Справа №2а-39/07
про закриття провадження у справі
19 січня 2007 року Київський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого судді Коваленко В.В.,
при секретарі Гилка Д.Т.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до ОСОБА_1 про стягнення податку з доходів фізичних осіб у сумі 783, 59 гривень , -
Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька звернулась до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення податку з доходів фізичних осіб у сумі 783, 59 гривень, мотивуючи свої вимоги тим, що з першого січня 2004 року набув чинності Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 року № 889-IV. Цей Закон встановлює нові правила оподаткування доходів з фізичних осіб, у тому числі доходів, які були отриманні, у вигляді вартості успадкованого майна.
Пунктом 4.2.14 Закону № 889 регламентується включення доходів у вигляді вартості успадкованого майна, у межах, що підлягає оподаткуванню цим податком згідно з нормами статті 13 цього Закону. Таким чином, доходи у вигляді вартості будь-якого успадкованого майна в 2005 році повинні включатися в оподатковуваний доход спадкоємців - фізичних осіб. Головне, щоб право спадкування було оформлено "у порядку, передбаченому законодавством".
Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою у вигляді спадщини, регламентується ст. 13 Закону № 889. Стаття 13 Закону № 889 відповідно до вимог пункту 22.1.5 Заключних положень Закону набула чинності з 1 січня 2005 року.
Пунктом 6 розділу 17 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України " від 25.03.2005 року № 2505-IV до ст. 13 Закону № 889- IV внесено зміни, згідно з якими починаючи з другого кварталу 2005 року не підлягають оподаткуванню (включенню до річної податкової декларації за 2005 рік) доходи, одержані у вигляді вартості нерухомих та рухомих об"єктів спадщини спадкоємцями, які відносяться до члена сім"ї спадкодавця першого та другого ступеня споріднення.
Прикінцевими положеннями Закону № 2505- IV встановлено, що ст. 13 (у новій редакції) набирає чинності з 01 квітня 2005 року.
Таким чином, якщо свідоцтво про право на спадщину рухомого та нерухомого (квартир, кімнат, будинків, дачних ділянок, присадибних ділянок, земельних часток (паїв) тощо) майна було отримано спадкоємцем першого чи другого ступеня споріднення починаючи з 1 квітня 2005 року, то такий спадкоємець не повинен включати у податкову
декларацію за наслідками 2005 року та наступних років вартість такої спадщини та сплачувати податок з доходів фізичних осіб.
Таким чином, якщо свідоцтво про право на спадщину у вигляді нерухомого майна було одержано у період зІНФОРМАЦІЯ_1 то спадкоємець другого ступеня повинен включити у податкову декларацію за наслідками 2005 року вартість такої спадщини та сплатити неї податок з доходів фізичних осібза ставкою 13 %.
ОСОБА_1 у першому кварталі 2006 року до ДШ у Київському районі м. Донецька була подана декларація про доходи, одержані зІНФОРМАЦІЯ_2, згідно із якою сума одержаного доходу у зв"язку із отриманням спадщини за заповітом складає 15 671, 81 грн.
На підставі вище викладеного позивач просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 податок з доходів фізичних осіб у сумі 783,59 грн.
Представник позивача у судовому засіданні заявив клопотання про закритття провадження по справі, так як позовні вимоги належить розглядати у порядку цивільного судочинства, тому що йде мова про стягнення податку з доходів фізичних осіб.
Відповідач в судовому засіданні просив вирішити питання про закриття провадження у справі згідно діючого законодавства.
Заслухав пояснення представника позивача, відповідача, суд приходить до висновку, що провадження у даній адміністративній справіі підлягає закриттю.
Відповідно до п.1 ч.І ст. 157 КАС України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Оскільки у судовому засіданні встановлено, що позивач просить стягнути з відповідача податку з доходів фізичних осіб, а також враховуючи, що ч.1 ст. 15 ЦПК України передбачене, що компетенція судів щодо розгляду цивільних справ поширюється на справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, суд приходить до висновку, що дану справу необхідно розглядати в порядку цивільного судочинства, у зв'язку з чим закриває провадження у справі.
На підставі вищевикладеного, керуючись п.1 ч.І ст. 157 КАС України, суд, -
Закрити провадження по адміністративній справі за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до ОСОБА_1 про стягнення податку з доходів фізичних осіб.
Ухвалу суду може бути оскаржено в Апеляційний суд Донецької області через Київський районний суд м. Донецька шляхом подачі в 5-ти денний строк с дня винесення ухвали заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 10 днів
апеляційної скарги, або у порядку ч. 5 ст. 186 КАС України