290/321/21
смт. Романів 18 травня 2021 року
Суддя Романівського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення поліції № 5 Житомирського районного управління поліції ГУ НП в Житомирській області, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за статтею 44-3 частиною 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),-
В травні 2021 року до Романівського районного суду Житомирської області надійшов для розгляду протокол про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 44-3 частиною 1 КУпАП України серії ВАБ № 620917, відносно ОСОБА_1 .
Зі змісту протоколу вбачається, що 1 квітня 2021 року приблизно об 11 годині 30 хвилин в приміщенні магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що розташований по АДРЕСА_1 , була відсутня розмітка маркування не менш як 1,5 метра, чим порушено карантинні заходи згідно постанови Кабінету Міністрів України (як зазначено в протоколі).
За змістом статті 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол, та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Диспозиція частини 1 статті 44-3 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішеннями органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Також слід зазначити, що частина 1 статті 44-3 КУпАП за своїм змістом є нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів.
Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, зазначаються, зокрема суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, а також інші відомості, необхідні для вирішення справи.
При цьому, суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП або нормах інших нормативно-правових актах, якими передбачена відповідальність за вчинення чітко визначених протиправних дій.
Всупереч зазначеним вимогам закону у вказаному протоколі не зазначено конкретної правової норми, яку порушила особа, стосовно якої складено даний протокол, за що передбачена адміністративна відповідальність за частиною 1 статті 44-3 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення - це документ, який офіційно засвідчує факт вчинення особою неправомірних дій і є одним із джерел доказів та підставою подальшого провадження у справі, а тому складений відносно ОСОБА_1 протокол серії ВАБ № 620917 від 01 квітня 2021 року не може бути визнаний належним та допустимим доказом наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 44-3 КУпАП.
Вказані вимоги закону також узгоджуються з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку національні суди повинні враховувати при здійсненні правосуддя.
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії») у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу.
Також слід зазначити, що згідно положень КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Постановою судді Романівського суду Житомирської області від 12 квітня 2021 року зазначений протокол було повернуто до органу Національної поліції для належного оформлення (зазначення конкретного нормативно-правового акта та правової норми, яку порушила особа, стосовно якої складено даний протокол, за що передбачена адміністративна відповідальність за частиною 1 статті 44-3 КУпАП.).
Враховуючи, що недоліки вищевказаного судового рішення не усунуто, даний протокол підлягає поверненню для належного оформлення.
Керуючись статтями 256, 278 КУпАП України, суддя,-
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 620917 відносно ОСОБА_1 , а також додані до нього документи, повернути до Відділення поліції № 5 Житомирського районного управління поліції ГУ НП в Житомирській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М.В. Ковальчук