Рішення від 27.03.2020 по справі 160/12078/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2020 року Справа № 160/12078/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпропетровськгаз збут» про визнання протиправними дій щодо припинення нарахування пільг на оплату житлово-комунальних послуг та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про:

- визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області (далі - Управління соцзахисту населення Криничанської РДА Дніпропетровської області, відповідач) щодо позбавлення позивача права на користування пільгами відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

- зобов'язання відповідача відновити ОСОБА_1 надання пільг відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з дня зупинення такого нарахування тобто з 04.04.2018р.;

- зобов'язання відповідача зробити перерахунок позивачу щодо надання пільг відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з дня зупинення такого нарахування тобто з 04.04.2018р.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що фактичне місце проживання ним не змінено, а тому у відповідача відсутні правові підстави для закриття пільги з 04.04.2018 року.

Ухвалою суду від 25.02.2020р. позовну заяву прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідач надав до суду відзив, у якому просив у задоволенні позовної заяви відмовити.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, при розгляді справи суд виходить з наступного.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 з 06.04.2016 року є учасником бойових дій, посвідчення № НОМЕР_1 .

З 17.08.2017 року позивач проживав та був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 .

З 2017 року за вказаною адресою позивач внесений до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, як учасник бойових дій.

04.04.2018 року позивач змінив місце реєстрації та зареєструвався за адресою АДРЕСА_1 , однак фактично і надалі проживає разом з дружиною ОСОБА_2 та дітьми за адресою АДРЕСА_1 .

В середині березня 2019 року позивачу стало відомо, що Управлінням соцзахисту населення Криничанської РДА Дніпропетровської області його виключено з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги з 04.04.2018 року. Дана обставина підтверджується довідкою відповідача від 09.04.2019 року №1442.

За новим місцем реєстрації позивача пільга не надавалась.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання і звернутись до суду за захистом свого права або інтересу до суду. Способами захисту цивільного права є, у тому числі, припинення дії яка порушує, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов'язку. Суд може захистити цивільне право або інтереси особи іншим способом, що встановлений законом або договором (ч.1 ст.15, ч.ч.1,2 ст.16 ЦК України).

Пільги по квартирній платі та платі за комунальні послуги встановлюються законодавством (ст.69 ЖК України).

Відповідно до п.4, п.5 ч.1 ст.12 Закону України від 22.10.1993 №3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються такі пільги: 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю); 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Пільги з оплати за житлово-комунальні послуги надаються особам відповідно до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року №117.

Згідно п.2 вказаного Положення до Реєстру вноситься інформація про пільговиків - прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті), адреса зареєстрованого місця проживання (за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 5 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р. №848), адреса фактичного місця проживання, склад сім'ї, характеристика житла, реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується.

Пунктом 7 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року №117 передбачено, що у разі зміни місця проживання в межах адміністративно-територіальної одиниці, яку обслуговує уповноважений орган, пільговик або його законний представник повинен повідомити його про це письмово.

У разі зміни місця проживання поза межами адміністративно-територіальної одиниці пільговик знімається з обліку в уповноваженому органі за попереднім місцем проживання та стає на облік за новим місцем проживання.

Уповноважені органи за попереднім місцем проживання пільговика закривають його персональну облікову картку та видають пільговику довідку про зняття з обліку, а за новим місцем проживання відкривають нову облікову картку з дати реєстрації пільговика.

На виконання вимог п.7 зазначеного положення дружина позивача - ОСОБА_2 надала до Управління соцзахисту населення Криничанської РДА Дніпропетровської області копії сторінок його паспорта, зокрема з відміткою про зміну місця реєстрації.

Враховуючи, що фактичне місце проживання та місце реєстрації позивача знаходиться в межах адміністративно-територіальної одиниці, суд приходить до висновку про можливість задоволення позовних вимог.

Згідно із ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В ході розгляду адміністративної справи, судом встановлено, що відповідач діяв у порушення ч.2 ст.2 КАС України.

Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України, суд зазначає, що позивач у справі, що розглядається, звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», тому судовий збір останнім сплачено не було, а отже відсутні підстави для здійснення розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпропетровськгаз збут» про визнання протиправними дій щодо припинення нарахування пільг на оплату житлово-комунальних послуг та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області щодо позбавлення ОСОБА_1 права на користування пільгами відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області відновити ОСОБА_1 надання пільг відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з дня зупинення такого нарахування тобто з 04.04.2018р.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області зробити перерахунок надання пільг ОСОБА_1 відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з дня зупинення такого нарахування тобто з 04.04.2018р.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Г. В.Кадникова