Справа № 420/2972/21
11 травня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ГОЛД ЛАЙН ГРУП» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «ГОЛД ЛАЙН ГРУП» з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області, ДПС України про визнання протиправними та скасування рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №11675 від 04.02.2021 року, №17401 від 18.02.2021 року, зобов'язання відповідача виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, визнання протиправними та скасування рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2411923/42306581 від 18.02.2021 року, №2411922/42306581 від 18.02.2021 року, №2421961/42306581 від 23.02.2021 року, зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №1 від 02.02.2021 року, №2 від 04.02.2021 року та №3 від 04.02.2021 року днем їх надходження.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачам строк для подання до суду відзивів на цю заяву, а позивачу - відповідей на відзиви.
Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що відповідачем не зазначено в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних конкретного переліку документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної, при цьому на підтвердження інформації, зазначеної у письмових поясненнях, підприємством було надано відповідачу весь перелік документів необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, а також всі документи, які підтверджують здійснення господарських операцій. Крім того, оскаржувані рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податків не містять жодної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості платників податку, з рішень не вбачається яка саме податкова інформація визначає ризиковість здійснення господарських операцій позивачем, тощо.
З відзиву Головного управління ДПС в Одеській області на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що згідно із ІТС «Податковий блок» Комісією ГУ ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення від 04.02.2021 року №11675 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку та включення позивача до переліку ризикових платників. Відповідно до п. 6 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 року №1165 з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 11.02.2021 року №1 прийнято рішення від 18.02.2021 року №17401 по відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Документи щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку не надані. Крім того, за результатами наданої позивачем інформації та документів Комісією прийняті рішення від 18.02.2021 року №2411923/42306581, від 18.02.2021 року №2411922/42306581, від 23.02.2021 року №2421961/42306581 про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН №1 від 02.02.2021 року, №2 від 04.02.2021 року, №3 від 04.02.2021 року у зв'язку із відповідністю платника податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних п. 8 Критеріям ризиковості платника податку та ненаданням первинних документів. З урахуванням вищевикладеного, правові підстави для зобов'язання ДПС здійснити реєстрацію спірних податкових накладних саме датою їх доставлення до ДПС України відсутні.
ДПС України відзиву на позовну заяву до суду не надав.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача, заперечення відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ТОВ «ГОЛД ЛАЙН ГРУП» є юридичною особою, основним видом діяльності якого є виробництво оливкової олії, а також роздрібна та оптова торгівля таким товаром.
Між ТОВ «ГОЛД ЛАЙН ГРУП» (продавець) та ТОВ «БЕРРИ» (покупець) 12 жовтня 2020 року укладено договір поставки №12/10-2020, за умовами якого в порядку та на умовах, визначених цим договором, продавець зобов'язується передати у власність за покупця, а покупець в порядку та на умовах визначених цим договором зобов'язується прийняти й оплатити товар. Під товаром у цьому договорі розуміється продукти, реалізовані продавцем та інші, що вказані в накладних (аркуші справи 135-138).
Відповідно до умов вказаного договору ціни за одиницю продукції, що поставляється за цим договором, є вільними (ринковими) визначеними сторонами на договірних засадах за погодженими умовами та включають суму ПДВ, вартість тари, упаковки, маркування. Ціни зазначаються у специфікаціях, накладних, є остаточними і узгодженими сторонами відповідно до цього договору. Загальна ціна продукції, що поставляється за цим договором, складає суму вартості товару, поставленого по накладних.
На виконання вказаного договору позивач відвантажив товар ТОВ «БЕРРИ», що підтверджується товарно-транспортними накладними від 15.02.2021 року №1, №2, видатковими накладними №1, 2 від 15.02.2021 року (аркуші справи 139-145), замовник оплатив товар, що підтверджується випискою по рахунку від 04.02.2021 року та позивачем виписані на користь ТОВ «БЕРРИ» податкові накладні №2 від 04.02.2021 року та №3 від 04.02.2021 року (аркуші справи 27, 29).
