про залишення позовної заяви без руху
19 травня 2021 року справа № 580/2954/21
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Бабич А.М., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до Придніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління юстиції (м.Київ) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
14.05.2021 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) подав у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Придніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління юстиції (м.Київ) (18001, м.Черкаси, пр-т.Хіміків, буд.50) про:
визнання протиправною та скасування постанови головного державного виконавця Фесенка Юрія Миколайовича від 28.03.2019 у виконавчому провадженні №58511933 про повернення виконавчого документа стягувачу;
зобов'язання відповідача вирішити питання щодо закінчення виконавчого провадження №58511933 відповідно до п.5 ч.1 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження».
Додатково просив поновити йому строк на звернення до адміністративного суду із позовною заявою.
В обгрунтування зазначив, що 30.04.2021 відповідач видав йому копії постанов від 01.02.2021 про відкриття виконавчого провадження №58511933 та від 28.03.2019 про повернення виконавчого документа стягувачу. Зазначив, що перебіг строку припав на святкові ті поминальні дні у травні 2021 року. Позивач разом із сім'єю виїзджав за межі міста Черкаси та Черкаської області. Тому не міг підготувати відповідний позов. Вказав, що 11.05.2021 перебував у відрядженні в Шполянському районному суді Черкаської області та брав участь у судових засіданнях у справах №710/1367/20, №710/1750/20, як адвокат та представник відповідачів у вказаних справах. Повернувся із відрядження пізно у вечері не встиг належним чином подати позовну заяву. Стверджує, що із об'єктивних причин не мав достатнього часу для збору, опрацювання всіх документів та інформації, підготовки і подання до суду позову. Вважає, що строк звернення до суду з позовною заявою пропустив з поважних причин та має право на його поновлення.
Згідно зі ст.ст.19, 287 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа підсудна Черкаському окружному адміністративному суду. Однак позовна заява підлягає залишенню без руху.
Пунктом 2 ч.5 ст.160 КАС України визначений обов'язок позивача зазначити у позовній заяві повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Вказані вимоги неповністю позивачем дотримані, оскільки позивач не зазначив у позовній заяві код ЄДРПОУ відповідача. Тому має привести у відповідність дані відповідача та надати суду уточнену позовну заяву в кількості учасників спору.
Суд врахував, що особливості провадження в адміністративних справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності органів виконавчої служби врегульовані положеннями ст.287 КАС України.
Так, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду:
1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів;
2) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
Відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Отже, для вказаної категорії справ процесуальний закон встановлює короткий строк розгляду, протягом якого, поміж іншого, має бути дотримано забезпечення учасникам реальної можливості реалізації їх процесуальних прав на судовий захист.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Суд врахував, що позивач щод вказаного вище виконавчого провадження звертався до відповідача заявою вх.від 04.04.2019, в якій просив вжити відповідні заходи реагування. Потім звертався до відповідача письмовою заявою вх. від 21.04.2019, в якій просив винести постанову про завершення виконавчого провадження №58511933. Отже, на дату вказаних звернень знав про порушення своїх прав.
Докази отримання позивачем спірної постанови саме 30.04.2021, та інші викладені доводи щодо неможливості своєчасно звернутися в суд із-за відряджень, зазначені у позовній заяві, відсутні. Отже, його доводи не підтверджені.
Відповідно до вимог ч.6 ст.161 КАС України в разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Також частинами 1-2 ст. 169 КАС України встановлений обов'язок судді, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановити ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З метою забезпечення права позивача на судовий захист своїх прав та інтересів наявні підстави надати строк для усунення вказаних недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання ухвали.
Керуючись ст. ст.2, 5, 46, 160, 169, 171, 243, 248 КАС України, суддя
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Придніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління юстиції (м.Київ) про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
2. Позивачу надати строк 10 днів з моменту отримання ухвали для усунення викладених у мотивувальній частині ухвали недоліків позовної заяви.
3. Роз'яснити, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
5. Копію ухвали направити позивачу.
Суддя А.М. Бабич