"22" серпня 2006 р.
Справа № 22/215-06-4291А
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого Лашина В.В.
Суддів : Єрмілова Г.А. Воронюка О.Л.
при секретарі Ковальчук Р.Л.
за участю представників сторін:
від позивача: Артеменко Т.О., довіреність №1 від 16.05.06р.
від відповідача: Переверзова О.М., довіреність №19 від 10.05.06р.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Добрі послуги»
на постанову господарського суду Одеської області від 16.06.2006 р.
зі справи № 22/215-05-4291А
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Добрі послуги»,
м. Ізмаїл Одеської області
до Ізмаїльської міської ради Одеської області
про скасування рішень
Згідно розпорядження голови Одеського апеляційного господарського суду В.С. Балуха від 26.07.2006р. №87 в зв'язку з виходом із відпустки суддів другої судової колегії Єрмілова Г.А., Воронюка О.Л., Лашина В.В., справа №22/215-05-4291А, прийнята до провадження колегією у складі суддів Сидоренко М.В., Гладишевої Т.Я., Мишкіної М.А., передана на розгляд суддів другої судової колегії Лашина В.В., Єрмілова Г.А., Воронюка О.Л..
06.05.2006 р. Товариство з обмеженою відповідальністю “Добрі послуги» (далі -ТОВ “Добрі послуги») звернулося до господарського суду з позовом до Ізмаїльської міської ради Одеської області про визнання недійсними та скасування рішення 22 сесії ІV скликання Ізмаїльської міської ради від 28.10.2005 р. № 1248-ІV в частині включення в перелік об'єктів комунальної власності Ізмаїльської територіальної громади, підлягаючих приватизації у 2005 р. нежитлових приміщень по вул. Леніна, 58 (будинок Дому побуту) площею 571,3 кв.м, в тому числі підвалу площею 129,7 кв.м шляхом приватизації -викуп; пункт 3 рішення 26 сесії ІV скликання Ізмаїльської міської ради від 09.02.2006 р. № 1381-ІV про внесення доповнень у п. 13 додатку до рішення Ізмаїльської міської ради від 28.10.2005 р. № 1248-ІV щодо встановлення строку укладення договору купівлі-продажу до 01.05.2006 р., а в разі не підписання договору Фонд комунального майна зобов'язувалося реалізувати цей об'єкт з аукціону. Крім цього, позивач просив господарський суд зобов'язати відповідача утриматися від включення зазначеного об'єкту у перелік об'єктів комунальної власності Ізмаїльської територіальної громади, які підлягають приватизації, до закінчення строку дії договору оренди, укладеного між позивачем та відповідачем, зі строком дії до 12.01.2008 р.
Постановою господарського суду Одеської області від 16.06.2006 р. (суддя Торчинська Л.О.) в позові відмовлено.
Не погоджуючись з цією постановою, ТОВ “Добрі послуги» в апеляційній скарзі просить її скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі, посилаючись на неповне з'ясування господарським судом обставин, що мають значення для справи, оскільки згідно з договором оренди, укладеним між сторонами, який не розірваний, строк дії останнього до 12.01.2008 р., однак до закінчення строку дії цього договору відповідач прийняв оскаржуване рішення про включення предмету договору оренди до переліку об'єктів комунальної власності, які підлягають приватизації шляхом викупу, а рішенням Ізмаїльської міської ради від 09.02.2006 р. № 1381-ІV зазначений строк укладення договору купівлі-продажу до 01.05.2006 р. ТОВ “Добрі послуги» листом від 12.01.2006 р. направило відповідачу документи, які підтверджують згоду на викуп об'єкту нерухомості, в тому числі й висновок незалежного експерту з приводу оцінки предмету договору оренди на суму 135 267 грн., тоді як відповідачем запропонована ціна за договором купівлі-продажу в розмірі 552 036 грн., при цьому, не надаючи позивачу можливості перевірити законність подібної оцінки майна.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи. судова колегія вважає апеляційну скаргу необґрунтованою з наступних підстав.
12.01.1998 р. між сторонами був укладений договір оренди, за умовами якого відділ по управлінню комунальною власністю Ізмаїльської міської ради на підставі розпорядження Ізмаїльського виконкому № 8р від 12.01.1998 р. передав у строкове, платне користування ТОВ “Добрі послуги» нежитлове приміщення, розташоване за адресою: вул. Леніна, 58 у м. Ізмаїл, будівля Дому побуту на 1 поверсі площею 151,9 кв.м, на 4 поверсі -278,9 кв.м, а також підвал -143,3 кв.м для розміщення офісу, бару, надання побутових послуг населенню. Строк дії договору обумовлений до 12.01.2008 р. Додатковою угодою від 26.05.2000 р. були узгоджені зміни щодо порядку та розміру оплати орендної плати.