Також, між ТОВ «ГОЛД ЛАЙН ГРУП» (продавець) та ТОВ «ТОР-ЗАХІД» (покупець) 13 січня 2021 року укладено договір поставки №13/01, за умовами якого в порядку та на умовах, визначених цим договором, продавець зобов'язується передати у власність за покупця, а покупець в порядку та на умовах визначених цим договором зобов'язується прийняти й оплатити товар (аркуші справи 146-149).
Відповідно до умов вказаного договору ціни за одиницю продукції, що поставляється за цим договором, є вільними (ринковими) визначеними сторонами на договірних засадах за погодженими умовами та включають суму ПДВ, вартість тари, упаковки, маркування. Ціни зазначаються у специфікаціях, накладних, є остаточними і узгодженими сторонами відповідно до цього договору. Загальна ціна продукції, що поставляється за цим договором, складає суму вартості товару, поставленого по накладних.
На виконання вказаного договору позивач відвантажив товар ТОВ «ТОР-ЗАХІД», що підтверджується товарно-транспортною накладною від 02.02.2021 року №02.02-1 (аркуш справи 150), замовник оплатив товар, що підтверджується випискою по рахунку від 16.02.2021 року та позивачем виписана на користь ТОВ «ТОЗАХІД» податкову накладну №1 від 02.02.2021 року (аркуші справи 25).
При цьому, позивач зазначає, що вся продукція, яка реалізується виготовляється самостійно ТОВ «ГОЛД ЛАЙН ГРУП».
Позивач закупляє тару, сировину та інші необхідні для виробництва товару компоненти, виготовляє на своїх потужностях виробництва кінцеву продукцію, що підтверджується договором поставки оливкового масла №3/01.20 від 01.01.2020 року, договорами поставки тари №200918 від 20.09.2018 року, №01082018 від 01.08.2018 року, договорами поставки сировини №125/ОІГ/18 від 27.08.2018 року, №54/18 від 17.08.2018 року, видатковими накладними, товарно-транспортними накладними, тощо (аркуші справи 74-134).
При цьому, позивач здійснює виготовлення продукції в орендованих складських приміщеннях згідно договорів оренди нежитлових приміщень від 01.08.2018 року, від 10.08.2018 року (аркуші справи 45- 69).
Так, позивачем були виписані та направлені на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №1 від 02.02.2021 року, №2 від 04.02.2021 року та №3 від 04.02.2021 року (аркуші справи 25, 27, 29), однак позивачем отримані квитанції про прийняття документу та зупинення реєстрації із зазначенням: «податкові накладні зупинені. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризикості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D» =1.7684%, «Р»=0, показник «D» =1.7684%, «Р»=20024, «D»=1.7684%, «Р»=57940,67 (аркуші справи 26, 28, 30).
На виконання вимог п. п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України позивачем направлено до Головного управління ДПС в Одеській області повідомлення №1, №2 від 17.02.2021 року, №3 від 18.02.2021 року про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (аркуші справи 31, 33, 35).
Проте, рішеннями Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 18.02.2021 року №2411923/42306581, №2411922/42306581, від 23.02.2021 року №2421961/42306581 відмовлено в реєстрації податкових накладних №1 від 02.02.2021 року, №2 від 04.02.2021 року та №3 від 04.02.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних (аркуші справи 37-39), оскільки платником податку не надані копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Крім того, відповідно рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №11675 від 04.02.2021 року, №17401 від 18.02.2021 року ТОВ «ГОЛД ЛАЙН ГРУП» відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (аркуші справи 40, 42).
Позивач не погодився із зазначеними рішеннями та звернувся до суду з цим позовом.
Згідно з п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. п. 12, 13 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року, після надходження податкової накладної до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та перевірка, за результатами якої формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної.
Відповідно до п. 3 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування: 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень; значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою: D= S/T, де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою: P = Pм х 1,4, де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування. Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку; 4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
Згідно із п. 5, 6 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до п. 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11 «Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520, прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних вбачається, що контролюючий орган сформував висновок про відповідність податкових накладних п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, що є достатнім для зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 6, 7 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операці первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Додатком 4 до «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 встановлено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в якому зазначено, що Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку та таке рішення має містити податкову інформацію, яка є підставою для включення платника податків до переліку ризикових.
