18 травня 2021 року м. Херсон
справа № 657/1256/20
провадження № 22-ц/819/863/21
Херсонський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого (суддя-доповідач)Пузанової Л.В.,
суддів:Склярської І.В.,
Чорної Т.Г.,
секретарАвтонагова Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні апеляційну скаргу Відділу освіти, культури, молоді та спорту Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області на рішення Каланчацького районного суду Херсонської області у складі судді Скригун В.В. від 09 лютого 2021 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області про визнання наказів незаконними, поновлення на роботі та зобов'язання внести виправлення в трудову книжку,
встановив:
У вересні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області про визнання наказів незаконними, поновлення на роботі та зобов'язання внести виправлення в трудову книжку.
В обґрунтування позовних вимог послалася на те, що з 04 січня 2016 року займала посаду завідувача Мирненського ясла-садка «Калинка» Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонскої області.
14 квітня 2020 року на ХХІV сесії VІІ скликання Мирненської селищної ради було прийнято рішення «Про переведення керівників закладів освіти Мирненської селищної ради на контрактну форму трудового договору», яким відповідно до статті 54 Закону України "Про освіту", п.п. 1, п. 3 розділу Х Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про повну загальну середню освіту», було доручено начальнику відділу освіти Мирненської слищної ради ОСОБА_2 перевести керівників закладів освіти Мирненської селищної ради на контрактну форму трудового договору та укласти з ними контракт терміном на 1 рік з 01.09.2020 року по 31.09.2021 року.
24 квітня 2020 року начальником Відділу освіти, культури, молоді та спорту Мирненської селищної ради видано наказ № 37 «Про повідомлення керівників закладів дошкільної освіти щодо зміни істотних умов праці», яким з нею припинено безстроковий трудовий договір від 04.01.2016 року (наказ № 07-к від 04.01.2016 року) і запропоновано перевести на контрактну форму трудового договору терміном на один рік з 01.09.2020 року по 31.08.2021 року у строк до 01.07.2020 року, а в разі її незгоди - звільнити на підставі пункту 6 статті 36 КЗпПУ.
На відповідне переведення, яке не передбачено законом без згоди працівника, вона не погодилась, направивши письмову незгоду до відділу освіти Мирненської селищної ради.
17 серпня 2020 року наказом начальника Відділу освіти, культури, молоді та спорту Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області № 45-к її було звільнено з займаної посади на підставі пункту 6 статті 36 КЗпПУ з 31.08.2020 року.
Наказ про звільнення нею отримано 21.08.2020 року
Посилаючись на те, що наказ начальником Відділу освіти, культури, молоді та спорту Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області від 24 квітня 2020 року № 37 «Про повідомлення керівників закладів дошкільної освіти щодо зміни істотних умов праці» було видано всупереч наведеному рішенню сесії селищної ради, зі змісту якого вбачається, що припинення трудових договорів до 01.07.2020 року необхідно було здійснити з керівниками державних і комунальних закладів загально середньої освіти, а не комунальних закладів дошкільної освіти, правове положення і діяльність яких регулюється Законом України "Про дошкільну освіту"; наказ від 17.08.2020 року № 45-к про її звільнення не містить конкретних підстав звільнення, окрім посилання на пункт 6 статті 36 КЗпПУ, та визначена у наказі дата звільнення - 31.08.2020 року не відповідає датам видачі наказу і його вручення - 17.08.2020 року та 21 серпня 2020 року відповідно, позивач просила суд визнати незаконними та скасувати накази Відділу освіти, культури, молоді та спорту Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області № 37 від 24.04.2020 року «Про повідомлення керівників закладів дошкільної освіти щодо зміни істотних умов праці» та № 45-к від 17.08.2020 року «Про звільнення ОСОБА_1 »; поновити її на посаді завідуючого ясла-садка "Калинка" Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області з дня видання наказу - 17.08.2020 року; зобов'язати віповідача внести виправлення до її трудової книжки щодо скасування запису про звільнення з посади завідуючого ясла-садка «Калинка» Мирненської селищної ради.
