вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"12" квітня 2021 р. Справа № 911/3315/20
Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В., за участі секретаря судового засідання Литовки А.С., розглянув матеріали справи
за позовом керівника Білоцерківської місцевої прокуратури в інтересах держави
до: 1. Білоцерківської міської ради
2. Товариства з обмеженою відповідальністю «Міськбуд БЦ»
про визнання недійсними рішення та договору оренди земельної ділянки
за участі представників
прокуратури: Івашин О.Є. - посвідчення № 055461 від 21.02.2020;
відповідачів: не з'явились.
До Господарського суду Київської області звернувся керівник Білоцерківської місцевої прокуратури (далі - прокурор) з позовом в інтересах держави в особі територіальної громади міста Біла Церква в особі Білоцерківської міської ради до Білоцерківської міської ради (відповідач 1) та Товариства з обмеженою відповідальністю «Міськбуд БЦ» (далі - відповідач 2, ТОВ «Міськбуд БЦ»), в якому просить суд:
- визнати недійсним рішення Білоцерківської міської ради № 3241-63-VII від 27.12.2018 «Про передачу земельної ділянки комунальної власності в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Міськбуд БЦ»;
- визнати недійсним договір оренди землі № 05 від 06.02.2019 щодо оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:04:018:0138 площею 0,3735 га по вул. Спартаківська, 3, м. Біла Церква Київської області для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (вид використання - для будівництва будинку з вбудованими приміщеннями Пенсійного фонду та відділу соціального захисту населення) строком на 5 років.
Позов обґрунтовується тим, що вказане рішення Білоцерківської міської ради прийняте в порушення вимог ст. 13, 14, 19 Конституції України, ст. 124, 134 Земельного кодексу України, а тому має бути визнане судом недійсним, як і укладений на їх підставі договір оренди спірної земельної ділянки.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 23.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 11.12.2020.
Через канцелярію суду 19.01.2021 від ТОВ «Міськбуд БЦ» надійшов відзив від 18.01.2021 на позовну заяву, у якому позовні вимоги не визнаються повністю.
На думку відповідача 2, у даному випадку представництва прокуратурою місцевої ради інтерес держави, як такий, - відсутній, оскільки в результаті задоволення позову вона не отримує жодного конкретного матеріального чи нематеріального блага. ТОВ «Міськбуд БЦ» вважає, що у випадку задоволення даного позову прокурора спірна земельна ділянка, яка і є конкретним матеріальним благом, повертається у користування територіальної громади, а не держави.
Крім того, на переконання відповідача 2, аналіз чинного законодавства дає підстави вважати, що прокуратура не мала та не має законних повноважень на подання доказів і представництво в суді інтересів територіальних громад в особі відповідних місцевих рад.
Через канцелярію суду 25.01.2021 від прокуратури надійшла відповідь від 21.01.2021 № 39-184вих21 на відзив, у якій прокурор не погоджується з доводами відповідача 2 та вважає їх такими, що не спростовують обставин та доказів, якими обґрунтовуються вимоги прокуратури.
З метою вирішення питань, визначених ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), підготовче засідання неодноразово відкладалось, строк підготовчого провадження продовжувався на тридцять днів, про що 20.01.2021 судом постановлено ухвалу.
На підставі ухвали Господарського суду Київської області від 08.02.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 22.02.2021.
Розгляд справи по суті неодноразово відкладався.
У судовому засіданні 12.04.2021 прокурор обґрунтував в усному порядку заявлені вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі. Представники відповідачів у судове засідання не з'явились.
Відповідно до ч. 1 ст. 233 ГПК України, суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду.
Після виходу з нарадчої кімнати, відповідно до ст. 240 ГПК України, 12.04.2021 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Білоцерківською міською радою 27.12.2018 прийнято рішення № 3241-63-VII «Про передачу земельної ділянки комунальної власності в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Міськбуд БЦ», яким передано земельну ділянку комунальної власності, право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно від 18.03.2014 № 5086748 в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Міськбуд БЦ» з цільовим призначенням 02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (вид використання - для будівництва будинку з вбудованими приміщеннями Пенсійного фонду та відділу соціального захисту населення), площею 0,3735 га за адресою: вулиця Спартаківська, 3, строком на 5 (п'ять) років. Кадастровий номер: 3210300000:04:018:0138.
