Рішення від 24.05.2021 по справі 480/854/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2021 р. Справа № 480/854/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання рішення і бездіяльності протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій, з урахуванням уточнень (а.с.60), просив:

1) визнати рішення і бездіяльність відповідача щодо відмови у перерахунку призначеної позивачу пенсії протиправними, скасувати рішення відповідача № 822598 від 22 липня 2020 року про відмову у перерахунку пенсії;

2) зобов'язати здійснити її перерахунок (обчислити) з 1 червня 2020 року відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п.131 Прикінцевих положень цього Закону.

В обґрунтування позову вказує на протиправність рішення відповідача, яким йому було відмовлено у перерахунку пенсії з підстав не поширення ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про прокуратуру".

Позивач зазначає, що за чинним пенсійним законодавством прокурори, яким пенсію призначено за умовами Закону України "Про прокуратуру" на час роботи на прокурорських посадах при обчисленні розміну їх пенсії прирівняні до пенсіонерів за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Стверджує, що Законом визначено чітко дві умови у їх сукупності, за яких пенсія не перераховується, у той же час, під ці умови позивач не підпадає, оскільки йому пенсія призначена не за Законом України "Про пенсійне забезпечення", а за спеціальним Законом - Законом України "Про прокуратуру". А тому позивач вважає, що особи, яким пенсію призначено за Законом України "Про прокуратуру" не підпадають під обмеження, визначені абз.7 ч.4 ст. 42 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою суду від 08.02.2021 вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому вказав наступне. Позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії за вислугою років, яка призначена відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» за принципом, який застосовується до перерахунку пенсії, призначеної за віком для працюючих пенсіонерів, однак таких норм Закон України № 1058-ІV не передбачає.

Так, відповідно до п. 13-1 Прикінцевих положень Закон України № 1058, з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю І та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність" у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону (тобто, Закон України № 1058-ІV).

Як було зазначено в позовній заяві, стаття 42 Закон України № 1058-ІV передбачає порядок індексації та перерахунку пенсії в солідарній системі. Стаття 9 Закон України № 1058-ІУ визначає, що в солідарній системі; призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Законодавець не включив до переліку пенсійних виплат, які призначаються в солідарній системі пенсію за вислугу років.

Отже, відповідач робить висновок, що на підставі Закон України № 1058- ІV перерахунок пенсії за вислугою років здійснити не можна.

Також щодо стягнення судового збору зазначив, що згідно ст.73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" забороняється використання коштів Пенсійного фонду України на цілі, не передбачені цим Законом. Враховуючи заборону використовувати кошти на цілі, не передбачені пенсійним законодавством, та відсутність рахунків в органах Казначейства вказав, що правильним буде відшкодування понесених судових витрат позивача за рахунок Державного бюджету України.

Відтак, просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Позивач подав відповідь на відзив, в якій, не погодившись з доводами представника відповідача, викладеними у відзиві, позовні вимоги, з урахуванням уточнень, підтримав, та просив суд їх задовольнити у повному обсязі. Наголошує на тому, що у ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не вказано, що перерахунок пенсії стосується пенсій у солідарній системі.

Ухвалою суду було відмовлено у задоволенні заяви представника ГУ ПФУ в Сумській області про поновлення строку для подання відзиву на позовну заяв.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області з 12.05.2016 та йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру», що вбачається, у тому числі з протоколу про перерахунок пенсії (а.с.57).

Після призначення пенсії позивач продовжив працювати в органах прокуратури, що підтверджується записами трудової книжки ОСОБА_1 (а.с.14) та не заперечується представником відповідача у відзиві.

20.07.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії, у якій просив провести перерахунок призначеної йому пенсії у порядку, визначеному ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон України № 1058-ІV) та п. 13-1 його Прикінцевих положень у зв'язку із настанням підстави - за кожні два відпрацьовані роки (а.с.10,46).

Рішенням ГУ ПФУ в Сумській області від 22.07.2020 №822598 відмовило у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058-ІV, оскільки дія вказаної частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах Закону України "Про прокуратуру" (а.с.16).

Про прийняте рішення позивача повідомлено листом від 30.07.2020 (а.с.15, 47).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, що в даному випадку склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Так, з 1 січня 2004 року набрав чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон України № 1058-ІV), який, є основним законом, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII, яким Прикінцеві положення Закону України №1058-IV доповнено, зокрема, пунктом, 13-1.

Згідно з пунктом 13-1 Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VІ (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність" у п е р і о д р о б о т и на посадах державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.

Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється.

Виплата працюючим пенсіонерам у період роботи на інших посадах пенсій, призначених на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", з 1 жовтня 2017 року поновлюється у розмірах, що були встановлені відповідними законами.

Таким чином, пунктом 13-1 Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV в редакції, яка застосовується з 1 жовтня 2017 року, передбачено, що пенсія працюючому пенсіонеру, призначена на умовах Закону України "Про прокуратуру", виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України № 1058-IV.

Враховуючи, що пенсія позивачу призначена з 12.05.2016, тобто, після набрання чинності Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", а позивач продовжує працювати в органах прокуратури, з 01.10.2017 його пенсія підлягає виплаті у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України №1058-IV, у даному випадку - у розмірі пенсії за віком, що також вбачається і з протоколу про перерахунок пенсії (а.с.18).

