12 травня 2021 року Чернігів Справа № 620/1668/21
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Лосинівської селищної ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Лосинівської селищної ради, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо виплати позивачу середньої заробітної плати за шість місяців з дня закінчення його повноважень голови Перемозької сільської ради на період працевлаштування відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 №93;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу середню заробітну плату за шість місяців з дня закінчення повноважень як голови Перемозької селищної ради.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач безпідставно відмовив у виплаті середнього заробітку за шість місяців, так як посада, з якої позивача було звільнено у зв'язку з обранням на виборну посаду Перемозького сільського голови, на даний час ліквідована, а існуючі посади фельдшера в межах Лосинівської територіальної громади не мають повної ставки та знаходяться на знічній відстані від попередньої роботи.
Суд ухвалою від 12.04.2021 відкрив провадження у справі та призначив її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та встановив відповідачу 15-денний термін, з дня отримання копії ухвали для подання відзиву на позов.
Представник відповідача у встановлений судом строк подав відзив на позов, в якому у задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
ОСОБА_1 відповідно до рішення 1 сесії 7 скликання Перемозької сільської ради Ніжинського району Чернігівської області від 12.11.2015 обраний сільським головою Перемозької сільської ради.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №730-р Перемозька сільська рада приєднана до Лосинівської територіальної громади.
Розпорядженням Перемозького сільського голови Багмута С.С. від 03.12.2020 №29 «На виконання рішення 1 сесії 8 скликання Лосинівської селищної ради від 03.12.2020, відповідно до пп. 1 розділу 2 «Прикінцеві положення Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад п.562 від 16.04.2020 сільським головою Перемозької сільської ради ОСОБА_1 припинено повноваження сільського голови Перемозької сільської ради та зобов'язано головного бухгалтера ОСОБА_2 провести розрахунок згідно чинного законодавства та у відповідності до ст.116 КЗпП України.
17.12.2020 позивачем подано до Лосинівської селищної ради Ніжинського району заяву про видачу розпорядження щодо виплати йому середнього заробітку на період пошуку місця для працевлаштування (але не більше 6 місяців) з 04.12.2020, оскільки згідно довідки виданої головним лікарем КНП «Ніжинський центр первинної медико-санітарної допомоги» № 504 від 17.12.2020 фельдшерський пункт с. Гармащина не функціонує. Посада завідувача фельдшерського пункту, фельдшера в штатному розписі відсутня.
Відповідь надавалася на усне звернення ОСОБА_1 щодо можливого повернення на посаду фельдшера у фельдшерський пункт с. Гармащина.
Лосинівська селищна рада надіслала на адресу КНП «Ніжинський центр первинної медико-санітарної допомоги» лист про надання інформації щодо наявності (відсутності) в установі іншої, рівноцінної роботи, з огляду на попереднє місце роботи ОСОБА_1 в межах Перемозького старостинського округу.
Згідно отриманої відповіді від 22.12.2020 в межах Перемозького старостинського округу є вакантні посади (по 0,5 ставки) на фельдшерських пунктах с. Чистий Колодязь та станція Лосинівка. При цьому, вказано, що працевлаштування в іншому фельдшерському пункті Центру позивачу не пропонувалось.
11.01.2021 на адресу ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення надіслано листа про можливість отримати рівноцінну роботу, у зв'язку з наявністю вакантних посад.
Вважаючи, що відповідач протиправно відмовив позивачу у виплаті середнього заробітку за шість місяців з дня закінчення його повноважень голови Перемозької сільської ради на період працевлаштування, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
В силу прямої дії ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради визначає Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 №93-IV (далі - Закон №93-IV), який також встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
Відповідно до ст.4 Закону №93-IV депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано. Повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів. Інформація про підсумки виборів доводиться територіальною виборчою комісією до відома відповідної місцевої ради. Спори щодо набуття повноважень депутатів місцевої ради вирішуються судом.
Згідно з ст.6 Закону №93-IV, депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю. Депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом. За рішенням обласної, Київської та Севастопольської міських рад депутат, обраний головою постійної комісії з питань бюджету, може працювати в раді на постійній основі.
Відповідно до ч.1 ст.33 Закону №93-IV, у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі. З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради.
Частиною 2 ст.33 Закону №93-IV передбачено, що депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді. Час, коли колишній депутат тимчасово не працював у зв'язку з неможливістю надання йому попередньої або рівноцінної роботи (посади) безпосередньо після закінчення строку його повноважень, зараховується, але не більше шести місяців, до страхового стажу і стажу роботи (служби) за спеціальністю, за якою депутат працював до обрання у місцеву раду, де він виконував свої обов'язки на постійній основі.
Гарантії для працівників, обраних на виборні посади, також встановлені ст.118 Кодексу законів про працю України, згідно до якої працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Під рівноцінною роботою (посадою) слід розуміти роботу (посаду), не нижче за кваліфікацією чи посадою, за якою особа працювала до обрання на виборну посаду (відповідного голови/секретаря).
Таким чином, приведеними вище нормами права встановлено право працівника, звільненого з роботи внаслідок обрання на виборну посаду у раді, на одержання після закінчення його повноважень за виборною посадою попередньої роботи (посади) на тому ж підприємстві, в установі, організації або надання йому рівноцінної роботи (посади).
Отже, законодавець гарантує колишньому депутату ради чи, як в даному випадку голові сільської ради, збереження середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді лише за умови неможливості надання йому попередньої роботи і виключно на період його працевлаштування, але не більше шести місяців.
При цьому, обов'язок запропонувати звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади роботу (посаду) за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації в разі відсутності можливості працевлаштувати на попередній або рівнозначній посаді покладається саме на роботодавця. За змістом Закону збереження протягом шести місяців середнього заробітку не звільняє адміністрацію установи, де працював депутат, вжити заходи до його працевлаштування.
Гарантія збереження середньої заробітної плати, яку голова сільської ради одержував на виборній посаді, можлива лише за умови неможливості надання йому попередньої роботи і виключно на період його працевлаштування, але не більше шести місяців. При цьому, необхідною умовою реалізації зазначеного права є неможливість забезпечення роботодавцем надання попередньої роботи (посади), а у разі її відсутності іншої рівноцінної роботи (посади) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Як встановлено судом, про можливість отримати рівноцінну роботу позивач був повідомлений листом від 11.01.2021, що свідчить про виконання відповідачем та роботодавцем свого обов'язку, встановленого наведеними вище нормами права. При цьому, до КНП «Ніжинський центр первинної медико-санітарної допомоги» з приводу працевлаштування позивач не звертався. Жодних інших запитів до відповідача не надсилав.
Приймаючи до уваги наведені вище висновки, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що у позові слід відмовити повністю.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 139, 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У позові ОСОБА_1 до Лосинівської селищної ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повне рішення суду складено 12.05.2021.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Лосинівська селищна рада (вул. Шевченка, 2, смт. Лосинівка, Ніжинський район, Чернігівська область, 16663, код ЄДРПОУ 04412461).
Суддя Л.О. Житняк