11 травня 2021 року справа № 580/1115/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Степанківської сільської ради про зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до Степанківської сільської ради (вул. Героїв України, 124, с. Степанки, Черкаський р-н, 19632, далі - відповідач), в якому просить зобов'язати відповідача у період з 20.11.2020 до його працевлаштування, але не більше шести місяців, нарахувати та виплатити позивачу із місцевого бюджету середню заробітну плату, яку позивач одержував на виборній посаді в розмірах та умовах, що були встановлені позивачу, як старості села Хацьки Степанківської сільської ради.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач протиправно відмовив нарахувати та виплатити позивачу із місцевого бюджету середню заробітну плату, яку позивач одержував на виборній посаді в розмірах та умовах, що були встановлені позивачу, як старості села Хацьки Степанківської сільської ради у період з 20.11.2020 до його працевлаштування, оскільки попереднє місце роботи до переходу позивача на виборну посаду вже не є вакантним.
Відповідач позов не визнав, щодо його задоволення заперечив, надав до суду письмовий відзив на позов, у якому зазначив, що у Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» (у редакції від 23.07.2020) відсутнє виникнення права у колишнього старости села на виплату середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 працював на посаді заступника начальника відділу охорони водних біоресурсів Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Черкаській області, наказом від 15.05.2018 №78-к був звільнений з роботи у зв'язку з переходом на виборну посаду старости, що обраний за результатами перших виборів старостів с. Хацьки Степанківської сільської об'єднаної територіальної громади відповідно до п. 5 ст. 36 КЗпП України.
Рішенням Степанківської сільської ради від 22.05.2018 №11-2/VII прийнято до відома повноваження старости села Хацьки Степанківської сільської ради ОСОБА_1
20.11.2020 Степанківською сільською радою прийнято рішення №01-02/VIII, згідно п. 3 цього рішення припинено повноваження старости с. Хацьки ОСОБА_1 у зв'язку із закінченням строку повноважень Степанківської сільської ради VII скликання та строку повноважень старости с. Хацьки Хацьківського старостиного округу, який обирався на період скликання Степанківської сільської ради VII скликання.
Розпорядженням сільського голови Степанківської сільської ради від 20.11.2020 №115 звільнено позивача з посади старости с. Хацьки Хацьківського старостиного округу.
Позивач звернувся до попереднього місця роботи для працевлаштування на посаду з якої його було звільнено у зв'язку з переходом на виборну посаду або на рівнозначну посаду.
Згідно довідки Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Черкаській області від 23.11.2020 №1-16-19/1816-ко, станом на 23.11.2020 в Управлінні відсутня можливість працевлаштування позивача на посаду заступника начальника відділу охорони водних біоресурсів, у зв'язку з тим, що підприємство знаходиться у стані ліквідації згідно наказу Державного агентства рибного господарства України від 30.11.2015 №369 «Про ліквідацію територіальних органів Держрибагентства України», підприємство не фінансується із січня 2019 року, матеріальні цінності передані на баланс Держрибагентства України, працівники звільнені згідно законодавства.
23.11.2020 позивачем подано до Степанківської сільської ради заяву про нарахування та виплату йому до його працевлаштування, але не більше шести місяців, із місцевого бюджету середню заробітну плату, яку позивач одержував на виборній посаді в розмірах та умовах, що були встановлені позивачу, як старості села Хацьки Степанківської сільської ради.
Степанківська сільська рада листом від 24.11.2020 №2237/02-13 повідомила позивача, що на нього, як на посадову особу, не розповсюджуються гарантії діяльності депутатів рад, передбачені Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», тому відсутні підстави для виплати вищезгаданої середньої заробітної плати.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 5 статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР визначено, що на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Згідно ч. 4 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР до складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради входять також за посадою секретар відповідної ради, староста (старости). Староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Староста є членом виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за посадою і працює в ньому на постійній основі. Порядок організації роботи старости визначається цим та іншими законами, а також Положенням про старосту, затвердженим сільською, селищною, міською радою (ч. 1-3 ст. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР).
Відповідно до статті 118 Кодексу законів про працю України працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Відповідно до частини 1 статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі. З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради.
Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді. Час, коли колишній депутат тимчасово не працював у зв'язку з неможливістю надання йому попередньої або рівноцінної роботи (посади) безпосередньо після закінчення строку його повноважень, зараховується, але не більше шести місяців, до страхового стажу і стажу роботи (служби) за спеціальністю, за якою депутат працював до обрання у місцеву раду, де він виконував свої обов'язки на постійній основі.
Гарантії для працівників, обраних на виборні посади, також встановлені статтею 118 КЗпП України, за приписами якої працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Аналіз наведених положень чинного законодавства України дає підстави для висновку, що законодавством гарантується право депутата місцевої ради на надання йому, після закінчення його повноважень за виборною посадою, попередньої або рівноцінної роботи (посади), а за її відсутності - збереження за ним середньої заробітної плати на строк не більше шести місяців або до дня його працевлаштування.
Вказана правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 13.08.2020 у справі №174/445/16-а, від 26 грудня 2019 року у справі №570/3880/16-а.
Отже, саме перебування у трудових відносинах безпосередньо до обрання на виборну посаду і є підставою для реалізації гарантій передбачених статтею 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
Як встановлено з матеріалів справи, позивач працював на посаді заступника начальника відділу охорони водних біоресурсів Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Черкаській області, наказом від 15.05.2018 №78-к був звільнений з роботи у зв'язку з переходом на виборну посаду старости, що обраний за результатами перших виборів старості с. Хацьки Степанківської сільської об'єднаної територіальної громади відповідно до п. 5 ст. 36 КЗпП України
Після закінчення повноважень ОСОБА_1 за виборною посадою, як старости с. Хацьки, його працевлаштування на попередню посаду заступника начальника відділу охорони водних біоресурсів Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Черкаській області неможливе, у зв'язку з тим, що підприємство знаходиться у стані ліквідації згідно наказу Державного агентства рибного господарства України від 30.11.2015 №369 «Про ліквідацію територіальних органів Держрибагентства України», підприємство не фінансується із січня 2019 року, матеріальні цінності передані на баланс Держрибагентства України, працівники звільнені згідно законодавства.
Таким чином, неможливість прийняття позивача на посаду, яку він обіймав до обрання на посаду старости с. Хацьки Хацьківського старостиного округу та відсутність інших рівноцінних вакантних посад в штатному розписі підприємства за його попереднім місцем роботи, надає ОСОБА_1 право на отримання середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування, проте не більше ніж за шість місяців, у зв'язку з неможливістю надання йому попередньої роботи.
На підставі вищевикладеного та обставин справи, суд дійшов висновку вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу із місцевого бюджету середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді, у розмірах та умовах, що були встановлені позивачу, як старості села Хацьки Степанківської сільської ради, у період з 20.11.2020 до його працевлаштування, але не більше шести місяців, що узгоджується з приписами частини другої статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», відповідно, зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому зазначену середню заробітну плату.
За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги такими, що підлягають до повного задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Степанківської сільської ради щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 із місцевого бюджету середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді, у розмірах та умовах, що були встановлені, як старості села Хацьки Степанківської сільської ради, за період з 20.11.2020 до його працевлаштування, але не більше шести місяців.
Зобов'язати Степанківську сільську раду нарахувати та виплатити ОСОБА_1 із місцевого бюджету середню заробітну плату, яку він одержував на виборній посаді, у розмірах та умовах, що були встановлені, як старості села Хацьки Степанківської сільської ради, за період з 20.11.2020 до його працевлаштування, але не більше шести місяців.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Степанківської сільської ради на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Гайдаш