Рішенням суду від 09 лютого 2021 року позов задоволено частково та постановлено:
Визнати незаконним та скасувати наказ Відділу освіти, культури, молоді та спорту Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області № 37 від 24.04.2020 року «Про повідомлення керівників закладів дошкільної освіти щодо зміни істотних умов праці» в частині припинення безстрокового трудового договору та переведення ОСОБА_1 на контрактну форму трудового договору.
Визнати незаконним та скасувати наказ № 45-к від 17.08.2020 року про звільнення ОСОБА_1 .
Поновити ОСОБА_1 на посаді завідуючого ясла-садка «Калинка» Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області з дня видання наказу від 17.08.2020 року.
Зобов'язати Мирненську селищну раду Каланчацького району Херсонської області внести виправлення до трудової книжки ОСОБА_1 шляхом скасування запису про звільнення з посади завідуючого ясла-садка «Калинка» Мирненської селищної ради.
Стягнути з Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області на користь держави судовий збір в розмірі 840,80 грн та на користь ОСОБА_1 витрати на правову допомогу в розмірі 5 000 грн.
Судом допущено негайне виконання рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді завідуючого ясла-садка «Калинка» Мирненської селищної ради.
В апеляційній скарзі Відділ освіти, культури, молоді та спорту Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, не врахував положення статті 25 Закону України «Про освіту» щодо запровадження контрактної форми трудового договору для керівників всіх без винятку закладів освіти, та за відсутності належних доказів оскарження в установленому законом порядку діючого рішення засновника, на підставі якого було прийнято наказ про звільнення, помилково дійшов висновку про порушення прав позивача.
Письмовий відзив на апеляційну скаргу до суду не надходив.
Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах, визначених статтею 367 ЦПК України, апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ зробив висновок про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Рішення суду мотивовано тим, що звільнення позивачки відбулося з порушенням норм трудового права та положень Закону України «Про загальну середню освіту», тому видані відповідачем з цього питання накази є незаконними, а позовні вимоги ОСОБА_1 - такими, що підлягають задоволенню.
В процесі розгляду справи суд встановив, що наказом № 07-к від 04.01.2016 року ОСОБА_1 призначено на посаду завідуючої Мирненського ясла-садка "Калинка" Каланчацької районної ради Херсонської області з 04.01.2016 року по переведенню з Мирненського ясла-садка "Калинка" Мирненської селищної ради.
На підставі рішення ІІ сесії І скликання Мирненської селищної ради від 13 січня 2017 року №22-2/2017 Мирненський ясла-садок «Калинка» Каланчацької районної ради Херсонської області реорганізовано в Мирненський ясла-садок «Калинка» Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області.
Згідно із рішенням ХХІV сесії VІІ скликання Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області від 14.04.2020 року за № 487-24/20 «про переведення керівників закладів освіти Мирненської селищної ради на контрактну форму трудового договору» затверджено типову форму контракту з керівниками закладів освіти, що є у комунальній власності Мирненської селищної ради та начальнику відділу освіти Мирненської селищної ради доручено перевести керівників закладів освіти Мирненської селищної ради на контрактну форму трудового договору і укласти з ними контракт терміном на 1 рік з 01.09.2020 року по 31.08.2021 року.
24.04.2020 року начальником Відділу освіти, культури, молоді та спорту Мирненської селищної ради за № 37 видано наказ про повідомлення керівників закладів дошкільної освіти щодо зміни істотних умов праці, згідно із яким припинено дію безстрокових трудових договорів з керівниками закладів дошкільної освіти шляхом укладення з ними строкових трудових договорів (контрактів). Наказано перевести керівників закладів дошкільної освіти Мирненської селищної ради, в тому числі ОСОБА_1 на контрактну форму трудового договору та укласти з нею контракт терміном на 1 рік, підготувати письмові повідомлення керівникам ЗДО про зміну істотних умов праці з вказівкою про згоду.
