20 квітня 2021 року № 320/3924/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши в порядку письмового провадження питання про прийняття звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Київській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ГУ ПФУ у Київській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31 січня 2020 р. адміністративний позов задоволено. Визнано противоправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Київський області щодо відмови у перерахунку та виплаті перерахованої пенсії ОСОБА_1 за минулий період, на підставі Довідки № 1-24.2.2/3074/19 від 05.06.2019р. наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, починаючи з 18.07.2018р.. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області з 18 липня 2018 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 68 процентів від грошового забезпечення для обчислення пенсії, яка становить 20538,04 грн., на підставі Довідки № 1-24.2.2/3074/19 від 05.06.2019р., наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмеження максимального розміру пенсії, та стягнути заборгованість, як різницю між отриманою та перерахованою пенсії з 18 липня 2018 року з Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області згідно проведеного перерахунку на користь ОСОБА_1 . Стягнуто на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548). Дане рішення суду набрало законної сили 07.09.2020.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.02.2021 заяву позивача про встановлення судового контролю в адміністративній справі №320/3924/19 задоволено. Встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області строк для надання суду звіту про виконання судового рішення від 30.01.2020 в адміністративній справі №320/3924/19 із наданням суду доказів, що підтверджують виконання судового рішення, - протягом 7 днів з дня набрання законної сили даною ухвалою суду.
На адресу суду 18.03.2021 від представника відповідача надійшов звіт про виконання судового рішення та повідомлено, що рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2020 виконано у повному обсязі.
Судове засідання 12.04.2021 знято з розгляду, у зв'язку з перебуванням судді у відпустці та наступне судове засідання призначено на 20.04.2021.
В судове засідання з розгляду питання щодо прийняття звіту про виконання судового рішення 20.04.2021, сторони не прибули повідомлені належним чином. Представник ОСОБА_1 08.04.2021 подав до суду заяву в якій просив розглядати звіт без його участі в порядку письмового провадження.
На підставі ст. 205 КАС України, суд вирішив подальший розгляд звіту здійснювати у порядку письмового провадження.
Розглядаючи питання про виконання судового рішення суд зазначає таке.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини 2 статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від десяти до тридцяти мінімальних заробітних плат.
Суд зазначає, що ГУ ПФУ у Київській області зобов'язано надати суду звіту про виконання даного судового рішення.
ГУ ПФУ у Київській області подано до суду звіт з якого вбачається, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2020 по справі № 320/3924/19 зобов'язано Головне управління здійснити перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 68% від грошового забезпечення для обчислення пенсії, яка становить 20538,04 грн., на підставі довідки № 1-24.2.2/3074/19 від 05.06.2019, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмеження максимального розміру пенсії, та стягнуто заборгованість, як різницю між отриманою та перерахованою пенсії з 18.07.2018 з Головного управління згідно проведеного перерахунку на користь позивача.
На виконання зазначеного рішення суду головне управління здійснило перерахунок пенсії в порядку, визначеному судовим рішенням, за період з липня 2018 року по грудень 2018 року.
Сума доплати по перерахунку за період з липня 2018 року по грудень 2018 року становить 13931,27 грн..
Крім того, звертаю увагу суду, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 10.04.2020 по справі № 320/3741/19 зобов'язано здійснити з 01.01.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 28.05.2019 № 1-24.2.2/2827/19, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, виходячи з розрахунку 68% від грошового забезпечення для обчислення пенсії, яке становить 24367,80 грн., без обмеження пенсійних виплат максимальним розміром, зазначене рішення набрало законної сили 26.08.2020.
Тому, оскільки грошове забезпечення передбачене рішенням суду від 10.04.2020 по справі № 320/3741/19 у розмірі 24367,80 є більшим за 20538,04, то розрахунок на доплату на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2020 по справі № 320/3924/19 здійснено за період з 18.07.2018 по 31.12.2018.
Судові рішення виконується органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань.
Відповідно, до статті 8 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі Додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» в редакції від 05.10.2016, що встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.
Керуючись частиною 1,2 статті 3 вищезазначеного Закону:
Стаття 3, особливості виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу:
1.Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
2.Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.
Також, відповідно до частини 2 статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII, рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Аналізуючи резолютивну частину рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2020 по справі № 320/3924/19, а саме: перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 68% від грошового забезпечення для обчислення пенсії, яка становить 20538,04 грн., на підставі довідки № 1-24.2.2/3074/19 від 05.06.2019 (розрахунок на доплату за період з 18.07.2018 по 31.12.2018 додається) та стягнути заборгованість, як різницю між отриманою та перерахованою пенсії з 18.07.2018 з Головного управління згідно проведеного перерахунку на користь Позивача, то слід зазначити, що відповідно до вимог чинного законодавства виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Пленум Вищого адміністративного суду України у своїй постанові від 29.09.2016 № 14 узагальнив практику вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з виконанням рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган або державна установа, підприємство, організація.
Зазначено, що Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» на Державну казначейську службу України покладено обов'язок виконання рішень суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган, державне підприємство, установа, організація, у тому числі й органи Пенсійного фонду України. Такий обов'язок органів Державної казначейської служби України є безумовним, отже, не залежить від наявності в органах Казначейства відкритих рахунків Пенсійного фонду України.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку (стаття 129-1 Конституції України).
Статтею 25 Бюджетного кодексу України уповноважено Казначейство України здійснювати безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Відповідно до пункту 3 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» заборгованість за судовими рішеннями підлягає погашенню у такій черговості:
-у першу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника;
-у другу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду, пов'язаними з трудовими правовідносинами;
-у третю чергу погашається заборгованість за всіма іншими рішеннями суду.
Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків (стаття 95 Конституції України).
Законами про Державний бюджет України щорічно передбачаються кошти для погашення заборгованості.
Абзацом другим підпункту 1 пункту 9 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України встановлено, що безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за черговістю надходження таких рішень.
Механізм безспірного списання встановлений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі - Порядок № 845).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 845 зазначено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Отже, беручи до уваги вищевикладене, Головним управлінням рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2020 по справі № 320/3924/19 виконано в межах покладених судом зобов'язань в повному обсязі, а саме здійснено перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 68% від грошового забезпечення для обчислення пенсії, яка становить 20538,04 грн., на підставі довідки № 1-24.2.2/3074/19 від 05.06.2019, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмеження максимального розміру (додаток 3), щодо стягнення заборгованості, як різницю між отриманою та перерахованою пенсії з 18.07.2018, то відповідно до чинного законодавства виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Таким чином, з поданого відповідачем звіту вбачається, що рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2020 виконано відповідачем, а тому суд вважає за необхідне прийняти звіт відповідача від 18.03.2021 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2020 по справі №320/3924/19.
Керуючись статтями 243, 248, 382 КАС України, суд
1. Прийняти звіт ГУ ПФУ у Київській області від 18.03.2021 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2020 по справі №320/3924/19.
2. Вважати рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2020 виконаним у повному обсязі.
3. Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лиска І.Г.