12 травня 2021 року Чернігів Справа № 620/1286/21
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прилуцької міської ради Чернігівської області про визнання незаконним та скасування рішення,
Позивач звернувся до суду з позовом до Прилуцької міської ради Чернігівської області, в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення Прилуцької міської ради VIII скликання від 24.01.2021 «Про обрання секретарем Прилуцької міської ради ОСОБА_2 ».
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення ради приймалося з грубими порушеннями Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Прилуцької міської ради 7 скликання, затвердженого рішенням міської ради (3 сесія 7 скликання) від 04.12.2015 №3, тому позивач просить визнати незаконним та скасувати його.
Суд ухвалою від 12.03.2021 розгляд справи призначив за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення ( виклику) сторін та встановив відповідачу строк для подачі відзиву.
Від відповідача у встановлений судом строк надійшов відзив на позов, в якому, з посиланням на ст.58 Регламенту Прилуцької міської ради 7 скликання, відповідач визнав позов.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
24.12.2020 рішенням Прилуцької міської ради (друга частина першого засідання першої сесії восьмого скликання) №1 було обрано секретарем Прилуцької міської ради депутата міської ради ОСОБА_2 .
Вважаючи, що рішення ради приймалося з грубими порушеннями Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Прилуцької міської ради 7 скликання, затвердженого рішенням міської ради (3 сесія 7 скликання) від 04.12.2015 №3, позивач просить визнати незаконним та скасувати його.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», від 14.10.2014 №1700-VІІ «Про запобігання корупції».
Так, в силу прямої дії ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 2, 6 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно- правових відносин від порушень з боку ... органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб... при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.
Як було встановлено, 24.12.2020 на першому пленарному засіданні першої сесії Прилуцької міської ради VIII скликання проводилось голосування щодо обрання секретаря ради.
При цьому ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пп. 4 і 16 ст. 26, пп. 1, 29 і 31 ст. 43 та ст. 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Прилуцької міської ради 7 скликання, обрання секретаря міської ради проводиться шляхом таємного голосування.
Відповідно до ст.49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» депутат зобов'язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано. Депутат має право ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.
Згідно із ст. 50, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо: 1) на день проведення першої сесії сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори відповідно сільського, селищного, міського голови; 2) рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану відповідним сільським, селищним, міським головою; 3) протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії сільської, селищної, міської ради відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс кандидатуру на посаду секретаря ради; 4) на наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради; 5) посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади відповідного сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень.
Відповідно до ст.58 Регламенту Прилуцької міської ради 7 скликання, який діяв на момент проведення першої сесії, зазначено що: «Для проведення таємного голосування і визначення його результатів сесія міської ради обирає з числа депутатів лічильну комісію. Лічильна комісія обирається шляхом відкритого голосування більшістю депутатів, присутніх на засіданні.
До складу лічильної комісії не можуть бути обрані депутати, чиї кандидатури висунуто до складу органів, що обираються.
Лічильна комісія обирає зі свого складу голову й секретаря комісії. Рішення лічильної комісії ухвалюється більшістю голосів членів комісії.
Бюлетені для таємного голосування виготовляються під контролем лічильної комісії за встановленою нею формою й у визначеній кількості. Бюлетені містять всю необхідну для голосування інформацію. У бюлетені для голосування по проекту рішення повинні стояти слова «за», «проти», «утримався». Час і місце голосування, порядок його проведення встановлюються лічильною комісією і доводяться головою комісії до відома депутатів».
Натомість бюлетені для таємного голосування виготовленні були з порушенням регламенту, а саме не зазначено «утримався» що порушило право позивача на відповідне волевиявлення (а.с.11,14).
Кім того, з пояснень позивача, вбачається, що після проведення голосування при перегляді відеозйомки телеканалу ТІМ, який серед інших висвітлював дії депутатів міської ради під час її сесії, було виявлено, що лічильна комісія під головуванням ОСОБА_3 розробила план дій, при яких депутати міської ради ще до проведення підрахунку голосів, перед вкиданням бюлетеня для таємного голосування до урни для голосування показували результати свого таємного волевиявлення членам лічильної комісії та деяким депутатам міської ради з числа політичної партії «Рідний дім», від якої висувався ОСОБА_2 .
