07 травня 2021 року справа № 580/784/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Зорівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області про визнання рішення протиправними та зобов'язання вчини ти певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до Зорівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області (с. Зорівка, Золотоніський р-н, Черкаська обл., 19740, далі - відповідач), в якомупросить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 27.11.2020 №2-19/VIІI про відмову позивачу в надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 2,0000 га, розташованої в межах території Зорівської сільської ради (Зорівської ОТГ) Золотоніського р-ну Черкаської області, для ведення особистого селянського господарства;
- зобов'язати відповідача надати позивачу, згідно поданого 20.10.2020 клопотання (заяви) з додатками, дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 2,0000 га, розташованої в межах території Зорівської сільської ради (Зорівської ОТГ) Золотоніського р-ну Черкаської області, для ведення особистого селянського господарства.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач протиправно оскаржуваним рішенням відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 2,0000 га, з підстав того, що подана позивачем заява ніби то не містила викопіровки земельної ділянки, оскільки у додатку 4 до клопотання позивача про надання відповідного дозволу ним було надано «викопіювання бажаного місця розташування земельної ділянки».
Відповідач у визначений судом строк письмового відзиву на позов не надав.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із клопотанням від 20.10.2020 (вх. №27597 від 20.10.2020) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 2,0000 га, розташованої в межах території Зорівської сільської ради (Зорівської ОТГ) Золотоніського р-ну Черкаської області, для ведення особистого селянського господарства, до якого було надано: 1) копія паспорта; 2) копія ідентифікаційного коду; 3) копія посвідчення учасника АТО; 4) викопіювання бажаного місця розташування земельної ділянки.
Відповідач рішенням від 27.11.2020 №2-19/VIІI «Розгляд заяви учасника АТО ОСОБА_1 про надання земельної ділянки із земель комунальної власності у власність для ведення особистого селянського господарства» відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту відводу із землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтованим розміром до 2,00 із земель комунальної власності, оскільки позивачем до заяви не поданий повний пакет документів (відсутня викопіровка земельної ділянки).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує, що законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України (далі - ЗК України), а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.
Відповідно до п. б ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частинами 1, 2 ст.116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. При цьому, підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Водночас ухвалення рішення є результатом певної правової процедури, яка йому передує.
Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Таким чином, особи, які бажають отримати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, подають зазначений вище пакет документів.
Однак, у ч. 7 ст. 118 ЗК України наведено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, зокрема, надати дозвіл або надати мотивовану відмову у наданні дозволу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (абзац 1 ч. 7 ст. 118 ЗК України).
Із матеріалів справи судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із клопотанням від 20.10.2020 (вх. №27597 від 20.10.2020) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 2,0000 га, розташованої в межах території Зорівської сільської ради (Зорівської ОТГ) Золотоніського р-ну Черкаської області, для ведення особистого селянського господарства, на виконання ч. 6 ст. 118 ЗК України до якого було надано: 1) копія паспорта; 2) копія ідентифікаційного коду; 3) копія посвідчення учасника АТО; 4) викопіювання бажаного місця розташування земельної ділянки.
Однак, відповідач рішенням від 27.11.2020 №2-19/VIІI «Розгляд заяви учасника АТО ОСОБА_1 про надання земельної ділянки із земель комунальної власності у власність для ведення особистого селянського господарства» відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту відводу із землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтованим розміром до 2,00 із земель комунальної власності, оскільки позивачем до заяви не поданий повний пакет документів (відсутня викопіровка земельної ділянки).
Враховуючи, що позивачем до клопотання від 20.10.2020 (вх. №27597 від 20.10.2020) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 2,0000 га, розташованої в межах території Зорівської сільської ради (Зорівської ОТГ) Золотоніського р-ну Черкаської області було надано викопіювання бажаного місця розташування земельної ділянки, тому суд дійшов висновку визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 27.11.2020 №2-19/VIІI «Розгляд заяви учасника АТО ОСОБА_1 про надання земельної ділянки із земель комунальної власності у власність для ведення особистого селянського господарства».
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Таким чином, згідно вказаних норм, питання надання дозволу на розробку проекту землеустрою, поділу земельних ділянок тощо відповідач має вирішувати за наслідками розгляду відповідного клопотання на пленарному засіданні.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб'єкта владних повноважень є визнання її протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
Абзацом 2 частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Отже, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача у встановленому законом порядку повторно розглянути клопотання позивача від 20.10.2020 (вх. №27597 від 20.10.2020) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 2,0000 га, розташованої в межах території Зорівської сільської ради (Зорівської ОТГ) Золотоніського р-ну Черкаської області, для ведення особистого селянського господарства та відповідно до вимог ст. 118 Земельного кодексу України прийняти обґрунтоване рішення про його надання чи відмову в наданні.
За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги такими, що підлягають до часткового задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Зорівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області від 27.11.2020 №2-19/VIІI «Розгляд заяви учасника АТО ОСОБА_1 про надання земельної ділянки із земель комунальної власності у власність для ведення особистого селянського господарства».
Зобов'язати Зорівську сільську раду Золотоніського району Черкаської області у встановленому законом порядку повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 20.10.2020 (вх. №27597 від 20.10.2020) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 2,0000 га, розташованої в межах території Зорівської сільської ради (Зорівської ОТГ) Золотоніського р-ну Черкаської області, для ведення особистого селянського господарства та відповідно до вимог ст. 118 Земельного кодексу України прийняти обґрунтоване рішення про його надання чи відмову в наданні.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Зорівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Гайдаш