про залишення позовної заяви без руху
17 травня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/2504/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Фрунзенської селищної ради Слов'яносербського району Луганської області про розірвання трудового договору,
ОСОБА_1 звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Фрунзенської селищної ради Слов'яносербського району Луганської області про розірвання трудового договору.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Розглянувши матеріали позову, суддя прийшов до висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у зв'язку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.
Відповідно до частини першої статті 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Згідно частиною п'ятою статті 120 КАС України останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день.
Відповідно до частини дев'ятої статті 120 КАС України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.
Відповідно до частини першої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Частиною першою статті 123 КАС України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (частина шоста статті 161 КАС України).
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 4 КАС України публічною службою є публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Оскільки з матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач проходила службу в органі місцевого самоврядування, отже проходження відповідної служби є публічною.
Спірні правовідносини виникли у зв'язку з порушенням права позивача у зв'язку з неможливістю продовження виконання обов'язків на займаній посаді через проведенням антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей та невиконанням відповідачем обов'язку щодо переміщення на підконтрольну українській владі територію.
Таким чином, за характером спірних правовідносин і їх суб'єктним складом цей спір є публічно-правовим спором з приводу проходження і звільнення з публічної служби, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою цієї статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у частині другій статті 122 цього Кодексу.
Таким спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений частиною п'ятою статті 122 КАС України.
Вивченням змісту позовної заяви суддею з'ясовано, що позивач включно по липень 2014 року працювала на посаді головного бухгалтера Фрунзенської селищної ради Слов'яносербського району Луганської області. У зв'язку з проведенням антитерористичної операції на території Луганської області та активними бойовими діями, ОСОБА_1 вимушена була виїхати з окупованої території до м. Сєвєродонецьк Луганської області. Враховуючи, що Фрунзенська селищна рада Слов'яносербського району Луганської області не була перереєстрована на підконтрольній українській владі території, позивачк не мала можливості продовжувати роботу.
Зі змісту копії трудової книжки ОСОБА_1 від 11.08.1989 НОМЕР_1 вбачається, що з 30.04.2020 по 13.09.2020 позивач перебувала на обліку у Сєвєродонецькому міському центрі зайнятості, після чого була призначена на посаду спеціаліста ІІ категорії за конкурсом у Сиротинську селищну раду міста Сєвєродонецька Луганської області.
Таким чином, позивач, починаючи з серпня 2014 року, був обізнаний про порушення своїх прав, що також підтверджується вказаними записами у трудовій книжці ОСОБА_1 .
До суду ОСОБА_1 за захистом своїх прав звернулась 12.05.2021, тобто з серпня 2014 року по час звернення до суду з даним позовом пройшло більше шести років.
Клопотання про поновлення строку звернення до суду з даним позовом, а також доказів в підтвердження неможливості звернення до суду з позовом у строк, встановлений частиною п'ятою статті 122 КАС України, позивачем не надано.
У зв'язку з чим суддя пропонує позивачу усунути вказаний недолік позовної заяви шляхом надання заяви про поновлення строків звернення до суду з даним позовом, а також доказів в підтвердження неможливості своєчасного звернення до суду з позовною заявою відповідно до положень частини п'ятої статті 122 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статями 160, 161, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Фрунзенської селищної ради Слов'яносербського району Луганської області про розірвання трудового договору залишити без руху.
Запропонувати позивачу протягом 10-ти (десяти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду доказів в підтвердження звернення до суду в строк, встановлений статтею 122 КАС України.
У разі ненадання вищевказаних документів позовна заява буде вважатися неподаною і підлягатиме поверненню.
Копію даної ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяЄ.О. Кисельова