№522/2583/21, 3/522/2782/21
19.05.2021 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Гаєва Л.В., за участю секретаря Говорової А.М.,
за участю прокурора Острик О.В.,
за участю представника особи, яка
притягається до адміністративної
відповідальності ОСОБА_1
адвоката Перепелиці А.Ф.,
за участі особи, яка притягається
до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали справи, які надійшли із Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Одеси, громадянина України, який працює проректором Одеського національного політехнічного університету за адресою: АДРЕСА_1 , який зареєстрований, та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , який раніше не притягався до адміністративної відповідальності,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-6 КУпАП,
Наказом ректора Одеського національного політехнічного університету №1042-к від 26.12.2018 року ОСОБА_1 призначено на посаду проректора з науково-педагогічної та виховної роботи Одеського національного політехнічного університету та продовжено контракт №101 від 26.12.2018 року.
07.02.2018 року ОСОБА_1 ознайомився під підпис із попередженням про спеціальні обмеження встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно ч.5 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» посади керівників вищих навчальних закладів освіти та їх заступників відносяться до суб'єктів на яких поширюється дія розділу VII Закону. Таким чином, посада проректора із науково-педагогічної та виховної роботи Одеського національного політехнічного університету ОСОБА_1 віднесена до суб'єктів на яких поширюється дія цього Закону, як на заступника керівника вищого навчального закладу. Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Згідно відповіді на запит ДСР НПУ за підписом керівника управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства з питань запобігання корупції А. Ковтуненко (вихідний №71- 03/4127/20 від 06.02.2020 року), зазначено, що усі документи, які суб'єкт декларування подав до інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зберігаються в ITC Реєстр й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічній частині ITC Реєстр відповідно до цього Порядку. Дата в публічній частині ITC Реєстру відповідає фактичній даті подання.
25.03.2018 року ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2017 рік.
28.01.2019 року ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2018 рік.
Своєчасне подання вище зазначеної декларацій свідчить про те, що ОСОБА_1 має навички користування «Єдиним державним реєстром декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» та ознайомлений із Законом України «Про запобігання корупції».
Відповідно до ст. 46 Закону «Інформація, що зазначається в декларації», а саме ч.1 вказаної статті, у декларації зазначаються відомості про: п. 2., об'єкти нерухомості, що належать суб'єкту декларування та членам його сім'ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право. Такі відомості включають: а) дані щодо виду, характеристики майна, місцезнаходження, дату набуття майна у власність, оренду або інше право користування, вартість майна на дату набуття його у власність, володіння або користування; б) у разі якщо нерухоме майно перебуває у спільній власності, про усіх співвласників такого майна вказуються відомості, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, або найменування відповідної юридичної особи із зазначенням коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У разі якщо нерухоме майно перебуває в оренді або на іншому праві користування, про власника такого майна також вказуються відомості, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, або найменування відповідної юридичної особи із зазначенням коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до затвердженої НАЗК форми декларації, такі відомості відображаються суб'єктом декларування в електронній формі декларації у Розділі № 3 «Об'єкти нерухомості».
п. 7., отримані доходи суб'єкта декларування або членів його сім'ї, у тому числі доходи у вигляді заробітної плати (грошового забезпечення), отримані як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, гонорари, дивіденди, проценти, роялті, страхові виплати, благодійна допомога, пенсія, доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, подарунки та інші доходи.
Такі відомості включають дані про вид доходу, джерело доходу та його розмір. Відомості щодо подарунка зазначаються лише у разі, якщо його вартість перевищує п'ять прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року, а для подарунків у вигляді грошових коштів - якщо розмір таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, перевищує п'ять прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року.
Відповідно до затвердженої НАЗК форми декларації, такі відомості відображаються суб'єктом декларування в електронній формі декларації у Розділі №11 «Доходи, у тому числі подарунки».
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» встановлено прожитковий мінімум, для працездатних осіб на 1 січня 2019 - 1921 гривня.
07.02.2020 року о 8 годині 35 хвилин ОСОБА_2 , шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічній декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, у порушення вимог пункту 2 частини першої статті 46 вказаного Закону, у розділі 3 «Об'єкти нерухомості» не зазначив відомості про об'єкт нерухомості, що перебували у нього на праві власності, а саме нежитлове приміщення, загальною площею 2,7 кв.м. розташоване за адресою: АДРЕСА_3 , вартістю відповідно до договору куплі-продажу ВТМ № 763249 від 24.12.2013 року - 10350 гривень, а також при заповненні декларації за 2019 рік, суб'єкт декларування ОСОБА_2 , у порушення вимог пункту 7 частини першої статті 46 вказаного Закону, у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» не зазначив відомості про отриманий дохід від продажу 1/2 частини квартири загальною площею 46,8 кв.м, яка розташована за адресою: АДРЕСА_4 , який він отримав від громадянина ОСОБА_3 в сумі 488000 гривень.
З офіційного сайту Національного банку України стало відомо, що курс доллара США станом на 23.09.2019 року становим - 24,4 гривень за 1 доллар США.
Отже ОСОБА_1 , отримавши дохід від продажу квартири у вигляді 20000 долларів США, отримав 488000 гривень доходу.
