про повернення документів без розгляду
19 травня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/1719/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білокуракинської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Білокуракинської районної державної адміністрації (далі - відповідач), в якому позивач з урахуванням уточненої позовної заяви від 13 квітня 2021 року б/н (арк. спр. 18-22) просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Білокуракинської районної державної адміністрації щодо нездійснення ОСОБА_1 нарахування та виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Білокуракинської районної державної адміністрації здійснити нарахування та виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2021 року: відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); зобов'язано відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів; зобов'язано Управління соціального захисту населення Білокуракинської районної державної адміністрації у строк до 10 травня 2021 року надати суду інформацію, оформлену довідкою, про перебування ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на обліку в Управлінні соціального захисту населення Білокуракинської районної державної адміністрації як учасника бойових дій; інформацію, оформлену довідкою, про дату та суму виплаченої ОСОБА_1 допомоги до 05 травня за 2020 рік, передбаченої статтею 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, разом з документальним підтвердженням такої виплати, у разі не виплати допомоги до 05 травня за 2020 рік, передбаченої статтею 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, надати письмові пояснення щодо підстав невиплати; заяву ОСОБА_1 зі всіма доданими документами про виплату допомоги до 05 травня за 2020 рік, передбаченої статтею 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, у розмірі 8190,00 грн; всі рішення (протоколи, розпорядження тощо), прийняті за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 ; всі документи, які стали підставою нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги до 5 травня 2020 року в сумі 1390,00 грн (арк. спр. 24-26).
Ухвалу від 20 квітня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі отримано відповідачем 23 квітня 2021 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 30).
12 травня 2021 року на офіційну електронну адресу суду за вхідним реєстраційним № 16565/2021 від Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації Луганської області надійшли довідка та документи, які стали підставою для виплати допомоги до 5 травня ОСОБА_1 , а саме довідка Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації Луганської області від 11 травня 2021 року № 03-801, платіжне доручення від 21 квітня 2020 року № 517, реєстр виплат грошової допомоги до 5 травня у розрізі підприємств за квітень 2020 року від 21 квітня 2020 року № 257, лист Головного управління Національної поліції в Луганській області від 28 лютого 2020 року № 210/111/22-2020 та список одержувачів щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року, переданий до Управління соціального захисту населення Білокуракинської районної державної адміністрації (арк. спр. 31-36).
Надані документи не скріплені електронним цифровим підписом та мають статус “Інформаційний”.
Вирішуючи питання про прийняття про прийняття документів Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації Луганської області, надісланих листом від 11 квітня 2021 року № 802, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідно до частин другої, третьої статті 46 КАС України позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Частиною першою статті 43 КАС України закріплено, що здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (частина третя статті 43 КАС України).
З системного аналізу наведених норм права слідує, що відповідачем в адміністративній справі можуть бути тільки підприємства, установи та організації як юридичні особи. Відповідачем в адміністративній справі можуть бути суб'єкти владних повноважень як юридичні особи, так і не юридичні особи.
Лист від 11 квітня 2021 року № 802 разом з документами надіслано від Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації Луганської області за підписом заступника начальника управління - начальника відділу - Наталії Бойко.
Суд зазначає, що відповідачем у цій справі є Управління соціального захисту населення Білокуракинської районної державної адміністрації, а не Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації Луганської області.
Жодних доказів щодо проведення реорганізації та передачі повноважень від Управління соціального захисту населення Білокуракинської районної державної адміністрації до Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації Луганської області суду не надано.
Отже, надані суду документи подані не уповноваженою особою.
КАС України не врегульовано питання щодо наслідків подання документів, які не підписано або підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.
Відповідно до частини шостої статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Внаслідок того, що дії суду в разі надходження документів, які підписано особою, яка не має права підписувати їх, окремо не врегульовано, суд вважає за можливе на підставі частини шостої статті 7 КАС України застосувати до вказаних правовідносин за аналогією закону положення статей 169, 240 КАС України.
Відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позовну заяву не підписано або підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.
Оскільки документи, надіслані листом від 11 квітня 2021 року № 802, подано та підписано особою, яка не є учасником справи, суд дійшов висновку, що лист від 11 квітня 2021 року № 802 разом з доданими до нього документами необхідно повернути Управлінню соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації Луганської області без розгляду.
Керуючись статтями 7, 47, 169, 240, 241-243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Лист від 11 квітня 2021 року № 802 разом з доданими до нього документами у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білокуракинської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії повернути Управлінню соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації Луганської області без розгляду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська