Справа № 2а-1681/10/1770
17 травня 2010 року 12год. 40хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Шарапи В.М. за участю секретаря судового засідання Олевського Т.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
прокурор: Криворучко А.О.,
позивача: представник Наконечний Ю.М.,
відповідача: представник не з'явився третьої особи відповідача: представник < Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Прокурор Корецького району в інтересах держави в особі Гощанська міжрайонна державна податкова інспекція третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача < 3-тя особа >
до Фермерське господарство "Власюка Валерія Васильовича " третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача < 3-тя особа >
про стягнення заборгованості, -
Прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Гощанської МДПІ з позовом про стягнення з відповідача заборгованості по податку з доходів фізичних осіб в сумі 199650,87 грн. В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про місце, дату і час судового засідання.
Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що в результаті проведеної Гощанською МДПІ звірки заборгованості Фермерського господарства "Власюка Валерія Васильовича" по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.04.2010 року сума утриманого, але не перерахованого до бюджету податку з доходів фізичних осіб становить 199650,87 грн.
Дані обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: копією свідоутва про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.8), копією довідки про включення відповідача до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.9), копією довідки про взяття на облік платника податків (а.с.6), копією Статуту відповідача (а.с.10-15), копією акта від 29.03.2007 року № 54/23-50/22553745 про результати планової виїзної документальної перевірки (а.с.16-23), копією акта звірки заборгованості від 08.04.2010 року № 000001/1751/22553745 (а.с.24), копією облікової картки платника податків (а.с.26-35), розрахунком заборгованості відповідача (а.с.35-38).
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів фізичних осіб, зокрема щодо своєчасного і в повному обсязі нарахування, утримання та його сплати (перерахування) до бюджету визначено Законом України від 22.05.03р №889 «Про податок з доходів фізичних осіб».
Відповідно до п.1.15 ст. 1 цього Закону юридичні особи, які виплачують доходи громадянам, є податковими агентами стосовно таких виплат і зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Згідно з п. 8.1.1. ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, за ставками встановленими статтею 7 цього Закону.
Пунктом 8.1.2. цієї ж статті передбачено, що податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Відповідно до п.16.3.2 ст. 16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» юридична особа за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні розподільчі рахунки, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства України.
Однак, всупереч цьому, станом на час розгляду даної справи судом відповідачем утримано, однак не сплачено (не перераховано) до бюджету заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 199650,87 грн.
Згідно п. 16.3.5. ст. 16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її уповноважений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід. Пунктом 20.3.2. ст. 20 цього ж Закону встановлено, що у разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента.
У відповідності з п. 16.3.4. ст. 16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку з доходів фізичних осіб здійснює податковий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її уповноваженого підрозділу. Пунктом 11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено право державних податкових інспекцій подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями < Текст >, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фермерського господарства "Власюка Валерія Васильовича" до місцевого бюджету м. Корця заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 199650,87 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена в повному обсязі 20 травня 2010 року
Суддя < Підпис > Шарапа В.М.