Рішення від 19.05.2021 по справі 540/951/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/951/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо повернення без виконання довідки Управління Служби Безпеки України в Херсонській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за № 71/М-219/1/60 від 10.08.20 року та у відмові в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії військового пенсіонера згідно довідки Управління Служби Безпеки України в Херсонській області про розмір грошового забезпечення № 71/М-219/1/60 від 10.08.20 року.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 , пенсії відповідно до довідки Управління Служби безпеки України у Херсонській області за № 71/М-219/1/60 від 10.08.20 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме, посадового окладу - 3260,00 грн, окладу за військовим званням - 1020,00 грн, надбавки за вислугу років 45%-1926,00 грн, надбавки за особливості проходження служби 100% - 6206,00 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% - 489,00 грн, преміювання 10% - 326,00 грн, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України № 2011-ХІІ від 20.12.1991 року "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", із врахуванням раніше виплачених сум, із 01.04.2019 року.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що є пенсіонером і перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області як одержувач пенсії за вислугою років від 21.02.1999 року, пенсійна справа № 1258.

При звільненні в лютому 1999 року, позивачу нараховувалася пенсія відповідно до положень Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) із сум грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років - 35%, та середньомісячних сум додаткових видів грошового забезпечення, у т.ч. надбавка за секретність 15%, надбавка за особливості проходження служби 50%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, преміювання.

Основний розмір пенсії Позивача складав 62 відсотка грошового забезпечення.

10.08.2020 року Управління Служби Безпеки України у Херсонській області, на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії, було складено довідку № 71/М-219/1/60 про розмір грошового забезпечення, згідно з якою, грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року складає 13 227,00 грн., а саме: посадовий оклад - 3260,00 грн., оклад за військовим званням - 1020,00 грн., надбавка за вислугу років - 45% - 1926,00 грн., надбавка за особливості проходження служби - 100% - 6206,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% - 489,00 грн., преміювання - 10% - 326,00 грн.,

17.02.2021 року, позивач отримав від УСБУ копію листа Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 18.02.2020 року № 2100-0318-8/33549 щодо повернення довідки без виконання та оригінал довідки № 71/М-219/1/60.

23.02.2021 року ОСОБА_1 особисто звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з письмовою заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсійного грошового забезпечення відповідно до нової довідки.

03.03.2021 року позивач отримав від відповідача лист № 1243-1171/М-03/8-2100/21 у відповідь на заяву, яку ОСОБА_1 подав. У листі відповідач повідомив про відмову у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що 05.03.2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 (далі - Постанова № 103). Інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку не було.

Позивач вважає дії відповідача, щодо відмови йому в перерахунку та виплати пенсії військового пенсіонера з 01.04.2019 року, згідно довідки 71/М-219/1/60 протиправними.

Ухвалою суду від 22.03.2021 року відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

30.03.2021 року до суду надійшов відзив на позов. ГУ ПФУ зазначає, що проти позовних вимог заперечує з огляду на наступне. Згідно ст. 6, 19 Конституції України органи виконавчої влади здійснюються свої повноваження в межах чинного законодавства. Пенсійний Фонд України здійснює свої повноваження на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280.

Вимогу позивача здійснити обчислення та перерахунок основного розміру пенсії з 01.04.2019 року на підставі нової довідки вважає такою, що не відповідає чинному законодавству. Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог чинного законодавства, яке діяло на момент призначення пенсії та її перерахунку. Згідно ч.4 ст.63 Закону №2262 пенсії перераховуються на умовах, порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Порядок укладення перерахунку пенсій передбачається постановою Кабінету Міністрів від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393. Відповідно приписів ч.3 ст.64 Закону України №2262 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України та з урахуванням положень пункту 1 Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року № 804. Крім того, додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення). Оскільки позивач недотримувався порядку процедури, підстави для перерахунку пенсії відсутні. Зокрема, Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, якою встановлювався механізм та порядок масового перерахування пенсій відповідних категорій осіб. На виконання постанови № 103, відповідно до довідок про розмір грошового забезпечення, наданих уповноваженими органами силових міністерств та відомств відповідно до порядку № 45, органам Пенсійного фонду України проведено перерахунки пенсій відповідно до норм Закону №2262, чинних на час перерахунку.

