справа№ 380/1702/21
з питань залучення третіх осіб
12 травня 2021 рокум.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. при розгляді за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області вчинити дії.
Встановив.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області сформувати до Управління Державної казначейської служби України у Личаківському районі міста Львова подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу права нерухомого майна у сумі 5360,90 грн. сплаченого згідно квитанції №118 від 16.10.2020.
Ухвалою суду від 12 лютого 2021 року відкрито провадження у справі.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подав до суду клопотання про залучення приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Львівської області ОСОБА_2 та Управління Державної казначейської служби України у Личаківському районі м. Львова, в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
При вирішенні заявленого клопотання суд виходить із завдань адміністративного судочинства, якими відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
З аналізу вказаних норм встановлено, що необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
Суд розглянув клопотання відповідача та дійшов висновку, що законні підстави для його задоволення відсутні, оскільки в такому не обґрунтовано, яким чином рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси та обов'язки приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Львівської області Дулик М.Б.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (ч. 4 ст. 49 КАС України).
Проте відповідачем не обґрунтована необхідність залучення приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Львівської області Дулик М.Б., не зазначено на чиїй стороні його слід залучити, а також яким чином рішення у справі може вплинути на її права, свободи, інтереси та обов'язки.
Щодо покликань на зміни внесені до Порядку №1740 від 03.11.1998 згідно з постановою №866 від 23.09.2020, суд зазначає що приписами даного порядку жодним чином не змінено порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, визначеного Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (далі Порядок №787) за все ж сплаченим збором на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за вперше придбане майно.
Також відповідачем не обґрунтована необхідність залучення Державної казначейської служби України у Личаківському районі у м. Львові Львівської області, не зазначено яким чином рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси та обов'язки.
Оскільки предметом спору є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області сформувати та подати подання про повернення пенсійного збору, судове рішення у справі не впливає на права або обов'язки Управління державної казначейської служби України у Личаківському районі м. Львова Львівської області.
З огляду на викладене, дослідивши доводи відповідача щодо вказаних клопотань у сукупності, вважає такі безпідставними та таким, що задоволенню не підлягають.
З урахуванням викладеного, у задоволенні клопотань відповідача про залучення третіх осіб слід відмовити.
Керуючись ст. 2, 49 КАС України, суд, -
постановив :
У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про залучення до участі у справі як третю особу приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Львівської області Дулик М.Б. - відмовити.
У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про залучення до участі у справі як третю особу Управління Державної казначейської служби України у Личаківському районі м. Львова - відмовити.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя Коморний О.І.