Справа № 487/3009/21
Провадження № 3/487/1110/21
18.05.2021 року м.Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва в складі: головуючого - судді Бобрової І.В., за участю секретаря судового засідання - Тітова А.О розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Управління держпраці у Миколаївській області Державної служби України з питань праці про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , начальник відділу охорони праці та навколишнього середовища ТОВ «Дунайська судноплавно-стівідорна компанія»,
за ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
19.04.2021 відносно ОСОБА_2 начальником відділу з питань експертизи умов праці Управління Держпраці у Миколаївській області ОСОБА_3 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.41 КУпАП про те, що під час проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки встановлено наступне: порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, виявлене 19.04.2021 о 15.00 год. під час проведення планової перевірки ТОВ «Дунайська судноплавно-стівідорна компанія» (код ЄДРПОУ 31012697), розташованого за адресою: м. Миколаїв, вул. Заводська, буд. 9, яка проводилася з 06 квітня по 19 квітня 2021 року , а саме:
ОСОБА_1 за місцем розташування суб'єкта господарювання по АДРЕСА_2 , порушив пункти 1, 3, 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року №442, відповідно до якої атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
На час проведення планової перевірки в ТОВ «Дунайська судноплавно-стівідорна компанія» не проведена атестація робочих місць за умовами праці: прибиральники службових приміщень; прибиральники територій; завідувач виробничої лабораторії; інженери-лаборанти; техніки-лаборанти; старші-техніки-лаборанти; електромеханіки; механіки з ремонту устаткування; оператори головного пульта керування; апаратники оброблення зерна; оператори пробовідбірної установки; вагарі.
Під час планової перевірки не надані матеріали атестації, зокрема: наказ про проведення атестації робочих місць за умовами праці, протокол про створення атестаційної комісії, Перелік робочих місць, які підлягають атестації для визначення пільг та компенсацій за вказаними професіями, протоколи лабораторних досліджень по шкідливим факторам, фотографії робочого часу, Карти умов праці, Перелік робочих місць, на яких підтверджено або не підтверджено право на пільги та компенсації, наказ про результати проведення атестації робочих місць.
Також не встановлено фактори і причин виникнення несприятливих умов праці; не проведено санітарно-гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; не здійснено комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; не встановлено ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; не обґрунтовано віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; не розроблені заходи щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників. Вищезазначене свідчить про порушення трудових прав працівників, та позбавляє їх права на отримання пільг та компенсацій за умови праці.
ОСОБА_1 до судового засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій просив розглянути справу за своєї відсутності, вину в інкримінованому правопорушенні не визнав та пояснив, що для проведення атестації робочих місць ТОВ «ДССК» створено постійно діючу атестаційну комісію, про що в жовтні 2020 видано відповідний наказ, проведено засідання комісії, тендер, за результатом якого обрано лабораторію для проведення замірів небезпечних та шкідливих факторів та укладено договір з Київським експертно-технічним центром на проведення замірів; виконана стовідсоткова передплата за зазначені вище роботи. Проте у зв'язку з різким погіршенням епідеміологічної ситуації у м.Миколаєві та м.Києві, фактичним захворюванням на Covid-19 окремих експертів КЕТЦ та ТОВ «ДССК», чиї робочі місця необхідно атестувати, можливості провести заміри лабораторією КЕТЦ на території ТОВ «ДССК» не було до квітня 2021. Наразі заміри виконані, складено Акти, Карти робочих місць та Переліки. Атестація буде завершена найближчим часом. Відтак просив закрити справу у зв'язку з відсутністю в своїх діях складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до такого висновку.
Як встановлено в судовому засіданні 24.07.2020 ОСОБА_4 ознайомлено з посадовою інструкцією начальника відділу охорони праці та навколишнього середовища ТОВ «Дунайська судноплавно-стівідорна компанія»
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 1 статті 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Як вбачається з пояснень ОСОБА_1 , наданих по суті адміністративного правопорушення, порушення щодо строків проведення атестації робочих місць, не залежали від дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а виникли в наслідок ускладнення епідеміологічної ситуації в Україні, зокрема в м.Миколаєві та м.Києві. Натомість ОСОБА_1 вживає усіх можливих заходів для врегулювання ситуації, що склалась, зауважив, що атестація буде завшена протягом трьох днів, а тому у діях останнього відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.41 КУпАП, а саме його суб'єктивна сторона (вина).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на вище викладене, адміністративна справа про адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.41 КУпАП відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю, так як в діях останньої відсутній склад адміністративного правопорушення, а саме, його суб'єктивна сторона (вина).
Керуючись ст.ст. 247, 276-280, 283-285 КУпАП, суд
Провадження в справі стосовно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.41 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанову може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Заводського районного суду
м. Миколаєва І.В.Боброва