Додатком 1 до «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 встановлено, зокрема п. 8 «Критеріїв ризиковості платника податку»: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Суд звертає увагу, що в рішеннях про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку зазначено тільки п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків та його зміст, однак в рішенні відсутнє посилання на податкову інформацію, яка стала підставою для включення позивача до переліку ризикових платників податків.
Таким чином, такі рішення є не обґрунтованими та з них не вбачається підстави їх прийняття.
Крім того, суд звертає увагу на те, що зміст п. 8 «Критеріїв ризиковості платника податку» стосується конкретної господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній, яка на підставі податкової інформації є ризиковою та з цих підстав платник податків включається до переліку ризикових, однак з оскаржуваних рішень не вбачається яка ризикова операція та по якій податкові накладній досліджувалася податкова інформація по платнику податків.
Враховуючи не доведення податковим органом правомірності включення позивача до переліку ризикових платників податків, оскаржувані рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області №11675 від 04.02.2021 року, №17401 від 18.02.2021 року про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, є необґрунтованими та протиправними, а тому підлягають скасуванню судом.
Також, зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних вбачається, що контролюючий орган сформував висновок про відповідність податкових накладних, зокрема, п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
При цьому, суд звертає увагу, що квитанції, якими зупинено реєстрацію податкових накладних щодо яких поданий цей позов, не містить чіткого посилання на підставу зупинення реєстрації податкових накладних, зокрема, податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій для реєстрації податковій накладній, тобто підстави таких рішень є не зрозумілими, що ускладнює можливість надання позивачем необхідних пояснень чи документів.
Крім того, в оскаржуваних рішеннях не зазначено конкретних причин відмови в реєстрації податкових накладних №1 від 02.02.2021 року, №2 від 04.02.2021 року, №3 від 04.02.2021 року, оскільки не зазначено чіткого переліку документів, яких не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію накладних (в рішеннях зазначено про необхідність підкреслення тих документів, яких не вистачає).
З наданих до суду первинних документів та тих документів, які надавалися до податкового органу можливо встановити зміст і обсяг господарських операцій, по яким позивач подав для реєстрації податкові накладні, будь-яких розбіжностей та невідповідностей ці документи не містять.
Таким чином, оскаржувані рішення комісії Головного управління ДПС В Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.02.2021 року №2411923/42306581, №2411922/42306581, від 23.02.2021 року №2421961/42306581, якими відмовлено в реєстрації податкових накладних №1 від 02.02.2021 року, №2 від 04.02.2021 року, №3 від 04.02.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних є необґрунтованими та протиправними, а тому підлягають скасуванню судом.
Враховуючи протиправність оскаржуваних рішень відповідач має бути зобов'язаний судом здійснити реєстрацію податкових накладних №1 від 02.02.2021 року, №2 від 04.02.2021 року та №3 від 04.02.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх направлення до податкового органу.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ТОВ «ГОЛД ЛАЙН ГРУП» обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню повністю.
Враховуючи те, що позовні вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні є похідними вимогами від визнання протиправними та скасування рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних та рішень про відповідність платника податку критеріям ризикості пдатника податку на додану вартість, сплачена позивачем сума судового збору в розмірі 11350 грн. у відповідності до ст. 139 КАС України має бути стягнута з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ТОВ «ГОЛД ЛАЙН ГРУП».
Щодо заяви представника позивача про стягнення з витрат на професійну правничу (правову) допомогу у розмірі 15000 грн., суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами.
Розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Так, на підтвердження витрат на правничу допомогу представником позивача наданий до суду договір про надання юридичних послуг №10-02/21 від 10.02.2021 року, укладений між Адвокатським об'єднанням «ЛОЯЛТІ» та ТОВ «ГОЛД ЛАЙН ГРУП», акт приймання-передачі наданих послуг від 02.04.2021 року на суму 15000 грн., звіт щодо обсягу та вартості витраченого ефективного часу від 02.0.2021 року на суму 15000 грн. та платіжне доручення №254 від 09.03.2021 року на суму 15000 грн.