Таким чином, встановлено, що викладене свідчить, що суб'єкт декларування ОСОБА_1 подав 07.02.2020 року о 8 годині 35 хвилин завідомо недостовірні відомості у вище указаній декларації на суму 498350 грн. (що відрізняються від достовірних на суму понад 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на момент подання до Національного агентства декларації за 2019 рік), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною четвертою статті 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 не виконав вимоги ст.46 Закону України «Про запобігання корупції», які виникли у нього, як у проректора з науково-педагогічної та виховної роботи Одеського національного політехнічного університету, який розташований за адресою: м. Одеса, проспект Шевченка, будинок №1. Часом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного із корупцією є 07.02.2020 року о 8 годині 35 хвилин, коли ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік та зазначив у ній завідомо недостовірні відомості. Датою виявлення вчиненого проректором із науково-педагогічної та виховної роботи Одеського національного політехнічного університету ОСОБА_1 правопорушення є фактичний момент з'ясування всіх необхідних даних, оскільки лише після їх отримання можливо встановити всі ознаки складу правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-6 КУпАП, що у свою чергу співпадає з датою складання цього адміністративного протоколу, а саме 11.02.2021 року.
Прокурор Острик О.В. у судовому засіданні просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-6 КУпАП, та призначити йому стягнення штраф у мінімальному розмірі.
У судовому засіданні правопорушник ОСОБА_1 не визнав вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та пояснив, що він будь-якого умислу на приховування та невнесення вище указаної суми до розділу 11 декларації не мав, та просив закрити провадження по зазначеній адміністративній справі у зв'язку із закінченням строку для його притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої за ч.4 ст.172-6 КУпАП. Також у судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що він зазначив у декларації за 2019 рік відомості про отриманий дохід від продажу квартири у п.12 декларації замість п.11.
Вислухавши думку учасників судового провадження, дослідивши надані матеріали, суд приходить до наступного.
Частина четверта статті 172-6 КУпАП встановлює ознаки правопорушення та відповідальність за: подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до абзацу другого Примітки до ст.172-6 КУпАП, відповідальність за цією статтею за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно майна або іншого об'єкта декларування, що має вартість, настає у випадку, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Згідно «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (затвердженого Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції 10.06.2016 року №3 (у редакції наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 12.12.2019 року №168/19), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 р. за №959/29089), перед підписанням документа суб'єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей та про надання згоди на обробку персональних даних шляхом проставлення відповідної відмітки в документі.
Суд вважає, що винність ОСОБА_1 у скоєнні указаного адміністративного правопорушення підтверджується:
- Наказом ректора Одеського національного політехнічного університету №1042-к від 26.12.2018 року, відповідно до якого ОСОБА_1 призначено на посаду проректора з науково-педагогічної та виховної роботи Одеського національного політехнічного університету та продовжено контракт №101 від 26.12.2018 року (а.с.38-45),
- Ознайомленням під підпис 07.02.2018 року ОСОБА_1 із попередженням про спеціальні обмеження встановлені Законом України «Про запобігання корупції» (а.с.46),
- Протоколом про адміністративне правопорушення №140/2021 від 11.02.2021 року,
- Договором купівлі-продажу ВТМ №763249 від 24.12.2013 року, про об'єкт нерухомості, що перебуває у ОСОБА_1 на праві власності, а саме нежитлового приміщення, загальною площею 2,7 кв.м розташованого за адресою: АДРЕСА_3 вартістю - 10350 гривень (а.с.83-84),
- Договором купівлі - продажу від 23.08.2019 року 1/2 частини квартири загальною площею 46,8 кв.м, яка розташована за адресою: АДРЕСА_4 , відповідно до якої ОСОБА_1 отримав від громадянина ОСОБА_3 дохід в сумі 488000 гривень, (а.с.91-92).
- Скрін-шотами з офіційної Інтернет-сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с.19-21).
Обставиною, що пом'якшує відповідальність, суд враховує те, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягався.
Обставини, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , згідно ст.35 КУпАП, відсутні.
Під час розгляду адміністративної справи судом не було встановлено поважних причин, які свідчать про те, що ОСОБА_1 не мав можливості подати уточнення до декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядуваннядо Єдиного державного реєстру декларацій осіб, так як у нього було достатньо часу для подачі указаної декларації, у справі відсутні відомості про будь - які стихійні лиха у цей період, та він не перебував на лікарняному.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-6 КУпАП в суді доведена, та підтверджується вище зазначеними доказами.
Суддя не приймає до уваги доводи правопорушника ОСОБА_1 про те, що він помилково зазначив дохід від продажу квартири у п.12. «грошові активи», так як такі пояснення не мають значення для розгляду адміністративної справи тому, що всі отримані доходи посадовою особою повинні бути зазначені у п.11 декларації.
Відповідно до ч.4 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Як вбачається, із матеріалів адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 за ч.4 ст.172-6 КУпАП, днем виявлення адміністративного правопорушення є 11.02.2021 року, а день вчинення адміністративного правопорушення - 07.02.2020 року.
Суддя не приймає до уваги доводи правопорушника ОСОБА_1 про те, що закінчились строки для його притягнення до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.172-6КУпАП, так як останнім днем для накладення адміністративного стягнення протягом шести місяців з дня його виявлення є 11.08.2021 року, та не пізніше двох років з дня його вчинення, тобто 07.02.2022 року.
Суддя приходить до висновку, що відсутні законні підстави для закриття указаної адміністративної справи.
Керуючись ст.ст.40-1, 221, 283, п.1 ч.1 ст.284 КУпАП, суддя
У задоволенні клопотання правопорушнику ОСОБА_1 про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.4 ст.172-6 КУпАП - відмовити.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 /сімнадцять тисяч / грн. на користь держави України.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 454 гривні на користь держави України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Гаєва Л.В.
19.05.21