Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 травня 2021 р. Справа№200/2938/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Галатіної О.О. розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 41247274, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв Праці, буд. 6, 85400) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язати вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язати вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що перебуває на обліку в установі відповідача як отримувач пенсії за віком. Так, зареєструвавшись в лютому 2021 року на Веб- порталі Пенсійного фонду України позивач виявила, що відповідач не доплачує їй до гарантованого розміру визначеного абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Зазначає, що при перерахунку пенсії проведеного з 01.05.2020 року та 01.03.2021 року відповідач не застосував показник прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, в зв'язку з чим занизив розмір пенсії. Позивач вважає протизаконною бездіяльність відповідача та просить суд:
- визнати протизаконною бездіяльність Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 в розмірі меншому ніж встановлено абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- з 01.05.2020 року провести перерахунок зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків заробітної плати застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якого обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, який діяв в Україні станом на 2020-2021 роки, а саме: відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік» з 01 січня 2020 року - 1638 грн., з 01 липня 2020 року - 1712 грн., з 01 грудня 2020 року - 1769 грн., та відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2021 рік» з січня - 1769 грн., з урахуванням раніше проведених виплат.
Ухвалою суду від 23 березня 2021 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без повідомлення (виклику) сторін.
19 квітня 2021 року на адаресу суду надійшов відзив, в якому відповідач просив відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Посилався на абз. 2 частини 3 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 .
Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, відзиву, суд з'ясував наступні обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України згідно паспорту громадянина України сер. НОМЕР_2 .
Позивач є отримувачем пенсії за віком та перебуває на обліку у Селидовському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області, що сторонами не оспорюється.
Відомості наявні у трудовій книжці сер. НОМЕР_3 ОСОБА_1 свідчать, що остання працює фельдшером поверхні дільниці Здравпункт у Державному підприємстві «Селидіввугілля».
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 01.05.2020 року, призначено пенсію щомісячно в сумі: з 01.05.2020 року по 30.06.2020 року - 4279,53 грн., 01.07.2020 року по 30.11.2020 року - 4279,53 грн., з 01.12.2020 року довічно - 4279,53 грн.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 01.03.2021 року, призначено пенсію щомісячно в сумі: з 01.03.2021 року по 30.06.2021 року - 4750.27 грн., 01.07.2021 року по 30.11.2021 року - 4750.27 грн., з 01.12.2021 року довічно - 4750.27 грн.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України "Про пенсійне забезпечення".
Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2статті 4 КАС Україниїх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.
У ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" зазначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
До кола працівників, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та встановлені цим законом пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку №1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день та працівники державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Кабінетом Міністром України, та членів їх сімей.
При цьому, ст. 10 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" визначено, що дія ч. 1 ст. 7 і ст. 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII внесено зміни до абзацу третього частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо встановлення особам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговування осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», мінімальної пенсії за віком у розмірі 80% заробітної плати застрахованої особи, виплаченої відповідно до статті 40 Закону України №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вказана норма застосовується при зверненні за призначенням пенсії за віком після 11.10.2017 року та при зверненні за перерахунком пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або у разі перерахунку пенсії відповідно до абзацу 5 частини 4 статті 42 Закону України №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Між тим, відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 42 Закону № 1058, з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати.
Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Як вже зазначено вище, відповідно до трудової книжки та розрахунку пенсії ОСОБА_1 працює фельдшером поверхні дільниці Здравпункт у Державному підприємстві «Селидіввугілля».
Таким чином, суд приходить до висновку про необґрунтованість підстав, на яких грунтуються позовні вимоги, оскільки суперечать вищевказаним положенням законодавства.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язати вчинити певні дії.
Підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно зі статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні, з огляду на те, що позивачці відмовлено в задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 41247274, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв Праці, буд. 6, 85400) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язати вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя О.О. Галатіна