Справа №409/1070/21
Пров.№2-о/409/220/21
14 травня 2021 року смт.Білокуракине
Білокуракинський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Титова А.О.,
за участю секретаря судових засідань Малик А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені Білокуракинського районного суду цивільну справу про встановлення факту смерті, де:
заявниця - ОСОБА_1 ,
заінтересована особа - Білокуракинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), -
13.05.21 ОСОБА_1 звернулась до Білокуракинського районного суду із заявою, в якій просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме - що її сестра, ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Ірміно, причина смерті - загальна інтоксикація організму, злоякісне новоутворення лівої легені.
В обґрунтування своїх вимог заявниця вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ померла її сестра - ОСОБА_2 . Після її смерті заявницею отримані медичні документи про смерть. Останнім місцем проживання, місцем настання смерті та місцем поховання померлої є м. Ірміно Луганської області, Україна.
Проте, вказана територія станом на день звернення заявниці до суду є тимчасово окупованою, а органи влади України, у тому числі органи реєстрації актів цивільного стану населення не здійснюють свою діяльність, у зв'язку з чим, заявниця позбавлена можливості отримати відповідне свідоцтво про смерть.
Білокуракинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) відмовив заявниці у проведенні державної реєстрації факту смерті.
За викладених обставин, заявниця звернулась до Білокуракинського районного суду Луганської області із заявою про встановлення факту смерті. В судове засідання заявниця не з'явилась, просила суд розглянути справу без її участі, заяву просила задовольнити.
Заінтересована особа - Білокуракинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялась належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Наказом Міністерства юстиції України № 953/5 від 17.06.2014 року „Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції" (з внесеними змінами від 05.11.2014р.) з 21.11.2014р. тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Луганської області та Донецької області. Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
Положеннями п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. Згідно ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення фактів, які підлягають реєстрації в органах реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до п. 6, п. 9 «Про затвердження правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні» від 18.10.2000 року № 52/5, реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення в судовому порядку факту смерті, звернення для реєстрації смерті особи, оголошеною судом померлою.
Державна реєстрація факту смерті, встановленого в судовому порядку, проводиться за заявою осіб, що були позивачами при розгляді судом справи, а також спадкоємців померлого при поданні рішення суду. Складений актовий запис про смерть включається до книги державної реєстрації смерті за поточний рік, якщо з часу настання смерті не минуло одного року, або до книги поновлених записів цивільного стану за поточний рік, якщо минуло більше року.
Як вбачається з матеріалів справи, Білокуракинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) відмовив заявниці у державній реєстрації смерті.
Відмова обґрунтована наявністю сумніву у легітимність оформлення медичних документів та лікарського свідоцтва про смерть закладами охорони здоров'я, місцем розташування яких є населені пункти, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, перелік яких наведено у Додатку 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014р. № 1085 (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.05.2015 р. № 428-р.).
В той же час, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , заявниця по справі, є сестрою померлої, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , копією Витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстраіцію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України, копією Витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу від 13.05.2021 року.
При цьому, судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ, причина смерті - загальна інтоксикація організму, злоякісне новоутворення лівої легені. Вказані обставини підтверджуються медичними документами про смерть Державного закладу "Стаханівська центральна міська багатопрофільна лікарня", а саме - лікарським свідоцтвом про смерть № 60 від 26.02.2021, довідкою про причину смерті № 60 від 26.02.2021.
Щодо сумнівів органів державної реєстрації актів цивільного стану стосовно легітимності наданих заявницею медичних документів про смерть, суд зазначає наступне.
Так, У 1971 році Міжнародний суд Організації Об'єднаних Націй (далі - ООН) у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). Зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів окупаційної влади далеко від абсолютного, вважають судді ЄСПЛ. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать.
При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Зазначена вище правова позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 22.10.2018 року у справі №235/2357/17.
За викладеного, в ході судового розгляду знайшов своє підтвердження та не викликає у суду сумнівів факт того, що громадянка України ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ.
Відповідно до статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Частиною третьою статті 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ст. 317 та п. 8 ст. 430 ЦПК України суд допускає рішення до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 77-81, 263-265, 268, 315-317, 354-355, 430 ЦПК України, суд, -
Заяву про встановлення факту смерті - задовольнити у повному обсязі.
Встановити факт того, що громадянка України ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Лозне Білокуракинського району Луганської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ірміно Луганської області, Україна, причина смерті - загальна інтоксикація організму, злоякісне новоутворення лівої легені; місце реєстрації померлої: АДРЕСА_1 .
Заявниця - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа - Білокуракинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), код ЄДРПОУ 21758035, місцезнаходження: вул. Базарна 13, смт. Білокуракине Луганської області.
Рішення підлягає негайному виконанню та може бути оскаржене до Луганського апеляційного суду через Білокуракинський районний суд Луганської області на підставі п.15.5 ч.1 Розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Суддя Білокуракинського
районного суду Луганської області А.О. Титов