Рішення від 17.05.2021 по справі 645/89/21

Справа № 645/89/21

Провадження № 2/645/783/21

РІШЕННЯ

Іменем України

17 травня 2021 р. м. Харків

Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Федорової О.В.

за участю секретаря судового засідання - Синьогуб А.Ю.

учасники справи:

представник позивача - Самойленко П.С.

відповідач - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові цивільну справу за правилами спрощеного провадження за позовом:

Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради

до ОСОБА_1

про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради звернулося до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача на його користь неправомірно отримані бюджетні кошти у розмірі 16030,55 грн. та витрати на сплату судового збору у розмірі 2102,00 грн..

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 15.01.2016 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Рішенням Позивача від 23.03.2016 року житлову субсидію було призначено відповідачу з січня 2016 року до грудня 2016 року включно на двох осіб, як було безпосередньо зазначено у поданій Декларації, з урахуванням вимог законодавства, яке діяло на момент звернення Відповідача. Відповідно до п 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (у редакції від 21.09.2016 року), після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення та осіб, які звертаються за субсидією на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян. Особа, що незгодна з рішенням про проведення розрахунку субсидій на наступний період та має додаткові обставини, які безпосередньо впливаються на визначення розміру сукупного доходу за попередній період, повідомляє про це структурний підрозділ з питань соціального захисту та подає відповідні підтверджуючі документи для проведення перерахунку субсидії в межах строку призначення. У зв'язку з відсутністю у позивача інформації про зміну у відповідача обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, на підставі п. 14 Положення житлову субсидію Відповідачу було призначено на наступні періоди без його звернення, (з січня 2017 року до квітня 2017 року включно, з травня 2017 року до квітня 2018 року включно). Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 з 01.05.2018 призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових Заяви і Декларації, якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є, крім іншого, особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

Відповідно до Положення (яка діяла до 01.10.2019), житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 та Положенням передбачено, що призначення субсидії з травня 2018 року для громадян, які отримували субсидію у попередньому періоді, здійснюється на підставі поданих нових Заяви і Декларації, у разі якщо вони відносяться до вищезазначених категорій, в інших випадках - без додаткового звернення. Інформація про необхідність подання з 01.05.2018 Заяви та Декларації, зокрема, особам, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, була розміщена на сайті Мінсоцполітики, висвітлювалась на центральних та місцевих телевізійних каналах, у засобах масової інформації, розміщено на інформаційних стендах в приміщенні позивача, спеціалістами Управління надавались детальні роз'яснення населенню під час прийому та за телефоном «гарячої лінії». Із Заявою та Декларацією протягом травня - червня 2018 року відповідач не звертався, тобто ним не надано відомості, що його домогосподарство відноситься до тих категорій домогосподарств, яким необхідно надати нові Заяву та Декларацію.

У зв'язку з чим, керуючись п. 14 Положення, Відповідачу було призначено субсидію на наступні періоди, а саме:

Розмір призначеної субсидії складає:

- з травня 2018 року до вересня 2018 року включно у розмірі 0 грн.;

- з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно (у жовтні 2018 року розмір субсидії склав 716,37 грн., з листопада 2018 року до грудня 2018 року - 2003,28 грн.-щомісячно, з січня 2019 року до березня 2019 року - 2003,28 грн. щомісячно, у квітні 2019 року- 927,89 грн);

- з жовтня 2019 року до квітня 2020 року включно (у жовтні 2019 року розмір субсидії склав 331,24 грн, у листопаді - 1147,68 грн, у грудні 2019 року - 959,57 грн, у січні 2020 року - 1071,80 грн, у лютому 2020 року - 859,60 грн., з березня 2020 припинено).

У подальшому Управлінням було встановлено, що Відповідач перебуває у зареєстрованому шлюбі з 2001 року, а відповідно Відповідач не мав права на отримання житлової субсидії з 01.05.2018 року без урахування відомостей про доходи та майновий стан його дружини. Про зазначені обставини, які безпосередньо впливають на право та розмір житлової субсидії, Відповідачем не було повідомлено своєчасно Позивача, внаслідок чого утворилася переплата бюджетних коштів.

Сума переплати бюджетних коштів, яке підлягає поверненню до державного бюджету, складає 16030,55 грн.

З метою забезпечення цільового принципу використання бюджетних коштів, ураховуючи неповернення Відповідачем суми переплати у добровільному порядку, Управління змушене звернутися до суду з метою повернення коштів до бюджету в судовому порядку.

Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 13.01.2021 року (суддя Бондарєва І.В.) відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження.

Відповідно до п.п. 2.3.49, 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, Розпорядженням керівника апарату за № 238 від 21.04.2021 року призначено проведення повторного автоматичного розподілу вищезазначеної цивільної справи, в результаті чого справу було передано судді Фрунзенського районного суду м. Харкова Федоровій О.В.

Справа надійшла в провадження судді Федорової О.В. - 21.04.2021 року.

Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 22.04.2021 року справу прийнято до провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні.

Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, пояснив викладені обставини та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засідання проти позовних вимог заперечував в повному обсязі, та зазначив, що він дійсно перебуває у зареєстрованому шлюбі з 2001 року, проте його дружина зареєстрована за іншою адресою та з ним не проживає. Крім того пояснив, що йому не було відомо про те, що в Декларації необхідно зазначати відомості про дружину, з якою він офіційно перебуває у шлюбі, але фактично не проживає.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб в межах заявлених позовних вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом свої порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

15.01.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Рішенням Позивача від 23.03.2016 житлову субсидію було призначено Відповідачу з січня 2016 року до грудня 2016 року включно на двох осіб (як було безпосередньо зазначено у поданій Декларації) з урахуванням вимог законодавства, яке діяло на момент звернення Відповідача.

Відповідно до п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (у редакції від 21.09.2016 року) після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення та осіб, які звертаються за субсидією на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян. Особа, яка не згодна з рішенням про проведення розрахунку субсидії на наступний період та має додаткові обставини, які безпосередньо пливають на визначення розміру сукупного доходу за попередній період, повідомляє про це структурний підрозділ з питань соціального захисту та подає відповідні підтвердні документи для проведення перерахунку субсидії в межах строку призначення.

У зв'язку з відсутністю у Позивача інформації про зміну у Відповідача обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, на підставі п.14 Положення житлову субсидію Відповідачу було призначено на наступні періоди без його звернення (з січня 2017 року до квітня 2017 року включно, з травня 2017 року до квітня 2018 року включно).

Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329 (далі - Постанова № 329) з 01.05.2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових Заяви і Декларації, якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є, у тому числі, особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

Відповідно до Положення (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року № 329, яка діяла до 01.10.2019 року), житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Положенням передбачено, що у разі подання заяви протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону житлова субсидія призначається з початку такого сезону.

Згідно з Положенням після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні.

Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року № 329 та Положенням передбачено, що призначення субсидії з травня 2018 року для громадян, які отримували субсидію у попередньому періоді, здійснюється на підставі поданих нових заяви і декларації, у разі якщо вони відносяться до визначених категорій, в інших випадках - без додаткового звернення.

Інформація про необхідність подання з 01.05.2018 року Заяви та Декларації, зокрема, особам, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, була розміщена на сайті Мінсоцполітики, висвітлювалась на центральних та місцевих телевізійних каналах, у засобах масової інформації, розміщено на інформаційних стендах в приміщенні Позивача, спеціалістами Управління надавались детальні роз'яснення населенню під час прийому та за телефоном «гарячої лінії» 725-31-51.

Із заявою та декларацією протягом травня - червня 2018 року Відповідач не звертався, тобто ним не надано відомості, що його домогосподарство відноситься до тих категорій домогосподарств, яким необхідно надати нові Заяву та Декларацію.

У зв'язку з чим, керуючись п. 14 Положення, Відповідачу було призначено субсидію не наступні періоди, а саме:

-з травня 2018 року до вересня 2018 року включно у розмірі 0 грн.;

- з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно (у жовтні 2018 року розмір субсидії склав 716,37 грн., з листопада 2018 року до грудня 2018 року - 2003,28 грн. щомісячно, з січня 2019 року до березня 2019 року - 2003,28 грн. щомісячно, у квітні 2019 року - 927,89 грн);

- з жовтня 2019 року до квітня 2020 року включно (у жовтні 2019 року розмір субсидії склав 331,24 грн, у листопаді - 1147,68 грн, у грудні 2019 року - 959,57 грн, у січні 2020 доку - 1071,80 грн, у лютому 2020 року - 859,60 грн., з березня 2020 припинено).

В подальшому Управлінням було встановлено, що Відповідач перебуває у зареєстрованому шлюбі з 2001 року, та, відповідно, Відповідач не мав права на отримання житлової субсидії з 01.05.2018 року без урахування відомостей про доходи та майновий стан його дружини.

Про зазначені обставини, які безпосередньо впливають на право та розмір житлової субсидії, Відповідачем не було повідомлено своєчасно Позивача, внаслідок чого утворилася переплата бюджетних коштів, розмір якої складає 16030,55 грн..

Отже, відповідач не мав права на отримання житлової субсидії з 01.05.2018 року без урахування відомостей про доходи і майновий стан його дружини. Про зазначені обставини, які безпосередньо впливають на право та розмір житлової субсидії, Відповідачем не було повідомлено своєчасно Позивача, внаслідок чого утворилася переплата бюджетних коштів.

Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача 16030,55 грн. надміру виплаченої державної допомоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 247, 263-265, 279, 280-281, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради неправомірно отримані бюджетні кошти в розмірі 16030,55 грн..

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 грн..

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 03196653, місцезнаходження: 61060, м. Харків, просп. Льва Ландау, 48.

Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_1 , місце проживання (перебування): АДРЕСА_1 .

Повне рішення складено 18.05.2021 року.

Суддя О.В. Федорова