Справа № 631/359/21
Провадження № 3/631/150/21
про повернення для належного оформлення
14 квітня 2021 року смт Нова Водолага
Суддя Нововодолазького районного суду Харківської області Пархоменко І. О., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Красноградського РВП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 2 ст. 184 КУпАП,
14 квітня 2021 року до Нововодолазького районного суду Харківської області від Красноградського РВП ГУНП в Харківській області для розгляду по суті надійшов адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 .
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення Серії ВАБ 153334 від 16 лютого 2021 року вбачається, що ОСОБА_1 ухиляється від виконання обов'язків опікуна по вихованню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , котрий самовільно пішов із домівки до реабілітаційного центру у м. Харків, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 184 КУпАП.
Перевіривши матеріали справи, суддя дійшов наступного.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Частиною 1 ст. 256 КУпАП встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
У порушення вимог ч. 1 ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення Серії ВАБ 153334 від 16 лютого 2021 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальностіза ч. 2 ст. 184 КУпАП не містить по батьковіпосадової особи, яка склала протокол.
Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв"язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За приписами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність, що визначено ст. 9 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 184 КУпАП адміністративна відповідальність настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Згідно з ч. 2 ст. 184 КУпАП адміністративна відповідальність настає за дії, що передбачені ч. 1 ст. 184 КУпАП, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
У протоколі про адміністративне правопорушення Серії ВАБ 153334 від 16 лютого 2021 року зазначено, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 184 КУпАП. Проте, підтвердження вчинення особою, стосовно якої ставиться питання про притягнення до відповідальності, адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП протягом року у матеріалах відсутнє.
Також, у матеріалах про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 наявний рапорт, пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , які є нечитаємими у зв'язку з вкрай низькою якістю наданих ксерокопій.
Наведені обставини унеможливлюють виконання суддею приписів ст. ст. 251, 252, 256, 278, 280 КУпАП та об'єктивний розгляд справи по суті, у зв'язку з чим адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 184 КУпАП належить повернути до Красноградського РВП ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 251, 252, 256, 278, 280 КУпАП , суддя -
Адміністративний матеріал, щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 184 КУпАП повернути до Красноградського РВП ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя І. О. Пархоменко