05.03.2019 року Рішення окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018року по справі № 826/3858/18 набрало законну силу. Рішенням суду визнано протиправним та нечинним, зокрема, пункти 1,2 Постанови № 103. Разом зі тим, Кабінетом міністрів не надійшло жодних інших Постанов щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій тому виплата пенсій органами Податкового фонду України продовжувалася в попередньо встановлених розмірах.

14.08.2019 Кабінет Міністрів України було прийнято Постанову №804, якою передбачено, що виплата пенсій, призначених згідно з Законом до 01.03.2018 та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018р.

24.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1088, якою виключено пункти 1-3 Постанови № 103 та встановлено, що з 01.01.2020 року виплата пенсій, призначених згідно з Законом до 01.03.2018 та перерахованих з 01.01.2018 з урахування розміру окладу за посадою, військовий (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідної або аналогічною посадою, яку займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів № 704, здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року. Інші нормативно-правові акти, що стосуються перерахунку пенсій призначених за Законом України № 2262, Кабінетом Міністрів України до цього моменту не прийнято.

Відповідно, підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки Управління Служби Безпеки України у Херсонській області, на думку відповідача - відсутні.

Зокрема, відповідач зазначає, згідно положень Бюджетного Кодексу України Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження за наявності відповідного бюджетного призначення, а їх перевищення - вважатиметься порушенням бюджетного законодавства.

Враховуючи викладене, відповідач просить відмовити в задоволенні позову.

Справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження.

Згідно зі ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.

З матеріалів пенсійної справи №1258 вбачається, що ОСОБА_1 з 21.02.1999 року призначена пенсія за вислугу років у розмірі 62% грошового забезпечення, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262).

Наразі знаходиться на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

10.08.2020 року Управлінням Служби Безпеки України в Херсонській області складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії № 71/М-219/1/60, в якій вказано наступні складові: посадовий оклад - 3260,00 грн.; оклад за військовим званням - 1020,00 грн.; надбавка за вислугу років (45 %) - 1926,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (100%)- 6206,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 489,00 грн, преміювання (10 %) - 326,00 грн.

Довідка була надіслана Управлінням Служби Безпеки України в Херсонській області до ГУ ПФУ для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Супровідним листом від 17.02.2021 року Управління СБ України в Херсонській області надіслало в адресу позивача лист відповідача від 18.08.2020 року № 2100-0318-8/33549 щодо повернення довідки без виконання та оригінал довідки № 71/М-219/1/60.

23.02.2021 року ОСОБА_1 особисто звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з письмовою заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії відповідно до нової довідки.

На звернення позивача стосовно пенсійного забезпечення відповідач листом від 03.03.2021 № 1243-1171/М-03/8-2100/21 повідомив, що 05.03.2019 р. набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними, зокрема п.п.1, 2 постанови № 103, проте нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 не приймалось. А тому, довідка від 10.08.2020 року № 71/М-219/1/60 повернута без виконання на адресу Управління Служби Безпеки України в Херсонській області.

Вважаючи вказану відмову протиправною позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ.

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч.2 ст.9Закону № 2011-ХІІ).

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9Закону № 2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма ст.43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 р. у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393"від 13.02.2008 р. № 45 затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними п.п.1, 2 постанови № 103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку № 45.

Таким чином, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 р. - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1(далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п.23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 р. у справі № 553/3619/16-а.

Так, 30.08.2017 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абз.4 пп.1 п.5 постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.6 постанови № 704).

При цьому пп.2 п.5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262 та статті 9 Закону № 2011.

