Ухвала від 11.05.2021 по справі 600/1710/20-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про роз'яснення судового рішення

11.05.21 м. Чернівці Справа № 600/1710/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про роз'яснення судового рішення по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.11.2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 , у перерахунку та виплаті пенсії в розмірі 77% грошового забезпечення за вислугу років, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення наданої Управлінням Служби України в Чернівецькій області від 21 серпня 2020 року №21/477.

Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі довідки наданої Управлінням Служби України в Чернівецькій області від 21 серпня 2020 року №21/477, з урахуванням складових грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року, починаючи з 05 березня 2019 року, з урахуванням виплачених за цей період сум пенсії.

12.04.2020 року позивачем до суду подано заяву в якій останній просив, роз'яснити судове рішення, в обґрунтування якої зазначив, що в резолютивній частині рішення судом не зазначено складову грошового забезпечення, а саме: "доплату за співробітництво з особами, залученими до участі в оперативно - розшуковій діяльності на конфіденційній основі", яка передбачена в довідці Управління служби безпеки по Чернівецькій області від 21 вересня 2020 року, на підставі якої зобов'язано здійснити перерахунок пенсії останньому.

Ухвалою суду від 13.04.2021 року призначено розгляд заяви ОСОБА_1 , про роз'яснення рішення суду до судового розгляду в порядку письмового провадження.

Розглянувши заву про роз'яснення судового рішення та дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Згідно частин 2, 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до статті 254 КАС України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Подання заяви про роз'яснення судового рішення зупиняє перебіг строку, встановленого судом для виконання судового рішення, а так само строку, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Ухвалу про роз'яснення судового рішення або відмову у його роз'ясненні може бути оскаржено.

Враховуючи те, що рішення в даній справі ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (письмовому провадженні), відтак питання щодо роз'яснення судового рішення вирішується судом в порядку письмового провадження.

Проаналізувавши наведені вище вимоги КАС України суд зазначає, що конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим Кодекс адміністративного судочинства України не містить, а зі змісту приписів ст. 254 КАС України вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.

Досліджуючи наявність підстав для роз'яснення судового рішення, суд звертає увагу на те, що стаття 254 КАС України передбачає можливість роз'яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.

Незрозумілість судового рішення є оцінним поняттям, а доцільність роз'яснення судового рішення приймається на розсуд суду, який має відштовхуватись від раціональних критеріїв.

Роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.

Тобто, роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для осіб, що будуть здійснювати його виконання. Це стосується випадків, коли судом недотримані вимоги ясності, визначеності судового рішення. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час виконання.

Таким чином, виходячи з системного тлумачення положень статті 254 КАС України, роз'яснено може бути рішення чи ухвала суду у разі, якщо без такого роз'яснення її важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.

Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність.

Враховуючи аргументи заяви позивача, з метою уникнення неоднозначного тлумачення та усунення суперечок щодо розуміння резолютивної частини рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.11.2020 року під час виконання, суд вважає за необхідне роз'яснити рішення суду.

Як свідчить зміст рішення суду в даній справі, суд дійшов висновку щодо протиправності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови позивачеві у перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення наданої Управлінням Служби України в Чернівецькій області від 21 вересня 2020 року №21/477. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі наданої Управлінням Служби України в Чернівецькій області від 21 вересня 2020 року №21/477, з урахуванням складових грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Водночас суд зазначає, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, які передбаченні в довідці уповноваженого органу, в тому числі і -доплати за співробітництво з особами, залученими до участі в оперативно - розшуковій діяльності на конфіденційній основі, що власне і зазначено у вказаній довідці, як додаткова складова грошового забезпечення.

Отже, всі додаткові щомісячні види грошового забезпечення, які передбачені в довідці виданій Управлінням Служби Безпеки України № 21/477 від 21 вересня 2020 року, також повинні бути враховані при перерахунку пенсії позивача на підставі рішення Чернівецького окружного адміністративного суду у справі №600/1710/20-а.

З огляду на наведене вище, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви позивача про роз'яснення судового рішення у справі №600/1710/20-а, та доцільність і необхідність її задоволення.

На підставі наведеного та керуючись статтями 241, 243, 248, 254, КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , про роз'яснення судового рішення у справі №600/1710/20-а- задовольнити.

Роз'яснити учасникам справи: ОСОБА_1 та Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернівецькій області те, що відповідно до рішення суду від 12 листопада 2020 року у справі №600/1710/20 - слід здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.04.2019 року на підставі наданої Управлінням Служби України в Чернівецькій області довідки від 21 вересня 2020 року №21/477, з урахуванням складових грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, доплати за співробітництво з особами, залученими до участі в оперативно - розшуковій діяльності на конфіденційній основі та премії.

Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).

Суддя О.В. Боднарюк