На підставі указаного рішення 06.02.2019 між Білоцерківською міською радою (орендодавець) та ТОВ «Міськбуд БЦ» (орендар) укладено договір оренди землі № 05 (далі - договір оренди), відповідно до п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку 02.03. - Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (вид використання - для будівництва будинку з вбудованими приміщеннями Пенсійного фонду та відділу соціального захисту населення), з кадастровим номером: 3210300000:04:018:0138, яка розташована в: м. Біла Церква, вулиця Спартаківська, 3.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею - 0,3735 га (п. 2 договору оренди).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 2629776,15 грн (п. 5 договору оренди).
Договір укладено на 5 років (п. 8 договору оренди).
Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами (п. 38 договору оренди).
Договір оренди зареєстровано у Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 07.02.2019 державним реєстратором Білоцерківської міської ради Бурімською Н.І. (номер запису про інше речове право: 30273614).
Предметом спору у даній справі є дійсність зазначеного рішення Білоцерківської міської ради № 3241-63-VII від 27.12.2018, а також договору оренди землі № 05 від 06.02.2019.
Звертаючись з позовом у даній справі прокурор зазначив, що Білоцерківська міська рада, як орган місцевого самоврядування, наділена повноваженнями розпоряджатися комунальною власністю від імені відповідної територіальної громади. Однак, як вказує прокурор, територіальна громада м. Біла Церква не є конкретно визначеною зареєстрованою юридичною особою.
Зважаючи на те, що спірна земельна ділянка належить до земель комунальної власності, а Білоцерківська міська рада, яка, в силу ст. 12 Земельного кодексу України, розпоряджається землями територіальних громад, - є відповідачем у справі, а також той факт, що право територіальної громади на землі, на думку прокурора, порушено і наразі залишається не усунутим, прокурор звернувся з даним позовом на захист інтересів відповідної територіальної громади.
ТОВ «Міськбуд БЦ», заперечуючи проти позову, оспорювало наявність підстав для представництва прокурора у даній справі, з чим не погоджується суд, враховуючи наступне.
За приписами ч. 3 ст. 53 ГПК України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою.
Згідно ч. 3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу..
Отже прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; у разі відсутності такого органу.
Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк. Відповідний висновок щодо застосування вказаної вище норми права наведений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18.
Як вбачається з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомості (інформаційна довідка № 231454737 сформована 06.11.2020), власником земельної ділянки площею 0,3735 га з кадастровим номером 3210300000:04:018:0138 - є територіальна громада міста Біла Церква в особі Білоцерківської міської ради.
Отже захист інтересів держави в особі територіальної громади міста має здійснювати відповідна міська рада, проте у разі, коли саме цей орган місцевого самоврядування вчинив дії у виді прийняття рішення, яке є незаконним та порушує інтереси держави в особі територіальної громади міста, правомірним є звернення до суду прокурора та визначення міської ради відповідачем, іншого органу місцевого самоврядування, який би міг здійснити захист інтересів держави в особі територіальної громади міста, не існує.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 24.09.2020 у справі № 920/3272/18 та від 31.03.2021 у справі № 922/3272/18.
З урахуванням зазначеного, висновок відповідача 2 щодо відсутності підстав для представництва прокурором у даній справі помилковий.
Згідно з ч. 1 ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як визначено ч. 3, 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування», матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради..
Відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, обсяг прав та обов'язків власників та землекористувачів, умови використання земельних ділянок врегульовані нормами, зокрема, Земельного кодексу України.
Згідно з п. «в» ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Як визначено ст. 38 Земельного кодексу України, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування..
За приписами ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю; у комунальній власності перебувають, зокрема, усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 цього ж Кодексу міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
За змістом норми ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється, зокрема, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Частинами 2, 3 вказаної норми передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу; передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Як визначено ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб; використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів; використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; будівництва об'єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів; надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам) під творчі майстерні; надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено; розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб; надання земельних ділянок державної або комунальної власності для потреб приватного партнера в рамках державно-приватного партнерства відповідно до закону; надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала; будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу); будівництва об'єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об'єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд); передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва; надання земельних ділянок суб'єктам господарювання, що реалізують відповідно до Закону України «Про особливості провадження інвестиційної діяльності на території Автономної Республіки Крим» зареєстровані в установленому порядку інвестиційні проекти. Надання такої земельної ділянки у власність здійснюється згідно із законодавством після завершення строку реалізації інвестиційного проекту за умови виконання суб'єктом господарювання договору про умови реалізації цього інвестиційного проекту на території Автономної Республіки Крим; поновлення договорів оренди землі; передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках державної, комунальної власності; надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків; надання земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (ч. 3 ст. 134 Земельного кодексу України у редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення).