При цьому, матеріалами справи підтверджено (а.с.17-18, 63-64), а представником відповідача не заперечується, що з 01.10.2017 розмір пенсії позивача обраховано відповідно до ст.27 Закону України № 1058-IV з розрахунку страхового стажу в 22 роки 8 місяців 10 днів. В подальшому, після проведених перерахунків пенсії позивача (а.с.17-18, 63-64), відповідачем не було враховано до страхового стажу періоди роботи позивача після призначення пенсії, який не змінився та враховано як і раніше лише 22 роки 8 місяців 10 днів.

Водночас, відповідно до ч.4 ст.42 Закону України № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч.4 ст.24 Закону України № 1058-IV).

Відтак, враховуючи вищевикладене, з огляду на те, що позивач, який на даний час є отримувачем пенсії, розмір якої визначається відповідно до Закону України №1058-IV, після призначення пенсії 12.05.2016 пропрацював та продовжує працювати в органах прокуратури понад 24 місяці, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з 01.08.2020 відповідно до ч.4 ст.42 Закону України №1058-IV та п.13-1 Прикінцевих положень цього Закону.

При цьому посилання в оскаржуваному рішенні на те, що ч.4 ст.42 Закону України №1058-IV не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах Закону України «Про прокуратуру» є необґрунтованим, враховуючи наступне.

Обґрунтовуючи свою позицію, представник відповідача стверджує, що оскільки ст.42 Закону України №1058-IV передбачає порядок індексації та перерахунок пенсії в солідарній системі, а в солідарній системі згідно ст.9 цього ж Закону відсутня така пенсійна виплата як пенсія за вислугу років, то вважає, що позивач не має право на перерахунок пенсії.

Водночас, суд наголошує, що стаття 42 Закону України №1058-IV, яка має назву «Індексація та перерахунок пенсій» передбачає не лише порядок індексації, а й перерахунок пенсії, який визначено в частині 4 даної статті. При цьому частина 4 статті 42 Закону України №1058-IV, містить абзац сьомий, який є спеціальним до даної норми, та який передбачає виключні умови, за яких перерахунок пенсії, відповідно до даної частини не здійснюється. Так, відповідно до абз.7 ч.4 ст.42 Закону України №1058-IV Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

Тобто для відмови у перерахунку пенсії у даному випадку має бути наявні одночасно дві умови: 1) призначення пенсії за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", 2) не досягнення віку, встановленого статтею 26 цього Закону. Водночас, враховуючи, що позивачу пенсія призначена за вислугу років на підставі спеціального Закону - Закону України «Про прокуратури», у даному випадку відсутня одночасна наявність зазначених вище умов.

Відтак, оскаржуване рішення, прийняте з порушенням Закону України №1058-IV, воно не може відповідати критеріям правомірності, визначеним в ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому суд з урахуванням ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає необхідним визнати таке рішення протиправним і скасувати та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії з 01.08.2020 відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п.13-1 Прикінцевих положень цього Закону.

Разом з тим, щодо вимог в частині визнання бездіяльності відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку, суд зазначає, що надання правової оцінки рішенню відповідача від 22.07.2020 за №822598, визнання його протиправним та скасування, а також зобов'язання відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії з 01.08.2020 відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п.13-1 Прикінцевих положень цього Закону, є належним і допустимим способом захисту прав позивача у даній справі, що у повній мірі відновлює порушене право позивача, а тому суд вбачає необхідним у задоволенні позовних вимог в частині визнання бездіяльності відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку відмовити.

Щодо дати проведення перерахунку, суд зазначає наступне.

Згідно із ч.1 ст. 44 Закону України №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно із ч.4 ст. 45 Закону №1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як встановлено судом, позивач із заявою про перерахунок пенсії звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області 20.07.2020. Факт отримання відповідачем даної заяви 20.07.2020 не заперечувався. Тобто, саме 20.07.2020 є датою звернення позивача до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії. Таким чином, суд визначає, що згідно із ч.4 ст. 44 Закону №1058 позивачу має бути призначена пенсія саме з першого числа наступного місяця, в якому ОСОБА_1 подав заяву про перерахунок пенсії, тобто, з 01.08.2020. Відтак, вимоги в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 01.06.2020 задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань в рахунок повернення суму судового збору в розмірі 908,00грн., сплачених позивачем за подання позовної заяви згідно платіжного доручення від 29.01.2021 (а.с.9).

При цьому, посилання відповідача у відзиві в обґрунтування своєї позиції щодо вимоги про стягнення судового збору, на ст.73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не приймається судом до уваги, оскільки вказана обставина не звільняє суд від вирішення в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розподіл судових витрат та стягнення саме з відповідача - суб'єкта владних повноважень за рахунок його бюджетних асигнувань в рахунок повернення сплачений судовий збір, у разі, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання рішення і бездіяльності протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 22.07.2020 №822598 щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.08.2020 відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п.13-1 Прикінцевих положень цього Закону.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00коп.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 24.05.2021.

Суддя І.Г. Шевченко