Справа № 676/756/21
Номер провадження 2/676/1118/21
(заочний розгляд)
30 квітня 2021 року м. Кам'янець - Подільський
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючого судді Бондаря О.О.
з участю секретаря Маневич І.В.,
прокурора Мензило Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Керівника Кам'янець-Подільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Слобідсько-Кульчиївецької сільської ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Комунальне підприємство «Надра Кам'янеччини» про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної порубки дерев, -
Керівник Кам'янець-Подільської окружної прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Слобідсько-Кульчиївецької сільської ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Комунальне підприємство «Надра Кам'янеччини» про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної порубки дерев.
Позовні вимоги обґрунтовує тими обставинами, що вироком Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 10.04.2019 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 246, ч. 3 ст. 15 ч. 1 ст. 185 КК України та на підставі ст. 70 КК України призначено покарання у виді штрафу в розмірі 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 64 000 грн.. В ході досудового розслідування та судового розгляду по кримінальному провадженні цивільний позов про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної порубки дерев до ОСОБА_1 не заявлявся, останнім кошти добровільно не відшкодовано. Просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Слобідсько-Кульчиївецької сільської ради Кам'янець-Подільського району шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної порубки дерев у розмірі 4 968 грн..
Прокурор Кам'янець-Подільської окружної прокуратури - Мензило Л.В. в судовому засіданні позов підтримала, просить позов задовольнити.
Представники Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради та Комунального підприємства «Надра Кам'янеччини» в судове засідання не з'явилися, подали заяви про розгляд справи у їх відсутності, позов підтримали.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився.
Заслухавши прокурора, вивчивши матеріали справи в повному об'ємі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 6 жовтня 2018 року, о 11-12 год., неподалік с. Боришківці, Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, в лісовому масиві на майстерській дільниці № 2 кварталу 21 виділу 4, який належить до природно-заповідного фонду Національного природного парку «Подільські Товтри», землекористувачем якого є комунальне підприємство Кам'янець-Подільської районної ради «Надра Кам'янеччини», умисно, з корисливих мотивів, за допомогою бензопили марки НОМЕР_1 , без передбаченого законом дозволу, всупереч ст. 69 Лісового кодексу України, «Порядку спеціального використання лісових ресурсів» затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 23 травня 2007 року № 761, без лісорубного квитка/ордера, здійснив самовільну незаконну порубку чотирьох сиророслих дерев породи дуба, діаметрами 22 см, 23 см, 27 см, 22 см від пня, відділивши стовбур від кореня шляхом спилювання. (а.с. 24-28)
Вироком Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 10 квітня 2019 року ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбаченого ч. 1 ст. 246, ч. З ст. 15 ч. 1 ст.185КК України та на підставі ст.70 КК України призначено покарання у виді штрафу в розмірі 400 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 64000 грн. (а.с. 24-28)
Розмір шкоди підтверджується копією розрахунку наданого КП «Надра Кам'янеччини», з якого вбачається, що умисними діями ОСОБА_1 спричинив шкоди навколишньому середовищу та комунальному підприємству Кам'янець-Подільської районної ради «Надра Кам'янеччини» в сумі 4968 грн., яка розрахована відповідно до додатку № 1 до Постанови Кабінету Міністрів України 24 липня 2013 року № 541 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд». (а.с. 13)
Згідно вимог ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Згідно ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», одним з джерел формування Державного фонду та районних фондів охорони навколишнього природного середовища, які утворюються у складі відповідного районного бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди, є частина грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності згідно з чинним законодавством.
Згідно вимог ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» зазначається, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішенням, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Природні ресурси, які перебувають у власності територіальних громад, є складовою частиною матеріальної і фінансової основи місцевого самоврядування (ст. 142 Конституції України). Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема на землю та природні ресурси (ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Статтею 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно п.7 ч. З ст. 29 та п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України отримувачем грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є спеціальний фонд Державного бюджету України в розмірі 30% та спеціальний фонд місцевого бюджету в розмірі 70% грошових стягнень, з яких 50% спрямовуються до сільських, селищних та міських бюджетів, а 20% - до бюджетів областей та АРК.
Отже, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є Слобідсько-Кульчієвецька сільська рада Кам'янець-Подільського району, на території якої здійснив незаконну порубку дерев ОСОБА_1 ..
Статтею 131-1 Конституції України на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
У відповідності до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор мас право в порядку, передбаченому процесуальним законом звертатися до суду з позовом.
Згідно із ч. 4 ст. 56 Цивільного процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є Слобідсько-Кульчієвецька сільська рада . а підставою для здійснення представництва прокуратурою у вказаних правовідносинах є наявність порушень економічних інтересів держави внаслідок завданої шкоди навколишньому природному середовищу незаконною порубкою дерев, а також те, що Слобідсько-Кульчієвецька сільська рада не вжила заходів з приводу стягнення заподіяної шкоди.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов слід задовольнити.
Згідно вимог п. 6 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Питання щодо розподілу судових витрат суд вирішує згідно вимог п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України. Таким чином, оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, з відповідача на користь держави слід стягнути судовий збір в розмірі 2270 грн. 00 коп..
Керуючись ст. 1166 ЦК України, ст. 258 - 260 , 263 - 265, 280, 282 ЦПК України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Слобідсько-Кульчиївецької сільської ради шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної порубки дерев у розмірі 4968 грн..
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 2270 гривень 00 коп.
На рішення позивачем може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня складання повного рішення.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 273 ЦПК України.
Рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою ОСОБА_1 , поданою протягом 30 днів з дня ухвалення судового рішення.
Орган що має право звернутись з позовом в інтересах інших осіб - Керівник Кам'янець-Подільської окружної прокуратури ( вул.Драгоманова, 11, м.Кам'янець-Подільський, 32302)
Позивач - Слобідсько-Кульчиївецька сільська рада ( вул.Механізаторів, буд.45, с.Слобідка-Кульчієвецька, Кам'янець-Подільський район, Хмельницька область, код ЄДРПОУ 04407276)
Відповідач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_2 ).
Повне рішення складено 07 травня 2021 року
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Бондар О.О