24 травня 2021 року Справа № 480/878/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кунець О.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми клопотання представника позивача про залучення співвідповідача до участі у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
У провадженні Сумського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області, в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області про зобов'язання ОСОБА_1 повернути зайво отриману суму субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (житлової субсидії), викладене в листі-повідомленні від 18.02.2020 № 04-15/2-447.
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області від 24.02.2020 «Повідомлення про призначення субсидії на ЖКП», відповідно до якого з лютого 2020 року житлова субсидія для ОСОБА_1 була відмінена;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області поновити нарахування житлової субсидії ОСОБА_1 , починаючи з лютого 2020 року.
Ухвалою суду від 05.02.2021 прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження в адміністративній справі, визначено, що розгляд справи буде здійснюватись за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
05.05.2021 від представника позивача до суду надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості співвідповідача Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації Сумської області. В обґрунтування клопотання зазначає, що оскільки Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області з 14.01.2021 перебуває в стані припинення, а Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації Сумської області є майбутнім правонаступником первісного відповідача, на підставі Положення про управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації Сумської області, затвердженого розпорядженням голови Охтирської районної державної адміністрації від 08.02.2021 №40-ОД, та підпункту 18 пункту 1 Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 №807-ІХ, на думку позивача, наявні підстави для залучення співвідповідача.
Суд зауважує, що в період з 11.05.2021 по 21.05.2021 головуюча по справі суддя Кунець О.М. перебувала у щорічній відпустці.
Дослідивши доводи клопотання, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Згідно з ч. 4 ст. 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Згідно з ч.ч. 5-7 ст.48 КАС України під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача. Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1635-р «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій», статті 7-1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1321 відбувається реорганізація районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою реорганізована шляхом приєднання Тростянецької РДА до Охтирської РДА.
Відповідно до розпорядження голови Тростянецької районної державної адміністрації № 10-ОД від 14.01.2021 "Про припинення діяльності шляхом ліквідації управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області" відбувається процес ліквідації Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації.
Відповідно до ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань, Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03198037) перебуває у стані припинення з 14.01.2021. Проте, станом на 24.05.2021 запис про її припинення відсутній, як і відомості щодо правонаступника не зазначені.
Слід також відмітити, що Положенням про управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації Сумської області, затвердженого розпорядженням голови Охтирської районної державної адміністрації від 08.02.2021 №40-ОД не передбачено, що Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації Сумської області є правонаступником прав та обов'язків Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації.
Суд зазначає, що представником позивача не надано доказів припинення Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації, як і доказів того, що Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації Сумської області є правонаступником первісного відповідача, а тому клопотання представника позивача про залучення співвідповідача є необґрунтованим, в зв'язку з чим суд відмовляє у задоволенні останнього.
Керуючись ст.ст. 48, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні клопотання представника позивача про залучення співвідповідача у справі №480/878/21 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Кунець