копія
25 травня 2010 р. Справа № 2а-405/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
представника позивача - Груздо Т.С.,
представників відповідача - Решетнік Н.О., Сітайло Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом прокурора Краснопільського району в інтересах держави в особі Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми "Псьол" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені ,-
Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом та уточнивши позовні вимоги просить стягнути з ТОВ агрофірми "Псьол" адміністративно-господарські санкції та пеню в розмірі 66091 грн. 14 коп. за 2007-2008 рік. Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач, всупереч вимог ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» маючи середньооблікову чисельність працюючих інвалідів менше ніж встановлено нормативом, передбаченим ст. 19 даного Закону, не сплатив у передбаченому Законом розмірі адміністративно-господарські санкції. За порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу була нарахована пеня.
Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.22-24), в якій він зазначав, що на виконання вимог ст. 18 та 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” ТОВ агрофірмою "Псьол" в 2007-2008 роках було створено по 5 робочих місць для працевлаштування інвалідів. Фактично у 2007-2008 роках в ТОВ агрофірмі "Псьол" працювали інваліди, їм нараховувалась та виплачувалась заробітна плата, а тому позивач зазначає, що порушень ст.ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» з боку ТОВ агрофірми "Псьол" не вбачається.
В судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, додатково пояснив, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена, тому просив стягнути її в судовому порядку.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували з підстав викладених у запереченні.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ТОВ агрофірми "Псьол", зареєстроване як юридична особа та відповідно до вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" перебуває на обліку за місцем реєстрації в СОВ Фонду соціального захисту інвалідів, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію (а.с.7), копією довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.8) та поясненнями представника позивача.
Статтею 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено обов'язок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, (до них відноситься і відповідач) виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 19 вищевказаного Закону для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлено норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 осіб у кількості 1 робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно актів перевірки вимог ст.ст. 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 57 (а.с.5) та № 57/1 (а.с.6) від 24 вересня 2009 року та згідно розрахунків (а.с.152, 153) середньооблікова чисельність штатних працівників облікового в складу в ТОВ агрофірмі "Псьол" у 2007 та 2008 роках становила 131 особу, тому відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", норматив числа робочих місць для працевлаштування інвалідів для відповідача становить 5 робочих місць.
Відповідно до наказів про прийняття на роботу (а.с.29-34), розрахунків нарахування оплати праці працівникам товариства та відомостей про видачу грошей (а.с.35-111), індивідуальних відомостей про застраховану особу (а.с.127-144) та опрацювання листа Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 2а-405/10/1870 від 17 січня 2010 року (а.с.154), в ТОВ агрофірмі "Псьол" у 2007 році працювало 5 осіб яким встановлена інвалідність, а саме: ОСОБА_4 працював 12 місяців, ОСОБА_5 - 6,1 місяці, ОСОБА_6, - 6,6 міс., ОСОБА_7, - 7, 2 міс., ОСОБА_8 - 4,7 міс. та у 2008 році також працювало 5 осіб яким встановлена інвалідність, а саме: ОСОБА_4 працював 5 місяців, ОСОБА_5 працював 6,4 місяці, ОСОБА_6, - 64 місяці, ОСОБА_7, - 6,8 міс. та ОСОБА_9 працював 4,2 місяці.
Враховуючи обрахунок згідно Інструкції зі статистики кількості працівників (а.с.154,161-162), в ТОВ агрофірмі "Псьол" в 2007 році середня кількість працівників яким встановлено інвалідність становила 3 особи, а в 2008 році - 2 особи.
Позивачем за невиконання ТОВ агрофірмою "Псьол" у 2007-2008 роках нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, який для відповідача відповідно до ст. 19 були Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" становить 5 робочих місць, було розраховано суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 22571 грн. за 2007 рік та 38100 грн. за 2008 рік та нарахована пеня за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій у розмірі 3568 грн. 48 коп. за 2007 рік та 1851 грн. 66 коп. за 2008 рік.
Однак, з матеріалів справи вбачається, що в ТОВ агрофірмі "Псьол" у 2007 році, а також у 2008 році, хоч і не протягом цілого року, але працювало 5 осіб, яким встановлена інвалідність, тобто відповідачем протягом 2007-2008 років були дотримані вимоги ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та створені 5 робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Суд вважає, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій статті 18 зазначеного вище Закону.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з ТОВ агрофірми "Псьол" адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 66091 грн. 14 коп. за 2007-2008 рік є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 17, 69-71, 76-86, 99-100, 158-160, 163 КАС України, ст.ст. 217-218 Господарського кодексу України, ст.ст. 18-20 закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" суд, -
У задоволенні адміністративного позову прокурора Краснопільського району в інтересах держави в особі Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми "Псьол" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 66091 грн. 14 коп. за 2007-2008 рік -відмовити у зв'язку з їх необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя < Текст > О.В. Соп'яненко
< Список > < Дата >
З оригіналом згідно
Суддя О.В. Соп'яненко