Відповідно до п. 5.1 договору про надання юридичних послуг №10-02/21 від 10.02.2021 року, винагорода, яка підлягає сплаті клієнтом за послуги, що надаються за цим договором у загальному розмірі становить суму 15000 грн. Зазначена у цьому пункті сума грошових коштів сплачується клієнтом одноразово єдиним платежем або декількома платежами за домовленістю сторін на підставі рахунку, що виставляється об'єднанням. Об'єднання складає, підписує і передає клієнту два примірника акта приймання-передачі наданих послуг. Протягом трьох робочих днів клієнт підписує даний акт, і один його підписаний екземпляр повертає об'єднанню.
Згідно акту приймання передачі наданих послуг згідно договору про надання юридичних послуг №10-02/21 від 10.02.2021 року об'єднанням надані юридичні послуги за договором №10-02/21 від 10.02.2021 року на суму 15000 грн.
Відповідно до звіту від 02.04.2021 року щодо обсягу та вартості витраченого ефективного часу АО «ЛОЯЛТІ» згідно договору про надання юридичних послуг №10-02/21 від 10.02.2021 року представником позивача виконані наступні задачі: 1) зустріч з клієнтом, консультація стосовно ситуації що виникла - 1 год. - 1000 грн.; 2) вивчення документів, необхідних для складання позовної заяви - 2 год. 30 хв. - 2500 грн.; 4) підготовка проекту позовної заяви - 8 год. - 8000 грн.; 5) обговорення з клієнтом та погодженням тексту позовної заяви - 0,30 год. - 500 грн.; 6) формування, оформлення та направлення пакету документів (позовної заяви ) на адресу відповідачів та подача позовної заяви з додатками до суду - 2 год. - 2000 грн.; 7) підготовка відповіді на відзив по справі та направлення на адресу відповідачів та суду - 1 год. - 1000 грн., всього - 15000 грн.
Згідно платіжного доручення №254 від 09 березня 2021 року позивачем сплачено 15000 грн. на рахунок Адвокатського об'єднання «ЛОЯЛТІ».
Суд звертає увагу, що ця справа є справою незначної складності, яка розглядалася в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, вона не містить великої кількості документів, які потребують вивчення та їх аналізу.
Виходячи з принципу обґрунтованості та пропорційності розміру судових витрат до предмета спору, співмірності розміру судових витрат зі складністю справи та наданих адвокатом послуг, часом, витраченим адвокатом на надання відповідних послуг, обсягом наданих послуг, ціною позову та значенням справи для сторони, суд дійшов висновку про стягнення з відповідача витрат на правничу допомогу у розмірі 8500 грн.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 134, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ГОЛД ЛАЙН ГРУП» (вул. Сибірська, буд. 3, кв. 10, м. Одеса, 65065, код ЄДРПОУ 42306581) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370), ДПС України (вул. Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №11675 від 04.02.2021 року, №17401 від 18.02.2021 року, зобов'язання відповідача виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, визнання протиправними та скасування рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2411923/42306581 від 18.02.2021 року, №2411922/42306581 від 18.02.2021 року, №2421961/42306581 від 23.02.2021 року, зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №1 від 02.02.2021 року, №2 від 04.02.2021 року та №3 від 04.02.2021 року днем їх надходження - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №11675 від 04.02.2021 року
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №17401 від 18.02.2021 року.
Зобов'язати ГУ ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ГОЛД ЛАЙН ГРУП» з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області №2411923/42306581 від 18.02.2021 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області №2411922/42306581 від 18.02.2021 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області №2421961/42306581 від 23.02.2021 року.
Зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ «ГОЛД ЛАЙН ГРУП» №1 від 02.02.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її направлення до податкового органу.
Зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ «ГОЛД ЛАЙН ГРУП» №2 від 04.02.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її направлення до податкового органу.
Зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ «ГОЛД ЛАЙН ГРУП» №3 від 04.02.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її направлення до податкового органу.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ГОЛД ЛАЙН ГРУП» (вул. Сибірська, буд. 3, кв. 10, м. Одеса, 65065, код ЄДРПОУ 42306581) сплачений судовий збір у розмірі 11350 грн.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ГОЛД ЛАЙН ГРУП» (вул. Сибірська, буд. 3, кв. 10, м. Одеса, 65065, код ЄДРПОУ 42306581) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 8500 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення складено 11.05.2021 року у зв'язку із перебуванням судді у відпустці.
Суддя Л.І. Свида