Отже частини 2, 3 ст. 134 Земельного кодексу України встановлюють вичерпний перелік випадків, коли земельні ділянки та права на них не підлягають продажу на конкурентних засадах.
З наявних у матеріалах справи доказів та, зокрема, зі змісту спірного рішення Білоцерківської міської ради не встановлено підстав, передбачених ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України, які надають право передавати в оренду ТОВ «Міськбуд БЦ» земельну ділянку комунальної власності без проведення земельних торгів.
Так, відповідно до п. 1 договору оренди землі № 05 від 06.02.2019 орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з кадастровим номером 3210300000:04:018:0138 по вул. Спартаківська, З, у м. Біла Церква для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (вид використання - для будівництва будинку з вбудованими приміщеннями Пенсійного фонду та відділу соціального захисту населення).
У матеріалах справи міститься лист виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від 25.08.2020 № 2647/01-14, у якому повідомляється, що кошти на фінансування будівництва багатоквартирного будинку з вбудованими приміщеннями Пенсійного фонду та відділу соціального захисту населення по вул. Спартаківській, 3 в м. Біла Церква з бюджету міста не виділялись.
Інших обставин, які звільняють від передачі права оренди відповідної земельної ділянки на конкурентних засадах, судом під час розгляду справи не встановлено та відповідачами не доведено.
Таким чином земельна ділянка з кадастровим номером 3210300000:04:018:0138 по вул. Спартаківська, 3, у м. Біла Церква передана в оренду ТОВ «Міськбуд БЦ» всупереч вимогам ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Цивільного кодексу України, суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
У відповідності до ч. 1 ст. 155 Земельного кодексу України, у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Враховуючи викладене, зважаючи на порушення конкурентних засад при передачі в оренду земельної ділянки, що порушує права власника такого майна - територіальної громади м. Біла Церква, суд вважає вимоги прокурора щодо визнання недійсним рішення Білоцерківської міської ради № 3241-63-VII від 27.12.2018 «Про передачу земельної ділянки комунальної власності в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Міськбуд БЦ» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Позов прокурора в частині визнання недійсним зазначеного вище договору оренди землі № 05 від 06.02.2019 є обґрунтованими з наступних підстав.
Відповідно до ст. 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Згідно з ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 Цивільного кодексу України.
Як визначено ч. 1, 2 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, а особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Враховуючи, що судом визнано рішення, на підставі якого укладено спірний договір оренди, таким, що не відповідає чинному законодавству, отже є недійсним укладений на підставі такого рішення договір оренди землі № 05 від 06.02.2019.
За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі з покладенням судового збору на відповідачів порівну, в порядку ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст. 73, 74, 76-80, 129, 237, 238, 240, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов керівника Білоцерківської місцевої прокуратури задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним рішення Білоцерківської міської ради (09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, буд. 15; код ЄДРПОУ 26376300) № 3241-63-VII від 27.12.2018 «Про передачу земельної ділянки комунальної власності в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Міськбуд БЦ».
3. Визнати недійсним договір оренди землі № 05, укладений 06.02.2019 між Білоцерківською міською радою (09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, буд. 15; код ЄДРПОУ 26376300) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Міськбуд БЦ» (09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Глиняна, буд. 45-А; код ЄДРПОУ 40202248).
4. Стягнути з Білоцерківської міської ради (09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, буд. 15; код ЄДРПОУ 26376300) на користь Київської обласної прокуратури (01601, м. Київ, бульв. Лесі Українки, буд. 27/2; код ЄДРПОУ 02909996) 2102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп. судового збору.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Міськбуд БЦ» (09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Глиняна, буд. 45-А; код ЄДРПОУ 40202248) на користь Київської обласної прокуратури (01601, м. Київ, бульв. Лесі Українки, буд. 27/2; код ЄДРПОУ 02909996) 2102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп. судового збору.
6. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 11.05.2021.
Суддя О.В. Щоткін