На думку позивача, вищевказане привело до протиправного втручання в роботу Прилуцької міської ради та спотворило результати таємного голосування, оскільки ряд депутатів міської ради могли проголосувати з іншим результатом.
Відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» під час обрання секретаря міської ради обов'язково проводиться таємне голосування. Таємне голосування - це вид голосування, при якому учасники голосують анонімно. Важливим критерієм таємного голосування є виключення контролю за волевиявленням голосуючого. Відповідно до Кодексу належної практики у виборчих справах, керівних принципів та пояснювальній доповіді, ухваленого Венеціанською комісією на 52-й сесії (Венеція, 18-19 жовтня 2002 року) для виборців таємне голосування - це не тільки право, але й обов'язок, невиконання якого має бути покаране шляхом визнання недійсним будь-якого виборчого бюлетеня, зміст якого став відомим іншим. Порушення таємниці голосування має тягти за собою накладення санкцій. Це ті демократичні принципи та демократичні процедури, дотримання яких повинно уособлювати європейський вибір України, стверджувати стратегічний курс європейської інтеграції.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», секретар міської ради відноситься до осіб органів місцевого самоврядування, на яких поширюється дія цього закону.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» : «1. Особи, зазначені у пунктах 1,2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані:
1. вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
2. не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
3. вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.».
В сенсі вказаного закону: реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Отже, посадові особи місцевого самоврядування та депутати місцевих рад є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону, в тому числі щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
Частина перша ст.35 Закону передбачає, що особливості врегулювання конфлікту інтересів, що виник у діяльності окремих категорій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в тому числі й депутатів місцевих рад визначаються законами, які регулюють статус відповідних осіб та засади організації відповідних органів.
Так, правила врегулювання конфлікту інтересів в діяльності зазначених осіб визначені статтею 59 «Конфлікт інтересів» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно з якою сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про конфлікт інтересів під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.
Отже, в ситуації потенційного чи реального конфлікту інтересів особи, уповноважені на виконання функцій місцевого самоврядування, можуть брати участь у розгляді, підготовці, прийнятті рішень відповідною радою за сукупності таких умов:
особа самостійно заявляє про конфлікт інтересів публічно (про що вноситься відповідний запис до протоколу засідання ради);
оголошення про конфлікт інтересів здійснюється під час засідання ради, до початку розгляду питання, у вирішенні якого є приватний інтерес.
Таким чином, прийняття відповідних рішень (голосування) депутатом на засіданні місцевої ради може здійснюватися за умови дотримання правил врегулювання конфлікту інтересів, передбачених ст.59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Так, з матеріалів справи встановлено, що 24.12.2020 депутат міської ради ОСОБА_2 з трибуни міської ради особисто зачитав і особисто подав подання на обрання себе секретарем міської ради та приймав участь у голосуванні за обрання себе секретарем міської ради (а.с.8). При цьому в порушення вказаних вище вимог діючого законодавства ОСОБА_2 не повідомив про наявний конфлікт інтересів.
З системного аналізу викладених правових норм слідує, що позов ОСОБА_1 до Прилуцької міської ради Чернігівської області про визнання незаконним та скасування рішення обґрунтований та правомірний.
Згідно ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, оскільки відповідач визнав позов, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Прилуцької міської ради Чернігівської області про визнання незаконним та скасування рішення задовольнити повністю.
Визнати незаконним та скасувати рішення Прилуцької міської ради VIII скликання від 24.01.2021 «Про обрання секретарем Прилуцької міської ради ОСОБА_2 ».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Прилуцька міська рада Чернігівської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу"Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач : Прилуцька міська рада Чернігівської області (вул. Незалежності, 82, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500, код ЄДРПОУ 04061814).
Повний текст рішення виготовлено 12 травня 2021 року.
Суддя Л.О. Житняк