Зазначений договір свою дію не припинив, розірваний у встановленому законом порядку не був.
28.10.2005 р. Ізмаїльська міська рада приймає рішення № 1248-ІV про затвердження переліку об'єктів комунальної власності Ізмаїльської територіальної громади, які підлягають приватизації у 2005 р., в тому числі й нежитлових приміщень загальною площею 571,3 кв.м, в тому числі підвалу площею 129,7 кв.м, розташованих по вул. Леніна, 58 у м. Ізмаїл (будівля Дому побуту) шляхом викупу. Залишкова вартість цього майна визначена в сумі 161,5 тис. грн.
Рішенням Ізмаїльської міської ради № 1381-ІV від 09.02.2006 р. був затверджений перелік об'єктів комунальної власності, як підлягають приватизації у 2006 р., внесено доповнення у п. 13 додатку до рішення № 1248-ІV від 28.10.2005 р., за якими встановлено строк укладення угоди купівлі-продажу зазначеного майна до 01.05.2006 р., а в разі не підписання цього договору Фонду комунального майна доручено реалізувати майно з аукціону.
Згідно з ч. 5, 6 ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою.
Відповідно до ч. 1 ст. 319 ЦК України, ст. 4 Закону України “Про власність» власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на свій розсуд.
Отже, оскаржувані рішення Ізмаїльської міської ради про включення нежитлових приміщень до об'єктів комунальної власності, які підлягають приватизації, в тому числі спірні нежитлові приміщення шляхом викупу прийнятті у відповідності чинного законодавства.
Прийняття оскаржуваних рішень не порушує права та інтереси позивача щодо використання орендованого майна, яке включено до переліку об'єктів комунальної власності, що підлягають приватизації, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України “Про оренду державного та комунального майна» в разі переходу права власності до інших осіб договір оренди зберігає чинність для нового власника, а згідно до ч. 2 ст. 26 зазначеного Закону договір оренди припиняється в разі приватизації об'єкта оренди у випадку його приватизації лише орендарем.
Крім цього, відповідно до п. 53 Державної програми приватизації, затвердженої Законом України № 1723-ІІІ від 18.05.2000 р., в разі звернення державного органу приватизації до орендаря з пропозицією приватизувати орендоване майно, а орендар не погоджується на викуп такого майна, орган приватизації може запропонувати зазначене майно для продажу на конкурентних засадах, тобто з аукціону, про що і йде мова у п. 3 рішення Ізмаїльської міської ради № 1381-ІV від 09.02.2006 р. При цьому, визначено, що договір оренди зберігає свою силу для нового власника.
02.02.2006 р. позивач надав згоду та направив документи для реєстрації заяви про приватизацію орендованого приміщення, однак складений 22.04.2006 р. проект договору купівлі-продажу зазначеного майна 28.04.2006 р. у приватного нотаріуса не підписав, мотивуючи відмову відсутністю грошей для сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, оплата якого передбачена п. 4.7 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 15.07.1999 р. та плати за послуги нотаріуса, передбаченої ст. 31 Закону України “Про нотаріат». Також з листа приватного нотаріуса № 2-34/197 від 22.05.2006 р. /а.с. 26/ вбачається, що представник позивача прибув для укладення договору купівлі-продажу орендованого майна без документів, підтверджуючих правоздатність ТОВ “Добрі послуги» та повноваження представника на підписання цієї угоди.
Таким чином, господарський суд цілком вірно прийшов до висновку про безпідставність позовних вимог ТОВ “Добрі послуги» щодо скасування рішень Ізмаїльської міської ради про включення до переліку об'єктів комунальної власності, які підлягають приватизації, в тому числі шляхом викупу орендованого позивачем майна, оскільки оскаржувані рішення прийнятті у відповідності до ст.ст. 26, 60 Закону України “Про місцеве самоврядування», ст. 318, 319 ЦК України, ст. 4, ч. 2 ст. 32 Закону України “Про власність» й не порушують прав ТОВ “Добрі послуги» на орендоване майно, а тому судова колегія вважає доводи, викладені в апеляційній скарзі, такими, що суперечать діючому законодавству та не відповідають обставинам справи.
За таких обставин, судова колегія вважає, що постанова господарського суду Одеської області відповідає обставинам справи та вимогам закону, а тому підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 198-207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Добрі послуги» залишити без задоволення, а постанову господарського суду Одеської області від 16.06.2006 р. по справі № 22/215-06-4291А -без змін.
Ухвала набирає законної сили після її проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий Лашин В.В.
Суддя Єрмілов Г.А.
Суддя Воронюк О.Л.