прийняло наказ №1417 від 30.12.2014, яким затвердило Правила пожежної безпеки в Україні (далі - Правила №1417). Ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд (далі - об'єкт).

Згідно з пунктом 2 Правил №1417 такі є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами державної влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Правил №1417 містять такі приписи:

- система внутрішнього протипожежного водопроводу повинна відповідати вимогам, зокрема, пожежні кран-комплекти не рідше одного разу на рік підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні кран-комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання (розділ V пункту 2.2 підпункту 9);

- усі системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах (розділ V пункт 1.1);

- будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (розділ V пункт 1.2);

- підтримання експлуатаційної придатності (технічне обслуговування) СПЗ здійснюється відповідно до вимог технічної документації підприємств-виготовлювачів та затверджених регламентів робіт з технічного обслуговування (розділ V пункт 1.4);

- сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації мають бути забезпечені евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей (розділ ІІІ пункт 2.31);

- двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень) (розділ ІІІ пункт 2.27).

При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:

Під час позапланової перевірки спеціалізованого Трускавецького санаторію «Батьківщина» ГУ ДСНС у Львівській області виявило численні порушення вимог законодавства у сфері техногенної і пожежної безпеки, які створюють загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатимуть її гасінню та евакуації людей. На сторінці 13 акта перевірки №209 від 28.10.2019 здійснено опис виявлених порушень (із сорока пунктів) Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 в будівлях спального корпусу, лікувального корпусу з переходом, бойлерної, адміністративного корпусу з харчоблоком та переходом санаторію «Батьківщина». Відповідно до приписів статті 20 Кодексу цивільного захисту обов'язок забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки покладено на суб'єкта господарювання.

Суд враховує, що значна частина цих порушень була виявлена в 2017 році, контролюючий орган зобов'язував комунальний заклад приписом №28 від 11.10.2017 усунути порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, які відповідач в повній мірі до 2019 так і не усунув, отже такі порушення є триваючими. В процесі розгляду цієї справи відповідач усунув значну частину порушень, зафіксованих в акті перевірки №209 від 28.10.2019, відповідач тричі ініціював проведення повторної перевірки з метою підтвердження усунення порушень. Так, за результатом позапланової перевірки санаторію «Батьківщина», що зафіксовано в акті №56 від 12.04.2021 залишаються невиконаними шість порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, тому суд обмежується оцінкою обставин, відображених в розділу V акта перевірки №56 від 12.04.2021 (том 2 а.с. 44).

Відповідач надав суду договір №61 про закупівлю «Електромонтажні роботи» код -45310000-3 (послуги по встановленню системи пожежної сигналізації - монтаж та пуско-налагоджування на об'єкті Спеціалізований Трускавецький санаторій «Батьківщина») від 12.05.2021, з оплати послуг встановлення, монтажу та пусконаладки системи пожежної сигналізації, повідомив про виділені кошти на ці робота та клопотав перед судом про надання часу для повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Ці обставини (укладення договорів на монтаж та налагодження сигналізації тощо) не можуть бути підставою для відмови в задоволенні позову чи подальшого відкладення судового засідання. Суд враховує, що укладений санаторієм договір №61 від 12.05.2021 передбачає виконання робіт/надання послуг по встановленню системи пожежної сигналізації в строк до 31.12.2021, тобто понад будь-які розумні строки вирішення судом справи.

З огляду на встановлені фактичні обставини справи суд погоджується з висновками ГУ ДСНС у Львівській області, що експлуатація будівель спального корпусу, лікувального корпусу з переходом, бойлерної, адміністративного корпусу з харчоблоком та переходом санаторію «Батьківщина» до повного усунення перелічених в акті перевірки №56 від 12.04.2021 порушень безпосередньо зумовлює ризик виникнення надзвичайної ситуації (пожежі), а невиконання вимог ГУ ДСНС у Львівській області щодо усунення таких порушень, відповідно, зумовлює загрозу життю та здоров'ю людей. Тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги ГУ ДСНС у Львівській області щодо зупинення роботи зазначених будівель до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Суд зазначає, що застосування зазначеного заходу реагування є необхідним оперативним та превентивним заходом, мета якого усунути існування загрози життю та здоров'ю людей, а також недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій, відповідно, ризику завдання шкоди життю та здоров'ю людині. Відповідач може відновити експлуатацію відповідних будівель після повідомлення органу державного нагляду (контролю), який ініціював їх зупинення, про усунення ним усіх порушень, зафіксованих в акті №56 від 12.04.2021.

Разом з тим, суд зауважує, що пропонований позивачем спосіб виконання рішення суду (шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення будівель від джерел живлення) є невиправданим обмеженням, яке суд не має підстав застосовувати - адже таке перешкоджатиме вчиненню санаторієм та його постачальниками (виконавцем робіт по встановленню, монтажу та налагодженню пожежної сигналізації, аварійного освітлення тощо) робіт по усуненню порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, а отже - фактично унеможливить виконання вимог органу державного нагляду. В цій частині в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги ГУ ДСНС у Львівській області до спеціалізованого Трускавецького санаторію «Батьківщина» підлягають задоволенню частково.

Оскільки позивач у цій справі є суб'єктом владних повноважень та не надав доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, визначених статтею 139 КАС України підстав для стягнення судових витрать з відповідача не встановлено.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 126, 139, 205, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зупинити роботу будівель спального корпусу, лікувального корпусу з переходом, бойлерної, адміністративного корпусу з харчоблоком та переходом спеціалізованого Трускавецького санаторію "Батьківщина" за адресою: Львівська область, місто Трускавець, вулиця Городище, будинок 6, - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зафіксованих в пунктах 1-6 розділу "Опис виявлених порушень вимог законодавства" акта № 56 від 12.04.2021.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на позивача.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене 27.05.2021.

Суддя Москаль Р.М.