про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
04 червня 2010 рокум. ПолтаваСправа № 2а-2449/10/1670
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Соколенко Ф.Ф., розглянувши матеріали позовної заяви Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління юстиції в Полтавській області про визнання нечинними та скасування наказу та акту, -
03 червня 2010 року Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління юстиції в Полтавській області про визнання нечинними та скасування наказу Головного управління юстиції в Полтавській області № 180/11 від 25 березня 2010 року про проведення службового розслідування та Акту службового розслідування від 02 квітня 2010 року за фактом порушення вимог діючого законодавства при укладенні договору про відповідальне зберігання майна № 009 від 01 квітня 2009 року.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією України чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Поняття суб'єкта владних повноважень визначено у пункті 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно із яким суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Правовий акт - акт волевиявлення (рішення) уповноваженого суб'єкта права, що регулює суспільні відносини за допомогою встановлення (зміни, скасування, зміни сфери дії) правових норм. Акти індивідуальної дії - породжують права і обов'язки у тих конкретних суб'єктів, яким вони адресовані, у конкретному випадку.
Тобто правові акти індивідуальної дії своїми приписами мають породжувати права і обов'язки конкретних осіб, на яких спрямована їх дія. У такому випадку реалізується компетенція видавця цього акту, як суб'єкта владних повноважень, уповноваженого управляти поведінкою іншого суб'єкта, а відповідно інший суб'єкт зобов'язаний виконувати його вимоги.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У тому випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова і службова особа) у спірних відносинах не здійснює владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватися адміністративним судом.
У даному спорі позивачем оскаржуються наказ Головного управління юстиції в Полтавській області № 180/11 від 25 березня 2010 року про проведення службового розслідування стосовно працівника виконавчої служби та Акту службового розслідування від 02 квітня 2010 року за фактом порушення вимог діючого законодавства цією посадовою особою при укладенні договору про відповідальне зберігання майна № 009 від 01 квітня 2009 року.
Тобто, Головне управління юстиції в Полтавській області, приймаючи оскаржувані рішення, не здійснювало у спірних правовідносинах владних управлінських функцій, а рішення у свою чергу не є нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії у сфері здійснення владних управлінських функцій, що порушує права та інтереси позивача, відповідно даний спір не має ознак публічно-правового спору та не повинен вирішуватися адміністративним судом.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись статтею 109 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління юстиції в Полтавській області про визнання нечинними та скасування наказу та акту.
Копію ухвали направити позивачеві разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання ухвали заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, в порядку, встановленому статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ф.Ф. Соколенко