Як вбачається з довідки Управління Служби Безпеки України в Херсонській області від 10.08.2020 р. № 71/М-219/1/60, її складові зазначені за нормами, чинними на 05.03.2019 р.

Відповідно до п.4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із ч.ч.2, 3 ст.51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Вказані правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19.

Отже, враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем протиправно не здійснено перерахунок пенсії за новою довідкою УСБУ в Херсонській області від 10.08.2020 р. № 71/М-219/1/60.

Аналогічна правова позиція щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії викладена в постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.10.2020 р. у справі № 540/1091/20.

При цьому, в даному випадку відповідачем вчинено саме протиправну бездіяльність, а не дії, як вказує позивач, так як ГУ ПФУ в Херсонській області за наявності для цього підстав не здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі наданої УСБУ в Херсонській області довідки від 21.08.2021 року № 71/К-236/1/60.

В той же час позовні вимоги в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Херсонській області щодо повернення без виконання довідки УСБУ в Херсонській області від 10.08.2020 року № 71/М219/1/60 не підлягають задоволенню, оскільки охоплюються позовними вимогами стосовно визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті позивачу пенсії на підставі оновленої довідки УСБУ в Херсонській області від 10.08.2020 року № 71/М219/1/60 та окремій оцінці не підлягають.

Щодо зазначення в резолютивній частині рішення в даній справі відсотку грошового забезпечення, яке має бути використано відповідачем при перерахунку пенсії, а також цифрового зазначення складових грошового забезпечення, суд вказує, що позовна вимога в відповідній редакції не підлягає задоволенню, оскільки предметом даного позову є відмова відповідача прийняти оновлену довідку взагалі (невизнання права позивача на перерахунок), а не незгода ГУ ПФУ зі значенням складових довідки чи невизнання права позивача на пенсію в певному відсотку від грошового забезпечення.

В свою чергу, прийняття рішення в запропонованій позивачем редакції фактично є зобов'язання відповідача вчинити дії на майбутнє.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Аналіз даної норми свідчить, що судовому захисту підлягають лише порушене право, свобода або інтерес особи, при чому такі порушення мають полягати у відповідних правових наслідках у вигляді зміну стану прав та обов'язків позивача або створення об'єктивних перешкод у реалізації законного інтересу відповідної особи, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона вправі розраховувати в разі належної поведінки зобов'язаної особи.

Суд звертає увагу на те, що згідно з пунктом 10.3 Пленуму Вищого адміністративного суд України від 20.05.2013 № 7 "Про судове рішення в адміністративній справі" резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє. (Правова позиція Верховного Суду України, постанова у справі №6-951/16цс від 24.05.2017).

Зокрема, Верховний Суд України дійшов висновку, що суд не має права забороняти щось на майбутнє з двох причин, оскільки: для захисту права суду необхідний факт його порушення, а чи відбудеться це у майбутньому - невідомо; способи захисту порушеного права не абстрактні і формулюються позивачем не як завгодно, а визначені виключно законом. Тому, якщо законом не передбачено такого способу захисту права "як зобов'язати посадову особу органу державної влади вчиняти певні дії в майбутньому", то у задоволенні такої позовної вимоги суду слід відмовити.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність своєї бездіяльності, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить з наступного.

Згідно ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Приписами ч.1 ст.139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору. (ч.8 ст.139 КАС України)

Таким чином сплачений позивачем судовий збір в розмірі 908,00 грн підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань в повному розмірі, оскільки спір виник внаслідок дій зазначеного органу, визнаних за результатом розгляду даної справи протиправними.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул.28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) щодо не перерахунку ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років на підставі довідки Управління Служби Безпеки України в Херсонській області від 10.08.2020 року №71/М-219/1/60.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул.28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) здійснити перерахунок ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІІ на підставі довідки Управління Служби Безпеки України в Херсонській області від 10.08.2020 року №71/М-219/1/60 із обов'язковим урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Ковбій

кат. 112010201