30.04.2020 року ОСОБА_1 подала на ім'я начальника Відділу освіти, культури, молоді та спорту Мирненської селищної ради звернення, в якому повідомила, що не згодна з переведенням її на контрактну форму трудового договору.
Наказом Відділу освіти, культури, молоді та спорту Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області № 45-к від 17.08.2020 року ОСОБА_1 звільнено з посади завідувача Мирненського ясла-садка "Калинка" Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області 31.08.2020 року на підставі пункту 6 статті 36 КЗпП України.
Відповідно до частин першої та третьої статті 21 КЗпП України трудовий договір - це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 1998 року № 12-рп/98 у справі за конституційним зверненням Київської міської ради професійних спілок щодо офіційного тлумачення частини третьої статті 21 Кодексу законів про працю України (справа про тлумачення терміну «законодавство») визначено, що термін "законодавство", що вживається у частині третій статті 21 Кодексу законів про працю України ( 322-08 ) щодо визначення сфери застосування контракту як особливої форми трудового договору, треба розуміти так, що ним охоплюються закони України, чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також постанови Верховної Ради України, укази Президента України, декрети і постанови Кабінету Міністрів України, прийняті в межах їх повноважень та відповідно до Конституції України і законів України.
За приписами Закону України «Про дошкільну освіту» трудові відносини у сфері дошкільної освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України «Про освіту», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них.
Керівника закладу дошкільної освіти призначає на посаду та звільняє з посади засновник (засновники) або уповноважений ним (ними) орган (частини перша, третя статті 31 Закону).
З огляду на зміст наведених вище рішення селищної ради та наказів відповідача, переведення керівників закладів освіти Мирненської селищної ради на контракту форму трудового договору відбулося на виконання перехідних положень Закону України «Про повну загальну середню освіту».
Так, підпунктом першим пункту 3 розділу Х Прикінцевих та перехідних положень Закону України « Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 року №463-ІХ установлено, що набрання чинності цим Законом є підставою для припинення безстрокового трудового договору з керівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України.
До 1 липня 2020 року засновники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти або уповноважені ними органи зобов'язані припинити безстрокові трудові договори з керівниками таких закладів та одночасно укласти з ними (за їх згодою) трудові договори строком на шість років (з керівниками, які отримують пенсію за віком- на один рік) без проведення конкурсу. У разі їх незгоди з продовженням трудових відносин на умовах строкового трудового договору - звільнити їх згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України. Після завершення строку трудового договору такі особи мають право обиратися на посаду керівника того самого закладу освіти на ще один строк відповідно до статті 39 цього Закону.
Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про повну загальну середню освіту» заклад загальної середньої освіти - це юридична особа, основним видом діяльності якої є освітня діяльність, що провадиться на певному рівні (рівнях) повної загальної середньої освіти.
Статтею 4 Закону України «Про повну загальну середню освіту» визначено, що повна загальна середня освіта здобувається на таких рівнях: початкова освіта - перший рівень повної загальної середньої освіти, що передбачає виконання учнем вимог до результатів навчання, визначених державним стандартом початкової освіти; базова середня освіта - другий рівень повної загальної середньої освіти, що передбачає виконання учнем вимог до результатів навчання, визначених державним стандартом базової середньої освіти; профільна середня освіта - третій рівень повної загальної середньої освіти, що передбачає виконання учнем вимог до результатів навчання, визначених державним стандартом базової середньої освіти.
Отже, рівень дошкільної освіти не відноситься до повної загальної середньої освіти, тому дія Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про повну загальну середню освіту» на трудові відносини у системі дошкільної освіти не поширюється.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що правові підстави для припинення безстрокового трудового договору з ОСОБА_1 як з керівником закладу дошкільної освіти відсутні та вважає, що висновки суду щодо обґрунтованості заявлених нею вимог відповідають обставинам справи в межах наданих сторонами доказів та нормам трудового права, що регулює спірні правовідносини.
