Постанова від 18.05.2010 по справі 2а-3527/10/1870

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2010 р. Справа № 2а-3527/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненка О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

представника позивача - Леонова В.С.,

представника відповідача - Кулик В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації до відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області про скасування постанови про накладення штрафу ,-

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації звернулося до суду з позовом до відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Сумській області про скасування постанови про накладення штрафу № ВП 11595491 від 22 березня 2010 року.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що постанова про накладення на управління праці та соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації штрафу за невиконання рішення суду про зобов'язання здійснити перерахунок ОСОБА_3 щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік та виплату недосплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік в розмірі 2100 грн. відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є безпідставною, оскільки вказане рішення суду, не було виконано позивачем у зв'язку з тим, що в Державному бюджеті не передбачені такі виплати, а використання бюджетних коштів усупереч їх цільовому призначенню є порушенням законодавства про бюджетну систему України. Інших коштів, крім коштів з Державного бюджету на конкретно визначені цілі, на реєстраційних рахунках управління праці та соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, які можна було б використати для виплати заборгованості перед ОСОБА_3 відсутні, а будь-яких додаткових джерел для виплати заборгованості управління перед ОСОБА_3 не існує, що унеможливлює виконання рішення суду. Тому позивач вважає, що рішення суду не було виконане з поважних причин, а постанова про накладення штрафу № ВП 11595491 від 22 березня 2010 року підлягає скасуванню.

Від представника відповідача надійшло заперечення (а.с.24-25), в якому він зазначав, що постанова про накладання штрафу від 22 березня 2010 року є законною та обґрунтованою, оскільки у зв'язку з невиконанням Управлінням праці та соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації в добровільному порядку виконавчого листа Краснопільського районного суду Сумської області № 2а-20/08 від 16 лютого 2010 року державним виконавцем на підставі ст.ст. 5, 30, 76, 87 Закону України “Про виконавче провадження” винесена постанова про накладення на боржника штрафу у розмірі 340,00 грн.

В судовому засіданні представник позивача вищевказані позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав вказаних у запереченні (а.с.24-25).

Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що 20 лютого 2009 року державним виконавцем було відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа за № 2а-20/08 від 16 лютого 2010 року, виданого Краснопільським районним судом Сумської області про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_3 щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік та виплату недосплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік в розмірі 2100 грн. відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Державним виконавцем було встановлено термін для добровільного виконання до 27 лютого 2009 року.

13 березня 2009 року від управління праці та соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, надійшов лист № 531 від 12 березня 2009 року з повідомленням, що копія постанови про відкриття виконавчого провадження отримана 06 березня 2009 року, але виконання даної постанови можливе тільки після вирішення питання щодо збільшення бюджетних призначень за бюджетною програмою КПКВК ДБ 2501250 «Компенсація за шкоду заподіяну здоров'ю, та допомоги на оздоровлення, у разі звільнення з роботи громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» та виділення додаткових коштів з державного бюджету.

Ухвалою Краснопільського районного суду Сумської області від 18 травня 2009 року по справі № 6-10/08 було відстрочено виконання рішення суду до 01 січня 2010 року, у зв'язку з чим 30 червня 2009 року відповідачем, керуючись п. 13 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження було зупинене до 01 січня 2010 року.

Листом № 44 від 18 січня 2010 року (а.с.9-10) управління праці та соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації повідомило відділ державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Сумській області, що кошти на здійснення виплат за судовими рішеннями не надійшли, тому виконати рішення суду управління не має можливості.

12 лютого 2010 року державним виконавцем була винесена постанова про поновлення виконавчого провадження № 11595491 (а.с.7) у зв'язку з закінченням терміну відстрочки.

Управління праці та соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації листом № 176 від 22 лютого 2010 року повідомило відділ державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Сумській області, що з поважних причин не має можливості виконати рішення суду, а саме у зв'язку з тим, що кошти на виконання рішень суду не були закладені до видаткової частини Державного бюджету та не виділені управлінню.

У зв'язку з невиконанням рішення Краснопільського районного суду Сумської області про зобов'язання здійснити перерахунок ОСОБА_3 щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік та виплату недосплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік в розмірі 2100 грн. відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державним виконавцем 22 березня 2010 року була винесена постанова про накладення штрафу у розмірі 340 грн. (а.с.8).

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну виконавчу службу", правову основу діяльності державної виконавчої служби становлять Конституція України, цей Закон, інші закони та нормативно-правові акти, що прийняті на їх виконання.

В ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» зазначено, що виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частина 1 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» вказує, що державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії. Відповідно до ст. 11-1 вказаного закону, особи, які беруть участь у виконавчому провадженні, зобов'язані сумлінно користуватися усіма наданими їм правами з метою забезпечення повного і своєчасного вчинення виконавчих дій.

Згідно з вимогами ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії по виконанню рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, а по виконанню рішення немайнового характеру - у двомісячний строк.

Згідно ст. 30 зазначеного закону, якщо боржник у встановлений строк добровільно не виконав рішення, державний виконавець невідкладно розпочинає його примусове виконання.

Статтею 76 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що після відкриття виконавчого провадження по виконавчому документу, який зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець відповідно до статті 24 цього Закону визначає йому строк добровільного виконання рішення. У разі невиконання без поважних причин цих вимог державний виконавець застосовує до боржника штрафні санкції чи інші заходи, передбачені законодавством, і призначає новий строк виконання.

Відповідно до ст. 87 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника юридичну особу - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та призначає новий строк для виконання.

Відповідно до ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

З матеріалів справи вбачається, що управлінням праці та соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації не було вчинено дій щодо добровільного виконання рішення Краснопільського районного суду Сумської області про зобов'язання здійснити перерахунок ОСОБА_3 щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік та виплату недосплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік в розмірі 2100 грн. відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Отже посилання позивача на неможливість фактичного виконання рішення суду, у зв'язку з відсутністю фінансування на державному рівні, суд вважає необґрунтованим, оскільки рішення Краснопільського районного суду Сумської області про зобов'язання здійснити перерахунок ОСОБА_3 щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік та виплату недосплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік в розмірі 2100 грн. відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» по справі № 2а-20/2008 р. від 04 липня 2008 року набрало законної сили та є обов'язковим для виконання.

В той же час, умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату щорічної разової грошової допомоги створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена допомога. Однак, це не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання даної допомоги, яка прямо передбачена законом та постановлена до стягнення судовим рішенням.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органів державної влади на відсутність коштів як на причину неможливості виплатити кошти за рішенням суду, судом не приймається до уваги.

Таким чином, відповідач під час винесення постанови про накладення штрафу № ВП 11595491 від 22 березня 2010 року діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачений Законом України «Про виконавче провадження» з використанням цих повноважень з метою з якою це повноваження надано, а оскаржувана постанова є правомірною, тому вимоги позивача щодо скасування постанови про накладення штрафу № ВП 11595491 від 22 березня 2010 року є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 17, 69-71, 76-86, 99-100, 158-160, 163 КАС України, ст.ст. 11-1, 22, 23, 26 Закону України "Про виконавче провадження" суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову управління праці та соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації до відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області про скасування постанови про накладення штрафу № ВП 11595491 від 22 березня 2010 року -відмовити у зв'язку з необґрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) О.В. Соп'яненко

< Список > < Дата >

З оригіналом згідно

Суддя О.В. Соп'яненко