При цьому колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про повну загальну середню освіту» передбачено як право засновників державних і комунальних закладів загальної середньої освіти або уповноважених ними органів на припинення безстрокових трудових договорів з керівниками таких закладів, так і умови та строки, на які укладаються строкові трудові договори (контракти) за їх згодою і підстави для звільнення у разі відсутності такої згоди.
Такою підставою законодавець вважає пункт 9 частини першої статті 36 КЗпП України (підстави, передбачені іншими законами) та обмежує розсуд засновників державних і комунальних закладів загальної середньої освіти щодо визначення терміну контракту строком у шість років, а з керівниками, які отримують пенсію за віком- одним роком.
У спірних правовідносинах засновник та уповноважений ним орган- Відділ освіти, культури, молоді та спорту Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області передбачених наведеним Законом гарантій для забезпечення трудових прав відповідачки не дотрималися та запропонували їй укласти трудовий договір строком на один рік, незважаючи на те, що ОСОБА_1 не отримує пенсії за віком, а отримавши її незгоду з такими умовами контракту, звільнили не згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 КЗпП України, а згідно із пунктом 6 частини першої статті 36 КЗпП України, який передбачає таку підставу припинення трудового договору, як відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмова від продовження роботи у зв'язку із зміною істотних умов праці.
При цьому зміною істотних умов праці відповідач вважав переведення працівника на контракту форму трудового договору.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України в постанові «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06 листопада 1992 року №9 з послідуючими змінами та доповненнями, відмова працівника укласти контракт може бути підставою для припинення трудового договору за пунктом 6 статті 36 КЗпП України в тому разі, коли відповідно до законодавства така форма трудового договору для даного працівника була обов'язкова.
Оскільки контрактна форма трудового договору для керівника закладу дошкільної освіти за положеннями Законів України «Про дошкільну освіту» та «Про освіту» не є обов'язковою, а припинення безстрокових трудових договорів з керівниками закладів освіти та одночасне укладення з ними строкових трудових договорів передбачено Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про повну загальну середню освіту» лише для керівників державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, до яких заклади дошкільної освіти не відносяться, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на законі та як такі, що висновки суду не спростовують, підлягають відхиленню.
Необґрунтованими колегія суддів вважає також посилання скаржника на положення статті 25 Закону України «Про освіту», якою, на його думку, запроваджено контрактну форму трудового договору, оскільки наведена норма матеріального права передбачає право засновника закладу освіти укладати строковий трудовий договір (контракт) з керівником закладу освіти, обраним (призначеним) у порядку, встановленому законодавством та установчими документами закладу освіти, яке може бути реалізовано лише у випадку, коли застосування контракту як особливої форми трудового договору буде визначено законом, як це відбулося щодо керівників закладів загальної середньої освіти.
Та обставина, що рішення засновника - Мирненської селищної ради від 14 квітня 2020 року №487-24/2020 « про переведення керівників закладів освіти Мирненської селищної ради на контрактну форму трудового договору», на підставі якого відбулося звільнення позивачки, є чинним та його законність не була предметом оскарження в суді, на думку колегії суддів, не є перешкодою для захисту порушеного відповідачем права позивачки, враховуючи, що в цьому рішенні не йдеться про переведення на контракту форму трудового договору керівників закладів дошкільної освіти та ним не вирішувалося питання щодо трудових прав ОСОБА_1 .
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення ухвалено судом з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстави для його скасування та ухвалення нового судового рішення про відмову у задоволенні позову відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 367, 374, 375 ЦПК України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу Відділу освіти, культури, молоді та спорту Мирненської селищної ради Каланчацького району Херсонської області залишити без задоволення, а рішення Каланчацького районного суду Херсонської області від 09 лютого 2021 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий Л. В. Пузанова
Судді: І. В. Склярська
Т. Г. Чорна
Повний текст постанови складено 21 травня 2021 року
Суддя Л. В. Пузанова